Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Niepodległość Lipowca w kapsule czasu (zdjęcia)


Uroczystą mszą świętą, a następnie występami uczniów z Zespołu Szkół w Lipowcu rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców tej jednej z największych w gminie Szczytno miejscowości była to również niepowtarzalna okazja do pozostawienia trwałej pamiątki, czyli tzw. kapsuły czasu, która została uroczyście umieszczona w przygotowanym do tego miejscu.


  • Data:

Na pomysł stworzenia kapsuły czasu wpadłem rok temu – mówi inicjator przedsięwzięcia Rafał Szumny, który sprawuje również funkcję gminnego radnego. - Szybko przekułem pomysł w czyny i dzięki wsparciu wielu osób, postanowiłem swój zamiar zrealizować.


Reklama

 

 

Jak twierdzi pan Rafał, rzecz z początku wydająca się łatwa do zrealizowania natknęła się na sporo przeszkód, oczywiście tych formalno-prawnych.

 

- Wspólnie z mieszkańcami oraz w porozumieniu w miejscowym proboszczem postanowiliśmy, że najbardziej odpowiednim miejscem do umieszczenia kapsuły będzie otoczenie naszego kościoła parafialnego i tu spotkaliśmy się z pierwszymi problemami, ale oczywiście nie ze strony proboszcza, ale konserwatora zabytków. I tu zadziałał miejscowy proboszcz - ks. Andrzej Golon, który po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i stworzeniu formalnych pism, zdołał przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków i uzyskał zgodę na umieszczenie kapsuły czasu w bezpośredniej bliskości kościoła.

 

Reklama

 

 

Wspomniana kapsuła czasu została umieszczona pod krzyżem misyjnym znajdującym się tuż przed wejściem do świątyni.

 

Jak twierdzą osoby, które były obecne podczas tego ważnego dla mieszkańców Lipowca wydarzenia, była to bardzo wielka i niepowtarzalna chwila. – Wiem, że uczestniczyłam w czymś ważnym i wielkim, bo za być może sto lat ktoś odczyta zawartość kapsuły i dowie się o mieszkańcach naszej miejscowości – mówi jedna z mieszkanek.

 

 

A co w „kapsule czasu” się znajdowało? - W specjalnie przygotowanym do tego pojemniku umieściliśmy podstawowe informacje dotyczące Lipowca, czyli ile mieszka w tej chwili osób i kto jest sołtysem – mówi Rafał Szumny. - Ponadto informacje, jakie warsztaty i firmy na terenie miejscowości funkcjonują, a nawet to, jak liczny jest księgozbiór Biblioteki Gminnej, której filia znajduje się w Lipowcu. Ponadto w kapsule jest również przedstawiona historia jednostki wojskowej.

 

 

Po oficjalnym podpisaniu dokumentu przez przedstawicieli władz gminnych i lokalnych oraz dyrekcji szkół oraz przedstawicielki uczniów, kapsuła została umieszczona pod krzyżem misyjnym i przykryta granitową płytą, którą ufundował miejscowy proboszcz.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama