Piątek, 20 Lipiec, Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Oburzeni mieszkańcy żądają składki od radnych

Od lat brakuje pieniędzy na oświetlenie naszych „Górek”, a radni rezygnują z 3 milionów? To skandal! - mówi grupa oburzonych mieszkańców Kolonii. - Jak są tacy bogaci, to niech się złożą i wybudują nam oświetlenie ulic, na które czekamy od dwudziestu lat.Niemal na kolonii Kolonii jest niewielkie osiedle, zwane lokalnie „Górkami”: jakieś dziesięć domów i trzy razy więcej mieszkańców.

- Ale będzie więcej, bo na kolejnych działkach powoli powstają domy – mówi Aniela Dirks, która zwołała sąsiadów i zaprosiła „Tygodnik” na spotkanie. - Czytaliśmy o ostatnich wydarzeniach, o tym, że radni tak zadziałali, by nie wziąć 3 milionów złotych dotacji na gminne inwestycje i jesteśmy tym faktem zbulwersowani.

Irytacja mieszkańców sięga szczytu głównie z tego powodu, że od wielu lat proszą gminne władze o postawienie chociaż kilku lamp oświetlających ich ulicę i nieustannie otrzymują informacje zwrotną o braku pieniędzy. - Przed wyborami to wszyscy obiecują, że nam te lampy postawią, a jak przychodzi co do czego, to nie ma za co – padają oskarżenia. - To nie rozumiemy: gmina nie ma pieniędzy, a jak z innych źródeł ktoś tę kasę daje, to radni nie biorą!? Przecież to jakiś absurd!

 

 

Na złożoną petycję o budowę oświetlenia ulicznego Janusz Pabich, poprzedni wójt (w 2010 roku) odpowiedział mieszkańcom, że muszą się uzbroić w cierpliwość, a decydując się na budowę w tym terenie byli świadomi, z jakimi niedogodnościami przyjdzie im się zmierzyć. - Inaczej mówiąc, wójt poinformował nas, że „widziały gały, co brały”, a skoro widziały, to niech nie narzekają – komentują zgromadzeni tę wójtową wypowiedź.

 

O aktualnej wójt mają nieco lepszą opinię.

- Widać, że się kobieta stara, chociaż radni robią jej pod górkę – mówią. Z oświetleniem też jednak sobie nie poradziła. W 2015 roku, odpowiadając na kolejną już petycję, informowała, że budowa oświetlenia to znaczny koszt, którego w tym konkretnym roku (2015) gmina nie udźwignie. „Jest to kwestia raczej przyszłorocznego budżetu” - napisała wójt Alicja Kołakowska, ale jej przewidywania nie sprawdziły się.

 

- Rozpoczął się już rok 2018, a naszego oświetlenia jak nie było, tak nie ma i w tym roku też nie będzie – żalą się mieszkańcy i planują swoje dalsze zorganizowane posunięcia: kolejne petycje, spotkania, na które zamierzają wezwać radnych, by wytłumaczyli się ze swoich poczynań.

 

- Mam 4-letnią córkę, niedługo pójdzie do szkoły i nie wyobrażam sobie, by mogła sama chodzić po tej całkowicie ciemnej ulicy – mówi Aneta Górska. - Na naszych „Górkach” mieszkają głównie ludzie starsi. Dla nich poruszanie się w ciemnościach ulicą, która nie jest utwardzona, jest po prostu bardzo niebezpieczne – dodaje Barbara Rooth. Roman Janota jest prawnikiem i uważa, że takie decyzje, jakie podjęli radni odnośnie do rezygnacji z 3 milionów złotych powinny być rozpatrywane wręcz jako delikt, celowe działanie na szkodę gminy. - W tej części Kolonii ustawiona została jedynie tablica ogłoszeń, byśmy wiedzieli, to dzieje się w gminie i naszej wsi, tyle że żadnych informacji tam nie ma – padają kolejne zarzuty.

 

- Jeśli radni uważają, że gminie te pieniądze nie są potrzebne i są tacy bogaci, by z nich rezygnować, to niech zrobią składkę i z własnej kieszeni sfinansują oświetlenie naszej ulicy – podpowiada Aniela Dirks, która formalnie jeszcze jest mieszkanką Krakowa i od lat jest tamtejszym samorządowcem. - Nie wyobrażam sobie, by taką decyzję, jaka zapadła w Świętajnie, odważyłby się podjąć jakikolwiek krakowski radny – podkreśla.

 

Niemała część mieszkańców „Górek” w Kolonii to ludzie napływowi, chociaż jakby... częściowo. Stąd pochodzą. Po wielu latach nieobecności, życia w Krakowie, Katowicach, czy nawet w Holandii wrócili. Do siebie. Do domu... I nie chcą się pogodzić z tym, że ten ich dom – gminny samorząd – jest dla nich tak nieprzychylny.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Nocna opieka medyczna? To raczej kabaret! Zdarza się, że dzieci są badane przez lekarza ginekologa, który zachowuje się jakby bał się w ogóle je dotknąć!!! A na końcu i tak słyszymy: "Proszę poczekać do poniedziałku"
  Autor: Mama
  2018-07-18 13:29:35
 • Wmurowali kamień węgielny pod szpital (film)
  Te same ryje od lat, budowa skrzydła szpitala a pchają się przed kamery jak zwykle ludzie kompletnie nie mający nic z tym wspólnego.
  Autor: Szczytniak
  2018-07-18 10:24:02
 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Szpital w Szczytnie i Jego pożal się ..... Od lat to samo i co ? i nic.
  Autor: Jarosław"Pol...Zbaw...
  2018-07-17 21:38:11
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.
  Autor: Marcin
  2018-07-17 10:50:09
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54