Środa, 22 Listopad, Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Od ziarenka do bochenka, czyli gminne święto plonów (zdjęcia)

Nawet kila tysięcy osób mogło wziąć udział w tegorocznych dożynkach Gminy Szczytno. Impreza odbyła się tradycyjnie na placu w Olszynach. Starostami tegorocznego święta plonów byli Katarzyna Piórkowska z Jęcznika i Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi.


Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich trud ciężkiej pracy – mówi Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno. - Jest to ciężka, odpowiedzialna, ale też bardzo obowiązkowa praca, niepewna i jak żadna inna zależy od przyrody. Tam nie ma wolnego, urlopów. Za to jest wiele obaw i lęków, czy zebrane plony zrekompensują włożony wysiłek i pozwolą utrzymać rodzinę. 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

W Olszynach tę ciężką pracę rolników było doskonale widać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, czy stoisk z płodami rolnymi. Dożynki to też szansa do spotkania rolników. - Chwila wytchnienia, gdzie można wypić piwko, czy coś mocniejszego i porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, ale nie tylko - mówi pan Mieczysław z gminy Szczytno. - W pracy na roli naprawdę mało jest wolnego i szans na takie świętowanie.

Gmina Szczytna zrezygnowała w tym roku z konkursowej formuły dożynek, gdzie sołectwa rywalizowały w kategorii wieńców i stoisk. - Dla nas każde sołectwo i każdy wieniec wykonany przez rolników jest najlepszy i najpiękniejszy – mówi wicewójt Ewa Zawrotna. - I każde sołectwo, które wzięło udział w dożynkach otrzymuje nagrodę finansową. Po 1200 zł w tym roku trafia do siedmiu sołectw. Mieszkańcy tych sołectw będą decydowali na co te pieniądze przeznaczą. Brak konkursowej formy to efekt spotkań z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.

Tegoroczne dożynki uświetnili aktorzy z kabaretu „Ławeczka” oraz muzycy Shazza, Masters, Motive.

 

 

 

Starostowie Dożynek Gminny w Olszynach

 

Katarzyna Piórkowska,

tegoroczna Starościna Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wraz z mężem Andrzejem w Jęczniku prowadzi gospodarstwo rolne przejęte przez pana Andrzeja po jego rodzicach całościowo w 2014 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa to 170 hektarów. Specjalizuje się w produkcji mleka, a jego stado 115 sztuk, w tym 63 sztuki krów dojnych. W strukturze upraw przeważają użytki zielone. Ponadto uprawiane są kukurydza oraz zboża. W kwietniu bieżącego roku stado państwa Piórkowskich zostało wyróżnione przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wójta Gminy Szczytno za osiągnięte wyniki wysokiej wydajności mlecznej w 2016 r. oraz za budowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa w gminie Szczytno.

 

 

Mieczysław Grudziąż,

tegoroczny Starosta Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wychował się w rodzinie rolniczej. W Niedźwiedziach, z żoną Magdaleną oraz córkami Justyną i Martyną od 18 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 hektarów, odziedziczone po rodzicach w 1999 roku.

Na 8 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, na 4 ha zboże, pozostała część powierzchni to łąki i pastwiska. Gospodarstwo rolne państwa Grudziążów specjalizuje się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 70 sztuk, w tym 40 krów dojnych.

 Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Co chcecie od dziewczyny.....sama jest ,więc robi co możliwe. Przez ostatnie lata widziała jak inni kombinują i kradną w białych rękawiczkach, to jej się dziwicie. Tym bardzie na tej wiosce same układy od prasy, miejscowych przedsiębiorców i wszech panującej zielonej partii. A tym bardziej ,ta okolica to tylko dla marketów, ogólnie nikt sobie nie pomaga. Miasto byłych partyjniaków i ubeków. Miasto dziadków z emeryturami ubeckimi. 65% to żyje z Państwowych pensji, więcej urzędników, niż ludzi prawdziwych. Jest straż, policja, straż miejska, urzędnicy w ratuszu, urzędnicy w starostwie, sanepid, prokuratura, szpital, szkoły podstawowe, szkoły licealne, przedszkola, MOPS, PUP to jest gigant, ten urząd co niby rodziną pomaga, wojsko, jest nawet facet od spraw związanych z kataklizmem, nie wiem co on robi :). Zakład wodociągowy, a rada miasta i rada powiatu, rada od nałogów, gdzie w radzie jest córka właścicielki hurtowni alkoholi :) a zajebiste lotnisko z 300 pracownikami i 3 przylotami tygodniowo.
  Autor: Krzysztof Marcz
  2017-11-22 08:28:45
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  do "obiektywnie 2017-11-18 22:33:38 Ta pani Lidia maluje sie jak szesnastoletnia metalowa panienka a jej starsza corka wyglada starzej niz ta pani z kolczykiem pod brwia, Moze niech troche dostrosnie ta Lidia i do roboty pojdzie i zmyje z siebie ten mocny makijaż bo to w tym wieku juz nie przystoi." 38 lat to nie jest stare rozlazłe pudło, To jej życie. Wcale moco sie nie maluje. Pani poda swoje imię i nazwisko a nie chowa się tchórzliwie za słowem "obiektywnie". Od dawna jestem na emeryturze, mam zainteresowania, mam pasje i nikomu pod pokrywki nie zaglądam. Pani się zajmie swoim życiem a nie cudzym.
  Autor: Jola z Gdańska
  2017-11-22 02:08:33
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Katolskie Polaczki show.
  Autor: Amen
  2017-11-21 22:56:53
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Czytam te komentarze i beka na całego. Gratuluje. Obok Sosnowca i Radomia, Szczytno zostało nową czarną dziurą....
  Autor: Epic00
  2017-11-21 19:12:26
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Jak widać w Szczytnie buractwo I zawiść kwitnie. Najlepsze są porady jak kto ma żyć i się malować. To żałosne. XXI wiek a w Szczytnie ciemnota jak w średniowieczu.
  Autor: Pikolo
  2017-11-21 17:29:16
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Internauci zrzutke zrobimy na samochod i wiekszy dom w innym otoczeniukto jest za ja na tak zdecydowanie na szczytny cel tubylcom i wandalom na zlosc hahahahah
  Autor: mk
  2017-11-21 12:30:23
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wg info kierowniczki MOPS w Szczytnie ta cała "pani" Lidia nigdy w życiu nie pracowała. Zasiłek pobiera od czasów, kiedy nie miała jeszcze dzieci (obliczcie sobie ile to lat). Ten typ cechuje maksymalnie roszczeniowa postawa we wszelkich sprawach, w których moze coś uzyskać (bo jej sie należy). Ponadto normą stało się przyjmowanie przez nią coraz to innych mężczyzn w nocyi, a ostatnio również za dnia. Nie uważacie, że to nie zawiść a uczucie skrajnej niesprawiedliwości leży u podstaw niechęci prezentowanej przez tzw. sąsiadów. Bo jak mają się czuć ci, którzy swoje, również niezbyt dostatnie życie zapracowali przez długie lata? A tu nagle takiemu nierobowi i leniowi wszystko spada z nieba. A czy wiecie jakie zasiłki otrzymuje miesięcznie bidulka? Zainteresujcie się tym. I jeszcze ktoś ma czelnośc twierdzić, że zasłużył na ten remont. Czym niby? Objadaniem społeczeństwa? Dobro dzieci (prawie zresztą dorosłych) nie wymaga aby ich matka przez 24 godziny na dobę przebywała w domu bezczynnie (psując jedynie powietrze i ew. goszcząc miłych panów). Nie zaszkodziłoby jej pójść do pracy ale sie nie opłaca, bo przecież by zasiłki straciła. Do roboty! Masz u nas wszyskich dług do spłacenia za te 18 czy 20 lat życia na nasz koszt. Do tego dochodzi kompletnie nieetyczne postępowanie ze strony p. Dowbor i ekipy programu, która nie sprawdza komu pomaga, co prowadzi to to moralnie nagannych sytuacji.
  Autor: Zawiść?
  2017-11-21 11:42:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  ludzie którzy wysyłają ja do pracy zapominają ze przez to straci zasiłki i opiekuńcze na córkę... Takie mamy prawo w Polsce po przekroczeniu pewne kwoty brutto. Jak nawet znalazla prace dorywcza to pewnie Ci sami sasiedzi co ja wysylaja do pracy jako pierwsi by zameldowali ze pracuje "na czarno"....
  Autor: ass
  2017-11-21 10:45:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wstyd że taki rejon jest w polsce. Na jakimkolwiek portalu poznaję ludzi z Warmińsko-mazurskiego okazują się bardzo zawistnymi zazdrosnymi i bardzo podłymi ludzmi.Udaja przyjaźń by podstępem niszczyć ludzi. Bóg ich opuścił to judasze. Mają nas za idiotów żebrzą o jałmużnę bo są biedni. Biedni bo to śmierdzące lenie. Nawet pani Lidi nie życzą dobrze kobiecie która odważyła się być szczesliwa.
  Autor: Anna Konczak / pigi
  2017-11-21 09:00:04
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  tylko co na to szczycieńskie lasy
  Autor: nn
  2017-11-21 08:47:34