Piątek, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Mieszkańcy gminy decydują o mieście (zdjęcia)

W gminie Wielbark ruszyły dziś konsultacje w sprawie przywrócenia praw miejskich Wielbarkowi. Potrwają one do poniedziałku, 25 września. Wypowiedzieć mogą się pełnoletni mieszkańcy gminy.Szanowni Mieszkańcy!

Od wielu miesięcy przygotowujemy się do tego, by Wielbarkowi przywrócić prawa miejskie. Dążenie to jest efektem wielu sygnałów zgłaszanych przez Państwa od lat. W najbliższych dniach, od 20 do 25 września, trwać będą niezbędne konsultacje społeczne. Zachęcam Państwa do udziału i wyrażenia swojej opinii.

Prawa miejskie to prestiż i powrót do historycznych korzeni. Blisko dwieście lat temu Wielbark stał się miastem i przez kolejne stulecia intensywnie rozwijał się gospodarczo. Dziś znów kwitnie, między innymi dzięki Państwa aktywnej pracy i zaangażowaniu. Jestem przekonany, że wszyscy zasłużyliśmy na to, by odzyskać nasz Wielbark, nasze miasto. Państwo o tym zadecydujecie.

Grzegorz Zapadka

Wójt Gminy Wielbark

 

 

 

Minęło 70 lat...

 

W 1946 roku Wielbark stracił prawa miejskie. Zniszczenia wojenne i exodus ludności spowodowały, że kwitnące gospodarczo miasteczko zmieniło się w niewielką miejscowość o rolniczym charakterze. Trzeba było siedemdziesięciu lat, by Wielbark nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale znacznie bardziej się rozwinął. Pojawiły się głosy, by rozkwit gospodarczy potwierdzić prestiżem i przywrócić Wielbarkowi prawa miejskie.

Działania zapoczątkowała petycja mieszkańców, którą zainicjowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej. W efekcie Rada Gminy podjęła uchwałę, mówiącą o rozpoczęciu procedury zmierzającej do uzyskania praw miejskich, procedury długotrwałej i skomplikowanej. Jednym z jej kluczowych etapów są konsultacje społeczne.

 

Konsultacje społeczne: 20-25 września

O tym, czy Wielbark powinien znów być miastem, zadecydują dorośli mieszkańcy całej gminy. Konsultacje społeczne będą przeprowadzone w dniach od 20 do 25 września.

- W tych dniach 34 dwuosobowe komisje będą odwiedzać w domach mieszkańców całej gminy i pytać, czy zechcą się w tej sprawie wypowiedzieć. Osoby, które się na to zgodzą, odpowiedzą na pytanie: „Czy jesteś za tym, by Wielbark uzyskał prawa miejskie?” mając do wyboru trzy opcje: tak, nie, nie mam zdania – mówi wójt Grzegorz Zapadka. - Udział w konsultacjach jest dobrowolny, mam jednak nadzieję, że duża liczba mieszkańców wyrazi swoją opinię.

Przepisy określające procedury nie mówią wprost o tym, jaka część mieszkańców powinna w konsultacjach uczestniczyć i ilu powinno optować za prawami miejskimi. - Konsultacje społeczne mają status opinii, która nie musi być wiążąca, ale oczywiście dla nas wola mieszkańców będzie najważniejsza i decydująca – zapewnia wójt Zapadka.

 

 

Prawa miejskie przede wszystkim:

 

 • nie wpłyną na wysokość podatków i opłat lokalnych,
 • nie „odbiorą” nauczycielom dodatków wiejskich,
 • nie zmuszą do wymiany dokumentów osobistych,
 • zniosą konieczność przekształcania gruntów rolnych w obrębie miejskich granic,
 • wpłyną korzystnie na zakres i możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

 

Odzyskanie praw miejskich ma przede wszystkim charakter prestiżowy, znaczenie historyczne – podkreśla wójt Grzegorz Zapadka. - oznacza powrót do statusu jaki Wielbark miał przed laty. Perspektywicznie może też przynieść korzyści gospodarcze, bo inwestorzy chętniej lokują swoje przedsiębiorstwa w obszarach miejskich. Status miasta oznacza określony poziom urbanizacji, dostępu do mediów, zagospodarowania terenu i tym podobnych kwestii, które dla gospodarki są niezwykle istotne. Spełnienie szeregu tych wymogów warunkuje zresztą przyznanie praw miejskich. Wielbark wszystkie je spełnia.

 

O przyznaniu praw miejskich zadecyduje Minister Spraw Wewnętrznych. Finał procesu ubiegania się o te prawa nastąpi dopiero bliżej końca przyszłego roku. Jeśli decyzja MSW będzie pozytywna, a nie ma aktualnie żadnych przesłanek, by była inna, wówczas Wielbark na powrót stanie się miastem z dniem 1 stycznia 2019 roku.

 

Fot. Paweł AdamskiGaleria zdjęćKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Dostawczy fiat potrącił 79-letnią kobietę na ulicy Piłsudskiego
  Prawdą jest że ta Pani przechodziła w miejscu niedozwolonym, ale prawdą jest również że jest tam bardzo słabe oświetlenie.
  Autor: Kierowca
  2018-01-19 12:24:56
 • Radni rżną własną gminę?
  A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?
  Autor: Izabala
  2018-01-18 16:57:17
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49