Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Mieszkańcy gminy decydują o mieście (zdjęcia)


W gminie Wielbark ruszyły dziś konsultacje w sprawie przywrócenia praw miejskich Wielbarkowi. Potrwają one do poniedziałku, 25 września. Wypowiedzieć mogą się pełnoletni mieszkańcy gminy.


  • Data:

Szanowni Mieszkańcy!

Od wielu miesięcy przygotowujemy się do tego, by Wielbarkowi przywrócić prawa miejskie. Dążenie to jest efektem wielu sygnałów zgłaszanych przez Państwa od lat. W najbliższych dniach, od 20 do 25 września, trwać będą niezbędne konsultacje społeczne. Zachęcam Państwa do udziału i wyrażenia swojej opinii.

Prawa miejskie to prestiż i powrót do historycznych korzeni. Blisko dwieście lat temu Wielbark stał się miastem i przez kolejne stulecia intensywnie rozwijał się gospodarczo. Dziś znów kwitnie, między innymi dzięki Państwa aktywnej pracy i zaangażowaniu. Jestem przekonany, że wszyscy zasłużyliśmy na to, by odzyskać nasz Wielbark, nasze miasto. Państwo o tym zadecydujecie.

Grzegorz Zapadka

Wójt Gminy Wielbark

 

 

 

Minęło 70 lat...

 

W 1946 roku Wielbark stracił prawa miejskie. Zniszczenia wojenne i exodus ludności spowodowały, że kwitnące gospodarczo miasteczko zmieniło się w niewielką miejscowość o rolniczym charakterze. Trzeba było siedemdziesięciu lat, by Wielbark nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale znacznie bardziej się rozwinął. Pojawiły się głosy, by rozkwit gospodarczy potwierdzić prestiżem i przywrócić Wielbarkowi prawa miejskie.

Działania zapoczątkowała petycja mieszkańców, którą zainicjowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej. W efekcie Rada Gminy podjęła uchwałę, mówiącą o rozpoczęciu procedury zmierzającej do uzyskania praw miejskich, procedury długotrwałej i skomplikowanej. Jednym z jej kluczowych etapów są konsultacje społeczne.


Reklama

 

Konsultacje społeczne: 20-25 września

O tym, czy Wielbark powinien znów być miastem, zadecydują dorośli mieszkańcy całej gminy. Konsultacje społeczne będą przeprowadzone w dniach od 20 do 25 września.

- W tych dniach 34 dwuosobowe komisje będą odwiedzać w domach mieszkańców całej gminy i pytać, czy zechcą się w tej sprawie wypowiedzieć. Osoby, które się na to zgodzą, odpowiedzą na pytanie: „Czy jesteś za tym, by Wielbark uzyskał prawa miejskie?” mając do wyboru trzy opcje: tak, nie, nie mam zdania – mówi wójt Grzegorz Zapadka. - Udział w konsultacjach jest dobrowolny, mam jednak nadzieję, że duża liczba mieszkańców wyrazi swoją opinię.

Przepisy określające procedury nie mówią wprost o tym, jaka część mieszkańców powinna w konsultacjach uczestniczyć i ilu powinno optować za prawami miejskimi. - Konsultacje społeczne mają status opinii, która nie musi być wiążąca, ale oczywiście dla nas wola mieszkańców będzie najważniejsza i decydująca – zapewnia wójt Zapadka.

 

 

Prawa miejskie przede wszystkim:

 

  • nie wpłyną na wysokość podatków i opłat lokalnych,
  • nie „odbiorą” nauczycielom dodatków wiejskich,
  • nie zmuszą do wymiany dokumentów osobistych,
  • zniosą konieczność przekształcania gruntów rolnych w obrębie miejskich granic,
  • wpłyną korzystnie na zakres i możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

 

Reklama

Odzyskanie praw miejskich ma przede wszystkim charakter prestiżowy, znaczenie historyczne – podkreśla wójt Grzegorz Zapadka. - oznacza powrót do statusu jaki Wielbark miał przed laty. Perspektywicznie może też przynieść korzyści gospodarcze, bo inwestorzy chętniej lokują swoje przedsiębiorstwa w obszarach miejskich. Status miasta oznacza określony poziom urbanizacji, dostępu do mediów, zagospodarowania terenu i tym podobnych kwestii, które dla gospodarki są niezwykle istotne. Spełnienie szeregu tych wymogów warunkuje zresztą przyznanie praw miejskich. Wielbark wszystkie je spełnia.

 

O przyznaniu praw miejskich zadecyduje Minister Spraw Wewnętrznych. Finał procesu ubiegania się o te prawa nastąpi dopiero bliżej końca przyszłego roku. Jeśli decyzja MSW będzie pozytywna, a nie ma aktualnie żadnych przesłanek, by była inna, wówczas Wielbark na powrót stanie się miastem z dniem 1 stycznia 2019 roku.

 

Fot. Paweł Adamski



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama