Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Myśliwski Żbik ze Złomem (zdjęcia)


Koło Łowieckie Żbik zostało nagrodzone najwyższym możliwym myśliwskim odznaczeniem – Złomem. To wyróżnienie nadało szczególną rangę obchodom 65-lecia działalności koła. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.  Ale to nie jedyne wyróżnienie, które trafiło tego do myśliwych ze Żbika.- Na podstawie dokumentów i wspomnień najstarszych kolegów ustalono, że Koło Łowieckie „Żbik” powstało we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie – mówi Bolesław Woźniak, myśliwy ze „Żbika”.

 

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny - najliczniej występujące. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 szt. ptactwa.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg statutu PZŁ, prawa łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich. W celu utrzymania oraz podniesienia aktywności członków i nagradzania za pracę – Zarząd Koła w 2011 r. wprowadził medal Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, z biegiem czasu odznaczenie nadawano nie tylko myśliwym w kole, ale równie osobom spoza koła. Drugim znaczącym wyróżnieniem dla członków koła, ustanowionym w 2014 roku, jest Honorowy Kordelas. Nie samymi polowaniami i odznaczeniami Żbik żyje. Na pewno warta podkreślenia jest wieloletnia już współpraca ze szkołą podstawową w Klonie, na której korzystają dzieci i myśliwi, ale przede wszystkim zwierzyna i przyroda.

 

Niewątpliwie wszystkie odznaczenia, zarówno rangi krajowej, jak i wojewódzkiej cieszyły ich nowych posiadaczy. Jednakże szczególny ceremoniał i wartość dla myśliwych ma pozornie zwykły kordelas. Jego przyznanie to dowód najwyższego uznania ze strony myśliwskiej braci. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji rycerskich, a kordelas pełni tutaj rolę miecza.


 

Tak jak rycerzy obowiązywał rycerski kodeks honorowy, tak i myśliwy powinni kierować się kodeksem etycznym w stosunku do przyrody, zwierzyny i braci myśliwskiej. W oczach członków KŁ Żbik w swoim łowieckim życiu tym zasadom wierni byli Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk oraz Henryk Wichowski. I ich właśnie, zgodnie z całym ceremoniałem, uhonorowano kordelasami.

 

Pozostałe odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski, Krzysztof Buła.

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej: Adam Domian, Janusz Tabęcki.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb.

Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian, Tadeusz Tomaszek.

Medal Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian, Bolesław Woźniak.

Zasłużony dla Koła Łowieckiego Żbik: Klaudiusz Woźniak.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
  Bandyci jeżdżą tymi golfami
  Autor: Księciu oo
  2018-12-17 11:54:51
 • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
  Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
  Autor: TTT
  2018-12-14 18:27:38
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
  Autor: Aga
  2018-12-14 15:53:48
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
  A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
  Autor: Krajan
  2018-12-14 15:47:25
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
  Autor: Waga
  2018-12-14 15:26:36
 • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
  Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
  Autor: Gosc
  2018-12-14 14:15:41
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38