Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie


W ciągu ostatnich tygodni w Szczytnie zginęły trzy osoby bezdomne. Dwie straciły życie w pożarze pustostanu przy ulicy Konopnickiej, a ciało trzeciej osoby znaleziono w okolicach miejskiego targowiska. Policjanci proszę mieszkańców powiatu o czujność. - Gdy widzimy osoby bezdomne reagujmy, jeden telefon może uratować komuś życie – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.


  • Data:

Jesień i zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Niska temperatura jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli w jaki sposób pomóc takim ludziom oraz, że osoby te mogą liczyć na pomoc odpowiedzialnych służb i instytucji. Nie bądźmy więc obojętni, jedno połączenie na telefon 112 może przecież uratować czyjeś życie.

 

 

- Bezdomność dotyczy coraz większej liczby osób – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek. - Dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy tym osobom pomóc. Staramy się dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących i wskazać im między innymi miejsce, gdzie w cieple będą mogły się przespać i posilić. W ten sposób funkcjonariusze udzielają pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.

 

 

Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. O każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje informujemy ośrodki pomocy społecznej. Są to osoby starsze, samotne, niezaradne, bądź w trudnej sytuacji materialnej i mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Szczycieńscy policjanci patrolują więc miejsca, w których często przebywają takie osoby, np. dworce, ogródki działkowe i pustostany.


Reklama

 

 

Nie przechodźmy więc obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Gdy zauważymy, że sąsiad który mieszka sam nie wychodzi z domu bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina jego domu nie wydobywa się dym poinformujmy o tym policjantów. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony.

 

 

Od listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

 

 

Pod adresem internetowym www.olsztyn.uw.gov.pl zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego. Po wejściu na stronę Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie należy kliknąć na baner znajdujący się po prawej stronie „Pomoc Bezdomnym 800-165-300” wyświetli się odniesienie do Rejestru placówek udzielających tymczasowego schronienia.

Reklama

 



Komentarze do artykułu

Megi

Mieazkania niech dają a nie udawać że to pomòc na pozòr

Osa

Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama