Wtorek, 23 Kwiecień, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Myślący inaczej – felieton Jerzego Niemczuka


Kiedyś zostałem wyśmiany przez dwóch dziadów pod cmentarzem, że wiedzę czerpię z książek i gazet. Oni wybrali inną ścieżkę dostępu do wiedzy: swój do swoich po swoją. Do szwagrów, znajomych i bliskich świadków prawdy. Jednym słowem wysłuchiwali plotek i na ich podstawie tworzyli sobie obraz świata.Kilka tygodni temu pojawił się w Szczytnie George Dramowicz, obywatel.rp z obwoźną instalacją, na której populistyczne pasożyty: Erdogan, Orban, a z naszych Kaczyński, Ziobro i Piotrowicz żerują na liściu demokracji. Dołączyłem z żoną do niego i jeździliśmy po Szczytnie szerząc satyrę, a zarazem namawiając do jak najliczniejszego udziału w wyborach samorządowych i rozdając ulotki.

 

Traktowano nas życzliwie, ale zdarzały się też trudniejsze rozmowy. Młody człowiek oskarżał Unię Europejską, że okrada Polskę, która wcześniej została rozkradziona przez dzisiejszą opozycję, a jeszcze nam radził, żebyśmy się udali do zrujnowanej przez Gronkiewicz Warszawy, bo pewnie dawno jej nie widzieliśmy. Obaj z obywatelem.rp mamy w Warszawie mieszkania, których nam HGW nie zrujnowała, i chociaż na co dzień wolimy Mazury, to próbowaliśmy polemizować.

 

Młody człowiek, urodzony już po transformacji, nie miał okazji oglądać „kwitnącego” Peerelu, gdzie nie tylko złoty róg, ale i sznur do snopowiązałek się nie ostał. Siedział w niemieckim samochodzie, którym przyjechał po drodze wybudowanej z unijnych funduszy, żeby zrobić zakupy w Kauflandzie, co bardzo mu nie odpowiadało, bo jest to sklep niemieckiego pochodzenia. Proponowałem mu udanie się do jakiegoś sklepu polskiego, gdzie wprawdzie nie ma parkingu i jest nieco drożej, ale też kolejki do kasy nie ma, a skoro tak sobie ceni patriotyzm, to może warto do niego trochę dopłacić. Zdaje się, że jednak nie posłuchał mojej rady.

 

Pewna pani nagabnięta przeze mnie koło placu Juranda, z uśmiechem odparła, że ulotki antypasożytniczej nie przyjmie, bo na jednego z pasożytów będzie głosowała i wierzyć mu będzie do samego końca. Jak widać - wiara czyni cuda z rozumem. Wybór jednak szanuję, bo przynajmniej własnym głosem oddanym w wyborach poświadczy to, co uważa za prawdę.


 

Rozstaliśmy się życząc sobie wszystkiego najlepszego, choć dla każdego z nas znaczy to co innego.

 

Dramowicz został na ulicach Szczytna o parę godzin dłużej i długo rozmawiał z młodymi narodowcami. Obyło się bez wyzwisk, agresji i policji. Jeszcze chętnych do wieszania nie ma ani po stronie wieszanych, ani wieszających. To się jednak może zmienić, jeśli odgórnie napędzana agresja będzie dawała przyzwolenie.

 

Ostatnio premier rządu wystąpił w roli prokuratora i oskarża sąd w Krakowie, że stanowi grupę przestępczą. Sam nazwy tego sądu nie wymienia, bo zostałby pozwany o bezpodstawne pomówienie i przed niezawisłym sądem sprawę przegrał. Wszyscy wiedzą przecież, że chodzi o sąd okręgowy, gdzie rzecznikiem był sędzia Żurek, a przewodniczącą sędzia Morawiec. Natomiast dyrektor sądu, który ma na swoim koncie malwersacje, nie sądowi okręgowemu podlega, lecz ministrowi sprawiedliwości, Ziobrze i to on powinien odpowiadać za brak nadzoru.

 

Populistyczne pasożyty tuczą się na kłamstwach, hojnie obdzielając nimi lud. Produkują ich tyle, że nie sposób nadążyć z prostowaniem, a niesprawdzone kłamstwa zaczynają żyć własnym życiem jak wirusy zatruwające umysł niechętnym do jego używania. Prawda, zwykle drobiazgowa i o parę ruchów spóźniona, z trudem się przebija do świadomości. Brednia z łupem w kieszeni pomyka dziarsko krzycząc: łapaj złodzieja!

 Komentarze do artykułu

wolf

Super felieton! trafne spostrzeżenia!

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.
  Autor: jaga
  2019-04-22 19:49:16
 • Egzaminy mimo strajku
  No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-21 19:15:47
 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27