Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Niepodległość Lipowca w kapsule czasu (zdjęcia)


Uroczystą mszą świętą, a następnie występami uczniów z Zespołu Szkół w Lipowcu rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców tej jednej z największych w gminie Szczytno miejscowości była to również niepowtarzalna okazja do pozostawienia trwałej pamiątki, czyli tzw. kapsuły czasu, która została uroczyście umieszczona w przygotowanym do tego miejscu.Na pomysł stworzenia kapsuły czasu wpadłem rok temu – mówi inicjator przedsięwzięcia Rafał Szumny, który sprawuje również funkcję gminnego radnego. - Szybko przekułem pomysł w czyny i dzięki wsparciu wielu osób, postanowiłem swój zamiar zrealizować.

 

 

Jak twierdzi pan Rafał, rzecz z początku wydająca się łatwa do zrealizowania natknęła się na sporo przeszkód, oczywiście tych formalno-prawnych.

 

- Wspólnie z mieszkańcami oraz w porozumieniu w miejscowym proboszczem postanowiliśmy, że najbardziej odpowiednim miejscem do umieszczenia kapsuły będzie otoczenie naszego kościoła parafialnego i tu spotkaliśmy się z pierwszymi problemami, ale oczywiście nie ze strony proboszcza, ale konserwatora zabytków. I tu zadziałał miejscowy proboszcz - ks. Andrzej Golon, który po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i stworzeniu formalnych pism, zdołał przekonać wojewódzkiego konserwatora zabytków i uzyskał zgodę na umieszczenie kapsuły czasu w bezpośredniej bliskości kościoła.

 

 

 

Wspomniana kapsuła czasu została umieszczona pod krzyżem misyjnym znajdującym się tuż przed wejściem do świątyni.


 

Jak twierdzą osoby, które były obecne podczas tego ważnego dla mieszkańców Lipowca wydarzenia, była to bardzo wielka i niepowtarzalna chwila. – Wiem, że uczestniczyłam w czymś ważnym i wielkim, bo za być może sto lat ktoś odczyta zawartość kapsuły i dowie się o mieszkańcach naszej miejscowości – mówi jedna z mieszkanek.

 

 

A co w „kapsule czasu” się znajdowało? - W specjalnie przygotowanym do tego pojemniku umieściliśmy podstawowe informacje dotyczące Lipowca, czyli ile mieszka w tej chwili osób i kto jest sołtysem – mówi Rafał Szumny. - Ponadto informacje, jakie warsztaty i firmy na terenie miejscowości funkcjonują, a nawet to, jak liczny jest księgozbiór Biblioteki Gminnej, której filia znajduje się w Lipowcu. Ponadto w kapsule jest również przedstawiona historia jednostki wojskowej.

 

 

Po oficjalnym podpisaniu dokumentu przez przedstawicieli władz gminnych i lokalnych oraz dyrekcji szkół oraz przedstawicielki uczniów, kapsuła została umieszczona pod krzyżem misyjnym i przykryta granitową płytą, którą ufundował miejscowy proboszcz.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46