Środa, 22 Sierpień, Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Miliony czekają na rolników, najwięcej trafia do tych z Rozóg

Około 3200 rolników z naszego powiatu jest uprawnionych do dopłat. Tylko za 2016 rok trafiło do nich około ponad 73 mln złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dopłaty na 2018 rok. Tym razem rolnicy wnioski mogą składać wyłącznie elektronicznie.



Przyjmowanie wniosków ruszyło dokładnie 15 marca.
 

- I potrwa do 15 maja – mówi Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie. - Do dziś wnioski złożyło około 30 procent naszych rolników.


Istnieje możliwość złożenia wniosku po tym terminie, ale rolnik musi wówczas liczyć się z okrojeniem płatności o 1 procent za każdy dzień zwłoki. - Maksymalnie może być 25 dni spóźnienia i ten ostateczny termin w tym roku przypada na 11 czerwca – podkreśla kierownik Sławińska.

 

Milionowe dopłaty

W tym roku wnioski od rolników przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Taki obowiązek na rolników nałożyła ustawa.
- Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają z tym większych kłopotów, a ci, którzy potrzebują pomocy mogą z niej skorzystać w naszym biurze – mówi Iwona Sławińska. - Do dyspozycji rolników są specjalne stanowiska komputerowe z aplikacją. Nasi pracownicy chętnie też pomogą w kwestiach technicznych. Bo przy samym wypełnianiu wniosków pomagać nie możemy. My je rozpatrujemy, więc byłby to konflikt.

Średnio do rolników z naszego powiatu trafia od 800 zł do nawet 500 tys. zł dopłat rocznie.

 

Rolnicy z Rozóg „najbogatsi”

Rolnicy z naszego powiatu tylko w 2016 roku (bo jak na razie wyłącznie te dane są dostępne) otrzymali łącznie ponad 73 mln zł z dopłat. Skorzystało z nich 3254 beneficjentów. Najwięcej pieniędzy trafiło do rolników z gminy Rozogi – łącznie 15 mln 100 tys zł. Pieniądze otrzymało 725 rolników.
 

Najmniej dopłat otrzymują rolnicy z gminy Jedwabno, bo tam w 2016 roku trafiło „zaledwie” 4 mln 527 zł (trafiły do 194 beneficjentów). Dopłaty dla rolników z terenu innych gmin kształtowały się następująco: miasto i gmina Szczytno – 14 mln 954 zł (815 rolników), gmina Wielbark – 12 mln 635 tys. zł (492), gmina Dźwierzuty – 11 mln 818 tys. zł (410), gmina Świętajno – 9 mln 194 tys. zł (385), miasto i gmina Pasym – 5 mln 16 tys. zł – (233).

 

Podpis pod zdjęcie: Iwona Sławińska, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie: - Z naszych obserwacji wynika, że rolnicy nie mają większych kłopotów ze składaniem wniosków o dopłaty drogą elektroniczną

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-08-06 12:46:33

Wójt minus 1900 złotych

  • Poniedziałek, 2018-07-30 15:19:11

Szach, mat, pat w Rozogach

  • Środa, 2018-06-20 14:43:59

Amfiteatr w Rozogach wciąż bez dachu

  • Środa, 2018-06-13 15:46:10

100 modeli samolotów z Rozóg (zdjęcia)


Komentarze

  • Panuję nad tym, bo zapisałem się na kurs...
    Kiedy wreszcie weźmiecie się za motocyklistów? Jak długo mieszkańcy będą się męczyć z hałasem ścigaczy, niejednokrotnie przekraczających dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym???
    Autor: Arnold Boczek
    2018-08-21 13:40:06
  • Protest... sąd w Szczytnie
    "Farmazona" jeszcze mogli zatrudnić Kodomicka sekta.
    Autor: Arnold Boczek
    2018-08-21 13:01:50
  • Czy miasto przejmie stadion przy Ostrołęckiej?
    Żadna współwłasność mamy przykład basenu. Ma być miasta i koniec.
    Autor: R.
    2018-08-21 06:42:49
  • SKS Szczytno rusza do boju o IV ligę i mieszkańców miasta
    Trener zmieniony. Bilans po 3 meczach: 0 punktów, bramki 1-12. To raczej o otrzymanie w okręgówce, a nie o awans będzie toczyć się gra.
    Autor: Taaa
    2018-08-20 11:16:25
  • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
    Zdecydowanie lokalizacja na MC jest ulica Wielbarska....
    Autor: Mieszkanka Szczytna
    2018-08-19 23:45:37
  • Protest... sąd w Szczytnie
    Szczytno jednak jest żałosnym miastem - szczerze powiedziawszy to żenująca ta liczba uczestników, dot. zarówno "obrońców" jak i "przeciwników" wprowadzanych zmian!!!
    Autor: Zdziwiona turystka
    2018-08-18 20:33:45
  • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
    Nie. W ogóle nie mieszkam już w Szczytnie. Ale przyjeżdżam co jakiś czas i widzę, że na przykład przeniosła się w te okolice Biedronka, w okolicy powstają nowe osiedla bloków i jest wjazd na tę półobwodnicę, która pozwala ominąć stare centrum miasta. Szczytno ma charakter miasta tranzytowego, mało kto tu mieszka i mało kto zabawi dłużej. Więc obstawiam, że z McDonaldem w Szczytnie będzie podobnie jak z tym w Ostródzie. Główną klientelę będą stanowić przyjezdni i "przejezdni". Będą oni się poruszać najpierw z południa na północ, zanim odbiją na Wielkie Jeziora. Najpewniej będą jechać z lotniska albo Warszawy. Jeżeli z Warszawy, to ostatni McDonald w tym kierunku jest w Legionowie. Kolejny powinien być właśnie na Wielbarskiej w Szczytnie, żeby mieli szansę do niego zajechać wszyscy ludzie jadący z południa kraju. Jadący na prawdziwe Mazury z północy, zachodu i wschodu mogą w ogóle ominąć Szczytno, a i tak dojechać na Wielkie Jeziora.
    Autor: Szczytnianin
    2018-08-18 04:48:54
  • Czy Pasym stanie się mazurskim Kazimierzem Dolnym?
    Zamiast zrobić przed gminą fontannę z prawdziwego zdarzenia okrogłą z jakims filarem i woda na boki rozpryskiwała to zrobili dziurę we wnęce,po co ta dziura?....wie.A zamiast fontanny zrobili na boku sikawki żeby można było się wykąpać.Reszta wykonania szkoda gadać.
    Autor: Sikawka
    2018-08-16 22:02:27
  • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
    !!!????
    Autor: Xxxx
    2018-08-16 20:04:13
  • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
    Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
    Autor: MC
    2018-08-16 17:37:17