Piątek, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Michał Konopka - stand-uper ze Szczytna

Michał Konopka, 22-letni mieszkaniec Szczytna to miłośnik stand-up. Należy do grupy o nazwie „Stand-up Warmia. Opowiada nam o swojej kabaretowej przygodzie.


Skąd zainteresowanie tą formą satyry scenicznej?

Z internetu. Kabaret interesował mnie chyba zawsze, ale do stand-upu przekonali mnie amerykańscy giganci tego gatunku, których występy chętnie oglądałem i słuchałem.

Debiut sceniczny?

Dość przypadkowy. Siedziałem z kolegą w jednym ze szczycieńskich pubów. I w toku luźnej, koleżeńskiej rozmowy tenże kolega stwierdził, że z moim poczuciem humoru powinienem spróbować sił właśnie w stand-upie. Pomyślałem: „dlaczego nie?”, a krótko później trafiła się okazja w istniejącym wówczas barze „Piwnica”, który chętnie odwiedzaliśmy. Zaprzyjaźniony właściciel tego baru postanowił zorganizować taki stand-up, zaprosił Piotra „Mozarta” Mocarskiego, który w tamtym czasie się tym zajmował. Z tydzień wcześniej dowidziałem się, że też mam się podczas tego wieczoru pokazać. Przygotowałem tekst i wystąpiłem. To był rok 2013 – i tak to się zaczęło. Chyba dobrze, bo już tydzień później pokazałem się na podobnym wieczorze w Ostrołęce.

O czym był ten pierwszy tekst?

Oj, nie pamiętam. Ale był to straszny występ, bo miałem mówić 20 minut, a dla debiutanta to strasznie długo. Poplątałem tekst, zagmatwałem się, więc w rezultacie na scenie stałem ze dwa razy dłużej.

Dziś nadal zżera cie trema?

Już dawno nie. Przed występem tremy nie mam, a – co może być dziwne – miewam ją po nim. Może to nie tyle trema co obawa: jak poszło, czy dobrze...

To chyba podlega szybkiej ocenie. Słuchacze albo biją brawo, albo gwiżdżą...

Nie gwiżdżą. Jest cisza. Nie ma żadnej reakcji i to jest chyba nawet gorsze, niżby gwizdali. Na początku kilka razy taka cisza i mnie dotknęła. Stand-up to wbrew pozorom dość trudna sztuka. Nie zawsze uda się trafić z żartem do całej publiczności, a wszystko tak naprawdę zależy od niej. Im mniejsza widownia, przy takich bardziej kameralnych popisach, tym trudniej tę widownię zadowolić.

Co wykpiwasz najczęściej?

Głównie absurdy codziennego życia. Staram się nie mówić o polityce i religii.

Dlaczego?

Bo to, moim zdaniem, oklepane tematy, najłatwiejsze, najbardziej chwytliwe, ale tak powszechne, że nie ma tu już chyba miejsca na oryginalność, na błyskotliwy dowcip, celne spostrzeżenie, a zostało miejsce na często już stosowane ordynarne wręcz obrażanie, a to mi nie odpowiada.

A czy nie jest to po prostu bezpieczniejsze, by się nie naciąć na jakieś wyjątkowe oburzenie ze strony osób o wyjątkowo odmiennych poglądach?

Raczej nie. Nie ma właściwie takiego ryzyka. Sympatycy stand-upu zwykle wiedzą, z czym „się je” ten rodzaj scenicznej satyry i są przygotowani na nawet niewybredne żarty z tematów „tabu”. Oburzeni mogą się zdarzyć, owszem, ale wśród osób, które na występ trafiły zupełnie przypadkiem i nie bardzo często wiedząc, jaki to występ będzie.

 

Fot. Archiwum Prywatne Michała KonopkiPowiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • 28 maja, Szczytno – Darmowe szkolenie z pierwszej pomocy
  Mogą w nim wziąć udział również mieszkańcy powiatu.
  Autor: Redakcja
  2017-05-26 13:52:01
 • 28 maja, Szczytno – Darmowe szkolenie z pierwszej pomocy
  Szkolenie tylko dla mieszkańców Szczytna??? Czy mieszkańcy powiatu mogą wziąć w nim udział?
  Autor: Iza
  2017-05-26 13:47:52
 • Dramat w Jedwabnie, nie żyje 2-letni chłopiec
  Ok, masz racje, ale co 2 letni chłopczyk robił SAM nad stawem.
  Autor: taki sobie ja
  2017-05-26 12:32:37
 • Dramat w Jedwabnie, nie żyje 2-letni chłopiec
  Przez p... staw biedne dziecko nie zyje. Gmina niech zamek wstawi do bramki lub zakopie caly staw po co ten plac w takim miejscu.
  Autor: Mieszkanka jedwabno
  2017-05-26 08:09:35
 • Rondo oznacza utrudnienia w Rozogach
  Napiszę komentarz, żeby nie było, że nikt nie komentuje tego artykułu
  Autor: Arek B
  2017-05-24 13:10:54
 • Zaleją asfaltem 21 ulic
  CZY KTOS MIAŁ WĄTPLIWĄ PRZYJEMNOŚĆ PRZEJECHAĆ SIE KLASZTORNA ULICA CZEMU TU SIE NIE WYLEJE ASFALTU
  Autor: klaszsztorna
  2017-05-17 05:17:40
 • Stadionu jeszcze nie ma, ale wciąż dzieli
  Dla zainteresowanych basenem w Szczytnie, którzy chcieliby z niego korzystać, radzę zobaczyć cennik basenu w Kętrzynie - niby takie same miasta, a różnica w cenie to KOSMOS proszę wpisać link do wyszukiwarki i porównać. http://pcstir.ketrzyn.pl/index.php/kryta-plywalnia/
  Autor: alibaba
  2017-05-13 11:38:49
 • Kręci mnie bezpieczeństwo...
  Brak ścieżek rowerowych w Szczytnie zmusza rowerzystów do jazdy po chodnikach, bo na jezdni jest po prostu niebezpiecznie, nie psioczcie tak na nich bo gdyby wszyscy rowerzyści przesiedli się do samochodów to dopiero byłby korek w mieście....
  Autor: ROWERZYSTKA
  2017-05-12 21:56:34
 • Orlik przy Lanca ograniczony
  I tak orlik byl zamykany 20.30 wi3c pozdrawiam zbycha
  Autor: Nikodem Strach
  2017-05-12 14:07:53
 • Wiemy kto zagra podczas Dni i Nocy Szczytna
  A co rozumiecie przez gwiazdy? To są znani wykonawcy, a poza tym z założenia jest to impreza dla wszystkich więc zespoły są przekrojowe i zróżnicowane ale nie ma się co spodziewać konkretnych nurtów muzycznych. Pop, rock i disco, bo to większość lubi. Mnie ten zestaw nie jara ale bólu dupy nie mam, bo jak chcę swoje zespoły, to jadę na festiwal tematyczny
  Autor: sceptyczny
  2017-05-12 01:31:32