Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Niepodległa na krążku „Sobiecha”


Pasjonat lokalnej historii Robert Arbatowski i muzyk Andrzej Ałaj połączyli siły – a efektem tego jest płyta: „Sobiech - Niepodległej”. Ponad 300 egzemplarzy rozeszło się w niespełna 30 minut. Płytę rozdawano po głównych, szczycieńskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Na pomysł wyprodukowania płyty wpadł Robert Arbatowski – były żołnierz, emeryt, pasjonat i propagator lokalnej historii, współpracownik „Tygodnika Szczytno”.

 

- Koncertów i wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest mnóstwo – mówi. - Chciałem uczcić tę wyjątkową rocznicę czymś trwałym, ale zarazem wyjątkowym. Tak zrodził się pomysł wyprodukowania płyty. A że nie jestem muzykiem, więc poszukałem wsparcia u mojego przyjaciela Andrzeja Ałaja, znakomitego multiinstrumentalisty.

 

Na wieczną rzeczy pamiątkę...

 

Duet do współpracy zaprosił wokalistki, na co dzień uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie imienia Jana III Sobieskiego: Dominikę Kłos, Kornelię Kobylańską, Michalinę Pankiewicz, Agnieszkę Mirkowicz, Gabrielę Morawską. Nadzór historyczny nad produkcją objęła Elżbieta Weichhaus-Kończyk, nauczycielka historii w Zepole szkół nr 3 w Szczytnie. Na płycie znalazło się sześć utworów patriotycznych, ale na przykład też „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.

 

- Myślę, że jesteśmy jedyni w województwie, a być może i kraju, którzy nagrali płytę specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Robert Arbatowski. - I powiem szczerze, że to niesamowite uczucie. Dzięki temu z tego 100-lecia zostanie dla innych coś namacalnego, realnego, żywego. Będzie można do tego wrócić za kilka, kilkadziesiąt lat. Myślę, że w ten sposób my, ale przede wszystkim nasze wokalistki zapisały się na trwałe w historii kraju.

 

Efekt wart wysiłku


 

Prace nad płytą trwały niespełna miesiąc. - Pomysł zrodził się spontanicznie i obawialiśmy się, że nie uda nam się go zrealizować na czas. Ostatni kawałek nagrywaliśmy dwa dni przed 11 listopada – mówi z uśmiecham Andrzej Ałaj, który przygotował aranżacje muzyczne do utworów. - Początkowo miał być sam fortepian, ale potem doszliśmy do wniosku, że trzeba rozbudować te aranże. Siedziałem po nocach i dogrywałem. Ale dziś widzę, że naprawdę warto było to zrobić. Ludzie dzwonią, piszą, gratulują, ale też dopytują się, gdzie można dostać tę płytę. Wyprodukowaliśmy jej 320 sztuk. 11 listopada rozdaliśmy je w ciągu niespełna pół godziny. Byłem w szoku, że cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.

 

Dobry pomysł zawsze znajdzie wsparcie u dobrych ludzi

 

Płyta powstała spontanicznie, a zarówno artystki, jak i Robert Arbatowski i Andrzej Ałaj nie wzięli za nią ani grosza. Jak to się udało? - Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy – mówi Robert Arbatowski. - W wydaniu tej płyty pomogło nam wiele firm i instytucji, które po prostu kupiły potrzebne materiały do ich wydania. Bardzo dziękujemy: Wytwórni Podłoża Zastępczego, firmie Zelbo. Stowarzyszeniu „Kurpie” w Szczytnie, Radzie Rodziców ZS nr 3 w Szczytnie, Alicji Rydzewskiej, Arkadiuszowi Myślakowi, Małgorzacie Ałaj, Beacie Arbatowskiej i Jerzemu Piskorskiemu. Ta płyta ukazała się dzięki wam.

 

Twórcy już zapowiedzieli kolejny projekt, który ma być niespodzianką. - Zrealizujemy ją w grudniu – mówią Robert i Andrzej. - Na razie nie chcielibyśmy jednak zdradzać szczegółów.Komentarze do artykułu

A rh+

Do aaa . Twoje BURACTWO jest kosmiczne. Wracaj donikąd...

Krajan

Do aaa: to po prostu chamstwo! Ludzie coś fajnego wymyślili, zrealizowali! A Ty - dlaczego ich obrażasz?! Wstyd, chamstwo, buractwo - to Twój pomysł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości?

aaa

Ałtaje, wracajcie na Wschód, pora na was!

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46