Niedziela, 21 Kwiecień, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Nigdy więcej” - oby jak najczęściej (zdjęcia)


Jak najczęściej i jak najwięcej – takich inscenizacji, jakimi potrafi zaskoczyć Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja. To niebagatelne dokonanie: zaangażować do plenerowej inscenizacji w niewielkiej wsi „rekwizyt” w postaci prawdziwego samolotu i zainicjować „prawdziwe” bombardowanie.Parafia katolicka w Targowie tworzy nową tradycję - już po raz piąty odbyły się tam Dożynki Parafialne. W święto Wniebowzięcia NMP, czyli w środę 15 sierpnia, ksiądz Tomasz Kowalski wespół z zaproszonymi księżmi i parafianami zadbał o uroczyste zwieńczenie rolniczego trudu. Odbyła się tu dziękczynna msza św. za plony, a później nastąpiła muzyczna część artystyczna połączona ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodynie z parafii. Typowy dożynkowy rytuał zakończył się (jak to w Targowie) zupełnie nietypowo.

 

Nieformalna Grupa Teatralna Domalesja przedstawiła spektakl pt. „Nigdy więcej”. Jak zapowiedział lider grupy, Wiesław Domalewski i sołtys Orzyn w jednej osobie, widowisko nawiązywało do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Rzecz „działa się” na linii frontu z I wojny światowej, gdzie kilka dni wcześniej toczyły się walki. Był tu szpital polowy, do którego zaprzęgiem przywożono rannych, opatrywano ich, a w pobliżu grzebano poległych żołnierzy. Do szpitala przyszła też liczna grupa wycieńczonych uciekinierów, która otrzymała pomoc i posiłek. Ciężką dolę rannych, sanitariuszek i cywili spotęgował nalot samolotu, który ostrzelał przyległy teren, niszcząc w ten sposób znajdujący się w pobliżu pozostały skład amunicji.


 

Niski lot aeroplanu i wybuchy wywołały nie tylko udawane przerażenie aktorów odgrywających role rannych i uciekinierów, ale nawet prawdziwe – u widzów. Widowisko zakończyło się ogólną radością z ogłoszenia zakończenia wojny i zapowiedzi, że będzie wolna Polska. Ostatnią sceną było postawienie w miejsce pruskiego słupa granicznego słupa z godłem Polski.

 

- Naszym zamiarem było ukazanie nie tyle radości z odzyskania niepodległości, co bezmiaru grozy tamtych dni, próba przybliżenia ofiary krwi i cierpienia pokoleń żyjących pod zaborami i ogólniej - także koszmaru każdej wojny. I chyba nam się to udało – nie bez uzasadnionej satysfakcji mówi lider Wiesław Domalewski.

 

 

Autor zdjęć: Wacław MarciniakKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19