Piątek, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Na kuriera i policjanta - oszuści znów atakują!

We wtorek w Szczytnie doszło do prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Tym razem zastosowali oni dwie metody „na kuriera” i „na policjanta”.Na szczęście potencjalne ofiary wykazały się czujnością i obyło się bez strat.Oszuści zastosowali dwie metody, nazywane przez policjantów: „na kuriera” i „na policjanta”. Przezorni mieszkańcy o próbach wyłudzenia powiadomili komendę policji.

- Najpierw prawidłowo zareagował syn starszej pani, którą próbowano oszukać, później w komendzie pojawiło się małżeństwo z podobną informacją – mówi Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.

Metoda oszustwa była dwuetapowa. Najpierw dzwonił „kurier” z informacją o zamówionej przez internet przesyłce. Następnie z ofiara kontaktował się „policjant”, który niby wiedział o próbie wyłudzenia i zamierzał na fałszywego kuriera zastawić „pułapkę”, oczywiście wykorzystując do tego wytypowana ofiarę i jej pieniądze.

- To sposób, który ma uwiarygodnić działania sprawców i ułatwić im „pracę” - komentuje Ewa Szczepanek. - Na szczęście w pierwszym przypadku pani, do której dzwoniono, zawiadomiła syna o tych dziwnych telefonach, a on zakazał jej kontaktów z tymi osobami i zawiadomił nas. W drugim przypadku mieszkańcy nie wdawali się z oszustami w dyskusję. Od razu uznali, że to podejrzane działania i też zgłosili je u nas.

Policjanci, oczywiście, podjęli czynności by namierzyć oszustów.

- A takie sytuacje mogą się w najbliższym czasie mnożyć – ostrzega Ewa Szczepanek. - Zbliżają się święta i wiele osób będzie dokonywało zakupów przez internet. To dla oszustów dobra okazja, bo trudno będzie odróżnić prawdziwe przesyłki od tych fałszywych.

Policjanci alarmują. Oszuści cały czas czyhają na osoby, które mogą okraść, często z oszczędności ich życia. Mimo wielu artykułów w prasie i kampanii społecznych ta forma oszustw zbiera swoje żniwo. Dwie ostatnie próby w Szczytnie nie przyniosły oszustom korzyści, ale dowodzą, że trzeba być czujnym i zachować ostrożność.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Dostawczy fiat potrącił 79-letnią kobietę na ulicy Piłsudskiego
  Prawdą jest że ta Pani przechodziła w miejscu niedozwolonym, ale prawdą jest również że jest tam bardzo słabe oświetlenie.
  Autor: Kierowca
  2018-01-19 12:24:56
 • Radni rżną własną gminę?
  A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?
  Autor: Izabala
  2018-01-18 16:57:17
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49