Sobota, 20 Kwiecień, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Niepodległa na krążku „Sobiecha”


Pasjonat lokalnej historii Robert Arbatowski i muzyk Andrzej Ałaj połączyli siły – a efektem tego jest płyta: „Sobiech - Niepodległej”. Ponad 300 egzemplarzy rozeszło się w niespełna 30 minut. Płytę rozdawano po głównych, szczycieńskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Na pomysł wyprodukowania płyty wpadł Robert Arbatowski – były żołnierz, emeryt, pasjonat i propagator lokalnej historii, współpracownik „Tygodnika Szczytno”.

 

- Koncertów i wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest mnóstwo – mówi. - Chciałem uczcić tę wyjątkową rocznicę czymś trwałym, ale zarazem wyjątkowym. Tak zrodził się pomysł wyprodukowania płyty. A że nie jestem muzykiem, więc poszukałem wsparcia u mojego przyjaciela Andrzeja Ałaja, znakomitego multiinstrumentalisty.

 

Na wieczną rzeczy pamiątkę...

 

Duet do współpracy zaprosił wokalistki, na co dzień uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie imienia Jana III Sobieskiego: Dominikę Kłos, Kornelię Kobylańską, Michalinę Pankiewicz, Agnieszkę Mirkowicz, Gabrielę Morawską. Nadzór historyczny nad produkcją objęła Elżbieta Weichhaus-Kończyk, nauczycielka historii w Zepole szkół nr 3 w Szczytnie. Na płycie znalazło się sześć utworów patriotycznych, ale na przykład też „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.

 

- Myślę, że jesteśmy jedyni w województwie, a być może i kraju, którzy nagrali płytę specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Robert Arbatowski. - I powiem szczerze, że to niesamowite uczucie. Dzięki temu z tego 100-lecia zostanie dla innych coś namacalnego, realnego, żywego. Będzie można do tego wrócić za kilka, kilkadziesiąt lat. Myślę, że w ten sposób my, ale przede wszystkim nasze wokalistki zapisały się na trwałe w historii kraju.

 

Efekt wart wysiłku


 

Prace nad płytą trwały niespełna miesiąc. - Pomysł zrodził się spontanicznie i obawialiśmy się, że nie uda nam się go zrealizować na czas. Ostatni kawałek nagrywaliśmy dwa dni przed 11 listopada – mówi z uśmiecham Andrzej Ałaj, który przygotował aranżacje muzyczne do utworów. - Początkowo miał być sam fortepian, ale potem doszliśmy do wniosku, że trzeba rozbudować te aranże. Siedziałem po nocach i dogrywałem. Ale dziś widzę, że naprawdę warto było to zrobić. Ludzie dzwonią, piszą, gratulują, ale też dopytują się, gdzie można dostać tę płytę. Wyprodukowaliśmy jej 320 sztuk. 11 listopada rozdaliśmy je w ciągu niespełna pół godziny. Byłem w szoku, że cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.

 

Dobry pomysł zawsze znajdzie wsparcie u dobrych ludzi

 

Płyta powstała spontanicznie, a zarówno artystki, jak i Robert Arbatowski i Andrzej Ałaj nie wzięli za nią ani grosza. Jak to się udało? - Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy – mówi Robert Arbatowski. - W wydaniu tej płyty pomogło nam wiele firm i instytucji, które po prostu kupiły potrzebne materiały do ich wydania. Bardzo dziękujemy: Wytwórni Podłoża Zastępczego, firmie Zelbo. Stowarzyszeniu „Kurpie” w Szczytnie, Radzie Rodziców ZS nr 3 w Szczytnie, Alicji Rydzewskiej, Arkadiuszowi Myślakowi, Małgorzacie Ałaj, Beacie Arbatowskiej i Jerzemu Piskorskiemu. Ta płyta ukazała się dzięki wam.

 

Twórcy już zapowiedzieli kolejny projekt, który ma być niespodzianką. - Zrealizujemy ją w grudniu – mówią Robert i Andrzej. - Na razie nie chcielibyśmy jednak zdradzać szczegółów.Komentarze do artykułu

A rh+

Do aaa . Twoje BURACTWO jest kosmiczne. Wracaj donikąd...

Krajan

Do aaa: to po prostu chamstwo! Ludzie coś fajnego wymyślili, zrealizowali! A Ty - dlaczego ich obrażasz?! Wstyd, chamstwo, buractwo - to Twój pomysł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości?

aaa

Ałtaje, wracajcie na Wschód, pora na was!

Napisz


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Nie dziwne piesi w szczytnie chodzą jak święte krowy
  Autor: edas
  2019-04-17 23:58:37
 • Burmistrz i radny pojechali podglądać Elbląg
  Orzoł wylądował w Elblągu :D nie ma jak sie bawic za kase podatników
  Autor: Wrona
  2019-04-17 20:36:23
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Łatwo osądzać matki/kobiety jak nie widziało się sytuacji, nie wy od tego jesteście! Ludzie przestańcie komentować!
  Autor: Marta
  2019-04-17 20:25:34
 • Radni krytykują szpital i... łatają jego dziurę budżetową
  Co tu dużo mówić. Jeżeli hospitalizowani pacjenci oddalają się ze szpitala bez kontroli - znajdowani są żywi, lub martwi - po interwencji policji. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakterią po - zdawałoby się - niegroźnym zabiegu, a następnie do śmierci i nikt tego nie wyjaśnia - no chyba, że rodzinie - ale powinno być wiadomo, czy szpital - oddział jest \"czysty\", czy nie. Generalizować nie można, ale Jeżeli ludzie mają ogólnie kiepską opinię o szczycieńskim szpitalu, to o czym to świadczy? Dlaczego szefostwo szpitala nic nie robi z takim wizerunkiem? Po zbudowaniu lądowiska dla LPR - kierownictwo szpitala zdaje się na dobre odleciało. To jest po prostu wyraz pogardy dla ludzi, \"bo i tak muszą tu trafić\", jak nie mają kasy, albo mozliwości leczyć się gdzie indziej. Śmiać mi się chce, ale nie wiem, czy to prawda, o utworzeniu oddziału geriatrii w naszym szpitalu. Czy to ma być punkt eutanazji?
  Autor: Waga
  2019-04-17 19:15:35