Wtorek, 13 Listopad, Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Myślący inaczej – felieton Jerzego Niemczuka


Kiedyś zostałem wyśmiany przez dwóch dziadów pod cmentarzem, że wiedzę czerpię z książek i gazet. Oni wybrali inną ścieżkę dostępu do wiedzy: swój do swoich po swoją. Do szwagrów, znajomych i bliskich świadków prawdy. Jednym słowem wysłuchiwali plotek i na ich podstawie tworzyli sobie obraz świata.Kilka tygodni temu pojawił się w Szczytnie George Dramowicz, obywatel.rp z obwoźną instalacją, na której populistyczne pasożyty: Erdogan, Orban, a z naszych Kaczyński, Ziobro i Piotrowicz żerują na liściu demokracji. Dołączyłem z żoną do niego i jeździliśmy po Szczytnie szerząc satyrę, a zarazem namawiając do jak najliczniejszego udziału w wyborach samorządowych i rozdając ulotki.

 

Traktowano nas życzliwie, ale zdarzały się też trudniejsze rozmowy. Młody człowiek oskarżał Unię Europejską, że okrada Polskę, która wcześniej została rozkradziona przez dzisiejszą opozycję, a jeszcze nam radził, żebyśmy się udali do zrujnowanej przez Gronkiewicz Warszawy, bo pewnie dawno jej nie widzieliśmy. Obaj z obywatelem.rp mamy w Warszawie mieszkania, których nam HGW nie zrujnowała, i chociaż na co dzień wolimy Mazury, to próbowaliśmy polemizować.

 

Młody człowiek, urodzony już po transformacji, nie miał okazji oglądać „kwitnącego” Peerelu, gdzie nie tylko złoty róg, ale i sznur do snopowiązałek się nie ostał. Siedział w niemieckim samochodzie, którym przyjechał po drodze wybudowanej z unijnych funduszy, żeby zrobić zakupy w Kauflandzie, co bardzo mu nie odpowiadało, bo jest to sklep niemieckiego pochodzenia. Proponowałem mu udanie się do jakiegoś sklepu polskiego, gdzie wprawdzie nie ma parkingu i jest nieco drożej, ale też kolejki do kasy nie ma, a skoro tak sobie ceni patriotyzm, to może warto do niego trochę dopłacić. Zdaje się, że jednak nie posłuchał mojej rady.

 

Pewna pani nagabnięta przeze mnie koło placu Juranda, z uśmiechem odparła, że ulotki antypasożytniczej nie przyjmie, bo na jednego z pasożytów będzie głosowała i wierzyć mu będzie do samego końca. Jak widać - wiara czyni cuda z rozumem. Wybór jednak szanuję, bo przynajmniej własnym głosem oddanym w wyborach poświadczy to, co uważa za prawdę.


 

Rozstaliśmy się życząc sobie wszystkiego najlepszego, choć dla każdego z nas znaczy to co innego.

 

Dramowicz został na ulicach Szczytna o parę godzin dłużej i długo rozmawiał z młodymi narodowcami. Obyło się bez wyzwisk, agresji i policji. Jeszcze chętnych do wieszania nie ma ani po stronie wieszanych, ani wieszających. To się jednak może zmienić, jeśli odgórnie napędzana agresja będzie dawała przyzwolenie.

 

Ostatnio premier rządu wystąpił w roli prokuratora i oskarża sąd w Krakowie, że stanowi grupę przestępczą. Sam nazwy tego sądu nie wymienia, bo zostałby pozwany o bezpodstawne pomówienie i przed niezawisłym sądem sprawę przegrał. Wszyscy wiedzą przecież, że chodzi o sąd okręgowy, gdzie rzecznikiem był sędzia Żurek, a przewodniczącą sędzia Morawiec. Natomiast dyrektor sądu, który ma na swoim koncie malwersacje, nie sądowi okręgowemu podlega, lecz ministrowi sprawiedliwości, Ziobrze i to on powinien odpowiadać za brak nadzoru.

