Wtorek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Myśliwski Żbik ze Złomem (zdjęcia)


Koło Łowieckie Żbik zostało nagrodzone najwyższym możliwym myśliwskim odznaczeniem – Złomem. To wyróżnienie nadało szczególną rangę obchodom 65-lecia działalności koła. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.  Ale to nie jedyne wyróżnienie, które trafiło tego do myśliwych ze Żbika.- Na podstawie dokumentów i wspomnień najstarszych kolegów ustalono, że Koło Łowieckie „Żbik” powstało we wrześniu 1953 roku przy Komendzie Powiatowej MO w Szczytnie – mówi Bolesław Woźniak, myśliwy ze „Żbika”.

 

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o łącznej pow. 13,5 tys. ha, w tym powierzchni leśnej 3,5 tys. ha. Poluje się głównie na zwierzynę grubą jelenie, dziki, sarny - najliczniej występujące. Ze zwierzyny drobnej dominującym gatunkiem są lisy oraz coraz liczniejsze zające. Koło uczestniczy w odnowie populacji kuropatwy, co roku w obwody jest wypuszczane ok. 100 szt. ptactwa.

 

Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg statutu PZŁ, prawa łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich. W celu utrzymania oraz podniesienia aktywności członków i nagradzania za pracę – Zarząd Koła w 2011 r. wprowadził medal Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, z biegiem czasu odznaczenie nadawano nie tylko myśliwym w kole, ale równie osobom spoza koła. Drugim znaczącym wyróżnieniem dla członków koła, ustanowionym w 2014 roku, jest Honorowy Kordelas. Nie samymi polowaniami i odznaczeniami Żbik żyje. Na pewno warta podkreślenia jest wieloletnia już współpraca ze szkołą podstawową w Klonie, na której korzystają dzieci i myśliwi, ale przede wszystkim zwierzyna i przyroda.

 

Niewątpliwie wszystkie odznaczenia, zarówno rangi krajowej, jak i wojewódzkiej cieszyły ich nowych posiadaczy. Jednakże szczególny ceremoniał i wartość dla myśliwych ma pozornie zwykły kordelas. Jego przyznanie to dowód najwyższego uznania ze strony myśliwskiej braci. Zwyczaj ten nawiązuje do tradycji rycerskich, a kordelas pełni tutaj rolę miecza.


 

Tak jak rycerzy obowiązywał rycerski kodeks honorowy, tak i myśliwy powinni kierować się kodeksem etycznym w stosunku do przyrody, zwierzyny i braci myśliwskiej. W oczach członków KŁ Żbik w swoim łowieckim życiu tym zasadom wierni byli Czesław Przychodko, Kazimierz Samojluk oraz Henryk Wichowski. I ich właśnie, zgodnie z całym ceremoniałem, uhonorowano kordelasami.

 

Pozostałe odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal Zasługi Łowieckiej: Jan Balicki, Kazimierz Kiedrowski, Krzysztof Buła.

Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej: Adam Domian, Janusz Tabęcki.

Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej: Stanisław Gąska, Mirosław Buła, Krzysztof Drężek, Łukasz Grzyb, Stefan Grzyb.

Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur: Jan Balicki, Henryk Białczak, Adam Domian, Tadeusz Tomaszek.

Medal Zasłużony dla Okręgu Ostrołęckiego: Łukasz Różański, Zbigniew Różański, Dariusz Domian, Tadeusz Domian, Bolesław Woźniak.

Zasłużony dla Koła Łowieckiego Żbik: Klaudiusz Woźniak.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Robicie sobie jaja z tych co już pracują i studia robili za własne pieniądze!
  Autor: Aspirant
  2019-02-19 15:44:45
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  To kpina z policjantów którzy już pracują! Wstyd! Macie swoich których nie umiecie docenić, zadbajcie najpierw o to co macie!
  Autor: Aspirant
  2019-02-19 15:39:50
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Największy kretynizm jaki można było wymyślić. W Policji jeszcze męczą się absolwenci z poprzedniego systemu. Tacy oficerowie to cios, który dobije to co właśnie dogorywa pod nazwą Policja.
  Autor: Zek
  2019-02-19 14:55:20
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Myślę, że tym tylko pozbęda się reszty policjantów. Osobiście z wieloletnim stażem w tej instytucji nie pozwolił bym sobie na to aby jakiś mlokos bez praktycznego pojęcia wydawał mi polecenia.
  Autor: Remik
  2019-02-19 14:52:32
 • Rosja połączy Szczytno z Biskupcem
  Idea jest super, tylko po co od razu asfaltować lasy i pola....
  Autor: TZ
  2019-02-19 11:35:14
 • Urząd odarł radnych z tajemnicy
  Wielce wykształcony Panie Krajanie, co Ty z bzdury wypisujesz, wynika z Twojego wpisu że masz wielkie problemy odróżnić osoby prywatne od osób publicznych! Jeszcze raz zaznaczam iż radni w urzędzie są osobami publicznymi, tylko trzeba to zrozumieć. Jak widać, dla ludzi związanych z PiS-m jest to za trudne do zrozumienia!!! Do radnych, Zorro ma rację, nic na siłę, jak nie umiecie być osobami publicznymi, zrezygnować.
  Autor: szczytnianin
  2019-02-18 21:28:02
 • Na Balu Sympatyków Sportu rozdadzą Anioły Sportu
  Panie Burmistrzu- do roboty, anie tylko konsumować owoce zwycięstwa. Jak na razie efekty zerowe- jedynie korytko dla wspierających w wyborach. Czekamy na konkrety.
  Autor: dr
  2019-02-18 17:41:38
 • Urząd odarł radnych z tajemnicy
  Do Szczytnianina: to niech ci twoje dzieci otwierają listy adresowane do ciebie imiennie! Jak rodzina to rodzina - ten sam adres, a nawet nazwisko. Wtedy może dowiedzą się jakie jest twoje zadłużenie, albo że coś nabroiłeś, albo pokłóciłeś się z daleką rodziną o spadek. Fajnie by ci było, a zonie również? Są rzeczy, których się nie robi, ale urząd jaki jest - każdy widzi. Wszystko wykształcone na WSP
  Autor: Krajan
  2019-02-18 17:09:13
 • Hrybek zastąpi Bańkowską
  To jest sprytny chwyt: ludzie jednej pani od drugiej mogą nie odróżnić - jak to bywa z bliźniakami - dwujajowymi.
  Autor: Śmieszek
  2019-02-18 13:22:54
 • Parafialny konflikt tematem gminnej sesji
  Bzdura bzdura wyssana z palca chodzę co Niedziela do kościoła i nigdy nie słyszałam żeby Proboszcz coś mówił o tej sprawie . Ciekawe czy ta Sołtys przeprosi naszego Proboszcza publiczne ,bo nie słusznie został oskarżony ????
  Autor: Mieszkanka
  2019-02-16 20:40:59