Czwartek, 19 Lipiec, Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Od piątku rusza akcja „ZNICZ 2017”

Więcej policjantów na drogach i przy cmentarzach. Zmiany organizacji ruchu przy nekropoliach. Od piątku rusza policyjna akcja „Znicz 2017”. Wzmożone działania policjantów potrwają przez najbliższe 7 dni. Oto kilka rad, jak uniknąć kłopotów...ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO przy cmentarzu w Szczytnie:

W dniach 28.10.2017r. do 02.11.2017r.:

 

* zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicach: Reja, Mazurskiej i łączniku ulicy Mrongowiusza z ulicą Mazurską.

* zostanie wprowadzony „zakaz zatrzymywania” (pod groźbą odholowania pojazdu na koszt właściciela) po prawej stronie ulicy Reja, lewej stronie ulicy Mazurskiej na odc. ul. Reja do parkingu i prawej stronie ulicy Mazurskiej - na wysokości parkingu oraz po lewej stronie łącznika ulicy Mrongowiusza z ulicą Mazurską.

* zostanie wprowadzony „zakaz zatrzymywania” (pod groźbą odholowania pojazdu na koszt właściciela) po obu stronach ulicy Mrongowiusza,

* Otwarty zostanie wylot ulicy Mazurskiej do ulicy Śląskiej  (jako jednokierunkowego – od ulicy Mazurskiej do ulicy Śląskiej).

Stała organizacja ruchu przywrócona będzie w dniu 03.11.2017 roku w godzinach rannych.

 

Nasilony ruch pieszych i kierowców na drogach naszego powiatu może być przyczyną utrudnień i ewentualnych zagrożeń na drodze. Aby temu zapobiec od 27 października do 2 listopada, każdego dnia policjanci realizować będą działania pod kryptonimem "Znicz 2017". Codziennie funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz policjanci operacyjni będą pomagać bezpiecznie dotrzeć i wrócić z uroczystości odbywających się na nekropoliach. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

 

W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawi się nowa, tymczasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jeździjmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie dojeżdżamy do pracy ze względów bezpieczeństwa w tym okresie zostanie zamknięta. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

Policjanci przypominają:

Aby bezpiecznie dojechać do miejsca gdzie chcemy uczcić miejsce pochówku bliskich nam osób, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie zapominajmy jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek i trzeźwość.

 
Planując wyjazd w dłuższą trasę każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny auta, zbadać stan opon i oświetlenia oraz sprawdzić stan hamulców i układu kierowniczego. Należy pamiętać aby kierowcy przed podróżą byli wypoczęci.


Pamiętajmy, że jesienna aura może być zdradliwa. Nad ranem pojawiają się mżawki, oraz mgły. Może być ślisko na drogach. Uważajmy, szczególnie poza miastem na liście na drogach. Mokre są bardzo śliskie, co może wydłużyć drogę hamowania lub wprowadzić auto w poślizg. Dostosowujmy, więc prędkość do warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Przez kilka dni spotkamy na drogach więcej policjantów ruchu drogowego.

 
Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.Często spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu wsiadają "za kółko". Uczulam, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Radzę się więc dobrze dwa razy zastanowić niż potem ponosić surowe konsekwencje. Tylko trzeźwość może nas ustrzec od tragedii.

 
Priorytetem działań policjantów ruchu drogowego na drogach w okolicach cmentarzy, jak i na głównych drogach krajowych i wojewódzkich, jest zachowanie płynności ruchu. Dlatego też w miejscach, w których będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą funkcjonariusze. Przypominam, bezdyskusyjnie stosujmy się do ich poleceń.

 
Aby uniknąć korków, zachęcam do korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Autobusy, specjalnymi trasami, dojeżdżają pod same bramy cmentarzy, czyli tam gdzie nie dotrzemy prywatnym samochodem. 


Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.

 
PIESI
 
Korzystajmy z chodników. Kiedy nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogi, nie wybiegajmy zza samochodu. Przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

 
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Obowiązkowo piesi powinni być wyposażeni w elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.

 
Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze, aby odwiedzić groby najbliższych. Będą tam także złodzieje. Dlatego nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach bez opieki torebek czy saszetek. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy to schowajmy je do bagażnika.

 
Uważajmy w tłumie, w autobusie komunikacji miejskiej, na cmentarzu. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy czy wartościowych dokumentów.

 
Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę naszej nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.


Osoby wybierające się w daleką podróż, niech pamiętają, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Sprawdźmy, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Czasem właśnie nieostrożność właścicieli może spowodować to, że naszym mieszkaniem zainteresują się złodzieje.
Poprośmy zaufanego sąsiada, by czasami spojrzał czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego.


BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH


Na cmentarzach będzie tłoczno. Zdarza się też, że w ogromnym zamieszaniu na cmentarzu tracimy z oczu nasze dzieci – dobrze jest przed wizytą na grobach ustalić z maluchami podstawowe zasady zachowania w takich sytuacjach – przede wszystkim umówmy się, że jeżeli dziecko zgubi się na cmentarzu spotykamy się w jakimś konkretnym, łatwym do rozpoznania  miejscu – np. przy krzyżu w centrum nekropolii, albo przy bramie wejściowej. Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadają w panikę tylko spokojnie idą w umówione miejsce  przekonane, że spotkają tam rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi i wszelkich kontaktów „w tajemnicy” przed rodzicami.  Koniecznie uświadamiajmy naszym dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy. 

KPP Szczytno

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Nocna opieka medyczna? To raczej kabaret! Zdarza się, że dzieci są badane przez lekarza ginekologa, który zachowuje się jakby bał się w ogóle je dotknąć!!! A na końcu i tak słyszymy: "Proszę poczekać do poniedziałku"
  Autor: Mama
  2018-07-18 13:29:35
 • Wmurowali kamień węgielny pod szpital (film)
  Te same ryje od lat, budowa skrzydła szpitala a pchają się przed kamery jak zwykle ludzie kompletnie nie mający nic z tym wspólnego.
  Autor: Szczytniak
  2018-07-18 10:24:02
 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Szpital w Szczytnie i Jego pożal się ..... Od lat to samo i co ? i nic.
  Autor: Jarosław"Pol...Zbaw...
  2018-07-17 21:38:11
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.
  Autor: Marcin
  2018-07-17 10:50:09
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54