Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Niepodległa na krążku „Sobiecha”


Pasjonat lokalnej historii Robert Arbatowski i muzyk Andrzej Ałaj połączyli siły – a efektem tego jest płyta: „Sobiech - Niepodległej”. Ponad 300 egzemplarzy rozeszło się w niespełna 30 minut. Płytę rozdawano po głównych, szczycieńskich uroczystościach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Na pomysł wyprodukowania płyty wpadł Robert Arbatowski – były żołnierz, emeryt, pasjonat i propagator lokalnej historii, współpracownik „Tygodnika Szczytno”.

 

- Koncertów i wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest mnóstwo – mówi. - Chciałem uczcić tę wyjątkową rocznicę czymś trwałym, ale zarazem wyjątkowym. Tak zrodził się pomysł wyprodukowania płyty. A że nie jestem muzykiem, więc poszukałem wsparcia u mojego przyjaciela Andrzeja Ałaja, znakomitego multiinstrumentalisty.

 

Na wieczną rzeczy pamiątkę...

 

Duet do współpracy zaprosił wokalistki, na co dzień uczennice Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie imienia Jana III Sobieskiego: Dominikę Kłos, Kornelię Kobylańską, Michalinę Pankiewicz, Agnieszkę Mirkowicz, Gabrielę Morawską. Nadzór historyczny nad produkcją objęła Elżbieta Weichhaus-Kończyk, nauczycielka historii w Zepole szkół nr 3 w Szczytnie. Na płycie znalazło się sześć utworów patriotycznych, ale na przykład też „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona.

 

- Myślę, że jesteśmy jedyni w województwie, a być może i kraju, którzy nagrali płytę specjalnie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – mówi Robert Arbatowski. - I powiem szczerze, że to niesamowite uczucie. Dzięki temu z tego 100-lecia zostanie dla innych coś namacalnego, realnego, żywego. Będzie można do tego wrócić za kilka, kilkadziesiąt lat. Myślę, że w ten sposób my, ale przede wszystkim nasze wokalistki zapisały się na trwałe w historii kraju.

 

Efekt wart wysiłku


 

Prace nad płytą trwały niespełna miesiąc. - Pomysł zrodził się spontanicznie i obawialiśmy się, że nie uda nam się go zrealizować na czas. Ostatni kawałek nagrywaliśmy dwa dni przed 11 listopada – mówi z uśmiecham Andrzej Ałaj, który przygotował aranżacje muzyczne do utworów. - Początkowo miał być sam fortepian, ale potem doszliśmy do wniosku, że trzeba rozbudować te aranże. Siedziałem po nocach i dogrywałem. Ale dziś widzę, że naprawdę warto było to zrobić. Ludzie dzwonią, piszą, gratulują, ale też dopytują się, gdzie można dostać tę płytę. Wyprodukowaliśmy jej 320 sztuk. 11 listopada rozdaliśmy je w ciągu niespełna pół godziny. Byłem w szoku, że cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.

 

Dobry pomysł zawsze znajdzie wsparcie u dobrych ludzi

 

Płyta powstała spontanicznie, a zarówno artystki, jak i Robert Arbatowski i Andrzej Ałaj nie wzięli za nią ani grosza. Jak to się udało? - Są rzeczy ważniejsze od pieniędzy – mówi Robert Arbatowski. - W wydaniu tej płyty pomogło nam wiele firm i instytucji, które po prostu kupiły potrzebne materiały do ich wydania. Bardzo dziękujemy: Wytwórni Podłoża Zastępczego, firmie Zelbo. Stowarzyszeniu „Kurpie” w Szczytnie, Radzie Rodziców ZS nr 3 w Szczytnie, Alicji Rydzewskiej, Arkadiuszowi Myślakowi, Małgorzacie Ałaj, Beacie Arbatowskiej i Jerzemu Piskorskiemu. Ta płyta ukazała się dzięki wam.

 

Twórcy już zapowiedzieli kolejny projekt, który ma być niespodzianką. - Zrealizujemy ją w grudniu – mówią Robert i Andrzej. - Na razie nie chcielibyśmy jednak zdradzać szczegółów.Komentarze do artykułu

A rh+

Do aaa . Twoje BURACTWO jest kosmiczne. Wracaj donikąd...

Krajan

Do aaa: to po prostu chamstwo! Ludzie coś fajnego wymyślili, zrealizowali! A Ty - dlaczego ich obrażasz?! Wstyd, chamstwo, buractwo - to Twój pomysł na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości?

aaa

Ałtaje, wracajcie na Wschód, pora na was!

Napisz


Komentarze

 • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
  Bandyci jeżdżą tymi golfami
  Autor: Księciu oo
  2018-12-17 11:54:51
 • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
  Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
  Autor: TTT
  2018-12-14 18:27:38
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
  Autor: Aga
  2018-12-14 15:53:48
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
  A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
  Autor: Krajan
  2018-12-14 15:47:25
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
  Autor: Waga
  2018-12-14 15:26:36
 • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
  Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
  Autor: Gosc
  2018-12-14 14:15:41
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38