Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Likwidują 14 aresztów, szczycieński na razie zostaje


Do końca marca Służba Więzienna zlikwiduje 14 aresztów. Na liście nie ma Aresztu Śledczego w Szczytnie. Przynajmniej na razie, bo nikt z ministerstwa sprawiedliwości, czy SW nie był w stanie nam powiedzieć, jakie losy czekają szczycieńską placówkę w perspektywie najbliższych lat.


  • Data:

Coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące likwidacji Aresztu Śledczego w Szczytnie. Padają one w kontekście budowy dużego więzienia w okolicy Działdowa. O informację w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
 

- Do końca marca tego roku przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne – mówi mjr Bartłomiej Turbiarz z Zespołu Komunikacji Medialnej i Promocji Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Na naszej liście jest 14 placówek. Wśród tych jednostek nie znajduje się Areszt Śledczy w Szczytnie. Te działania to pierwszy rzut przygotowanej reformy.

 




Analizy na bieżąco

 

Co będzie dalej z Aresztem w Szczytnie?


- Na razie trudno mi na to pytanie odpowiedzieć – mówi major Turbiarz. - Analizy robimy na bieżąco. Jaki los spotka placówkę w Szczytnie, to pokażą dalsze analizy. Racjonalizujemy koszty utrzymania placówek. Te zmiany nie wpłyną natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, będą mieli oni zapewnione zatrudnienie w innych jednostkach.


Reklama


W przypadku Szczytna obietnica dalszej pracy, gdyby doszło do likwidacji aresztu, dotyczy 73 funkcjonariuszy i 6 pracowników cywilnych. Ta obietnica łączy się potencjalnie ze zmianą miejsca zamieszkania, a więc problemami mieszkaniowymi, zmianą szkół dla dzieci, pracą współmałżonków itp., ale są to kwestie, których w reformatorskim zapale z zasady się nie nie uwzględnia.


Zgodnie z założeniami i deklaracjami - nie zabraknie również miejsc dla osadzonych. W więzieniach przebywa obecnie ponad 74 tysiące osadzonych, a liczba miejsc to ponad 83 tysiące. „Pojemność” szczycieńskiego aresztu to 156 osób.

 

Oszczędzą i dadzą podwyżki

 

W Polsce ponad połowę więzień zbudowano przed II wojną światową, ale są również zakłady karne, które liczą sobie ponad 200 lat. Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych budynkach wymagały nie tylko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów. - Nasza reforma ma na celu przynieść korzyści ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy – zapewnia major Bartłomiej Turbiarz. - Zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną m.in.: na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych.

Reklama

 

Areszt trafi do starosty

 

A co stanie się z budynkiem gdyby jednak Areszt Śledczy w Szczytnie został zlikwidowany? Obiekt stoi przecież w centrum miasta i jest położony pomiędzy dwoma miejskimi jeziorami. - Nieruchomości (grunty wraz z budynkami) znoszonych jednostek zostaną zagospodarowane zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - mówi major. - Trwały zarząd sprawowany przez likwidowaną jednostkę ulegnie wygaśnięciu, a nieruchomość pozostanie w zasobach nieruchomości Skarbu Państwa, którymi co do zasady gospodarują starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.


Fot. Paweł Adamski



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama