Środa, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Novum i Lacmet kupiły Favorit

Teren wraz z budynkami po byłej firmie meblarskiej FS Favorit ma w końcu nowego właściciela. Co ciekawe został on kupiony przez dwie lokalne firmy - Novum i Lacmet Kobyłocha. Nie wykluczone, że obie skorzystają dzięki tej inwestycji z ulgi podatkowej, którą umożliwia „superuchwała gospodarcza” Rady Miejskiej.Proces likwidacji fabryki mebli FS Favorit Szczytno ruszył w styczniu 2014 roku. Było to ogromne zaskoczenie i dla pracowników i dla samorządowców z naszego powiatu. Niemal z dnia na dzień pracę straciło ponad 400 osób. Potem dochodziło do dziwnych działań ze strony właściciela spółki Favorit. Niby chciano ją sprzedać w całości, ale mimo pojawiających się informacji o trzech zainteresowanych podmiotach do takiej transakcji nie doszło. Ponad ośmiohektarowy teren, w tym aż 2 hektary pod dachem, leżał odłogiem.

 

Lokalne firmy zainteresowane

 

W końcu terenem po Favoricie zainteresowali się właściciele Novum i Lacmetu czyli Sławomir Chmieliński i jego syn Igor.

- Właściwie już jesienią 2015 roku wszystko było ustalone – wspomina pan Sławomir. - Cena, decyzja o zakupie. Teren kupiliśmy jednak dopiero jesienią ubiegłego roku, bo formalno-prawny stosunek własnościowy był tak skomplikowany, że nasi prawnicy naprawdę mieli co robić.

Novum i Lacmet kupiły teren, budynki, ale też część wyposażenia Favoritu. - Favorit to element większej całości – mówi Sławomir Chmieliński. - Linia produkcyjna, która była im potrzebna i inne elementy zostały zdemontowane i przewiezione do centrali spółki w Bydgoszczy. Pozostałe rzeczy, które nam były potrzebne zostały wycenione i przez nas odkupione.

 

Całościowe przenosiny jesienią

 

Właściciele Novum i Lacmetu chcieliby, aby obie spółki do jesieni tego roku przeniosły się do nowej lokalizacji przy ulicy Gnieźnieńskiej.

- Ta przeprowadzka już trwa, ale to skomplikowany proces, bo nie możemy wstrzymać produkcji, czy zawiesić działalności na jakiś czas – mówi prezes Chmieliński. - Nie ukrywam, że na zakup tego terenu miały wpływ dwa czynniki. Po pierwsze lokalizacja oraz powierzchnia terenu pod dachem, czyli hal oraz ulga podatkowa, jaką samorząd Szczytna zaproponował inwestującym w mieście przedsiębiorcom. Dzięki umiejscowieniu naszych dwóch firm w jednym miejscu będziemy mieli spore oszczędności. Odejdzie nam logistyka między magazynowa, czy dublowanie stanowisk. Poza tym daje to nam nowe możliwości rozwoju. Już w tej chwili eksport mamy na poziomie 30 procent, a dzięki tej lokalizacji i ogromowi terenu możemy zwiększyć i produkcję, i eksport.

 

Nowa lokalizacja, nowe perspektywy

 

Jak mówią nowi właściciele dzięki temu zakupowi otwierają się przed ich dwiema firmami nowe możliwości współpracy z kontrahentami. - Obecnymi, ale i nowymi, z takich krajów jak Norwegia, Szwecja, czy Niemcy – wylicza. - Przez ten zakup wkraczamy w nową erę rozwoju, zyskaliśmy większą swobodę produkcyjną i magazynową. Zyskaliśmy też wizerunkowo w oczach naszych kontrahentów.

Zarówno Novum, jak i Lacmet to od początku istnienia lokalne, rodzime firmy. Utworzone przez Sławomira Chmielińskiego Novum powstało w 1996 roku. To krajowy lider na rynku producentów zewnętrznych placów zabaw, różnego typu mebli i kompleksowego wyposażenia placówek edukacyjnych, sal gimnastycznych oraz instytucji użyteczności publicznej, a także jeden z czołowych w Polsce dostawców pomocy edukacyjnych dla przedszkoli i szkół.

Z kolei Lacmet działa od 1988 roku. Sławomir Chmieliński nabył ją w połowie poprzedniego dziesięciolecia, zachowując główny profil produkcji. Jest nim obróbka metali (cięcie, gięcie, spawanie, malowanie proszkowe) oraz produkcja i sprzedaż stelaży krzeseł, stołów, mebli szkolnych na stelażu metalowym, elementów do urządzeń wyposażenia placów zabaw, urządzeń fitness, street workout oraz innych wyrobów opartych na konstrukcji metalowej (tj. barierek, poręczy, balustrad, ogrodzeń itp.). Obie firmy zatrudniają łącznie około 400 osób, a przewidywany wzrost produkcji w oparciu o nową lokalizację praktycznie gwarantuje także wzrost zatrudnienia.

- Będzie on widoczny, jak sądzę w ciągu najbliższych trzech lat – potwierdza Sławomir Chmieliński. Aktualnie obie firmy prowadzą działalność w kilku miejscach powiatu, a dokładniej - na terenie trzech gmin: Pasymia, Szczytna - miasta i gminy Szczytno. Rocznie tylko z tytułu podatku od nieruchomości i dzierżawy wieczystej do kas tych trzech gmin wpływa ponad pół miliona.

 

 

 

Komentarz

Danuta Górska,

burmistrz Szczytna

 

 

 

Ciągle czekamy na jakiegoś „księcia na koniu”, że jakiś magiczny inwestor pojawi się w Szczytnie i zainwestuje tu duże pieniądz, a tymczasem mamy pod bokiem świetnie rozwijające się nasze rodzime firmy. Bardzo się cieszę, że ich właściciele doceniają nasze miasto i właśnie tu chcą inwestować i się rozwijać. Cieszę się, że pierwsze firmy, które skorzystają z naszej uchwały wspierania przedsiębiorczości są właśnie z naszego powiatu. Liczę, że kolejne firmy pójdą tym śladem. Naprawdę w Szczytnie stworzyliśmy narzędzia wspierania przedsiębiorczości, trzeba tylko z nich skorzystać. Namawiam lokalnych przedsiębiorców do takich kroków, bo zawsze mogą liczyć na naszą pomoc.Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-02-07 12:28:41

Novum odnawia rynek w Pasymiu

 • Środa, 2017-12-06 14:29:15

Medaliści z Novum w BrokuKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30