Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

O spektaklu teatralnym „BRAMA” słów kilka


Materiał promocyjny: Od 15 już lat Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA jest istotnym elementem pejzażu artystycznego Mazur i wizytówką powiatu szczycieńskiego w sferze działań organizacji pozarządowych w obrębie kultury. Realizując – wciąż w doskonałej formie - projekty teatralne, muzyczne,etnograficzne, stawia sobie za cel nie tylko wysoką jakość i nieszablonowość proponowanych działań, ale również ich walor edukacyjny i popularyzatorski.


  • Data:

Pozwala odbiorcy na osobiste praktykowanie kultury, prowadząc go warsztatowo przez meandry sztuki i wrażliwości. Wraz z nim stara się dotrzeć do szeregu ważkich zagadnień wiążących się z pamięcią miejsc życia – tego, na Mazurach i innych – przybyłych tu z innych ojcowizn.

 

ANIMA stara się także, by w jej działaniach nie zabrakło zarówno młodego, jak i starszego pokolenia odbiorców i uczestników – mieszkańców wsi i dwóch miast powiatu szczycieńskiego, jak również środowisk i organizacji partnerskich .

 

Nie inaczej było ze spektaklem p.t. „BRAMA”, którego cztery prezentacje mogliśmy podziwiać w dniach 12-14 lipca 2018 r. w malowniczej teatralnej „Stodole Chochół” k. Świętajna – obiekcie ze wszech miar zasługującym na dokonującą się tu rewitalizację.

 

BRAMA”, której akcja umiejscowiona jest w latach 1935-44, opowiada historię rodzeństwa "samorodnych" geniuszy artystycznych: Michela- wirtuoza skrzypiec i Emmy - utalentowanej malarki, wychowujących się w biednej, wiejskiej rodzinie mazurskiej. Ich talenty, odkryte przez wiejskiego nauczyciela, zwracają uwagę lokalnych władz powiatowych d. Ortelsburga. Te fundują rodzeństwu specjalne stypendium, umożliwiające kształcenie się w wyższych uczelniach artystycznych Królewca/d. Königsbergu (w Konservatorium i Kunstakademie). Rodzeństwo zdaje egzaminy wstępne, wzbudzając przy tym podziw członków komisji uczelnianych dla wybitnego w obu przypadkach poziomu umiejętności artystycznych.


Reklama

 

Jednak za kilka dni- 26.08.1944 r.- rozpoczyna się alianckie bombardowanie dywanowe Królewca, trwające niemalże 6 dób. Miasto zostaje zniszczone. Akademie także. Dwojgu młodym boleśnie łamie się życie, które tak "bajkowo" i zaskakująco otworzyło się przed nimi niedawno. Rozpoczyna się ich dramatyczny, długi exodus z rodzącymi się pytaniami o talent i człowieczeństwo w obliczu „zarazy”, o miejsce tytułowej „bramy do wolności”.

 

Ten wyjątkowy spektakl, powstały w ubiegłym roku na podstawie scenariusza Roberta Wasilewskiego – mieszkańca podszczycieńskiej wsi – wyreżyserowany przez Agnieszkę Korytkowską – Mazur, a zagrany brawurowo przez dwójkę zawodowych aktorów scen polskich oraz świetną grupę aktorów naturalnych – mieszkańców powiatu pasjonujących się teatrem i uczestników warsztatów aktorskich – zjednał sobie również w tym roku rzesze odbiorców.

 

Nie tylko „teatralna stodoła” zapełniona była po brzegi. Silne emocje i wzruszenia towarzyszyły większości oglądających na każdym spektaklu.

 

Na widowni i w teatralnym foyer w trakcie zaplanowanych spotkań typu autorskiego, usłyszeć można było wiele osobistych refleksji i zwierzeń związanych z dramatyczną historią regionu, z tożsamością, potrzebą identyfikacji z miejscem życia, znaczeniu sztuki w czasie „zarazy”, roli edukacji i nieschematycznych działań w kształtowaniu miejscowej kultury.

Reklama

 

Organizatorom z ANIMY z partnerami (w tym Nadleśnictwu Spychowo) oraz wykonawcom „BRAMY” chapeau bas za kolejną ucztę teatralną , a ich donatorom wielkie dzięki za mądre finasowanie kultury w naszym powiecie!

 

Projekt dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Szczycieńskiego.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Szczycieńskiego.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama