Czwartek, 21 Wrzesień, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Od ziarenka do bochenka, czyli gminne święto plonów (zdjęcia)

Nawet kila tysięcy osób mogło wziąć udział w tegorocznych dożynkach Gminy Szczytno. Impreza odbyła się tradycyjnie na placu w Olszynach. Starostami tegorocznego święta plonów byli Katarzyna Piórkowska z Jęcznika i Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi.


Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich trud ciężkiej pracy – mówi Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno. - Jest to ciężka, odpowiedzialna, ale też bardzo obowiązkowa praca, niepewna i jak żadna inna zależy od przyrody. Tam nie ma wolnego, urlopów. Za to jest wiele obaw i lęków, czy zebrane plony zrekompensują włożony wysiłek i pozwolą utrzymać rodzinę. 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

W Olszynach tę ciężką pracę rolników było doskonale widać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, czy stoisk z płodami rolnymi. Dożynki to też szansa do spotkania rolników. - Chwila wytchnienia, gdzie można wypić piwko, czy coś mocniejszego i porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, ale nie tylko - mówi pan Mieczysław z gminy Szczytno. - W pracy na roli naprawdę mało jest wolnego i szans na takie świętowanie.

Gmina Szczytna zrezygnowała w tym roku z konkursowej formuły dożynek, gdzie sołectwa rywalizowały w kategorii wieńców i stoisk. - Dla nas każde sołectwo i każdy wieniec wykonany przez rolników jest najlepszy i najpiękniejszy – mówi wicewójt Ewa Zawrotna. - I każde sołectwo, które wzięło udział w dożynkach otrzymuje nagrodę finansową. Po 1200 zł w tym roku trafia do siedmiu sołectw. Mieszkańcy tych sołectw będą decydowali na co te pieniądze przeznaczą. Brak konkursowej formy to efekt spotkań z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.

Tegoroczne dożynki uświetnili aktorzy z kabaretu „Ławeczka” oraz muzycy Shazza, Masters, Motive.

 

 

 

Starostowie Dożynek Gminny w Olszynach

 

Katarzyna Piórkowska,

tegoroczna Starościna Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wraz z mężem Andrzejem w Jęczniku prowadzi gospodarstwo rolne przejęte przez pana Andrzeja po jego rodzicach całościowo w 2014 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa to 170 hektarów. Specjalizuje się w produkcji mleka, a jego stado 115 sztuk, w tym 63 sztuki krów dojnych. W strukturze upraw przeważają użytki zielone. Ponadto uprawiane są kukurydza oraz zboża. W kwietniu bieżącego roku stado państwa Piórkowskich zostało wyróżnione przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wójta Gminy Szczytno za osiągnięte wyniki wysokiej wydajności mlecznej w 2016 r. oraz za budowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa w gminie Szczytno.

 

 

Mieczysław Grudziąż,

tegoroczny Starosta Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wychował się w rodzinie rolniczej. W Niedźwiedziach, z żoną Magdaleną oraz córkami Justyną i Martyną od 18 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 hektarów, odziedziczone po rodzicach w 1999 roku.

Na 8 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, na 4 ha zboże, pozostała część powierzchni to łąki i pastwiska. Gospodarstwo rolne państwa Grudziążów specjalizuje się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 70 sztuk, w tym 40 krów dojnych.

 Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Pani nauczycielko prosze sie nie przejmowac. Niech rodzice poswiecaja wiecej czasu dzieciom i na wycieczke zabiora. A nie wszystko nauczyciel. Babcia niech tez sie ruszy a nie tylko plotki po wsi robi. Jest pani cudownym nauczycielem. Pracowitym jakich malo. Coraz mniej was sie robi w szkole takich oddanych i lubianych nauczycieli. Jedna pani tez miala pod gorke z kolezanka od tego samego przedmiotu. Przezyla i wyszla z tego silniejsza i madrzejsza. Co nas nie zabije to nas wzmocni.
  Autor: rodzic
  2017-09-15 23:43:09
 • Nocny pościg zakończył się wypadkiem
  JP
  Autor: WIELBARK
  2017-09-15 13:41:04
 • Piotr Karczewski zamienił fizykę na motocykl
  Prawdziwy klub Jurand to był w latach 90-tych. Teraz to zebrała się grupka emerytów i przejęła 'niezarejestrowaną' nazwę. Nie wiem czy kilku 'prawdziwych' motocyklistów jest w tym klubie :)
  Autor: johnny
  2017-09-15 11:27:12
 • Nocny pościg zakończył się wypadkiem
  jak on uciekł jak napisali że jest zatrzymany?
  Autor: eryery
  2017-09-14 22:18:29
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Jedna z nielicznych nauczycielek, która cokolwiek robiła dla uczniów. Pewnie "najmadrzejsi" róbcie z niej główna winną, a później to narzekajcie, że nauczyciele nic z dziećmi nie chcą robić. Szósta klasa to już nie takie dzieci, dziewczyny wystroić i umalować do szkoły się potrafią a proste polecenie do nich nie dociera, to raczej z nimi coś nie tak jest
  Autor: Rodzic
  2017-09-14 21:54:27
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Nie oszukujmy się .. dzisiejsze dzieci trudno jest dopilnować. Nauczycielka nie jest wszystkiemu winna. Po jednym owocu nie stałoby się nic, a że rodzice nie nauczyli dzieci żeby słuchać starszych to efekt jest.
  Autor: Wielbark
  2017-09-14 20:55:18
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Kto mądrzejszy,to sprobowal, a nie sie nazarl. Ech, dzieciaki, rodzice nie nauczyli, czego nie można...szkoda nauczyciela, siedziec z nimi w szkole,w ksiazce czarny bez pokazac i powiedziec,ze szkodliwy,a nie do lasu zabierac.
  Autor: winatuska
  2017-09-14 20:54:13
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Byłam tam i to wcale tak nie było. Nauczycielka powiedziała uczniom, że mogą spróbować, ale dodała, że tylko jedno. Oni zaczęli jeść garściami i wyszło jak wyszło. Ja na szczęście tego świństwa nie jadłam, ale oni już tak, więc to po części wina nauczycielki i nasza.
  Autor: [x]
  2017-09-14 20:15:13
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Szosta klasa to dzieci dwunastoletnie, nauczycielka mowila zeby sprobowali to tak tez zrobili. Zreszta nauczycielka tez probowala takze nie zwalajmy wszystkiego na dzieci. A czemu nie napisano, ze byla szostka zatrutych dzieci a nie czworka? Nauczycielka to zona dyrektora szkoly, wiec najlepiej teraz ja bronic i wszystko na dzieciaki zwalic. Skoro nauczycielka od przyrody nie wiedziala, ze nie mozna jesc czarnego bzu to wodac ze jest niekompetentna w swoim zawodzie
  Autor: Lala
  2017-09-14 19:51:37
 • Uczniowie zatruli się na szkolnej wycieczce
  Pewnie się obczytały że faza po tym będzie i zjadły.Nie ma co winić nauczycielki.
  Autor: W
  2017-09-14 18:30:31