 

Populistyczne pasożyty tuczą się na kłamstwach, hojnie obdzielając nimi lud. Produkują ich tyle, że nie sposób nadążyć z prostowaniem, a niesprawdzone kłamstwa zaczynają żyć własnym życiem jak wirusy zatruwające umysł niechętnym do jego używania. Prawda, zwykle drobiazgowa i o parę ruchów spóźniona, z trudem się przebija do świadomości. Brednia z łupem w kieszeni pomyka dziarsko krzycząc: łapaj złodzieja!

 Komentarze do artykułu

wolf

Super felieton! trafne spostrzeżenia!

Napisz


Komentarze

 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jacek, za co tak bardzo Konstytucji nie lubisz, skoro przez jej \"obecność\" w tej firmie JUZ tam nie zajrzysz? Bez Konstytucji było cacy, a z nią jest beee? To nie o firmie, a o Tobie wiele mówi.
  Autor: Obserwator
  2018-11-10 14:47:28
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Firma wie jak starcic klientów . Ja już do was nie zajrzę . Żegnam
  Autor: Jacek
  2018-11-09 22:18:36
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Projekt centrum zabaw i aktywnej rekreacji tzn CZAR jest moim autorskim projektem i owszem. Powstał on kiedy nie byłem radnym. Była to inicjatywa moja i moich sąsiadów z ulicy Lanca, Solidarności, Boh. Września i Leyka. Pokazałem tym samy,że my mieszkańcy możemy wspólnie coś zrobić nie oglądając się na władzę. Do czego i Pana zachęcam. Wprowadzanie mylnych twierdzeń nikomu nie przystoi. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Paweł Krassowski
  Autor: Paweł Krassowski
  2018-11-09 21:36:30
 • Działkowcy blokują helikopter LPR (zdjęcia)
  Mieszkam w bloku przy Łomżyńskiej, gdzie nie ma działek , a w godzinach wieczornych jest takie zadymienie i smród, ze nie można otworzyć okna ponieważ można się udusić. Powodem tego jest kotłownia przy budynku gminy. Coś okropnego.
  Autor: Ewa
  2018-11-09 18:55:08
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Panie Paweł Krassowski: Zacytujmy Tygodnik Szczytno piszący 28 maja 2015 roku o kolejnej inwestycji realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego: \"Przypomnijmy też, że autorem zwycięskiego projektu w ubiegłym roku był Paweł Krassowski\" http://tygodnik.szczytno.pl/CZAR_juz_czaruje-n5413.html Czyli Czar na ul. Lanc nie jest tworem radnego Krassowskiego? Nie było aktywnie wykorzystywany w kampanii stowarzyszenia Aktywne Szczytno którego jesteś Pan członkiem? To straszne, że tak wiele osób mylnie przypisuje Panu te dzieło. To może napisze Pan to na swojej tablicy w popularnym portalu społecznościowym - niech ludzie wiedzą! Więcej pokory Panie Radny - z Waszego stowarzyszenie w całych wyborach wprowadziło tylko jedną osobę do samorządu. Jako radny wielokadencyjnie opozycyjny zanim zacznie Pan ogłaszać \'konkursy\' na projekty proszę sprawdzić co o tym sądzą burmistrz i pozostali radni.
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:28:42
 • CZAR już czaruje
  Pozdrawiam radnego
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:05:08
 • 10-11 listopada – Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
  My się tu lokalnie i ogólnopolsko nawalamy w związku tą historyczną datą. a tymczasem litewskie koleje zorganizowały wykonanie hymnu polskiego przez siedem lokomotyw dobranych specjalnie pod kątem wydawanego dźwięku. Przygotowaniem i wykonaniem zajął się koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki. To dopiero pomysł wspaniały!
  Autor: Krajan
  2018-11-09 15:28:53
 • Dramatyczny wypadek na Chrobrego, ciężko ranna piesza
  Podobny wypadek był kilka lat temu na ul. Polskiej koło Rossmanna. Wówczas stwierdzono winą pieszej.
  Autor: miki
  2018-11-09 14:09:10
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Obserwowałem propozycje mieszkańców i wyniki głosowanie. Oprócz wskazanych potrzeb w tym artykule, sporo osób wskazała duży problem braku obwodnicy. Krótko mówiąc, problem wyprowadzenia tranzytu z centrum miasta.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-09 09:59:51
 • Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?
  Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?
  Autor: Ela
  2018-11-09 09:42:47