Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Mieszkańcy Księżego Lasku spędzili pięć dni bez prądu

Śnieżyca z 30 listopada nie tylko powaliła drzewa, ale narobiła szkód w energetyce. Skutki zerwanych linii odczuli głównie mieszkańcy gminy Rozogi. W niektórych jej obszarach szybciej zniknął śnieg niż naprawiono awarie. Powód tkwi w... Ostrołęce.- Najtrudniej przetrwać zimno, a piec bez prądu nie działa – mówi Robert Wróbel z Księżego Lasku. Jego wielokrotne interwencje nie odnosiły jednak żadnego skutku. - Problem tkwi w tym, że nasza gmina, chociaż już jest przypisana do Warmii i Mazur, wciąż podlega pod ostrołęcki rejon Energi. I kiedy już udało mi się do tej Ostrołęki dodzwonić, co wcale nie było łatwe, to usłyszałem, że mają za dużo awarii, a za mało sprzętu i w pierwszej kolejności „obsługują” teren własnego województwa czyli Mazowsza.

 

Awaryjność energetycznej sieci napowietrznej jest dość spora, szczególnie gdy coraz częściej sprzyjają jej ataki przyrody – wichury czy choćby ostatnio mokry i bardzo ciężki śnieg. W gminie Rozogi, jak mówi pan Robert, przerwy w dostawie prądu zdarzają się 3-4 razy w roku. - Gdyby były one krótkie, to każdy potrafi zrozumieć, ale u nas one zawsze trwają co najmniej dobę. Problem występuje od lat. Poprzedni wójt obiecywał tę sprawę załatwić, obiecuje i obecny, ale nic z tego jakoś nie wychodzi.

 

- Problem tkwi w tym, że energetycznie województwo mazowieckie obsługuje spółka PGE, a warmińsko-mazurskie Energa – wyjaśnia wójt Zbigniew Kudrzycki. - Obie są spółkami skarbu państwa, ale odrębnymi. Gmina Rozogi, chociaż po reformie z 1998 roku weszła w skład Warmii i Mazur, pozostała w zasięgu PGE. Aby dokonać przełączenia, obie spółki musiałyby się dogadać między sobą. Poza tym gmina jako taka nie jest stroną, bo dostawa energii elektrycznej jest objęta umowami bezpośrednio między odbiorcami czyli mieszkańcami, a daną spółką.

 

Wójt zgadza się jednak z tym, że samorząd może monitować czy to do spółek czy też nawet do premier, w której kompetencjach leży nadzór nad działalnością spółek skarbu państwa o uregulowanie tej kwestii. - Rozmawiałem z sołtysem Księżego Lasku i on w długiej przerwie w dostawie prądu problemu nie widzi. Jak mieszkańcy, sołtys czy radny oficjalnie zgłoszą potrzebę interwencji, to taką podejmiemy – informuje wójt Rozóg.

Fot. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuPowiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Marcin Cichocki

Pan sołtys nie widzi problemu w tym iż mieszkańcy nie maja tyle czasu Energi elektrycznej?:)))Mozę powinien być sołtysem jakiejś wsi w Rumuni tam takie rzeczy to standard.

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58