Wtorek, 25 Wrzesień, Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Myślący inaczej – felieton Jerzego Niemczuka


Kiedyś zostałem wyśmiany przez dwóch dziadów pod cmentarzem, że wiedzę czerpię z książek i gazet. Oni wybrali inną ścieżkę dostępu do wiedzy: swój do swoich po swoją. Do szwagrów, znajomych i bliskich świadków prawdy. Jednym słowem wysłuchiwali plotek i na ich podstawie tworzyli sobie obraz świata.Kilka tygodni temu pojawił się w Szczytnie George Dramowicz, obywatel.rp z obwoźną instalacją, na której populistyczne pasożyty: Erdogan, Orban, a z naszych Kaczyński, Ziobro i Piotrowicz żerują na liściu demokracji. Dołączyłem z żoną do niego i jeździliśmy po Szczytnie szerząc satyrę, a zarazem namawiając do jak najliczniejszego udziału w wyborach samorządowych i rozdając ulotki.

 

Traktowano nas życzliwie, ale zdarzały się też trudniejsze rozmowy. Młody człowiek oskarżał Unię Europejską, że okrada Polskę, która wcześniej została rozkradziona przez dzisiejszą opozycję, a jeszcze nam radził, żebyśmy się udali do zrujnowanej przez Gronkiewicz Warszawy, bo pewnie dawno jej nie widzieliśmy. Obaj z obywatelem.rp mamy w Warszawie mieszkania, których nam HGW nie zrujnowała, i chociaż na co dzień wolimy Mazury, to próbowaliśmy polemizować.

 

Młody człowiek, urodzony już po transformacji, nie miał okazji oglądać „kwitnącego” Peerelu, gdzie nie tylko złoty róg, ale i sznur do snopowiązałek się nie ostał. Siedział w niemieckim samochodzie, którym przyjechał po drodze wybudowanej z unijnych funduszy, żeby zrobić zakupy w Kauflandzie, co bardzo mu nie odpowiadało, bo jest to sklep niemieckiego pochodzenia. Proponowałem mu udanie się do jakiegoś sklepu polskiego, gdzie wprawdzie nie ma parkingu i jest nieco drożej, ale też kolejki do kasy nie ma, a skoro tak sobie ceni patriotyzm, to może warto do niego trochę dopłacić. Zdaje się, że jednak nie posłuchał mojej rady.

 

Pewna pani nagabnięta przeze mnie koło placu Juranda, z uśmiechem odparła, że ulotki antypasożytniczej nie przyjmie, bo na jednego z pasożytów będzie głosowała i wierzyć mu będzie do samego końca. Jak widać - wiara czyni cuda z rozumem. Wybór jednak szanuję, bo przynajmniej własnym głosem oddanym w wyborach poświadczy to, co uważa za prawdę.


 

Rozstaliśmy się życząc sobie wszystkiego najlepszego, choć dla każdego z nas znaczy to co innego.

 

Dramowicz został na ulicach Szczytna o parę godzin dłużej i długo rozmawiał z młodymi narodowcami. Obyło się bez wyzwisk, agresji i policji. Jeszcze chętnych do wieszania nie ma ani po stronie wieszanych, ani wieszających. To się jednak może zmienić, jeśli odgórnie napędzana agresja będzie dawała przyzwolenie.

 

Ostatnio premier rządu wystąpił w roli prokuratora i oskarża sąd w Krakowie, że stanowi grupę przestępczą. Sam nazwy tego sądu nie wymienia, bo zostałby pozwany o bezpodstawne pomówienie i przed niezawisłym sądem sprawę przegrał. Wszyscy wiedzą przecież, że chodzi o sąd okręgowy, gdzie rzecznikiem był sędzia Żurek, a przewodniczącą sędzia Morawiec. Natomiast dyrektor sądu, który ma na swoim koncie malwersacje, nie sądowi okręgowemu podlega, lecz ministrowi sprawiedliwości, Ziobrze i to on powinien odpowiadać za brak nadzoru.

 

Populistyczne pasożyty tuczą się na kłamstwach, hojnie obdzielając nimi lud. Produkują ich tyle, że nie sposób nadążyć z prostowaniem, a niesprawdzone kłamstwa zaczynają żyć własnym życiem jak wirusy zatruwające umysł niechętnym do jego używania. Prawda, zwykle drobiazgowa i o parę ruchów spóźniona, z trudem się przebija do świadomości. Brednia z łupem w kieszeni pomyka dziarsko krzycząc: łapaj złodzieja!

