Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Novum i Lacmet kupiły Favorit

Teren wraz z budynkami po byłej firmie meblarskiej FS Favorit ma w końcu nowego właściciela. Co ciekawe został on kupiony przez dwie lokalne firmy - Novum i Lacmet Kobyłocha. Nie wykluczone, że obie skorzystają dzięki tej inwestycji z ulgi podatkowej, którą umożliwia „superuchwała gospodarcza” Rady Miejskiej.Proces likwidacji fabryki mebli FS Favorit Szczytno ruszył w styczniu 2014 roku. Było to ogromne zaskoczenie i dla pracowników i dla samorządowców z naszego powiatu. Niemal z dnia na dzień pracę straciło ponad 400 osób. Potem dochodziło do dziwnych działań ze strony właściciela spółki Favorit. Niby chciano ją sprzedać w całości, ale mimo pojawiających się informacji o trzech zainteresowanych podmiotach do takiej transakcji nie doszło. Ponad ośmiohektarowy teren, w tym aż 2 hektary pod dachem, leżał odłogiem.

 

Lokalne firmy zainteresowane

 

W końcu terenem po Favoricie zainteresowali się właściciele Novum i Lacmetu czyli Sławomir Chmieliński i jego syn Igor.

- Właściwie już jesienią 2015 roku wszystko było ustalone – wspomina pan Sławomir. - Cena, decyzja o zakupie. Teren kupiliśmy jednak dopiero jesienią ubiegłego roku, bo formalno-prawny stosunek własnościowy był tak skomplikowany, że nasi prawnicy naprawdę mieli co robić.

Novum i Lacmet kupiły teren, budynki, ale też część wyposażenia Favoritu. - Favorit to element większej całości – mówi Sławomir Chmieliński. - Linia produkcyjna, która była im potrzebna i inne elementy zostały zdemontowane i przewiezione do centrali spółki w Bydgoszczy. Pozostałe rzeczy, które nam były potrzebne zostały wycenione i przez nas odkupione.

 

Całościowe przenosiny jesienią

 

Właściciele Novum i Lacmetu chcieliby, aby obie spółki do jesieni tego roku przeniosły się do nowej lokalizacji przy ulicy Gnieźnieńskiej.

- Ta przeprowadzka już trwa, ale to skomplikowany proces, bo nie możemy wstrzymać produkcji, czy zawiesić działalności na jakiś czas – mówi prezes Chmieliński. - Nie ukrywam, że na zakup tego terenu miały wpływ dwa czynniki. Po pierwsze lokalizacja oraz powierzchnia terenu pod dachem, czyli hal oraz ulga podatkowa, jaką samorząd Szczytna zaproponował inwestującym w mieście przedsiębiorcom. Dzięki umiejscowieniu naszych dwóch firm w jednym miejscu będziemy mieli spore oszczędności. Odejdzie nam logistyka między magazynowa, czy dublowanie stanowisk. Poza tym daje to nam nowe możliwości rozwoju. Już w tej chwili eksport mamy na poziomie 30 procent, a dzięki tej lokalizacji i ogromowi terenu możemy zwiększyć i produkcję, i eksport.

 

Nowa lokalizacja, nowe perspektywy

 

Jak mówią nowi właściciele dzięki temu zakupowi otwierają się przed ich dwiema firmami nowe możliwości współpracy z kontrahentami. - Obecnymi, ale i nowymi, z takich krajów jak Norwegia, Szwecja, czy Niemcy – wylicza. - Przez ten zakup wkraczamy w nową erę rozwoju, zyskaliśmy większą swobodę produkcyjną i magazynową. Zyskaliśmy też wizerunkowo w oczach naszych kontrahentów.

Zarówno Novum, jak i Lacmet to od początku istnienia lokalne, rodzime firmy. Utworzone przez Sławomira Chmielińskiego Novum powstało w 1996 roku. To krajowy lider na rynku producentów zewnętrznych placów zabaw, różnego typu mebli i kompleksowego wyposażenia placówek edukacyjnych, sal gimnastycznych oraz instytucji użyteczności publicznej, a także jeden z czołowych w Polsce dostawców pomocy edukacyjnych dla przedszkoli i szkół.

