Sobota, 24 Luty, Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Od ziarenka do bochenka, czyli gminne święto plonów (zdjęcia)

Nawet kila tysięcy osób mogło wziąć udział w tegorocznych dożynkach Gminy Szczytno. Impreza odbyła się tradycyjnie na placu w Olszynach. Starostami tegorocznego święta plonów byli Katarzyna Piórkowska z Jęcznika i Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi.Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich trud ciężkiej pracy – mówi Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno. - Jest to ciężka, odpowiedzialna, ale też bardzo obowiązkowa praca, niepewna i jak żadna inna zależy od przyrody. Tam nie ma wolnego, urlopów. Za to jest wiele obaw i lęków, czy zebrane plony zrekompensują włożony wysiłek i pozwolą utrzymać rodzinę. 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

W Olszynach tę ciężką pracę rolników było doskonale widać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, czy stoisk z płodami rolnymi. Dożynki to też szansa do spotkania rolników. - Chwila wytchnienia, gdzie można wypić piwko, czy coś mocniejszego i porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, ale nie tylko - mówi pan Mieczysław z gminy Szczytno. - W pracy na roli naprawdę mało jest wolnego i szans na takie świętowanie.

Gmina Szczytna zrezygnowała w tym roku z konkursowej formuły dożynek, gdzie sołectwa rywalizowały w kategorii wieńców i stoisk. - Dla nas każde sołectwo i każdy wieniec wykonany przez rolników jest najlepszy i najpiękniejszy – mówi wicewójt Ewa Zawrotna. - I każde sołectwo, które wzięło udział w dożynkach otrzymuje nagrodę finansową. Po 1200 zł w tym roku trafia do siedmiu sołectw. Mieszkańcy tych sołectw będą decydowali na co te pieniądze przeznaczą. Brak konkursowej formy to efekt spotkań z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.

Tegoroczne dożynki uświetnili aktorzy z kabaretu „Ławeczka” oraz muzycy Shazza, Masters, Motive.

 

 

 

Starostowie Dożynek Gminny w Olszynach

 

Katarzyna Piórkowska,

tegoroczna Starościna Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wraz z mężem Andrzejem w Jęczniku prowadzi gospodarstwo rolne przejęte przez pana Andrzeja po jego rodzicach całościowo w 2014 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa to 170 hektarów. Specjalizuje się w produkcji mleka, a jego stado 115 sztuk, w tym 63 sztuki krów dojnych. W strukturze upraw przeważają użytki zielone. Ponadto uprawiane są kukurydza oraz zboża. W kwietniu bieżącego roku stado państwa Piórkowskich zostało wyróżnione przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wójta Gminy Szczytno za osiągnięte wyniki wysokiej wydajności mlecznej w 2016 r. oraz za budowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa w gminie Szczytno.

 

 

Mieczysław Grudziąż,

tegoroczny Starosta Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wychował się w rodzinie rolniczej. W Niedźwiedziach, z żoną Magdaleną oraz córkami Justyną i Martyną od 18 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 hektarów, odziedziczone po rodzicach w 1999 roku.

Na 8 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, na 4 ha zboże, pozostała część powierzchni to łąki i pastwiska. Gospodarstwo rolne państwa Grudziążów specjalizuje się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 70 sztuk, w tym 40 krów dojnych.

 Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Przy ulicy Burskiego powstanie plac zabaw
  Szkoda, ze na Łomżyńskiej w Szczytnie nikt nie chce postawić placu zabaw dla dzieci :( Stoi jedna zjeżdżalnia i jedna huśtawka, na ktore strach dziecko wsadzić ...
  Autor: Natalia Zapaśnik
  2018-02-22 12:06:30
 • Narkotyki schował w lodówce, bo… lubił je mieć
  Oby takich akcji było więcej. Jedna akcja oczywiście tylko dla pokazu, że Policja działa. Jeszcze to tylko jakiś młodziak, z mało ilością tego dziadostwa. Pięknie by się stało jak by się wzięli za tych grubszych dilerów tzw. Baronów narkotykowych. Oczywiście Policja ma w tym interes. Policja jest umoczona w tym po uszy. Tak samo jak w czasach "witaj w krainie co wszystko ginie“. Gdzie interes pomiędzy złodziejem, a policjantem kwitł. Kwitnie nadal...
  Autor: Krystyna
  2018-02-22 11:22:40
 • Anioły Sportu rozdane (zdjęcia)
  Sorry , ale to żenada. A tym bardziej ten klub biegacza, Jurand. Są chciwi na kasę. Oni już wiedzą o co chodzi, niech będą świadomi ,że inni też wiedzą.
  Autor: Piotr
  2018-02-21 14:49:12
 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59