 Komentarze do artykułu

wolf

Super felieton! trafne spostrzeżenia!

Napisz


Komentarze

 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Panie Onn, jest :)
  Autor: Kaja
  2018-09-25 15:04:00
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Nie każdy miał by odwagę jechać za bandą pijanych ludzi Chłopak sam udzielił pomocy wszyscy stali patrzyli Brawo !
  Autor: Kierowca
  2018-09-24 18:37:57
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  No dla mnie nic w tym złego, że taka gospoda powstanie w Szczytnie przy kościele, czy szkole. Zwłaszcza przy kościele - będą mieli ruch: stypy, śluby, wesela oraz matury. Natomiast widzę tu szybki ruch w związku z inwestycją Gminy Wiejskiej Szczytno w okolicach Jeziora Domowego Dużego. Ot co! Jak oni nam pałą to my im maczugą. Śmiechu warte. Wszystko jest uzależnione od tego, kto obejmie władzę, więc te zamiary, które objawił miejscowy inwestor, mogą spełznąć na niczym. No to sobie zażartuję z okazji jesieni: są wykopki. Każdy ziemniak usiłuje się utrzymać różnymi sposobami w swoim gruncie. Bo wyrastają przy nim potomkowie typu Wilczek, Gontarzewski. Reszta to są poukrywane pod różnymi szyldami stowarzyszeń i komitetów osoby, które jakby się wstydzą tego, co do tej pory robiły. Czyli źle robiły (pracowały)? Inną kategorią jest zadłużona pani Lenard, która pokazała w swoich wypowiedziach, jak mało zna to miasto. Niech pilnuje przedszkola. Bo miasto nim nie jest.
  Autor: Śmieszek
  2018-09-24 18:06:25
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ta Kobieta to wstyd, matka dwójki dzieci i po imprezach jeździ pijana. Porażka . Jej mąż powinien taką babę pogonić . Dobrze że nikogo nie zabiła. Bo takich ludzi się nie żałuje ( zamiast w domu to się szlaja )
  Autor: Agata
  2018-09-24 16:40:34
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Pani Kaju, tak na marginesie nie ma takiego czegoś jak usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a dla Pana Michała wielkie brawa!
  Autor: Onn
  2018-09-24 16:26:12
 • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
  Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem
  Autor: Purdziak
  2018-09-24 15:40:11
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  Ciekawe jest lokowanie obiektów gastronomicznych, hotelowych i "rozrywkowych" przy szkole i kościele. W ogóle to mamy przedwyborczy wysyp pomysłów na inwestycje, których wcześniej nie podejmowano, nie ogłaszano. No po prostu wiosna jesienią! Nikomu źle nie życzę, niech mu się - temu lokalnemu inwestorowi powiedzie - ale przepraszam - dlaczego tak późno? teraz, kiedy uzgodnienia z obecnymi władzami nie są pewne? Może przyjść coś nowego, co będzie miało inną koncepcję zagospodarowania tego terenu. No cóż, najwięcej hasełek i informacji pojawia się u nas przed wyborami, a potem to już zwykła codzienna siermięga.
  Autor: Waga
  2018-09-24 15:33:30
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  LUDZIE DZWOŃCIE NA 999 998 997 A NIE NA 112. 112 KIERUJE WAS DO OLSZTYNA A TAMTE NUMERY DO SZCZYTNA. JEST SZYBCIEJ!
  Autor: 999 998 997
  2018-09-24 15:28:31
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Co ty kobieto pleciesz ten człowiek sam jechał samochodem A druga sprawa był w pracy A trzecia że i tak by nie zdarzyl. A towarzystwo na pewno by go posłuchał śmiechu warte . Ta panna co prowadziła ten samochód powinna dostać taką karę że by jej się odechciało i samochodu i prawka bezmozgowiec i tyle
  Autor: Dzezabel
  2018-09-24 14:39:13
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  " Dopóki jednak nie odpalili auta niewiele mogłem zrobić." ?????? Czy Pan wie, że jest coś takiego jak usiłowanie?? Trzeba było podejść jeżeli Pan widział, że wszyscy są pijani lub zadzwonić szybko na policje, a nie próbować jeździć za autem kiedy już i tak stanowiło ono zagrożenie. A potem wielki bohater robi sobie zdjęcia przy słupach. Nie zrobił Pan nic żeby uniknąć wypadku więc nie wiem z czego się Pan tak cieszy.
  Autor: Kaja
  2018-09-24 13:12:06