Sobota, 17 Marzec, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Mieszkańcy Księżego Lasku spędzili pięć dni bez prądu

Śnieżyca z 30 listopada nie tylko powaliła drzewa, ale narobiła szkód w energetyce. Skutki zerwanych linii odczuli głównie mieszkańcy gminy Rozogi. W niektórych jej obszarach szybciej zniknął śnieg niż naprawiono awarie. Powód tkwi w... Ostrołęce.- Najtrudniej przetrwać zimno, a piec bez prądu nie działa – mówi Robert Wróbel z Księżego Lasku. Jego wielokrotne interwencje nie odnosiły jednak żadnego skutku. - Problem tkwi w tym, że nasza gmina, chociaż już jest przypisana do Warmii i Mazur, wciąż podlega pod ostrołęcki rejon Energi. I kiedy już udało mi się do tej Ostrołęki dodzwonić, co wcale nie było łatwe, to usłyszałem, że mają za dużo awarii, a za mało sprzętu i w pierwszej kolejności „obsługują” teren własnego województwa czyli Mazowsza.

 

Awaryjność energetycznej sieci napowietrznej jest dość spora, szczególnie gdy coraz częściej sprzyjają jej ataki przyrody – wichury czy choćby ostatnio mokry i bardzo ciężki śnieg. W gminie Rozogi, jak mówi pan Robert, przerwy w dostawie prądu zdarzają się 3-4 razy w roku. - Gdyby były one krótkie, to każdy potrafi zrozumieć, ale u nas one zawsze trwają co najmniej dobę. Problem występuje od lat. Poprzedni wójt obiecywał tę sprawę załatwić, obiecuje i obecny, ale nic z tego jakoś nie wychodzi.

 

- Problem tkwi w tym, że energetycznie województwo mazowieckie obsługuje spółka PGE, a warmińsko-mazurskie Energa – wyjaśnia wójt Zbigniew Kudrzycki. - Obie są spółkami skarbu państwa, ale odrębnymi. Gmina Rozogi, chociaż po reformie z 1998 roku weszła w skład Warmii i Mazur, pozostała w zasięgu PGE. Aby dokonać przełączenia, obie spółki musiałyby się dogadać między sobą. Poza tym gmina jako taka nie jest stroną, bo dostawa energii elektrycznej jest objęta umowami bezpośrednio między odbiorcami czyli mieszkańcami, a daną spółką.

 

Wójt zgadza się jednak z tym, że samorząd może monitować czy to do spółek czy też nawet do premier, w której kompetencjach leży nadzór nad działalnością spółek skarbu państwa o uregulowanie tej kwestii. - Rozmawiałem z sołtysem Księżego Lasku i on w długiej przerwie w dostawie prądu problemu nie widzi. Jak mieszkańcy, sołtys czy radny oficjalnie zgłoszą potrzebę interwencji, to taką podejmiemy – informuje wójt Rozóg.

Fot. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuKomentarze do artykułu

Marcin Cichocki

Pan sołtys nie widzi problemu w tym iż mieszkańcy nie maja tyle czasu Energi elektrycznej?:)))Mozę powinien być sołtysem jakiejś wsi w Rumuni tam takie rzeczy to standard.

Napisz


Komentarze

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05
 • Odwołanie sołtysa Olszewek, czy nadmierna aktywność jest szkodliwa?
  Byłem na zebraniu,na którym został wybrany uwielbiany przez mieszkańców super sołtys... było ok 18 osób,z czego 2 były przeciw.A święcicki sam zgłosił swoją kandydaturę!!!!
  Autor: MIESZKANIEC
  2018-03-14 17:49:06
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  Pytania zadawane w pierwszej osobie, ale ich autora oczywiście brak...
  Autor: Ja
  2018-03-13 20:32:13
 • Wojewoda wywalił Krzyśkowa
  Nosił wilk razy kilka (a nawet kilkanaście), ponieśli i wilka ....
  Autor: Ananiasz
  2018-03-12 01:10:46
 • Zamiast kwiatka panie dostały kurs samoobrony (zdjęcia)
  Rzeczywiście, paradoksalnie, Panie od Panów dostały lekcję samoobrony. Panowie, po prostu nie bijcie!
  Autor: Waga
  2018-03-11 01:10:04
 • Kolejny domowy kat za kratami
  co za skurw....n
  Autor: maxxx
  2018-03-10 12:25:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany zaliczyć teoretyczne i praktyczne szkolenia. Pierwsze potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Za takie warsztaty Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego policzą sobie maksymalnie 100 zł. Część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Taki kurs trwać ma godzinę i kosztować będzie około 200 zł.
  Autor: max
  2018-03-09 16:30:03
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Oczywiste jest to ,że kierowcy nie mają gdzie trenować kontrolowanych poślizgow ,które niestety czasem ratują życie na oblodzonych drogach ,a Pan Klonowski to chyba chce się przypodobać naszej policji albo chyba sam nie wie co mówi .
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:53:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Tak oczywiście kierowca z przed roku uderzył w drzewo ale oczywiście nigdzie nie ma napisane co było przyczyną wpadniecia na gładź lodową i uderzenia w drzewo .Oczywiście policja miała informację,że kierowca jadąc BMW zrobił manewr w prawo i wpadł w poślizg tylko dlatego,że kierowca drugiego samochodu wyjechał mu w poprzek z prawej strony .Niestety policja nie ustaliła kto był tym kierowcą,a kierowca BMW robił wszystko, żeby się nie zdeżyć wyjerzdzajacym z prawej strony autem . Dlatego władze miasta powinny utworzyć bezpieczne akweny dla ludzi zainteresowanych sportami motoryzacyjnymi
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:47:35
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Kaczor zapomniał jak sam tak robił ????
  Autor: Kris
  2018-03-09 12:44:56