Poniedziałek, 17 Grudzień, Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Likwidują 14 aresztów, szczycieński na razie zostaje


Do końca marca Służba Więzienna zlikwiduje 14 aresztów. Na liście nie ma Aresztu Śledczego w Szczytnie. Przynajmniej na razie, bo nikt z ministerstwa sprawiedliwości, czy SW nie był w stanie nam powiedzieć, jakie losy czekają szczycieńską placówkę w perspektywie najbliższych lat.Coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące likwidacji Aresztu Śledczego w Szczytnie. Padają one w kontekście budowy dużego więzienia w okolicy Działdowa. O informację w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
 

- Do końca marca tego roku przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne – mówi mjr Bartłomiej Turbiarz z Zespołu Komunikacji Medialnej i Promocji Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Na naszej liście jest 14 placówek. Wśród tych jednostek nie znajduje się Areszt Śledczy w Szczytnie. Te działania to pierwszy rzut przygotowanej reformy.

 
Analizy na bieżąco

 

Co będzie dalej z Aresztem w Szczytnie?


- Na razie trudno mi na to pytanie odpowiedzieć – mówi major Turbiarz. - Analizy robimy na bieżąco. Jaki los spotka placówkę w Szczytnie, to pokażą dalsze analizy. Racjonalizujemy koszty utrzymania placówek. Te zmiany nie wpłyną natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, będą mieli oni zapewnione zatrudnienie w innych jednostkach.


W przypadku Szczytna obietnica dalszej pracy, gdyby doszło do likwidacji aresztu, dotyczy 73 funkcjonariuszy i 6 pracowników cywilnych. Ta obietnica łączy się potencjalnie ze zmianą miejsca zamieszkania, a więc problemami mieszkaniowymi, zmianą szkół dla dzieci, pracą współmałżonków itp., ale są to kwestie, których w reformatorskim zapale z zasady się nie nie uwzględnia.Zgodnie z założeniami i deklaracjami - nie zabraknie również miejsc dla osadzonych. W więzieniach przebywa obecnie ponad 74 tysiące osadzonych, a liczba miejsc to ponad 83 tysiące. „Pojemność” szczycieńskiego aresztu to 156 osób.

 

Oszczędzą i dadzą podwyżki

 

W Polsce ponad połowę więzień zbudowano przed II wojną światową, ale są również zakłady karne, które liczą sobie ponad 200 lat. Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych budynkach wymagały nie tylko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów. - Nasza reforma ma na celu przynieść korzyści ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy – zapewnia major Bartłomiej Turbiarz. - Zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną m.in.: na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych.

 

Areszt trafi do starosty

 

A co stanie się z budynkiem gdyby jednak Areszt Śledczy w Szczytnie został zlikwidowany? Obiekt stoi przecież w centrum miasta i jest położony pomiędzy dwoma miejskimi jeziorami. - Nieruchomości (grunty wraz z budynkami) znoszonych jednostek zostaną zagospodarowane zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - mówi major. - Trwały zarząd sprawowany przez likwidowaną jednostkę ulegnie wygaśnięciu, a nieruchomość pozostanie w zasobach nieruchomości Skarbu Państwa, którymi co do zasady gospodarują starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.


Fot. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38
 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08