Poniedziałek, 16 Lipiec, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Myślący inaczej – felieton Jerzego Niemczuka

Kiedyś zostałem wyśmiany przez dwóch dziadów pod cmentarzem, że wiedzę czerpię z książek i gazet. Oni wybrali inną ścieżkę dostępu do wiedzy: swój do swoich po swoją. Do szwagrów, znajomych i bliskich świadków prawdy. Jednym słowem wysłuchiwali plotek i na ich podstawie tworzyli sobie obraz świata.Kilka tygodni temu pojawił się w Szczytnie George Dramowicz, obywatel.rp z obwoźną instalacją, na której populistyczne pasożyty: Erdogan, Orban, a z naszych Kaczyński, Ziobro i Piotrowicz żerują na liściu demokracji. Dołączyłem z żoną do niego i jeździliśmy po Szczytnie szerząc satyrę, a zarazem namawiając do jak najliczniejszego udziału w wyborach samorządowych i rozdając ulotki.

 

Traktowano nas życzliwie, ale zdarzały się też trudniejsze rozmowy. Młody człowiek oskarżał Unię Europejską, że okrada Polskę, która wcześniej została rozkradziona przez dzisiejszą opozycję, a jeszcze nam radził, żebyśmy się udali do zrujnowanej przez Gronkiewicz Warszawy, bo pewnie dawno jej nie widzieliśmy. Obaj z obywatelem.rp mamy w Warszawie mieszkania, których nam HGW nie zrujnowała, i chociaż na co dzień wolimy Mazury, to próbowaliśmy polemizować.

 

Młody człowiek, urodzony już po transformacji, nie miał okazji oglądać „kwitnącego” Peerelu, gdzie nie tylko złoty róg, ale i sznur do snopowiązałek się nie ostał. Siedział w niemieckim samochodzie, którym przyjechał po drodze wybudowanej z unijnych funduszy, żeby zrobić zakupy w Kauflandzie, co bardzo mu nie odpowiadało, bo jest to sklep niemieckiego pochodzenia. Proponowałem mu udanie się do jakiegoś sklepu polskiego, gdzie wprawdzie nie ma parkingu i jest nieco drożej, ale też kolejki do kasy nie ma, a skoro tak sobie ceni patriotyzm, to może warto do niego trochę dopłacić. Zdaje się, że jednak nie posłuchał mojej rady.

 

Pewna pani nagabnięta przeze mnie koło placu Juranda, z uśmiechem odparła, że ulotki antypasożytniczej nie przyjmie, bo na jednego z pasożytów będzie głosowała i wierzyć mu będzie do samego końca. Jak widać - wiara czyni cuda z rozumem. Wybór jednak szanuję, bo przynajmniej własnym głosem oddanym w wyborach poświadczy to, co uważa za prawdę.

 

Rozstaliśmy się życząc sobie wszystkiego najlepszego, choć dla każdego z nas znaczy to co innego.

 

Dramowicz został na ulicach Szczytna o parę godzin dłużej i długo rozmawiał z młodymi narodowcami. Obyło się bez wyzwisk, agresji i policji. Jeszcze chętnych do wieszania nie ma ani po stronie wieszanych, ani wieszających. To się jednak może zmienić, jeśli odgórnie napędzana agresja będzie dawała przyzwolenie.

 

Ostatnio premier rządu wystąpił w roli prokuratora i oskarża sąd w Krakowie, że stanowi grupę przestępczą. Sam nazwy tego sądu nie wymienia, bo zostałby pozwany o bezpodstawne pomówienie i przed niezawisłym sądem sprawę przegrał. Wszyscy wiedzą przecież, że chodzi o sąd okręgowy, gdzie rzecznikiem był sędzia Żurek, a przewodniczącą sędzia Morawiec. Natomiast dyrektor sądu, który ma na swoim koncie malwersacje, nie sądowi okręgowemu podlega, lecz ministrowi sprawiedliwości, Ziobrze i to on powinien odpowiadać za brak nadzoru.

 

Populistyczne pasożyty tuczą się na kłamstwach, hojnie obdzielając nimi lud. Produkują ich tyle, że nie sposób nadążyć z prostowaniem, a niesprawdzone kłamstwa zaczynają żyć własnym życiem jak wirusy zatruwające umysł niechętnym do jego używania. Prawda, zwykle drobiazgowa i o parę ruchów spóźniona, z trudem się przebija do świadomości. Brednia z łupem w kieszeni pomyka dziarsko krzycząc: łapaj złodzieja!

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Z jakiego kraju masoneria was spuscila z łańcucha. Najprawdopodobnie kanada która jest siedliskiem.
  Autor: Nar
  2018-07-11 18:55:19
 • Aktywni obywatele za pieniądze z FIO
  Opracowując raport warto wskazać metodę badawczą oraz wszystkie uzyskane informacje aby otrzymane wyniku ktokolwiek mógł traktować poważnie. Przykro ale na dziś taka informację oceniam jako kiełbasę wyborczą. Poza tym kolejny problem to reprezentatywność i wiarygodność uzyskanych informacji. Jeżeli swoje uwagi przekaże 200 osób (np zainteresowanych jakąś sprawą) to czy np kosztem istotnych nakładów a co za tym idzie może także wbrew innym (niewypowiadającym się) samorząd powinien to realizować? Może i ciekawy pomysł na pozyskanie środków ale efekt niestety będzie mizerny. Szkoda tylko środków bo mogły być lepiej wydane!
  Autor: mieszkaniec
  2018-07-11 13:25:05
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  No tak, PSL również w tej kadencji nie zrobi nic by wyprowadzić ruch ciężarówek poza centrum miasta, ma w nosie mieszkańców centrum Szczytna. W związku z tym PSL nie otrzyma mojego głosu w tych wyborach. Z tego co wiem bardzo duża rzesza mieszkańców myśli podobnie.
  Autor: Jan Mazur
  2018-07-11 09:54:06
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  Przypominam że jest już 11 lipca więc chyba początek lipca minął. Czyżby PSL wstydził się własnego szyldu że planuje iść pod szyldem "partnerskiej" inicjatywy? :) Panie Rafale i jeszcze jedno. Co robiliście przez ostatnie 12 lat kiedy Burmistrz Górska z poparcia PSL kierowała naszym miastem? Dopiero po wyborach chcecie realizować nawet takie prozaiczne rzeczy jak winda dla niepełnosprawnych w SP Nr 2? Od Pani Górskiej też się przed wyborami odcinacie? Wydaje mi się że będzie trochę trudno!
  Autor: fred
  2018-07-11 08:33:48