Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Nowe stawki za śmieci, są pierwsze protesty


Radni gminy Świętajno przyjęli nowe stawki za odbiór śmieci. Nie wszystkim się one jednak podobają. - Bo są nieuczciwe – mówi wprost Arkadiusz Deptuła, przewodniczący Rady Gminy Świętajno, który jako jedyny był przeciw ich przyjęciu.



Nowymi stawkami radni zajęli się na wtorkowej sesji. Głosami: 11 za, przy 3 wstrzymujących się i 1 sprzeciwie przyjęli, że od pierwszego kwietnia mieszkańcy gminy zapłacą 17 złotych za śmieci segregowane w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 34 zł, gdy śmieci będą niesegregowane.

 

Najwięcej emocji wzbudziła jednak druga stawka, którą radni przyjęli dla pozostałych gospodarstw, czyli 38 zł (segregowane) i 76 zł (niesegregowane). Tuż przed sesją do gminy wpłynęło pismo od mieszkańców Spychowa, którzy nie zgadzają się z takim podziałem.

 

- Bo rzeczywiście jest on nieuczciwy – mówi Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy Świętajno. - Podział stawek powinien być większy. Bo jak można porównać dwójkę emerytów do na przykład pięcio-, czy czteroosobowej rodziny? Nijak, a okazuje się, że w naszej gminie takie gospodarstwa domowe będą płaciły identyczne stawki za śmieci. Kosze emerytów będą świeciły pustkami, bo doskonale wiemy, że żyją oszczędniej, a licznych rodzin... Każdy wie, jak jest. Dwuosobowe gospodarstwa domowe naprawdę produkują znacznie mnie odpadów, niż wielodzietna rodzina. Dziwię się pozostałym radnym, że ten argument do nich nie trafiał. Mimo przyjęcia nowych stawek, myślę, że temat śmieci tak naprawdę jest jeszcze przed nami.


 

Doskonałym tego przykładem jest protest mieszkańców Spychowa, który już trafił do urzędu gminy. Na razie nie został rozpatrzony, bo pisma nie upubliczniono na sesji. Ale to zapewne kwestia czasu.

 

- Sprawiedliwości w śmieciach na pewno nigdy nie będzie – mówił z kolei radny Sławomir Grzegorczyk. - Ale podział w stawkach powinien być zdecydowanie większy. Dlatego ja wstrzymałem się od głosu nad tą uchwałą.



Komentarze do artykułu

Radzio

bo reszta radnych nie liczy się z głosem ludzi tylko myślą jak się nachapać pieniążków z kieszeni podatników.

spychowiak

planuję moje 2-osobowe gospodarstwo domowe podzielić na dwa 1-osobowe i w ten sposób zaoszczędzić 4 złote miesięcznie

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2019-03-14 09:26:33

GKS Szczytno ma nowego trenera

  • Piątek, 2019-03-01 11:40:20

Rośnie nowe molo na Dużym Domowym

  • Poniedziałek, 2019-02-18 18:12:56

Rośnie nowe szpitalne skrzydło (zdjęcia)

  • Czwartek, 2018-12-27 09:45:53

Pierwsze miejscowe szkolenie medyczne

  • Piątek, 2018-12-14 10:10:41

Orzeł Wolności w centrum Nowego Dworu


Komentarze

  • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
    O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
    Autor: takisobie
    2019-03-23 13:06:08
  • Ospa zabiła 6-letnią Maję
    To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
    Autor: Nuna
    2019-03-23 12:19:35
  • Ospa zabiła 6-letnią Maję
    szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
    Autor: tom
    2019-03-23 07:29:19
  • Ogień nie zna się na zegarku
    do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
    Autor: Grzesiek
    2019-03-22 10:45:29
  • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
    Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
    Autor: ina
    2019-03-22 10:27:31
  • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
    Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
    Autor: Sebastian T.
    2019-03-22 05:31:55
  • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
    Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
    Autor: Frustrat
    2019-03-21 21:10:57
  • Pierwszy piec z dotacją
    To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
    Autor: Rafal
    2019-03-21 18:18:05
  • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
    I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
    Autor: Szczytniak
    2019-03-21 14:20:47
  • Ogień nie zna się na zegarku
    Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
    Autor: Feministka
    2019-03-21 10:21:56