Środa, 24 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Lipowiec ćwiczył z Anakondą


Wraz z nastaniem czerwca uwadze mieszkańców Szczytna nie mogły umknąć przejeżdżające przez miasto kolumny wojskowe. Takie działania były związane z największymi w naszym kraju po 1989 roku ćwiczeniem z wojskami pk. ANAKONDA-16. z udziałem wybranych jednostek wojskowych (komponentów) sił zbrojnych 24 ...


  • Data:

Wraz z nastaniem czerwca uwadze mieszkańców Szczytna nie mogły umknąć przejeżdżające przez miasto kolumny wojskowe. Takie działania były związane z największymi w naszym kraju po 1989 roku ćwiczeniem z wojskami pk. ANAKONDA-16. z udziałem wybranych jednostek wojskowych (komponentów) sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. W manewrach bierze udział około 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski, a także 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów wojennych. Wśród nich nie mogło zabraknąć żołnierzy z 8. Szczycieńskiego batalionu radiotechnicznego.

6 czerwca na placu apelowym jednostki wojskowej w Lipowcu dowódca - ppłk Krzysztof Lis dokonał uroczystego rozpoczęcia ćwiczeń z wojskami ANAKONDA-16. W 8. batalionie radiotechnicznym do udziału w tym przedsięwzięciu szkoleniowym zostały również wydzielone siły i środki. – Niewątpliwie są to dla nas bardzo ważne ćwiczenia i na pewno sprawdzian, któremu zostanie poddany sprzęt, jakim dysponujemy i codziennie na nim realizujemy zadania bojowe. Sprawdzeniu poddane są również umiejętności żołnierzy, którzy służą w naszej jednostce – mówi o „ANAKONDZIE” ppłk Krzysztof Lis. - Szczególnie będziemy zwracać uwagę na zgranie pododdziałów oraz umiejętność współdziałania w jednej przestrzeni operacyjnej z innymi wojskami, w tym sojuszniczymi.


Reklama

Wydzielone pododdziały 8. batalionu radiotechnicznego wzięły udział w ćwiczeniu m.in. na poligonie w Orzyszu oraz Toruniu. Takie przedsięwzięcie, to nie tylko sprawdzian sprzętu, ale również procedur związanych z zabezpieczeniem logistycznym i bojowym, a także czynności związanych z przemieszczeniem dużych kolumn sprzętu. Ważna w tym momencie staje się synchronizacja działań. Jest to niezwykle trudne zadanie, ale tak jak wszędzie – podstawą jest sprawne dowodzenie oraz odpowiednio dobrany zespół ludzi, a w tym przypadku – żołnierzy.

Żołnierze z 8. batalionu radiotechnicznego ćwiczenie ANAKONDA-16 uroczyście zakończą 17 czerwca na placu apelowym.

- Na podsumowanie i szczegółową analizę przyjdzie jeszcze czas, ale już dziś, po przeprowadzeniu kontroli swoich pododdziałów na poligonach, mogę jednoznacznie stwierdzić, że postawione przed nami zadania zostały wykonane na wysokim poziomie – mówi dowódca batalionu. - Szczególnie cieszy fakt, że żołnierze batalionu z pełnym poświęceniem i zaangażowaniem realizowali zadania w terenie i podnosili swoją wiedzę i umiejętności taktyczne. Konieczności przeprowadzania takich ćwiczeń dowodzą dwie ponadczasowe żołnierskie maksymy: „Im więcej potu w ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” oraz sięgające czasów rzymskich twierdzenie: „Si vis pacem, para bellum” (Chcesz pokoju, gotuj się do wojny – przyp. H.B.).

Reklama

 

Robert Arbatowski



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama