Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Miasto dostanie miliony na zamek

To już pewne. Będzie rewitalizacja ruin szczycieńskiego zamku. Jest pozwolenie na budowę. A co więcej są też na nią pieniądze. Miejski projekt otrzyma unijne wsparcie, i to niebagatelne, bo niemal 8 mln zł.



Zamek Krzyżacki w Szczytnie – nowym produktem turystycznym na mapie województwa – taką oficjalną nazwę nosi miejski projekt, który zyskał uznanie w oczach komisji przyznającej dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Pieniądze uzyskało dziewięć podmiotów, a wśród nich znaleźliśmy się również my – cieszy się Danuta Górska, burmistrz Szczytna. - Naprawdę jestem z tego bardzo zadowolona. Jeszcze w tym roku ruszą procedury przetargowe. Inwestycja zakończy się w 2020 roku.

 

Doskonały projekt

Cała inwestycja ma kosztować około 10 milionów złotych.

- W trakcie jej realizacji prowadzone będą rozszerzone badania archeologiczne – mówi burmistrz Górska. - Kto wie, na co tam jeszcze natrafimy. Mam nadzieję, że każda rzecz, którą uda nam się odkryć stanie się eksponatem i będzie pokazywana w części zamkowej.

Projekt rewitalizacji ruin zamku zakłada, m.in.: odsłonięcie murów krzyżackich, baszt, piwnic, stropów, budowę fosy, czy mostu od ulicy Spacerowej.

Ale to nie wszystko. Wizualizacja „odbudowy” szczycieńskiego zamku wygląda naprawdę imponująco. Restauracja, fosa, udostępniona zwiedzającym część podziemna.

 

Całoroczna atrakcja

- Mamy opracowaną koncepcję, która spodobała się konserwatorowi zabytków – mówi burmistrz Górska. - Wizualizację przygotowali artyści, którym bardzo dziękuję za wsparcie. W te stare mury wkomponowana jest też część restauracyjna – mówi Danuta Górska, burmistrz Szczytna.

- Odrestaurowane ruiny zostałyby połączone kładką, właściwie mostem nad fosą z ulicą Spacerową. Zwiedzać można będzie też podziemia, gdzie powstanie cały kompleks z przeszklonych części, aby móc oglądać zabytkowe średniowieczne mury. Oczywiście wszystko będzie wzbogacone techniką multimedialną, dzięki niej będzie można poznać historię zamku, Szczytna. Obiekt ma być do dyspozycji zwiedzających okrągły rok.



Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2018-01-04 14:36:53

Miasto rozda czujniki czadu za darmo

  • Piątek, 2017-12-29 17:28:03

Ruszyły pierwsze przetargi na zamek



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Niebawem wybory
    Autor: Michał Szczytno
    2018-01-16 11:50:29
  • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
    Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
    Autor: ncccc
    2018-01-15 21:17:58
  • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
    Najlepsi
    Autor: ja
    2018-01-15 12:58:15
  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
    Autor: Paweł Malec
    2018-01-12 12:51:20
  • Nie żyje Stanisław Wrona
    Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
    Autor: jack609
    2018-01-11 09:15:21
  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
    Autor: Romuald Amborski
    2018-01-10 20:32:07
  • Wikariusz w świecie edukowany
    bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
    Autor: eustacha
    2018-01-10 18:56:50
  • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
    To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
    Autor: Mieszkanka rudki
    2018-01-10 07:09:49
  • Nie żyje Stanisław Wrona
    To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
    Autor: Krzysztof Chodkowski
    2018-01-07 20:08:04
  • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
    Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
    Autor: Obserwator