Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Oburzeni mieszkańcy żądają składki od radnych

Od lat brakuje pieniędzy na oświetlenie naszych „Górek”, a radni rezygnują z 3 milionów? To skandal! - mówi grupa oburzonych mieszkańców Kolonii. - Jak są tacy bogaci, to niech się złożą i wybudują nam oświetlenie ulic, na które czekamy od dwudziestu lat.Niemal na kolonii Kolonii jest niewielkie osiedle, zwane lokalnie „Górkami”: jakieś dziesięć domów i trzy razy więcej mieszkańców.

- Ale będzie więcej, bo na kolejnych działkach powoli powstają domy – mówi Aniela Dirks, która zwołała sąsiadów i zaprosiła „Tygodnik” na spotkanie. - Czytaliśmy o ostatnich wydarzeniach, o tym, że radni tak zadziałali, by nie wziąć 3 milionów złotych dotacji na gminne inwestycje i jesteśmy tym faktem zbulwersowani.

Irytacja mieszkańców sięga szczytu głównie z tego powodu, że od wielu lat proszą gminne władze o postawienie chociaż kilku lamp oświetlających ich ulicę i nieustannie otrzymują informacje zwrotną o braku pieniędzy. - Przed wyborami to wszyscy obiecują, że nam te lampy postawią, a jak przychodzi co do czego, to nie ma za co – padają oskarżenia. - To nie rozumiemy: gmina nie ma pieniędzy, a jak z innych źródeł ktoś tę kasę daje, to radni nie biorą!? Przecież to jakiś absurd!

 

 

Na złożoną petycję o budowę oświetlenia ulicznego Janusz Pabich, poprzedni wójt (w 2010 roku) odpowiedział mieszkańcom, że muszą się uzbroić w cierpliwość, a decydując się na budowę w tym terenie byli świadomi, z jakimi niedogodnościami przyjdzie im się zmierzyć. - Inaczej mówiąc, wójt poinformował nas, że „widziały gały, co brały”, a skoro widziały, to niech nie narzekają – komentują zgromadzeni tę wójtową wypowiedź.

 

O aktualnej wójt mają nieco lepszą opinię.

- Widać, że się kobieta stara, chociaż radni robią jej pod górkę – mówią. Z oświetleniem też jednak sobie nie poradziła. W 2015 roku, odpowiadając na kolejną już petycję, informowała, że budowa oświetlenia to znaczny koszt, którego w tym konkretnym roku (2015) gmina nie udźwignie. „Jest to kwestia raczej przyszłorocznego budżetu” - napisała wójt Alicja Kołakowska, ale jej przewidywania nie sprawdziły się.

 

- Rozpoczął się już rok 2018, a naszego oświetlenia jak nie było, tak nie ma i w tym roku też nie będzie – żalą się mieszkańcy i planują swoje dalsze zorganizowane posunięcia: kolejne petycje, spotkania, na które zamierzają wezwać radnych, by wytłumaczyli się ze swoich poczynań.

 

- Mam 4-letnią córkę, niedługo pójdzie do szkoły i nie wyobrażam sobie, by mogła sama chodzić po tej całkowicie ciemnej ulicy – mówi Aneta Górska. - Na naszych „Górkach” mieszkają głównie ludzie starsi. Dla nich poruszanie się w ciemnościach ulicą, która nie jest utwardzona, jest po prostu bardzo niebezpieczne – dodaje Barbara Rooth. Roman Janota jest prawnikiem i uważa, że takie decyzje, jakie podjęli radni odnośnie do rezygnacji z 3 milionów złotych powinny być rozpatrywane wręcz jako delikt, celowe działanie na szkodę gminy. - W tej części Kolonii ustawiona została jedynie tablica ogłoszeń, byśmy wiedzieli, to dzieje się w gminie i naszej wsi, tyle że żadnych informacji tam nie ma – padają kolejne zarzuty.

 

- Jeśli radni uważają, że gminie te pieniądze nie są potrzebne i są tacy bogaci, by z nich rezygnować, to niech zrobią składkę i z własnej kieszeni sfinansują oświetlenie naszej ulicy – podpowiada Aniela Dirks, która formalnie jeszcze jest mieszkanką Krakowa i od lat jest tamtejszym samorządowcem. - Nie wyobrażam sobie, by taką decyzję, jaka zapadła w Świętajnie, odważyłby się podjąć jakikolwiek krakowski radny – podkreśla.

 

Niemała część mieszkańców „Górek” w Kolonii to ludzie napływowi, chociaż jakby... częściowo. Stąd pochodzą. Po wielu latach nieobecności, życia w Krakowie, Katowicach, czy nawet w Holandii wrócili. Do siebie. Do domu... I nie chcą się pogodzić z tym, że ten ich dom – gminny samorząd – jest dla nich tak nieprzychylny.

 Galeria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30
 • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
  Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
  Autor: Paweł 77
  2018-02-11 17:32:25
 • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
  Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
  Autor: 28latek
  2018-02-11 14:46:02
 • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
  Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
  Autor: Pan carramba
  2018-02-10 20:57:24