Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Mieszkańcy Księżego Lasku spędzili pięć dni bez prądu


Śnieżyca z 30 listopada nie tylko powaliła drzewa, ale narobiła szkód w energetyce. Skutki zerwanych linii odczuli głównie mieszkańcy gminy Rozogi. W niektórych jej obszarach szybciej zniknął śnieg niż naprawiono awarie. Powód tkwi w... Ostrołęce.



- Najtrudniej przetrwać zimno, a piec bez prądu nie działa – mówi Robert Wróbel z Księżego Lasku. Jego wielokrotne interwencje nie odnosiły jednak żadnego skutku. - Problem tkwi w tym, że nasza gmina, chociaż już jest przypisana do Warmii i Mazur, wciąż podlega pod ostrołęcki rejon Energi. I kiedy już udało mi się do tej Ostrołęki dodzwonić, co wcale nie było łatwe, to usłyszałem, że mają za dużo awarii, a za mało sprzętu i w pierwszej kolejności „obsługują” teren własnego województwa czyli Mazowsza.

 

Awaryjność energetycznej sieci napowietrznej jest dość spora, szczególnie gdy coraz częściej sprzyjają jej ataki przyrody – wichury czy choćby ostatnio mokry i bardzo ciężki śnieg. W gminie Rozogi, jak mówi pan Robert, przerwy w dostawie prądu zdarzają się 3-4 razy w roku. - Gdyby były one krótkie, to każdy potrafi zrozumieć, ale u nas one zawsze trwają co najmniej dobę. Problem występuje od lat. Poprzedni wójt obiecywał tę sprawę załatwić, obiecuje i obecny, ale nic z tego jakoś nie wychodzi.

 

- Problem tkwi w tym, że energetycznie województwo mazowieckie obsługuje spółka PGE, a warmińsko-mazurskie Energa – wyjaśnia wójt Zbigniew Kudrzycki. - Obie są spółkami skarbu państwa, ale odrębnymi. Gmina Rozogi, chociaż po reformie z 1998 roku weszła w skład Warmii i Mazur, pozostała w zasięgu PGE. Aby dokonać przełączenia, obie spółki musiałyby się dogadać między sobą. Poza tym gmina jako taka nie jest stroną, bo dostawa energii elektrycznej jest objęta umowami bezpośrednio między odbiorcami czyli mieszkańcami, a daną spółką.


 

Wójt zgadza się jednak z tym, że samorząd może monitować czy to do spółek czy też nawet do premier, w której kompetencjach leży nadzór nad działalnością spółek skarbu państwa o uregulowanie tej kwestii. - Rozmawiałem z sołtysem Księżego Lasku i on w długiej przerwie w dostawie prądu problemu nie widzi. Jak mieszkańcy, sołtys czy radny oficjalnie zgłoszą potrzebę interwencji, to taką podejmiemy – informuje wójt Rozóg.

Fot. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu



Komentarze do artykułu

Marcin Cichocki

Pan sołtys nie widzi problemu w tym iż mieszkańcy nie maja tyle czasu Energi elektrycznej?:)))Mozę powinien być sołtysem jakiejś wsi w Rumuni tam takie rzeczy to standard.

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-12-10 10:09:57

Będzie bezpieczniej nad jeziorami

  • Czwartek, 2018-10-25 10:13:26

Pięć lat za śmierć trzech osób?

  • Poniedziałek, 2018-10-22 00:29:36

„Bezpieczni” z ŚDS w Jedwabnie nakręcili film

  • Wtorek, 2018-10-09 14:09:18

Piłka z pieczonym ziemniakiem (zdjęcia)

  • Środa, 2018-10-03 14:07:42

Jeszcze są pieniądze na wymianę pieców


Komentarze

  • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
    Bandyci jeżdżą tymi golfami
    Autor: Księciu oo
    2018-12-17 11:54:51
  • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
    Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
    Autor: TTT
    2018-12-14 18:27:38
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
    Autor: Aga
    2018-12-14 15:53:48
  • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
    A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
    Autor: Krajan
    2018-12-14 15:47:25
  • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
    Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
    Autor: Waga
    2018-12-14 15:26:36
  • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
    Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
    Autor: Gosc
    2018-12-14 14:15:41
  • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
    Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
    Autor: Tomasz znajomy Tomasza
    2018-12-14 09:36:09
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
    Autor: mieszkaniec
    2018-12-14 07:17:40
  • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
    Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
    Autor: Śmieszek
    2018-12-14 00:38:26
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
    Autor:
    2018-12-13 16:06:38