Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Na dobry początek - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Z satysfakcją gratuluję Krzysztofowi Mańkowskiemu wyboru na funkcję burmistrza w Szczytnie. Wszedł tym samym do historii naszego miasta i mam nadzieję, że zapisze się w niej pięknymi zgłoskami. Skończyła się kampania wyborcza, skończyły się potoki obietnic, przechodzimy do codziennej ciężkiej pracy. Nie będę w tym miejscu dawał nowemu burmistrzowi dobrych rad.Doradców znajdą się przy nim w najbliższym czasie dziesiątki. I to jest właśnie problem. Niełatwo będzie nowemu burmistrzowi dobrać współpracowników. Przede wszystkim jest w trudnej sytuacji w Radzie Miejskiej. Nikt nie ma tam większości pozwalającej na podejmowanie decyzji i efektywne wspieranie burmistrza. Konieczne jest zawarcie koalicji, a to zawsze kosztuje.

 

Przypuszczam, że parę osób ze stowarzyszenia Razem dla Mieszkańców przebiera już od dłuższego czasu nogami, aby zająć ciepłe stołki. Matematyka wyborcza wskazuje, że trzeba się będzie władzą w radzie, stołkiem wice i jeszcze paroma innymi podzielić z ugrupowaniem mającym najwięcej radnych. Oczywiście PiS nie ma żadnej zdolności koalicyjnej i pozostanie w twardej opozycji. Tak jak w większości polskich miast i miasteczek. Jak zakończy się ta pierwsza runda personalnych szachów - zobaczymy. Układ personalny pozwoli na bardziej konkretne rozważania o tym, czego się możemy po nowej władzy spodziewać. Spoglądając na listę nowych radnych nasuwają się wnioski zarówno optymistyczne dla miasta, jak skłaniające do dużej ostrożności w stawianiu prognoz. Przede wszystkim do rady trafiło sporo osób już tam od dawna zasiedziałych.

 

 

Mamy i powroty. Kilka razy już o tym pisałem i nie jestem optymistą. Do rady trafili w znacznej części ci, którzy poszli na całość i najwięcej obiecywali, a efekty ich dotychczasowej działalności we władzach miasta są co najwyżej lekkopółśrednie. Nadzieją, jak i przeszkodą w efektywnym sprawowaniu władzy przez burmistrza jest bardzo giętki kręgosłup tychże nominatów. Mają zwyczaj szybkiego dostosowywania się do władzy wykonawczej i nie sprawiają jej większych kłopotów. Bardzo bym nie chciał, aby nowa rada była tak potulną maszynką do głosowania jak za poprzedniej kadencji.

 

Pozoranctwo, inicjatywy nadęte, które następnie powoli upadały jak sflaczały balonik. Kwiatki z okazji, całowanie rączek, wystawianie zatroskanych twarzyczek do obiektywów prasowych reporterów. Z jednej strony to dla burmistrza wygodne, z drugiej wsparcie tego typu do niczego konkretnego nie doprowadzi. Dość tych czarnych przewidywań! Może akurat teraz okaże się, że ta milcząca dotąd większość coś potrafi. Zobaczymy. Tym bardziej, że należy się spodziewać twardej pisowskiej opozycji i paradoksalnie jest to nadzieja na świeże prądy w tym stojącym dotychczas i zarośniętym rzęsą stawie. Pracy nie zabraknie.


 

W programie wyborczym burmistrza jest tyle ciekawych propozycji, że nawet pięcioletnia obecnie kadencja może okazać się zbyt krótka. Na wszelki wypadek wisi ten program w zakładce obok tych tekstów i w chwilach braku twórczej weny zawsze może stanowić niezły pomysł na kolejny felieton. Co niniejszym panu Krzysztofowi po starej znajomości obiecuję. Teraz już bardziej optymistycznie. Własnym oczom trudno było uwierzyć patrząc w niedzielny wieczór na napływające w internecie wyniki wyborów z poszczególnych miast i miasteczek. Tęgie lanie jakie otrzymali kandydaci popierani przez partię rządzącą to nie jest przypadek.

 

Żeby było jasne. Wybory samorządowe wygrał oczywiście PiS i o tym trzeba pamiętać. Wygrał dzięki głosom oddanym we wsiach, małych miasteczkach, a także przez jedną trzecią mieszkańców większych ośrodków. Wyraźnie widoczny jest szklany sufit, którego pomimo polityki rozdawnictwa i podlizywania się suwerenowi ta partia nie rozbije. Co nie znaczy, że przy znów dobrych układach kolejne wybory nie staną się znów ich łupem. Dlatego ciesząc się z rozsądku propaństwowej większości w środowiskach bardziej odpornych na łopatologiczną propagandę trzeba zdawać sobie sprawę, iż do odparcia nawały ciemnych sił jeszcze ciągle droga daleka. Na tej drodze zderzymy się za chwilę z bojówkami parafaszystowskich ugrupowań, którym władza celowo czy z intelektualnej niewydolności oddała w pacht główne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez nasze Państwo.

 

Podkreślam NASZE. To znaczy nas wszystkich niezależnie od tego czy to się obecnie w kraju dzieje podoba czy nie. Nie wykluczając nikogo, jak to robią obecnie rządzący, a to może doprowadzić… Aby zmieniać nasz kraj na lepszy musi on istnieć i o tym trzeba pamiętać przy obchodach tej dostojnej rocznicy.

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Red Is Bad

Wiesiu Wiesławie, wszyscy wiedzą że za plecami Krzysztofa (dziwna ta zażyłość i czułe wzmiankowanie po imieniu) krytykujesz zaplecze kadrowe. Ten felieton to dobra mina do złej gry. PiS w radzie miasta zrobił nie gorszy wynik niż schowani za szyldem stowarzyszenie funkcjonariuszy SLD. Już kiedyś SLD rządziło miastem i to wtedy zatrudniano koszykarki z jego drużyny, teraz czas na piłkarzy od Mańkowskiego? A nie przepraszam - kluby sportowe zostały zaorane.

Napisz


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22