Piątek, 23 Marzec, Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Nastolatki pobiły „koleżankę” w szkole

Wyzywały, kopały i biły po głowie, ciągnęły za włosy, a potem miały zrzucić ze schodów – do takich drastycznych scen miało dojść w Gimnazjum nr 1 w Szczytnie. Pięć gimnazjalistek brutalnie pobiło swoją klasową „koleżankę”. Sprawą zajmuje się policja i sąd.Do pobicia doszło w budynku szkoły. Na przerwie. Pięć nastolatek, uczennic klasy III pobiło swoją klasową „koleżankę”. To jest pewne. Potem wersje znacząco się różnią. Szkoła problem raczej chciałaby zamieść pod dywan, bo zdaniem dyrekcji była to jedynie „kłótnia i szarpanina”.

- W takich przypadkach działamy w jasno określonych procedurach – mówi Ewa Żenczykowska–Sawicka, dyrektorka gimnazjum. - Incydent ujawniła nauczycielka dyżurująca i natychmiast powiadomiła wicedyrektora szkoły. Według notatki służbowej była to kłótnia dziewczynek.

 

Spotkanie bez policji

Dyrekcja szkoły następnego dnia wezwała rodziców i opiekunów uczennic. - W trakcie spotkania rodzice i opiekunowie zobowiązali się do monitorowania zachowania swoich podopiecznych, natomiast opiekun prawny poszkodowanej odstąpił od poinformowania o zdarzeniu policji – mówi dyrektor Żenczykowska–Sawicka. - Zachowanie dziewcząt cały czas podlega obserwacji wychowawcy klasy, która jest w stałym kontakcie z rodzicami.

O co poszło? - Wyzwiska – mówi dyrektor. - Jedna dziewczyna powiedziała coś o drugiej i tak się zaczęło.

 

Policja już wie

Pobicie jednak trafiło na policję.

- Rzeczywiście przyjęliśmy takie zgłoszenie – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek. - Przesłuchaliśmy małoletnią. Ze względu na wiek sprawczyń, zajmie się nimi Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Z naszych informacji wynika, że „kłótnia i szarpanina” to solidne pobicie. Uczennice III klasy gimnazjum solidnie poturbowały swoją „koleżankę”. Ma ona siniaki na twarzy, otarcia na ciele oraz uraz ręki. Dziewczynka została między innymi skopana. Sprawę monitoruje też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie. To dzięki tej instytucji sprawą zajęła się policja. Po rozmowie z pracownicą PCPR opiekunka pobitej dziewczynki zdecydowała się zawiadomić policję.

Czy i jakie środki wychowawcze zastosuje sąd – trudno wyrokować. Dość często sam kontakt z Temidą okazuje się wystarczająco skuteczny.

 

 

 

 

Trochę „szkolnych” statystyk

Od stycznia 2016 roku szczycieńscy policjanci przyjęli zgłoszenia (wszystkie miały miejsce na terenie szkół):

1 naruszenie nietykalności osoby nieletniej

3 uszkodzenia ciała

1 znęcanie

1 wymuszenie rozbójnicze

1 znieważenie nauczyciela (funkcjonariusza publicznego)

 

 

Zdaniem policji

Podkomisarz Ewa Szczepanek,

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie

Każda sytuacja, w której osoby nieletnie, dopuszczają się przemocy, szczególnie fizycznej, wobec kogokolwiek, powinna być zgłaszana na Policję. Niedopuszczalne jest przyzwalanie na to, by nieletni „rozwiązywali” konflikty poprzez agresję. To ludzie, którzy muszą wiedzieć, że ich zachowania niezgodne z prawem będą skutkowały odpowiedzialnością prawną przed sądem rodzinnym.

My, dorośli mamy być tymi, którzy uczą młodych ludzi poszanowania każdego człowieka, jak i mienia. Naszym zadaniem jest też informowanie ich, że istnieje nieuchronna odpowiedzialność za każde zachowanie, które uderza w zdrowie i życie drugiego człowieka.

Wszyscy powinniśmy pracować nad tym, aby ludzie tworzący naszą wspólnotę społeczną potrafili ze sobą rozmawiać, a nie reagować na konflikt biciem czy też znieważaniem innych. Zacytuję również art. 4 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich:

Art. 4. § 1. Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.

§ 2. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu czynu karalnego przez nieletniego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.

§ 3. Instytucje państwowe i organizacje społeczne, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć czynności niecierpiące zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu.

 

podkom. Ewa SzczepanekKomentarze do artykułu

gosc

Też jestem za tym że karać takie pannice które chcą być dorosłe to niech znają czym jest odpowiedzialność. Ale najgorsza jest postawa szkoły, wychowawców i dyrektorów gdyż nie ma w szkole rozmów na LW o poszanowaniu się wzajemnym, uważam że pedagog powinien też w gimnazjach prowadzić systematycznie zajęcia ale jak zgłosiłam w jednej szkole z pobliskiej gminy to usłyszałam że nie ma czasu bo nauczyciele już mają plan pełny nie ma wolnego okienka......... cyrk dopiero jak się coś stanie to wtedy coś robią ale tylko dlatego że policja wkracza. Brawo policja ja też będę zgłaszać na policję jak mojemu dziecku coś będzie zagrażać.

