Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian


Krzysztof Mańkowski został zaprzysiężony na nowego burmistrza Szczytna. Tomasz Łachacz został nowym przewodniczącym rady. Co ciekawe obaj panowie zaczynają „urzędowanie” z niemal najwyższym możliwy uposażeniem finansowym na tych stanowiskach. Pensja burmistrza to około11 tys. zł brutto, a dieta przewodniczącego to około 2 tys. zł do ręki.Pierwsza sesja Rady Miejskiej w Szczytnie była dość uroczysta i raczej bez... niespodzianek. Na szczególną uwagę zasługuje godne pożegnanie się z funkcją burmistrza Danuty Górskiej. Była na sesji, pogratulowała nowemu burmistrzowi oraz radnym. Nowy burmistrz Krzysztof Mańkowski również zachował się z klasą. Obdarował odchodzącą burmistrz kwiatami i ciepłymi słowami.

 

Jest porozumienie programowe

 

Miastem przez najbliższe pięć lat rządzić będzie Krzysztof Mańkowski (Stowarzyszanie Razem dla Mieszkańców) oraz radni z komitetów wyborczych Wszystko dla Szczytna oraz Stowarzyszenia razem dla Mieszkańców. Ci pierwsi mają w radzie 8 osób, a drudzy 5. Zawarli porozumienie programowe. To oni będą odpowiedzialni za rozwój (bądź nie) Szczytna i za wypełnienie obietnic wyborczych. - Nasze programy były zbieżne, dlatego ta koalicja jest koalicją naturalną – tłumaczy Krzysztof Mańkowski, ale jednoczenie dodaje: - Zapraszam wszystkich radnych do współpracy, bo rozwój Szczytna nie ma barwy ugrupowania, czy stowarzyszenia.

W radzie są też radni z Prawa i Sprawiedliwości – 5 osób, z komitetu Z Górską dla Szczytna – 2 osoby i z komitetu Aktywne Szczytno – 1 osoba.

 

Opinia opozycji

 

- Niby to zaproszenie do współpracy padło, ale działania nowego burmistrza i radnych koalicyjnych trochę temu przeczą – mówi Paweł Krassowski, radny reprezentujący Aktywne Szczytno. - Wszyscy chcieliśmy zmian, mieszkańcy chcieli zmian, a patrząc na to, co stało się na pierwszej sesji, wygląda, że tych zmian nie będzie. Miałem nadzieję, że nowy burmistrz, nowi radni będą bardziej otwarci, że wyjdą ponad to, co tak krytykowali w poprzedniej kadencji. Niestety, nie zmienili tego. Opozycję znowu zepchnięto w kąt, nie dając jej żadnej komisji. Koalicja zgarnęła wszystko. Jest to nieuczciwe.

 

Podział komisji

 

Podczas pierwszej sesji radni wybrali przewodniczącego rady oraz wiceprzewodniczących. Zostali nimi odpowiednio:

 

 

Tomasz Łachacz (Wszystko dla Szczytna),

 

 

Robert Siudak (Razem dla Mieszkańców)

 

 

Paweł Malec (RdM).


 

Wybrano też szefów komisji stałych:

 

Karol Furczak (RdM) poprowadzi Komisję Komunalną, Prawa i Bezpieczeństwa,

 

Sławomir Staszak (WdS) dostał Komisję Skarg, Wniosków i Petycji,

 

Aleksandra Kobus-Drężek (WdS) będzie szefową Komisji Rewizyjnej,

 

Beata Boczar (RdM) pokieruje Komisją Budżetu i Finansów,

 

Rafał Kiersikowski (WdS) to nowy szef Komisji Rozwoju Gospodarczego i Promocji,

 

 

Zbigniew Orzoł (WdS) ponownie będzie kierował pracami Komisji Oświaty.

 

Wynagrodzeniowe maksy

 

Na pierwszej sesji radni w drodze uchwały ustalili też wynagrodzenie nowemu burmistrzowi. Radna Teresa Moczydłowska (PiS) wnioskowała, aby wynagrodzenie było niższe o 1 tysiąc złotych od tego, jakie pobierała odchodząca burmistrz Danuta Górska. Wniosek jednak przepadł. Nowy burmistrz będzie zarabiał więc około 11 tysięcy złotych brutto, a jest to niemal maksymalna stawka przewidziana dla burmistrza miasta wielkości Szczytna.

Podobnie z niemal najwyższym możliwym uposażeniem startuje przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Łachacz. Miesiąc w miesiąc będzie otrzymywał do ręki (bo dieta zwolniona jest z podatku) około 2 tysięcy złotych.Komentarze do artykułu

TTT

Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.

Napisz


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22