Czwartek, 22 Marzec, Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Matematyczny rekord Dominiki

Dominika Sawicka z matematycznej matury uzyskała maksymalną liczbę punktów czyli 100. Takiego wyniku szczycieński ogólniak jeszcze nie notował. O tym niewątpliwym sukcesie rozmawiam z jego autorką.Dominikę przed „krwiożerczymi” dziennikarzami chroni tata Sławomir, a że chroni – to i nie dziwota – wszak ratownik medyczny jest. A na poważnie – to oboje są dumni: tata z córki, córka – z efektów własnej edukacji.

 

To był przypadek czy celowe osiągnięcie?

 

Dominika Sawicka: W pełni celowe, zaplanowane i wykonane.

Sławomir Sawicki. Nie wiem po kim ona to ma, raczej nie po mnie. Sam jestem zdumiony jej uporem i konsekwencją działania. Tak sobie postanowiła, więc musiało tak się stać.

 

Czyli założyłaś sobie, że uzyskasz 100 punktów?

 

D.S. Nie do końca. Postanowiłam, że muszę uzyskać jak najwyższy wynik i wytrwale na to pracowałam cały rok, a i wcześniej też się raczej nie leniłam.

 

Dobrze pamiętam, że dostałaś tablet od starosty? Znalazłaś się więc w gronie najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych. Z jaką średnią?

 

D.S. Zdaje się, że 5,61 na koniec roku, a z matury 79,87%.

 

Z czego jeszcze zdawałaś i co było dla ciebie najtrudniejsze?

 

Najgorszy wynik mam z ustnego niemieckiego. Pisać w tym języku potrafię lepiej, bo na 88%. Zdawałam dwa języki, bo było mi to potrzebne na uczelnię. No cóż, angielski po prostu umiem lepiej, i ten język zdawałam w trybie rozszerzonym i tu uzyskałam 86%.

 

Wspomniałaś o uczelni. Jaki kierunek przed tobą?

 

To trudne pytanie, bo nie jestem jeszcze w pełni zdecydowana. Wymagania, jeśli chodzi o maturę i jej przedmioty, wskazane są przez uczelnię, a tę wybrałam – Szkołę Główną Handlową. Czym zajmę się w jej „środku” - wciąż nie wiem. Myślę jednak, że wybiorę coś związanego z ekonomią, biznesem...

 

Wskazywałby na to matematyczny talent. Chcesz być w przyszłości bizneswoman?

 

Fajnie by było, ale jeszcze nie wiem też w jakiej branży.

 

Może w medycznej dziedzinie? Jakieś prywatne szpitale? Tata by ci pomógł...

 

S.S. W prywatnych tak. To niezły biznes, bo prywatne placówki wybierają sobie to, co chcą robić, jakie usługi świadczyć, więc oczywiście wybierają te najlepiej płatne, najbardziej dochodowe.

 

Sławek, mówisz, że Dominika jest uparta. Od zawsze? Trudno z takim dzieckiem w domu wytrwać?

 

Łatwo nie jest, ale nie jest to najgorsza wada, chyba nawet w ogóle nie wada. Bo ona nie jest tylko uparta, ale i konsekwentna w działaniu.

 

Ale upór i konsekwencja niekoniecznie idą po myśli rodziców...

 

S. S. Powiem tak. Nigdy nie wymuszaliśmy na dzieciach zgody z naszymi rodzicielskimi poglądami. Dzieci same wybierały swoje życiowe drogi, w tym głównie edukacyjne. Nie wskazywaliśmy szkół czy kierunków, jakie powinny wybrać. Owszem, dyskutowaliśmy o tym, wskazywaliśmy ewentualne plusy i minusy, ale nie zmuszaliśmy. Ostateczna decyzja zawsze należała do młodych. W końcu to ich życie... A nie, przepraszam. Raz upór Dominiki złamaliśmy. Kiedy w połowie nauki w szkole muzycznej chciała zrezygnować. I wtedy my też się uparliśmy. I skończyła tę szkołę.

 

Dziś się z tego cieszysz czy raczej nie ma to dla ciebie znaczenia i jakiś tam odruch buntowniczy w tobie pozostał?

 

D.S. Skończyłam, to mam. Czy to mi się do czegoś w przyszłości przyda i coś z tym zrobię, to nie wiem. Ostatni rok w szkole muzycznej to już był całkiem na przymus, byłam zupełnie zniechęcona i właściwie chodziłam na lekcje, bo musiałam z rodzicielskiego przymusu. Ale dziś chyba nie żałuję. Mam świadectwo pewnych umiejętności... Może założę biznes muzyczny?