Kalcia

Brawo!Dobrze że ktoś to zgłosił na policje tak powinno sie robić w takich sytuacjach.Te dziewczyny powinny być sadzone jako dorosłe nie dzieci.Ponieważ jak dostana tylko upomnienie to pewnie powtorzy sie ponownie bo beda czuły sie bezkarnie.Dyrektorka tej szkoły tez powinna ponieśc konsekfecje bo jako opiekunka tej szkoły jej obowiązkiem jest zglaszac takie rzeczy a nie udawac ze nic sie nie dzieje.A jak nie to niech zmieni zawod jak sie nie nadaje!!!!

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Kiedyś jeden z radnych mi powiedział "radny to nie praca - to funkcja". Swoją drogą 2 tys miesięcznie to dla niektórych etat (8h dziennie) i to czasami naprawdę ciężkiej pracy a do dwóch tysięcy nie dobijają. Kto to jest radny? Dla mnie radny to jest ktoś kto chce rozwoju miasta. Ktoś kto kocha (może zbyt mocno), lubi to miasto, że gotów jest oddać dla niego kawałek swego życia. Potrzebni tam są (w Radzie) ludzie, dla których pieniądz nie jest wszystkim... Osobiście byłbym za tym aby zlikwidować pensje radnych - to pozwoli odsiać ziarno od plew i pokaże ludzi, którzy robią to od serca a nie dla pieniędzy. Koszty, nie ma problemu - faktura imienna lub na Radę Miasta, albo przedstawienie biletu (identycznie jak przy rozliczeniu diety). Wyjazdy ? Załatwiane standardową dietą państwową (30 zł dziennie). Czy są jeszcze jakieś inne argumenty ? Jeśli tak to poproszę chętnie je odeprę. Oczywiście tak nigdy się nie stanie bo nikt nie odda tego co przychodzi niedużym kosztem.
  Autor: WM
  2018-03-21 23:23:28
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Do obywatela. Dyżury? Taki przypada raz na 21 TYGODNI czyli w roku przeciętny radny ma takie dwa, a pechowy - -trzy. Sesja? Raz na dwa miesiące 1-2 godziny, a niekiedy 15 minut. Komisja? Raz w miesiącu też 1-2 godziny. Ile więc godzin "pracuje" radny? Nawet taki fanatycznie aktywny (których notoryczny brak) z pewnością nie poświęca tej społecznej służbie 8 godzin dziennie. I dieta jest za mała? Większa dawałaby lepsze gwarancje, że radni będą bardziej sprawni? Czyli za 1680 zł nie opłaca im się być sprawnymi? No... takie oczekiwania mógł chyba tylko wymyślić radny... sprawny inaczej, więc może obywatel by się ujawnił. Wtedy można byłoby ocenić czy i jak bardzo jest sprawny i dlaczego obecna dieta nie pozwala mu solidniej "pracować".
  Autor: pirania
  2018-03-21 16:46:23
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Nie podoba mi się ton artykułu sugerujący, że radni biorą wielkie pieniądze za nic. Praca radnego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (dyżury radnego, udział w sesjach rady, załatwianie spraw w urzędach, itp.) i wiąże się z ponoszeniem kosztów (choćby na przejazdy). Nikt nie ma prawa oczekiwać, że radny będzie robił to społecznie, za przysłowiowe "dziękuję". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie a za poniesione koszty ich zwrot. Temu właśnie służą diety. Pamiętajmy, że sprawny radny przyniesie społeczności lokalnej wiele więcej zysków niż wypłacone mu diety. Sprawy miałyby się nieco inaczej, gdyby diety były znacznie wyższe, ale te szczycieńskie są moim zdaniem raczej niskie niż wysokie.
  Autor: Obywatel
  2018-03-21 16:29:40
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Też to widziałam myślałam że mi się przewidzialo ale teraz już wiem że nie...mnie osobiście to przeraża
  Autor: Ania D...
  2018-03-20 20:32:44
 • Kiedy i czy ruszą narty wodne w Szczytnie?
  A kiedy postanie ścieżka rowerowa na nasypie kolejowym w stronę Biskupca?
  Autor: wolf
  2018-03-20 14:04:08
 • Obrobił mieszkanie z fajek, bo myślał że wujek się zgodzi
  Ja to myślałem że w tej gminie to nikt nie zna numeru na psy
  Autor: Jo tam
  2018-03-19 15:37:52
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  Kopalnie zlikwidowali
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 09:22:41
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  stary dziad ktoremu juz blisko do zejscia z tego swiata powinien sie zajmowac prawnukami bo w tym wieku to ma prawnokow niedozyje nawet do doroslego wieku swojego syna piotrusia to jest chore!
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 08:36:45
 • Sołtys Piotr czarował kobiety z Targowa (zdjęcia)
  Dziękuję za pomoc w organizacji takiego dnia kobiet do kolegi radnego Pawła Wyszyńskiego. I wszystkim sponsorom: Ośrodkowi Targowski Dwór za udostępnienie przepięknej sali i za poczęstunek, i za wsparcie finansowe, Bank Spółdzielczy w Dzwierzutach, Pani Wójt Gminy Dzwierzuty, OSP Targowo, Andrzej i Agata Grzebska, Czesław Gołębiowski, Paweł i Małgorzata Sztymelska, Paweł Szydlik, Roksana Mucka , Klaudia Mucka i przedstawicielce AVON za zabiegi komety znęcanie i nagrody.
  Autor: Soltys
  2018-03-16 18:55:57
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05