Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Obywatelska mizeria budżetowa


Tylko cztery pomysły na wydanie 200 tysięcy złotych mieli w tym roku mieszkańcy Szczytna. Podczas gdy w kraju coraz więcej miast wprowadza budżet obywatelski, u nas on chyba „umiera” śmiercią nie do końca naturalną.


  • Data:

Z nutą sentymentu można wspominać pierwszy budżet, gdy do wyboru było sporo ponad dziesięć obywatelskich pomysłów. Nawet następne były lepsze, bo projektów było dwa razy więcej niż teraz. Co prawda, najwięcej wówczas kontrowersji budziło składanie wniosków przez miejskich radnych, ale może to właśnie dzięki temu jakiś godny wybór był, a radni przynajmniej mieli możliwość wykazać swoją aktywność i pomysłowość, połączoną z dostrzeganiem miejskich możliwości i potrzeb.

 

Dwa z tegorocznych pomysłów stanowią niejako powtórzenie z lat poprzednich. Jeden z nich obejmuje budowę miejskich kortów tenisowych na stadionie przy ul. Śląskiej, a drugi – utworzenie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w sąsiedztwie obiektu „Czar” przy ul. Solidarności, nota bene powstałego w ramach budżetu obywatelskiego.


Reklama

 

Kolejne dwa projekty są nowe, ale za to praktycznie identyczne. Oba obejmują budowę boisk wielofunkcyjnych przy szkołach podstawowych: nr 3 oraz nr 2. W obu przypadkach inicjatorami wniosków są nauczyciele tych szkół, niewykluczone, że zainspirowani postulatami Młodzieżowej Rady Miasta, która sama w sobie nie ma umocowań, by składać projekty do budżetu obywatelskiego.

 

- W Olsztynie większość takich boisk przy szkołach powstała właśnie jako efekt projektów obywatelskich – mówi Justyna Mahler-Piątkowska z Urzędu Miejskiego. Nie jest to argument dość przekonujący. Z drugiej jednak strony, skoro radni i władze miasta tę sferę szkolnego sportu i stosownego dlań zaplecza mają w... głębokim poważaniu, to może istotnie jedyną szansą dla szkół i uczniów jest budżet obywatelski. Szkoda tylko, że obie placówki (tzn. jej przedstawiciele) ubiegają się o boiska w jednym czasie. Bo jak teraz mieszkańcy mają ocenić, które dzieci (uczniowie której szkoły) są ważniejsze i szybciej powinny mieć sportowe zaplecze z prawdziwego zdarzenia?

Reklama

A na ocenę, podobnie jak na składanie wniosków, czasu będzie niewiele. Głosowanie zaczyna się już dziś, czyli 20 czerwca i będzie trwać trzy tygodnie.



Komentarze do artykułu

maja

basen!!!!!!!!!!! ... porządny taki by nawet dzieci niepełnosprawne skorzystały

Mado

Basen porządny by się przydał

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama