Środa, 25 Kwiecień, Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Od piątku rusza akcja „ZNICZ 2017”

Więcej policjantów na drogach i przy cmentarzach. Zmiany organizacji ruchu przy nekropoliach. Od piątku rusza policyjna akcja „Znicz 2017”. Wzmożone działania policjantów potrwają przez najbliższe 7 dni. Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów...ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO przy cmentarzu w Szczytnie:

W dniach 28.10.2017r. do 02.11.2017r.:

 

* zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicach: Reja, Mazurskiej i łączniku ulicy Mrongowiusza z ulicą Mazurską.

* zostanie wprowadzony „zakaz zatrzymywania” (pod groźbą odholowania pojazdu na koszt właściciela) po prawej stronie ulicy Reja, lewej stronie ulicy Mazurskiej na odc. ul. Reja do parkingu i prawej stronie ulicy Mazurskiej - na wysokości parkingu oraz po lewej stronie łącznika ulicy Mrongowiusza z ulicą Mazurską.

* zostanie wprowadzony „zakaz zatrzymywania” (pod groźbą odholowania pojazdu na koszt właściciela) po obu stronach ulicy Mrongowiusza,

* Otwarty zostanie wylot ulicy Mazurskiej do ulicy Śląskiej  (jako jednokierunkowego – od ulicy Mazurskiej do ulicy Śląskiej).

Stała organizacja ruchu przywrócona będzie w dniu 03.11.2017 roku w godzinach rannych.

 

Nasilony ruch pieszych i kierowców na drogach naszego powiatu może być przyczyną utrudnień i ewentualnych zagrożeń na drodze. Aby temu zapobiec od 27 października do 2 listopada, każdego dnia policjanci realizować będą działania pod kryptonimem "Znicz 2017". Codziennie funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz policjanci operacyjni będą pomagać bezpiecznie dotrzeć i wrócić z uroczystości odbywających się na nekropoliach. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

 

W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawi się nowa, tymczasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jeździjmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie dojeżdżamy do pracy ze względów bezpieczeństwa w tym okresie zostanie zamknięta. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Policjanci przypominają:

Aby bezpiecznie dojechać do miejsca gdzie chcemy uczcić miejsce pochówku bliskich nam osób, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i trzeźwość.

 
Planując wyjazd w dłuższą trasę każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny auta, zbadać stan opon i oświetlenia oraz sprawdzić stan hamulców i układu kierowniczego. Należy pamiętać aby kierowcy przed podróżą byli wypoczęci.


Pamiętajmy, że jesienna aura może być zdradliwa. Nad ranem pojawiają się mżawki, oraz mgły. Może być ślisko na drogach. Uważajmy, szczególnie poza miastem na liście na drogach. Mokre są bardzo śliskie, co może wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy, więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego.

 
Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.Często spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu wsiadają "za kółko". Uczulam, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Radzę się więc dobrze dwa razy zastanowić niż potem ponosić surowe konsekwencje. Tylko trzeźwość może nas ustrzec od tragedii.

 
Priorytetem działań policjantów ruchu drogowego na drogach w okolicach cmentarzy, jak i na głównych drogach krajowych i wojewódzkich, jest zachowanie płynności ruchu. Dlatego też w miejscach, w których będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą funkcjonariusze. Przypominam, bezdyskusyjnie stosujmy się do ich poleceń.

 
Aby uniknąć korków, zachęcam do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Autobusy, specjalnymi trasami, dojeżdżają pod same bramy cmentarzy, czyli tam gdzie nie dotrzemy prywatnym samochodem. 


Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

 
PIESI
 
Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

 
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Obowiązkowo piesi powinni być wyposażeni w elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.

 
Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze, aby odwiedzić groby najbliższych. Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach bez opieki torebek czy saszetek. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy to schowajmy je do bagażnika.

 
Uważajmy w tłumie, w autobusie komunikacji miejskiej, na cmentarzu. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy czy wartościowych dokumentów.

 
Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę naszej nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.


Osoby wybierające się w daleką podróż, niech pamiętają, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Czasem właśnie nieostrożność właścicieli może spowodować to, że naszym mieszkaniem zainteresują się złodzieje.
Poprośmy zaufanego sąsiada, by czasami spojrzał czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego.


BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH


Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci – dobrze jest przed wizytą na grobach ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach – przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania  miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce  przekonane, że spotkają tam rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami.  Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy. 

KPP Szczytno

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie Redaktor sugeruje w artykule, że może powstać tutaj McDonalds? McDonalds Polska - sama wybiera lokalizacje dla swoich jednostek to po 1, po 2 potrzeba 1.2 MLN zlotych, aby rozpocząć rozmowę o franczyzie tej placówki. Po 3 co najważniejsze - franczyze otrzymuje się, na istniejący już lokal - na okres 20 lat. Niestety, Szczytno nie jest atrakcyjnym rejonem dla tej sieci. Niska ilość mieszkańców oraz grupa wiekowa robi swoje. Bardziej traktują nas jako miejscowość "przelotową". Przykre i smutne. P.S Drodzy mieszkańcy nie nastawiajcie się na McDonalda czy KFC. Lepiej otwórzmy fabrykę paneli fotowoltaicznych - będą miejsca pracy, będą odnawialne źródła energii w Szczytnie,
  Autor: Ksawery
  2018-04-24 12:59:10
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Utrzymają się na luzie, wiem bo sam pracuję w jednym ze sklepów odzieżowych w Szczytnie. Nawet sobie nie wyobrażacie ile ludzie potrafią wydać kasy na ubrania, i to w Szczytnie.
  Autor: Wiem
  2018-04-24 12:35:10
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Do "Helena Modrejewska" Nie rozumiem Twojej zazdrości. Masakra kobieto. Ktoś pomaga dzieciom, a ty piszesz takie rzeczy? Obrzydliwa zazdrość
  Autor: Obserwator
  2018-04-23 19:44:17
 • Odnowa zaprasza na wyjątkowe rekolekcje
  Takie świętoszkowate a na dzieciach kokosy zbijają
  Autor: Helena Modrejewska
  2018-04-23 19:28:43
 • Szczytno – miasto bez szans?
  jaki burmistrz takie miasto
  Autor: danuta
  2018-04-23 15:20:02
 • PIERWSZA PRZYSIĘGA TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR
  Czemu nic nie wspomnieliście o dwóch żołnierzach wyróżnionych przez ministra z naszego miasta?????
  Autor: Szymon Si
  2018-04-23 10:33:08
 • Trzy osoby ciężko ranne, audi uderzyło w drzewo
  Naprawde przez tego chlopaka strach dzieci samych do szkoły puszczac bo jak wariat jeździ a rodzice jego chyba udaja że nie wiedzą powinien już dawno mieć uprawnienia do jazdy zabrane a tatuś niech oczy wkoncu przetrze!!!!!
  Autor: Ja
  2018-04-22 22:39:49
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  a co z wieżą ciśnień i z ruinami po kinie ?
  Autor: tak się pytam
  2018-04-22 17:58:07
 • Czy McDonald's bądź KFC powstanie w Szczytnie?
  Sądząc po Twoim zapisie wypowiedzi należysz do osób mniej zamożnych i inteligentnych bo oryografia leży i nawet patrzeć nie może na to co wypisujesz. Kebaby i fastfood odpadają jak ktoś sprzedaję jedzenie, które zaraz zacznie uciekać od starości i brudu. A co do odzieży to jedni kupują w D.H. Mazur a inni wolą markowe ubrania.
  Autor: Do I co
  2018-04-22 12:03:03
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Szanowny Panie redaktorze,muszkieterów cechowała lojalność- o innych przymiotach nie wspomnę.Tytuł artykułu, dla mnie dziwny.
  Autor: wyborca
  2018-04-21 18:35:38