 

 

Poza uporem, wytrwałością i setką z matematyki masz jeszcze jakieś zainteresowania, hobby, upodobania?

 

D. S. Do tej pory jeszcze był sport. Grałam w szkolnych drużynach siatkówki, od podstawówki poczynając. Teraz trochę mniej, bo to wakacje i już inne plany przede mną. Ale lubię ruch, więc można powiedzieć, że ten sport uprawiam nadal, tak sama dla siebie, w postaci ćwiczeń fitness. Mam swój harmonogram, zakres tych ćwiczeń i codziennie je wykonuję.

 

A marzenia?

 

D. S. Jak byłam dzieckiem to moje marzenia były związane z muzyką. Chyba jak każda dziewczynka, chciałam być piosenkarką albo aktorką. Teraz mam przed sobą studia, więc gdybym miała określić swoje marzenia, to wiązałyby się one z ich ukończeniem. Kierunek wybiorę na drugim roku studiowania, bo w SGH jest taki system. A teraz, to chyba żyję po prostu dniem dzisiejszym, może trochę jutrzejszym, odpoczywam po latach nauki.

 

A masz najdłuższe wakacje w życiu. Jakieś plany wyjazdowe, wypoczynkowe?

 

Dopiero pod koniec sierpnia, a może dopiero we wrześniu wybieram się na krótką wyprawę poza granice kraju, a na razie pracuję...

 

Poważnie!? Co robisz?

 

D.S. Jestem kelnerką w jednym z miejscowych lokali.

 

No nie mów. To tata taki wre... hm... wymagający, że zagonił cię do pracy zamiast zafundować wczasy na Zanzibarze?

 

S. S. Nie mam z tym nic wspólnego. Sama chciała, sama znalazła sobie zajęcie. A ja nie mam nic przeciwko. Ja, odkąd pamiętam, też jako młody człowiek starałem się sam zarabiać na swoje potrzeby. Mi pozostaje cieszyć się z takich jej decyzji. Pozna znaczenie pracy, wartość pieniądza. To jest coś, czego dziś – jak obserwuję – wielu młodym ludziom brakuje. Rodzice zapewniają wszystko, a gdy przychodzi czas, że trzeba już o siebie zadbać samemu, zaczynają się problemy. Jestem ratownikiem i zdarzało się ratować młodych ludzi, którzy nie umieli i nie chcieli stawiać czoła trudom dorosłej codzienności. Nie wiem, czy i na ile jest naszą, rodziców zasługą to, że akurat Dominika podchodzi do życia racjonalnie. 16-letnia Natalia ma podobny charakter co Dominika, a 14-letni Szymon, jak na razie, po chłopięcemu psoci. Ale to jest akurat ten najbardziej burzliwy wiek.

 

Dominiko, młodzi ludzie, głównie dziewczyny, jak wchodzą w dorosłość, to często werbalizują wychowawcze wady rodziców i sobie w duchu obiecują, że takich „błędów” rodzicielskich popełniać w przyszłości nie będą. Też tak masz?

 

D. S. Na razie w ogóle nie myślę o zakładaniu rodziny i nie wyobrażam sobie siebie w roli mamy, przynajmniej przez czas studiów. A wady rodziców? Nic takiego istotnego nie przychodzi mi do głowy. Rodzice nas dobrze wychowali, przekazali dobre geny... Nie ma na co narzekać. Jeśli skończę studia, będę w życiu robić to, co będzie mnie satysfakcjonowało, a moje dorosłe, przyszłe, rodzinne życie będzie podobne do tego, jakie było dziecięce i młodzieńcze, to chyba będę zadowolona. A nawet będę szczęśliwa, bo czegóż chcieć więcej?!Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2018-02-16 10:20:51

Absolutny rekord Polski Bukowieckego

 • Poniedziałek, 2018-01-15 21:12:15

Rekordowe serca mieszkańców Pasymia (foto)

