Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian


Krzysztof Mańkowski został zaprzysiężony na nowego burmistrza Szczytna. Tomasz Łachacz został nowym przewodniczącym rady. Co ciekawe obaj panowie zaczynają „urzędowanie” z niemal najwyższym możliwy uposażeniem finansowym na tych stanowiskach. Pensja burmistrza to około11 tys. zł brutto, a dieta przewodniczącego to około 2 tys. zł do ręki.Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Szczytnie była dość uroczysta i raczej bez... niespodzianek. Na szczególną uwagę zasługuje godne pożegnanie się z funkcją burmistrza Danuty Górskiej. Była na sesji, pogratulowała nowemu burmistrzowi oraz radnym. Nowy burmistrz Krzysztof Mańkowski również zachował się z klasą. Obdarował odchodzącą burmistrz kwiatami i ciepłymi słowami.

 

Jest porozumienie programowe

 

Miastem przez najbliższe pięć lat rządzić będzie Krzysztof Mańkowski (Stowarzyszanie Razem dla Mieszkańców) oraz radni z komitetów wyborczych Wszystko dla Szczytna oraz Stowarzyszenia razem dla Mieszkańców. Ci pierwsi mają w radzie 8 osób, a drudzy 5. Zawarli porozumienie programowe. To oni będą odpowiedzialni za rozwój (bądź nie) Szczytna i za wypełnienie obietnic wyborczych. - Nasze programy były zbieżne, dlatego ta koalicja jest koalicją naturalną – tłumaczy Krzysztof Mańkowski, ale jednoczenie dodaje: - Zapraszam wszystkich radnych do współpracy, bo rozwój Szczytna nie ma barwy ugrupowania, czy stowarzyszenia.

W radzie są też radni z Prawa i Sprawiedliwości – 5 osób, z komitetu Z Górską dla Szczytna – 2 osoby i z komitetu Aktywne Szczytno – 1 osoba.

 

Opinia opozycji

 

- Niby to zaproszenie do współpracy padło, ale działania nowego burmistrza i radnych koalicyjnych trochę temu przeczą – mówi Paweł Krassowski, radny reprezentujący Aktywne Szczytno. - Wszyscy chcieliśmy zmian, mieszkańcy chcieli zmian, a patrząc na to, co stało się na pierwszej sesji, wygląda, że tych zmian nie będzie. Miałem nadzieję, że nowy burmistrz, nowi radni będą bardziej otwarci, że wyjdą ponad to, co tak krytykowali w poprzedniej kadencji. Niestety, nie zmienili tego. Opozycję znowu zepchnięto w kąt, nie dając jej żadnej komisji. Koalicja zgarnęła wszystko. Jest to nieuczciwe.

 

Podział komisji

 

Podczas pierwszej sesji radni wybrali przewodniczącego rady oraz wiceprzewodniczących. Zostali nimi odpowiednio:

 

 

Tomasz Łachacz (Wszystko dla Szczytna),

 

 

Robert Siudak (Razem dla Mieszkańców)

 

 

Paweł Malec (RdM).


 

Wybrano też szefów komisji stałych:

 

Karol Furczak (RdM) poprowadzi Komisję Komunalną, Prawa i Bezpieczeństwa,

 

Sławomir Staszak (WdS) dostał Komisję Skarg, Wniosków i Petycji,

 

Aleksandra Kobus-Drężek (WdS) będzie szefową Komisji Rewizyjnej,

 

Beata Boczar (RdM) pokieruje Komisją Budżetu i Finansów,

 

Rafał Kiersikowski (WdS) to nowy szef Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji,

 

 

Zbigniew Orzoł (WdS) ponownie będzie kierował pracami Komisji Oświaty.

 

Wynagrodzeniowe maksy

 

Na pierwszej sesji radni w drodze uchwały ustalili też wynagrodzenie nowemu burmistrzowi. Radna Teresa Moczydłowska (PiS) wnioskowała, aby wynagrodzenie było niższe o 1 tysiąc złotych od tego, jakie pobierała odchodząca burmistrz Danuta Górska. Wniosek jednak przepadł. Nowy burmistrz będzie zarabiał więc około 11 tysięcy złotych brutto, a jest to niemal maksymalna stawka przewidziana dla burmistrza miasta wielkości Szczytna.

Podobnie z niemal najwyższym możliwym uposażeniem startuje przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Łachacz. Miesiąc w miesiąc będzie otrzymywał do ręki (bo dieta zwolniona jest z podatku) około 2 tysięcy złotych.Komentarze do artykułu

TTT

Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.

Napisz


Komentarze

 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Przepraszam, że tak późno ale dopiero dziś miałem trochę czasu aby zajrzeć do komentarzy. Nie wiem gdzie znalazł Pan jakiekolwiek uwagi pod adresem rządu. Jeszcze raz przeczytałem i nie widzę więc sorki ale nie mogłem opluć. Większość tekstu dotyczy Wiosny oraz spraw lokalnych. Z sympatią wypowiadam się także pod adresem tutejszego lidera rządzącej partii. Przepraszam ale nie każda gazeta to prorządowy biuletyn typu TVP. Natomiast nie ukrywam, iż z tym rządem nie jest mi po drodze i robię to z otwartą przyłbicą pod własnym nazwiskiem. Co do żółci, to pomimo słusznego już wieku ze zdrowiem u mnie ok, czego i Panu życzę.
  Autor: wiesław madrzejowski
  2019-03-18 17:20:25
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A czy przypadkiem w Radzie Gminy nie zasiada 3 strażaków i oni nie widzą co się dzieje , my ich wybraliśmy żeby nas reprezentowali i również dbali o nasze bezpieczeństwo
  Autor: Mariusz
  2019-03-18 15:03:21
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Widziałam dziwne światła nad lasem 11.03.2019 ok.godz.20 40. na Warmii z okna swojego domu. Najpierw rząd świateł ok.6 pojawił się nad lasem potem nagle światła zniknęły i po chwili pokazały się kawałek dalej w moją prawą stronę i zniknęły. Następnie po mojej prawej stronie pojawiła się \"gwiazda\" mieniąca się na pomarańczowo po czym od tej gwiazdy znowu pojawił się rząd świateł tym razem wpadających w kolor pomarańczowy od mojej prawej do lewej strony i chwilę po tym zniknęły łącznie z tą gwiazdą. To było bardzo ekscytujące i wiem ,że z sąsiedniej wioski też było to widziane przez innych ludzi.
  Autor: Wiola
  2019-03-18 14:42:01
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A Ja chciałbym podziękować Panu Redaktorowi że zajął się tą sprawą . Być może że dzięki artykułowi i nagłośnieniu w prasie może w końcu będzie jakaś zmiana i poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców . Przyznam jednak rację Mieszkance że Pan Komendant Gminny i Pan Prezes Osp Rozogi będą siebie i jednostkę przedstawiać w jak najlepszym świetle. Żeby rzetelnie przedstawić jak rzeczywiście wygląda sytuacja trzeba zapytać Strażaków !
  Autor: Sławek
  2019-03-18 09:59:45