Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Od ziarenka do bochenka, czyli gminne święto plonów (zdjęcia)


Nawet kila tysięcy osób mogło wziąć udział w tegorocznych dożynkach Gminy Szczytno. Impreza odbyła się tradycyjnie na placu w Olszynach. Starostami tegorocznego święta plonów byli Katarzyna Piórkowska z Jęcznika i Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi.


  • Data:

Dożynki to podziękowanie rolnikom za ich trud ciężkiej pracy – mówi Ewa Zawrotna, wicewójt gminy Szczytno. - Jest to ciężka, odpowiedzialna, ale też bardzo obowiązkowa praca, niepewna i jak żadna inna zależy od przyrody. Tam nie ma wolnego, urlopów. Za to jest wiele obaw i lęków, czy zebrane plony zrekompensują włożony wysiłek i pozwolą utrzymać rodzinę. 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.

W Olszynach tę ciężką pracę rolników było doskonale widać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, czy stoisk z płodami rolnymi. Dożynki to też szansa do spotkania rolników. - Chwila wytchnienia, gdzie można wypić piwko, czy coś mocniejszego i porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, ale nie tylko - mówi pan Mieczysław z gminy Szczytno. - W pracy na roli naprawdę mało jest wolnego i szans na takie świętowanie.

Gmina Szczytna zrezygnowała w tym roku z konkursowej formuły dożynek, gdzie sołectwa rywalizowały w kategorii wieńców i stoisk. - Dla nas każde sołectwo i każdy wieniec wykonany przez rolników jest najlepszy i najpiękniejszy – mówi wicewójt Ewa Zawrotna. - I każde sołectwo, które wzięło udział w dożynkach otrzymuje nagrodę finansową. Po 1200 zł w tym roku trafia do siedmiu sołectw. Mieszkańcy tych sołectw będą decydowali na co te pieniądze przeznaczą. Brak konkursowej formy to efekt spotkań z mieszkańcami, sołtysami i radnymi.


Reklama

Tegoroczne dożynki uświetnili aktorzy z kabaretu „Ławeczka” oraz muzycy Shazza, Masters, Motive.

 

 

 

Starostowie Dożynek Gminny w Olszynach

 

Katarzyna Piórkowska,

tegoroczna Starościna Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wraz z mężem Andrzejem w Jęczniku prowadzi gospodarstwo rolne przejęte przez pana Andrzeja po jego rodzicach całościowo w 2014 roku. Obecnie powierzchnia gospodarstwa to 170 hektarów. Specjalizuje się w produkcji mleka, a jego stado 115 sztuk, w tym 63 sztuki krów dojnych. W strukturze upraw przeważają użytki zielone. Ponadto uprawiane są kukurydza oraz zboża. W kwietniu bieżącego roku stado państwa Piórkowskich zostało wyróżnione przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wójta Gminy Szczytno za osiągnięte wyniki wysokiej wydajności mlecznej w 2016 r. oraz za budowanie pozytywnego wizerunku rolnictwa w gminie Szczytno.

 

Reklama

 

Mieczysław Grudziąż,

tegoroczny Starosta Dożynek Gminnych Olszyny 2017 wychował się w rodzinie rolniczej. W Niedźwiedziach, z żoną Magdaleną oraz córkami Justyną i Martyną od 18 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 58 hektarów, odziedziczone po rodzicach w 1999 roku.

Na 8 ha uprawiana jest kukurydza na kiszonkę, na 4 ha zboże, pozostała część powierzchni to łąki i pastwiska. Gospodarstwo rolne państwa Grudziążów specjalizuje się w produkcji mleka. Stado bydła liczy 70 sztuk, w tym 40 krów dojnych.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama