Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Miliony czekają na rolników, najwięcej trafia do tych z Rozóg


Około 3200 rolników z naszego powiatu jest uprawnionych do dopłat. Tylko za 2016 rok trafiło do nich około ponad 73 mln złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty na 2018 rok. Tym razem rolnicy wnioski mogą składać wyłącznie elektronicznie.Przyjmowanie wniosków ruszyło dokładnie 15 marca.
 

- I potrwa do 15 maja – mówi Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie. - Do dziś wnioski złożyło około 30 procent naszych rolników.


Istnieje możliwość złożenia wniosku po tym terminie, ale rolnik musi wówczas liczyć się z okrojeniem płatności o 1 procent za każdy dzień zwłoki. - Maksymalnie może być 25 dni spóźnienia i ten ostateczny termin w tym roku przypada na 11 czerwca – podkreśla kierownik Sławińska.

 

Milionowe dopłaty

W tym roku wnioski od rolników przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Taki obowiązek na rolników nałożyła ustawa.
- Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają z tym większych kłopotów, a ci, którzy potrzebują pomocy mogą z niej skorzystać w naszym biurze – mówi Iwona Sławińska. - Do dyspozycji rolników są specjalne stanowiska komputerowe z aplikacją. Nasi pracownicy chętnie też pomogą w kwestiach technicznych. Bo przy samym wypełnianiu wniosków pomagać nie możemy. My je rozpatrujemy, więc byłby to konflikt.

Średnio do rolników z naszego powiatu trafia od 800 zł do nawet 500 tys. zł dopłat rocznie.


 

Rolnicy z Rozóg „najbogatsi”

Rolnicy z naszego powiatu tylko w 2016 roku (bo jak na razie wyłącznie te dane są dostępne) otrzymali łącznie ponad 73 mln zł z dopłat. Skorzystało z nich 3254 beneficjentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do rolników z gminy Rozogi – łącznie 15 mln 100 tys zł. Pieniądze otrzymało 725 rolników.
 

Najmniej dopłat otrzymują rolnicy z gminy Jedwabno, bo tam w 2016 roku trafiło „zaledwie” 4 mln 527 zł (trafiły do 194 beneficjentów). Dopłaty dla rolników z terenu innych gmin kształtowały się następująco: miasto i gmina Szczytno – 14 mln 954 zł (815 rolników), gmina Wielbark – 12 mln 635 tys. zł (492), gmina Dźwierzuty – 11 mln 818 tys. zł (410), gmina Świętajno – 9 mln 194 tys. zł (385), miasto i gmina Pasym – 5 mln 16 tys. zł – (233).

 

Podpis pod zdjęcie: Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie: - Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają większych kłopotów ze składaniem wniosków o dopłaty drogą elektroniczną

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22