Sobota, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie


W ciągu ostatnich tygodni w Szczytnie zginęły trzy osoby bezdomne. Dwie straciły życie w pożarze pustostanu przy ulicy Konopnickiej, a ciało trzeciej osoby znaleziono w okolicach miejskiego targowiska. Policjanci proszę mieszkańców powiatu o czujność. - Gdy widzimy osoby bezdomne reagujmy, jeden telefon może uratować komuś życie – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.Jesień i zima jest okresem bardzo trudnym zwłaszcza dla osób bezdomnych i samotnych. Często przebywają oni w miejscach, które są nieocieplane i bez ogrzewania. Niska temperatura jest zagrożeniem dla życia i zdrowia. Dlatego ważne jest, abyśmy wiedzieli w jaki sposób pomóc takim ludziom oraz, że osoby te mogą liczyć na pomoc odpowiedzialnych służb i instytucji. Nie bądźmy więc obojętni, jedno połączenie na telefon 112 może przecież uratować czyjeś życie.

 

 

- Bezdomność dotyczy coraz większej liczby osób – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek. - Dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy tym osobom pomóc. Staramy się dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących i wskazać im między innymi miejsce, gdzie w cieple będą mogły się przespać i posilić. W ten sposób funkcjonariusze udzielają pomocy każdemu, kto jej potrzebuje.

 

 

Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. O każdej osobie, która tej pomocy potrzebuje informujemy ośrodki pomocy społecznej. Są to osoby starsze, samotne, niezaradne, bądź w trudnej sytuacji materialnej i mogą stać się potencjalnymi ofiarami mrozu na skutek wychłodzenia organizmu. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Szczycieńscy policjanci patrolują więc miejsca, w których często przebywają takie osoby, np. dworce, ogródki działkowe i pustostany.

 

 

Nie przechodźmy więc obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie. Gdy zauważymy, że sąsiad który mieszka sam nie wychodzi z domu bądź nie widać go od dłuższego czasu, a z komina jego domu nie wydobywa się dym poinformujmy o tym policjantów. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony.


 

 

Od listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

 

 

Pod adresem internetowym www.olsztyn.uw.gov.pl zamieszczony jest aktualny wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko- mazurskiego. Po wejściu na stronę Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie należy kliknąć na baner znajdujący się po prawej stronie „Pomoc Bezdomnym 800-165-300” wyświetli się odniesienie do Rejestru placówek udzielających tymczasowego schronienia.

 Komentarze do artykułu

Megi

Mieazkania niech dają a nie udawać że to pomòc na pozòr

Osa

Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.

Napisz


Komentarze

 • Spółka „Verdancy” podbija pasymską Koreę
  A co z \"Natura 2000\"? Co z ptactwem które gniazduje/żyje na tych terenach? Środowisko zostanie naruszone nieodwracalnie! Co za bzdura!Od kiedy można od tak dostać pozwolenie na budowę nad wodą lub na wodzie i to w obszarze chronionym?!
  Autor: Patrycja
  2019-02-22 19:56:04
 • „Jedynka” i „dwójka” mistrzami powiatu
  Sobieski nie wygrał? Niemożliwe XDD Chyba ten rok nie należy do najlepszych dla szkoły nr 3
  Autor: Lol
  2019-02-22 15:13:40
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Oto nowa najnowsza masowa produkcja made in Szczytno łoficery po 4 latach na 6 grupach w programie studiów proszę obowiązkowo \"studentom\" puszczać takie pozycje jak ojciec Mateusz, Miami Vice, W11, 07 zgłoś się, Szklana Pułapka a tym ambitniejszym lot nad kukułczym gniazdem
  Autor: Pan łoficer tak się pisze?
  2019-02-22 13:07:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dramat kto wymyślił taki kretynizm. Ta aberacja a właściwie patologia już kiedyś była o takich złotych dzieciach Szczytna mówiło się pampersy. Przychodzili do jednostek i uczył ich sierżant bo aspirant nie miał czasu na takie głupoty. Pomysł to porażajacą głupota ale ta instytucja i tak się stacza. Będzie produkować pseudo oficerów, matołków, tym co planujecie zrobić degradujecie stopień oficera i doprowadzicie do konfliktów w jednostkach. Gratuluję Panie Szymczyk świetny pomysł długo Pan nad tym myślał?
  Autor: Jestem oficerem i mam 4 lata
  2019-02-22 13:00:11
 • Zwyciężyć własne życie
  Brawo!!! Życzę Pani wszystkiego dobrego. Trzymam kciuki!!!
  Autor: varadero
  2019-02-22 11:55:08
 • Rosja połączy Szczytno z Biskupcem
  Mam nadzieję , że skrzyżowania ścieżki rowerowej z drogami publicznymi i lokalnymi będą bezkolizyjne.? Czy znowu tylko rowerzyści będą mieli (pierwszeństwo) -przywileje a kierowcy utrapienie?
  Autor: bezpieczny kierowca
  2019-02-22 08:01:09
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Czyżby to pan komendant rektor doktor inspektor Marek Fałdowski wymyślił? Jakoś mnie to nie dziwi.
  Autor: lubiepolicje
  2019-02-22 03:43:33
 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01