 • Poniedziałek, 2018-01-15 11:57:46

Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty

 • Piątek, 2016-06-10 09:17:25

Bukowiecki pobił 42-letni rekord świata

 • Czwartek, 2015-11-12 12:38:30

Rekordowe niepodległościowe bieganie

 • Piątek, 2015-03-13 13:23:03

REKORDOWE TARGI PRACY


Komentarze

 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Kiedyś jeden z radnych mi powiedział "radny to nie praca - to funkcja". Swoją drogą 2 tys miesięcznie to dla niektórych etat (8h dziennie) i to czasami naprawdę ciężkiej pracy a do dwóch tysięcy nie dobijają. Kto to jest radny? Dla mnie radny to jest ktoś kto chce rozwoju miasta. Ktoś kto kocha (może zbyt mocno), lubi to miasto, że gotów jest oddać dla niego kawałek swego życia. Potrzebni tam są (w Radzie) ludzie, dla których pieniądz nie jest wszystkim... Osobiście byłbym za tym aby zlikwidować pensje radnych - to pozwoli odsiać ziarno od plew i pokaże ludzi, którzy robią to od serca a nie dla pieniędzy. Koszty, nie ma problemu - faktura imienna lub na Radę Miasta, albo przedstawienie biletu (identycznie jak przy rozliczeniu diety). Wyjazdy ? Załatwiane standardową dietą państwową (30 zł dziennie). Czy są jeszcze jakieś inne argumenty ? Jeśli tak to poproszę chętnie je odeprę. Oczywiście tak nigdy się nie stanie bo nikt nie odda tego co przychodzi niedużym kosztem.
  Autor: WM
  2018-03-21 23:23:28
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Do obywatela. Dyżury? Taki przypada raz na 21 TYGODNI czyli w roku przeciętny radny ma takie dwa, a pechowy - -trzy. Sesja? Raz na dwa miesiące 1-2 godziny, a niekiedy 15 minut. Komisja? Raz w miesiącu też 1-2 godziny. Ile więc godzin "pracuje" radny? Nawet taki fanatycznie aktywny (których notoryczny brak) z pewnością nie poświęca tej społecznej służbie 8 godzin dziennie. I dieta jest za mała? Większa dawałaby lepsze gwarancje, że radni będą bardziej sprawni? Czyli za 1680 zł nie opłaca im się być sprawnymi? No... takie oczekiwania mógł chyba tylko wymyślić radny... sprawny inaczej, więc może obywatel by się ujawnił. Wtedy można byłoby ocenić czy i jak bardzo jest sprawny i dlaczego obecna dieta nie pozwala mu solidniej "pracować".
  Autor: pirania
  2018-03-21 16:46:23
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Nie podoba mi się ton artykułu sugerujący, że radni biorą wielkie pieniądze za nic. Praca radnego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (dyżury radnego, udział w sesjach rady, załatwianie spraw w urzędach, itp.) i wiąże się z ponoszeniem kosztów (choćby na przejazdy). Nikt nie ma prawa oczekiwać, że radny będzie robił to społecznie, za przysłowiowe "dziękuję". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie a za poniesione koszty ich zwrot. Temu właśnie służą diety. Pamiętajmy, że sprawny radny przyniesie społeczności lokalnej wiele więcej zysków niż wypłacone mu diety. Sprawy miałyby się nieco inaczej, gdyby diety były znacznie wyższe, ale te szczycieńskie są moim zdaniem raczej niskie niż wysokie.
  Autor: Obywatel
  2018-03-21 16:29:40
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Też to widziałam myślałam że mi się przewidzialo ale teraz już wiem że nie...mnie osobiście to przeraża
  Autor: Ania D...
  2018-03-20 20:32:44
 • Kiedy i czy ruszą narty wodne w Szczytnie?
  A kiedy postanie ścieżka rowerowa na nasypie kolejowym w stronę Biskupca?
  Autor: wolf
  2018-03-20 14:04:08
 • Obrobił mieszkanie z fajek, bo myślał że wujek się zgodzi
  Ja to myślałem że w tej gminie to nikt nie zna numeru na psy
  Autor: Jo tam
  2018-03-19 15:37:52
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  Kopalnie zlikwidowali
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 09:22:41
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  stary dziad ktoremu juz blisko do zejscia z tego swiata powinien sie zajmowac prawnukami bo w tym wieku to ma prawnokow niedozyje nawet do doroslego wieku swojego syna piotrusia to jest chore!
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 08:36:45
 • Sołtys Piotr czarował kobiety z Targowa (zdjęcia)
  Dziękuję za pomoc w organizacji takiego dnia kobiet do kolegi radnego Pawła Wyszyńskiego. I wszystkim sponsorom: Ośrodkowi Targowski Dwór za udostępnienie przepięknej sali i za poczęstunek, i za wsparcie finansowe, Bank Spółdzielczy w Dzwierzutach, Pani Wójt Gminy Dzwierzuty, OSP Targowo, Andrzej i Agata Grzebska, Czesław Gołębiowski, Paweł i Małgorzata Sztymelska, Paweł Szydlik, Roksana Mucka , Klaudia Mucka i przedstawicielce AVON za zabiegi komety znęcanie i nagrody.
  Autor: Soltys
  2018-03-16 18:55:57
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05