Sobota, 20 Kwiecień, Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Najpierw diety, potem sprawy miasta


Część miejskich radnych kpi z wyborców. Zamiast o sprawy miasta najpierw zadbali o własną kieszeń. Od stycznia będą mieli wyższe diety, mimo że na koniec roku kosmetycznie ją sobie obniżyli.Diety w Radzie Miejskiej w Szczytnie są na maksymalnym możliwym pułapie.

 

Od stycznia szeregowy radny otrzyma co miesiąc do ręki (bo dieta wolna jest od podatku)1687 zł i 30 groszy, a w wcześniej brał 1680 zł.

 

- Dla porównania przypomnę, że o wiele bogatsze od nas Giżycko ma diety na poziomie niespełna 1000 zł – dodaje radny Krassowski. - Dodam też, że nasze diety uzależnione są od najniższej krajowej. Gdy ona rośnie, rosną nam również diety, i to z automatu.

 

Kary minimalna

 

Co ciekawe radni obniżyli z kolei „karę” za nieobecność na sesji bądź komisji. Do tej pory za każdą nieobecność potrącano im 10 procent z diety. Teraz będzie to zaledwie 5 procent. Co ciekawe nieobecność będzie można usprawiedliwić. Kto ją będzie mógł usprawiedliwić, jakie warunki trzeba ku temu spełnić nie wyjaśniono.

 

- Zapewne będzie to zależało od widzimisię przewodniczącego rady – domyśla się radna Anna Rybińska, która ostro protestowała za tymi zmianami. - Gdy zaczynałam być radną, była to III kadencja, był zapis że potrącenia za nieobecność wynoszą 20 procent, nikomu nie przyszło do głowy, aby można było nieobecność usprawiedliwiać. Jeśli radnego nie ma na sesji, czy komisji to dieta mu się po prostu nie należy i tyle. Jeśli ją bierze, to w mojej ocenie nielegalnie, kpi z wyborców. Taki radny jedną ręką wysyła kartki do wyborców, a drugą napycha sobie kieszeń publicznymi pieniędzmi. Wstyd.


 

 

Dieta to nie pensja

 

Na ostatniej sesji 2018 roku Klub Radnych PiS i radny Paweł Krassowski złożyli wniosek o obniżenie diet o 20 procent i obniżki za nieobecność o 10 procent, bez możliwości usprawiedliwienia. Niestety, wnioski odrzucono.

 

- Dieta jest formą rekompensaty za utracone dochody w wyniku pełnienia manaty radnego, a nie wynagrodzeniem za pracę – przypomniała radnym Agnieszka Kosakowska, radna PiS. - Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady, komisji więc nieobecność na komisji czy sesji rady miejskiej nie powinna być usprawiedliwiana, bo jest to nadużycie zaufania wyborców, których radny jest zobowiązany reprezentować podczas obrad samorządu. Rozumiemy, że mogą zdarzyć się różne życiowe rzeczy, ale tak czy inaczej, jeśli radny nie pracuje na rzecz rady nie powinien dostawać diety w stu procentach.

 

Niższych diet i wyższej kary za nieobecność chcieli jedynie: Paweł Krassowski, Tomasz Żuchowski, Agnieszka Kosakowska, Anna Rybińska, Teresa Moczydłowska i Zdzisław Dziuban.Komentarze do artykułu

TTT

Szanowni Państwo Radni, czy nie wstyd Wam pobierać tak wysokie diety!!! Przecież większość mieszkańców Szczytna ma pobory w na tym poziomie! Musi za nie przeżyć cały miesiąc, ciężko pracując!!! Przed wyborami deklarowaliście pracę społeczną na rzecz miasta i wyborców! Czyżby zaraz po zajęciu miejsc w urzędowej sali wasze obietnice uleciały w powietrze!? Wstyd i hańba! Wasza pazerność mnie przeraża!

Marylka

Brawo Ania Rybinska

massakra

Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.

Robert

Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!

R.....

Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.

Waga

To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.

dr

A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19