Piątek, 20 Lipiec, Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)

NAPISALI DO NAS: W sobotę (20 stycznia) mojej żonie przytrafiło się ostre zapalenie od bolącego zęba. Nic wcześniej nie wskazywało na jakiekolwiek problemy, aż nagle w nocy pojawiła się duża opuchlizna i ból. Pomoc lekarska była niezbędna i to szybko. I tu zaczęły się kłopoty.

 Od 8 rano objechaliśmy całe miasto zahaczając o znane nam gabinety stomatologiczne, ale wszystkie były zamknięte i nigdzie nie znaleźliśmy informacji o tym, gdzie szukać pomocy. Udaliśmy się więc do szpitala (ok. godz. 11.00), bo gdzie, jeśli nie tam, szukać pomocy i informacji?

 

Niestety, nie otrzymaliśmy ani jednego, ani drugiego. Gdy przy okienku moja żona przedstawiła problem i spytała czy w Szczytnie jest jakieś pogotowie stomatologiczne uzyskała w odpowiedzi wręcz „warknięcie”, że nie ma. I tyle było zainteresowania i zaangażowania ze strony pracownika szpitala w sytuacji, gdy wystąpił poważny problem zdrowotny.

 

Pamiętaliśmy (choć teraz to już nieaktualne), że nocna opieka medyczna była w Elmedzie, pojechaliśmy więc tam. I nie na próżno. Co prawda przychodnia nie była czynna, lekarzy też nie było, ale czynna była apteka. Pani, która miała dyżur, okazała się niezwykle życzliwa. Wykonała kilka telefonów i podała nam nazwisko i adres dentysty w Olsztynie, który w tym dniu miał dyżur w pogotowiu stomatologicznym.

 

Przy okazji podam, że w Olsztynie to pogotowie znajduje się w przy ul. Pstrowskiego 14d/1 i w razie jakiegoś problemu warto tam od razu jechać, bo w Szczytnie pomocy się nie znajdzie, a nie można też liczyć na to, że będzie się miało tyle szczęścia co my, by trafić na niezwykle miłą panią w aptece. Była to pani Anna Eustrat, której w tym miejscu, w imieniu własnym i żony, bardzo serdecznie dziękuję za zrozumienie, pomoc, za dobre serce i zwykłą ludzką życzliwość, której – niestety – tak teraz jest niewiele.

 

Rozumiem, choć z trudem, że w Szczytnie nie ma pogotowia stomatologicznego. Ale zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego nie ma powszechnej informacji o tym pogotowiu, które działa w Olsztynie. W moim przekonaniu taka „wywieszka” powinna się znaleźć na zamkniętych drzwiach istniejących gabinetów dentystycznych i przychodni oraz w szpitalu. A „warcząca” pani w okienku powinna być poinstruowana, że w zakresie jej obowiązków jest pomaganie ludziom, którzy tej pomocy potrzebują i oczekują. Od tego jest szpital.

 

Prawie 40 lat temu wyjechałem z Pasymia do Niemiec. Wracam tu często i na długo, bo Pasym to wciąż moje miasto i korzenie. Jednak nie wyobrażam sobie, by w Niemczech mogła zdarzyć się podobna historia. Jest to po prostu niewyobrażalne.

 

Lech Schroeder

 

 Komentarze do artykułu

Pan carramba

Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????

Kola

Bardzo przydatny artykuł i jakże smutna rzeczywistość. Z taką znieczulicą i opryskliwością można spotkać się w wielu branżach. Mało teraz ogólnie życzliwych i "ludzkich" osób.

Napisz


Komentarze

 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Nocna opieka medyczna? To raczej kabaret! Zdarza się, że dzieci są badane przez lekarza ginekologa, który zachowuje się jakby bał się w ogóle je dotknąć!!! A na końcu i tak słyszymy: "Proszę poczekać do poniedziałku"
  Autor: Mama
  2018-07-18 13:29:35
 • Wmurowali kamień węgielny pod szpital (film)
  Te same ryje od lat, budowa skrzydła szpitala a pchają się przed kamery jak zwykle ludzie kompletnie nie mający nic z tym wspólnego.
  Autor: Szczytniak
  2018-07-18 10:24:02
 • Córki obwiniają lekarza o śmierć ojca
  Szpital w Szczytnie i Jego pożal się ..... Od lat to samo i co ? i nic.
  Autor: Jarosław"Pol...Zbaw...
  2018-07-17 21:38:11
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Popieram w całości to co napisałaś "anna". Górska już dawno powinna odejść a w jej miejsce należy wybrać kogoś, kto będzie potrafił i chciał wykorzystać potencjał turystyczny Szczytna. Ona się nadaje wyłącznie do nasadzania kwiatków, co robi od lat.
  Autor: Marcin
  2018-07-17 10:50:09
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54