Wtorek, 23 Kwiecień
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -

Reklama


Reklama

Nie żyje były starosta szczycieński


Pan Kacper Zimny ukończywszy szkołę agrotechniczną w Czernichowie k/ Krakowa, jako jeden z jej pierwszych absolwentów, jak to wtedy było w zwyczaju, dostał nakaz pracy i w roku 1951 mając niewiele ponad 20 lat znalazł się na odległych od Krakowa – Warmii i Mazurach. Nauczony szacunku do pracy, sumienności i ...


  • Data:

Pan Kacper Zimny ukończywszy szkołę agrotechniczną w Czernichowie k/ Krakowa, jako jeden z jej pierwszych absolwentów, jak to wtedy było w zwyczaju, dostał nakaz pracy i w roku 1951 mając niewiele ponad 20 lat znalazł się na odległych od Krakowa – Warmii i Mazurach. Nauczony szacunku do pracy, sumienności i prawdomówności w domu rodzinnym, pokonując trudności, zdobywa społeczne zaufanie. Pierwsza praca to Państwowy Ośrodek Maszynowy w Dobrym Mieście. Po kilkumiesięcznej praktyce trafia do POM w Szczytnie.

Trzy lata później zostaje kierownikiem Powiatowego Zarządu Rolnictwa, Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie – odpowiednika dzisiejszego Zarządu Powiatu. Do 1975 roku pod jego kierownictwem przeprowadzono zagospodarowanie ziemi i uwłaszczono osadników, był to wielki wysiłek organizacyjny w trudnych warunkach bez konfliktów i naruszeń prawa. W krótkim czasie zdołano zagospodarować użytki rolne, systematycznie zwiększając produkcję zbóż i hodowlę zwierząt. Elektryfikowano wsie i gospodarstwa rozrzucone w zabudowie kolonijnej. Powiatowy Zarząd Rolnictwa organizował gospodarkę rolną i leśną, kursy dla rolników, przetwórstwo rolno – spożywcze. W Szczytnie powstają pierwsze zakłady przetwórcze: kaszarnia, zakłady lniarskie, masarnie i fabryka mebli. W latach 1975 – 1990 zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W wyniku zmian ustrojowych, jakie miały miejsce w latach 1989/1990 w Polsce, w sierpniu 1990 roku powołany na stanowisko kierownika Urzędu Rejonowego w Szczytnie. Skończył się czas wędrówki ludów, przyszły czasy, które niosły ze sobą nowe, odpowiedzialne zadania, którym przedstawiany dziś człowiek sprostał, co zostało dostrzeżone. Jako organizator życia gospodarczego na Warmii i Mazurach nagradzany wieloma odznaczeniami samorządowymi i resortowymi, a w roku 1996 uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 1 stycznia 1999 roku zostaje Starostą Szczycieńskim. Na tym stanowisku pokazuje jak ze spokojem i kulturą można podejmować trudne decyzje i konsekwentnie je realizować bez wpadania w przesadę – był odpowiedzialnym gospodarzem.


Reklama

Reklama

style="margin-bottom: 0cm;">Po zakończeniu kadencji, już w nowym XXI wieku mimo dziejowych zakrętów, zmian w polityce ciągle służył swoim doświadczeniem i wiedzą.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama