Wtorek, 16 Październik, Imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Miliony czekają na rolników, najwięcej trafia do tych z Rozóg


Około 3200 rolników z naszego powiatu jest uprawnionych do dopłat. Tylko za 2016 rok trafiło do nich około ponad 73 mln złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty na 2018 rok. Tym razem rolnicy wnioski mogą składać wyłącznie elektronicznie.Przyjmowanie wniosków ruszyło dokładnie 15 marca.
 

- I potrwa do 15 maja – mówi Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie. - Do dziś wnioski złożyło około 30 procent naszych rolników.


Istnieje możliwość złożenia wniosku po tym terminie, ale rolnik musi wówczas liczyć się z okrojeniem płatności o 1 procent za każdy dzień zwłoki. - Maksymalnie może być 25 dni spóźnienia i ten ostateczny termin w tym roku przypada na 11 czerwca – podkreśla kierownik Sławińska.

 

Milionowe dopłaty

W tym roku wnioski od rolników przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Taki obowiązek na rolników nałożyła ustawa.
- Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają z tym większych kłopotów, a ci, którzy potrzebują pomocy mogą z niej skorzystać w naszym biurze – mówi Iwona Sławińska. - Do dyspozycji rolników są specjalne stanowiska komputerowe z aplikacją. Nasi pracownicy chętnie też pomogą w kwestiach technicznych. Bo przy samym wypełnianiu wniosków pomagać nie możemy. My je rozpatrujemy, więc byłby to konflikt.

Średnio do rolników z naszego powiatu trafia od 800 zł do nawet 500 tys. zł dopłat rocznie.


 

Rolnicy z Rozóg „najbogatsi”

Rolnicy z naszego powiatu tylko w 2016 roku (bo jak na razie wyłącznie te dane są dostępne) otrzymali łącznie ponad 73 mln zł z dopłat. Skorzystało z nich 3254 beneficjentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do rolników z gminy Rozogi – łącznie 15 mln 100 tys zł. Pieniądze otrzymało 725 rolników.
 

Najmniej dopłat otrzymują rolnicy z gminy Jedwabno, bo tam w 2016 roku trafiło „zaledwie” 4 mln 527 zł (trafiły do 194 beneficjentów). Dopłaty dla rolników z terenu innych gmin kształtowały się następująco: miasto i gmina Szczytno – 14 mln 954 zł (815 rolników), gmina Wielbark – 12 mln 635 tys. zł (492), gmina Dźwierzuty – 11 mln 818 tys. zł (410), gmina Świętajno – 9 mln 194 tys. zł (385), miasto i gmina Pasym – 5 mln 16 tys. zł – (233).

 

Podpis pod zdjęcie: Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie: - Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają większych kłopotów ze składaniem wniosków o dopłaty drogą elektroniczną

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Doświadczenie zdobyte w ZOMO też się pewnie przyda na te mosty, drogi i ścieżki...
  Autor: pamiętliwy
  2018-10-15 11:10:36
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte". Nieco późna pora, ale mnie tknęło, żeby sobie pobuszować w necie. Zgadzam się z Tobą, że to smutne. Ale taka prawda. Wolę dać się okradać komuś, kogo znam znam. Mniej więcej wiem z czego mnie skroi. Te nowe wilczki, czy tam warchlaczki - w ogóle mają kiepskie pojęcie o świecie. Zmiana jest potrzebna. Tu nie ma dyskusji. Ale zmiana na lepsze, a nie zmiana "na nowszy model". Górska stoi za Wilczkiem. Wilczek stoi za Górską. Za Gontarzewskim stoi PiS. Za Mańkowskim stoją sportowcy + PSL + PO. PSL+PO + Mańkowski stoją za Starostą. Znikąd ratunku. Ci tzw. młodzi w tych tzw. stowarzyszeniach są nabierani - albo dają się nabierać - więc im nie wierzę, bo dają twarz starym układom. Młode świnki, stare świnki - co to za różnica. Wolę te bardzie utuczone - mniej jedzą - a ja je kiedyś dopadnę - Biały Kieł
  Autor: Śmieszek
  2018-10-15 01:44:53
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Ona nie pracuje dla niczyjego dobra, wraz z innymi zabroniła pozostać, mieszkać matce i dziecku w swoim mieście Szczytnie,i nie jest w takim przypadku burmistrzem dla Wszystkich jak mòwi itd.matka tą ma zdolności między innymi rzeźbiarskie, dziecko też ma zdolności, i nawet jeśli by po nich coś pozostało to nikt w takim przypadku nie ma do tego prawa, nie mają prawa wyciągać po to rąk. Amen.
  Autor: Megi
  2018-10-14 22:04:58
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Czyli Śmieszku cenisz stare układy, bo już się najedli? Bardzo to smutne, że tak wygląda na ten moment sytuacja w mieście, które zmarnowało w ten sposób swój potencjał, jeżeli stare wadery i basiory nadal się nie najedli za podatników pieniądze. To kpina z demokracji.
  Autor: Śmiechu warte
  2018-10-14 22:04:41
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte". No to tak: te stare basiory i wadery bardzo dobrze prowadzą swoje młode wilki (wilczki). To widać, słychać i czuć. Z każdej strony. Jak wejdzie ten młody miot, to po prostu będzie jatka, bo się będzie chciał odkuć za lata niedojadania. Natomiast basiory i wadery już utuczone nie będą może takie "żerkie". Poza tym wiedzą jak się poruszać po tym lesie, co go znają od lat. Ponadto te wadery i basiory to gruba przesada: wszyscy ciągną do koryta, a więc knury, lochy i warchlaki. Z pozdrowieniami - Biały Kieł
  Autor: Śmieszek
  2018-10-14 20:04:24
 • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
  Krzysiu, więcej charyzmy niż u ciebie.
  Autor: Wilczy pazur
  2018-10-14 19:31:39
 • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
  Owej charyzmy i pazura u Pana Wilczka nieto nie widać jedyne co można dostrzec po spolegliwość i partyjne powiązania.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-14 11:15:44
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Śmieszku, a jak wyjaśnisz takie zachowanie: cztery kadencję w samorządzie, a teraz piątą? Nie polityk a gospodarz? Chyba odwrotnie.
  Autor: Śmiechu warte
  2018-10-12 20:00:33
 • GWIAZDKI Czytelniczki trafiły do sierżanta Niedzieli
  To ja bym chciał aby NIEDZIELA trwała w Szczytnie zawsze! Gratulacje!
  Autor: Waga
  2018-10-12 13:32:58
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte" - bo to jednak chodzi o koryto!?
  Autor: Śmieszek
  2018-10-12 11:59:07