Z kolei Lacmet działa od 1988 roku. Sławomir Chmieliński nabył ją w połowie poprzedniego dziesięciolecia, zachowując główny profil produkcji. Jest nim obróbka metali (cięcie, gięcie, spawanie, malowanie proszkowe) oraz produkcja i sprzedaż stelaży krzeseł, stołów, mebli szkolnych na stelażu metalowym, elementów do urządzeń wyposażenia placów zabaw, urządzeń fitness, street workout oraz innych wyrobów opartych na konstrukcji metalowej (tj. barierek, poręczy, balustrad, ogrodzeń itp.). Obie firmy zatrudniają łącznie około 400 osób, a przewidywany wzrost produkcji w oparciu o nową lokalizację praktycznie gwarantuje także wzrost zatrudnienia.

- Będzie on widoczny, jak sądzę w ciągu najbliższych trzech lat – potwierdza Sławomir Chmieliński. Aktualnie obie firmy prowadzą działalność w kilku miejscach powiatu, a dokładniej - na terenie trzech gmin: Pasymia, Szczytna - miasta i gminy Szczytno. Rocznie tylko z tytułu podatku od nieruchomości i dzierżawy wieczystej do kas tych trzech gmin wpływa ponad pół miliona.

 

 

 

Komentarz

Danuta Górska,

burmistrz Szczytna

 

 

 

Ciągle czekamy na jakiegoś „księcia na koniu”, że jakiś magiczny inwestor pojawi się w Szczytnie i zainwestuje tu duże pieniądz, a tymczasem mamy pod bokiem świetnie rozwijające się nasze rodzime firmy. Bardzo się cieszę, że ich właściciele doceniają nasze miasto i właśnie tu chcą inwestować i się rozwijać. Cieszę się, że pierwsze firmy, które skorzystają z naszej uchwały wspierania przedsiębiorczości są właśnie z naszego powiatu. Liczę, że kolejne firmy pójdą tym śladem. Naprawdę w Szczytnie stworzyliśmy narzędzia wspierania przedsiębiorczości, trzeba tylko z nich skorzystać. Namawiam lokalnych przedsiębiorców do takich kroków, bo zawsze mogą liczyć na naszą pomoc.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-02-07 12:28:41

Novum odnawia rynek w Pasymiu

 • Środa, 2017-12-06 14:29:15

Medaliści z Novum w Broku

 • Czwartek, 2015-10-15 10:13:23

Nowe Novum


Komentarze

 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54
 • Świętajno – stracona szansa rozwoju? Rozmowa z byłym wójtem Januszem Pabichem
  Poprzedni wójt miał swój czas i się nie sprawdził. Nie wybraliśmy go i już nie wybierzemy. Nie rozumiem skąd u niego takie parcie na urząd. Poza tym jak widzę tych ludzi co są za nim: Krzyśków, Pasławska to wiem, że jest pozamiatane. Klasyk by zaśpiewał "ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ" - na nasze szczęście, na szczęście gminy. Pozdrawiam wszystkich ziomali. Bądźmy przy urnach jesienią.
  Autor: Szwejk ze Świętajna
  2018-05-26 00:49:56
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Zdecydowanie skupiłbym się na stanie technicznym radiowozu, a nie nad tym ile jechali oraz czy mieli zapięte pasy. W tej firmie wszystko naprawia się po taniości i tylko w ostateczności. Ten kto pracował i jeszcze pracuje w tej firmie wie o co chodzi. Poza tym policjanci traktowani są jak psy na posyłki, jak ktoś chce sobie sprawdzić autokar przed wyjazdem to niech podjedzie do najbliższej komendy, albo do stacji kontroli pojazdów. Jest zbyt dużo absurdów w tej firmie, a przede wszystkim zachowanie przełożonych, którzy przez całe życie byli popychadłami, a jak się dostają do władzy to mają się za nie wiadomo kogo. Tego chłopaka zabił SYSTEM. Świeć Panie nad jego duszą, a drugiemu daj zdrowie.
  Autor: sierż. sztab.
  2018-05-25 22:49:08
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Rodzina szybko zglaszac sprawe do prokuratury niech zabezpeicza wrak a biegły obnaży cała prawdę o stanie techniczym. Śpij bracie....
  Autor: st sierż -
  2018-05-25 21:50:51