Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)

NAPISALI DO NAS: W sobotę (20 stycznia) mojej żonie przytrafiło się ostre zapalenie od bolącego zęba. Nic wcześniej nie wskazywało na jakiekolwiek problemy, aż nagle w nocy pojawiła się duża opuchlizna i ból. Pomoc lekarska była niezbędna i to szybko. I tu zaczęły się kłopoty.

 



Od 8 rano objechaliśmy całe miasto zahaczając o znane nam gabinety stomatologiczne, ale wszystkie były zamknięte i nigdzie nie znaleźliśmy informacji o tym, gdzie szukać pomocy. Udaliśmy się więc do szpitala (ok. godz. 11.00), bo gdzie, jeśli nie tam, szukać pomocy i informacji?

 

Niestety, nie otrzymaliśmy ani jednego, ani drugiego. Gdy przy okienku moja żona przedstawiła problem i spytała czy w Szczytnie jest jakieś pogotowie stomatologiczne uzyskała w odpowiedzi wręcz „warknięcie”, że nie ma. I tyle było zainteresowania i zaangażowania ze strony pracownika szpitala w sytuacji, gdy wystąpił poważny problem zdrowotny.

 

Pamiętaliśmy (choć teraz to już nieaktualne), że nocna opieka medyczna była w Elmedzie, pojechaliśmy więc tam. I nie na próżno. Co prawda przychodnia nie była czynna, lekarzy też nie było, ale czynna była apteka. Pani, która miała dyżur, okazała się niezwykle życzliwa. Wykonała kilka telefonów i podała nam nazwisko i adres dentysty w Olsztynie, który w tym dniu miał dyżur w pogotowiu stomatologicznym.

 

Przy okazji podam, że w Olsztynie to pogotowie znajduje się w przy ul. Pstrowskiego 14d/1 i w razie jakiegoś problemu warto tam od razu jechać, bo w Szczytnie pomocy się nie znajdzie, a nie można też liczyć na to, że będzie się miało tyle szczęścia co my, by trafić na niezwykle miłą panią w aptece. Była to pani Anna Eustrat, której w tym miejscu, w imieniu własnym i żony, bardzo serdecznie dziękuję za zrozumienie, pomoc, za dobre serce i zwykłą ludzką życzliwość, której – niestety – tak teraz jest niewiele.

 

Rozumiem, choć z trudem, że w Szczytnie nie ma pogotowia stomatologicznego. Ale zupełnie nie potrafię pojąć dlaczego nie ma powszechnej informacji o tym pogotowiu, które działa w Olsztynie. W moim przekonaniu taka „wywieszka” powinna się znaleźć na zamkniętych drzwiach istniejących gabinetów dentystycznych i przychodni oraz w szpitalu. A „warcząca” pani w okienku powinna być poinstruowana, że w zakresie jej obowiązków jest pomaganie ludziom, którzy tej pomocy potrzebują i oczekują. Od tego jest szpital.

 

Prawie 40 lat temu wyjechałem z Pasymia do Niemiec. Wracam tu często i na długo, bo Pasym to wciąż moje miasto i korzenie. Jednak nie wyobrażam sobie, by w Niemczech mogła zdarzyć się podobna historia. Jest to po prostu niewyobrażalne.

 

Lech Schroeder

 

 



Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2017-07-20 14:51:14

Nowe oblicze terenu „czworaków”

  • Czwartek, 2017-04-13 11:44:57

Wiosną ruszy budowa szpitala



Komentarze do artykułu

Pan carramba

Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????

Kola

Bardzo przydatny artykuł i jakże smutna rzeczywistość. Z taką znieczulicą i opryskliwością można spotkać się w wielu branżach. Mało teraz ogólnie życzliwych i "ludzkich" osób.

Napisz

Komentarze

  • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
    hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
    Autor: toTYLKOja
    2018-02-19 01:23:55
  • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
    To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
    Autor: Magnatron
    2018-02-17 20:44:43
  • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
    Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
    Autor: Piotr
    2018-02-16 19:27:54
  • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
    ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
    Autor: jacek
    2018-02-15 10:40:59
  • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
    Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
    Autor: www.mpolski.pl
    2018-02-15 10:02:44
  • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
    Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
    Autor: Zzzzz
    2018-02-13 12:20:57
  • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
    Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
    Autor: Igor
    2018-02-12 00:15:30
  • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
    Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
    Autor: Paweł 77
    2018-02-11 17:32:25
  • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
    Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
    Autor: 28latek
    2018-02-11 14:46:02
  • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
    Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
    Autor: Pan carramba
    2018-02-10 20:57:24