Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Likwidują 14 aresztów, szczycieński na razie zostaje


Do końca marca Służba Więzienna zlikwiduje 14 aresztów. Na liście nie ma Aresztu Śledczego w Szczytnie. Przynajmniej na razie, bo nikt z ministerstwa sprawiedliwości, czy SW nie był w stanie nam powiedzieć, jakie losy czekają szczycieńską placówkę w perspektywie najbliższych lat.


  • Data:

Coraz częściej pojawiają się informacje dotyczące likwidacji Aresztu Śledczego w Szczytnie. Padają one w kontekście budowy dużego więzienia w okolicy Działdowa. O informację w tej sprawie zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
 

- Do końca marca tego roku przekształceniu lub likwidacji ulegną małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne – mówi mjr Bartłomiej Turbiarz z Zespołu Komunikacji Medialnej i Promocji Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Na naszej liście jest 14 placówek. Wśród tych jednostek nie znajduje się Areszt Śledczy w Szczytnie. Te działania to pierwszy rzut przygotowanej reformy.

 




Analizy na bieżąco

 

Co będzie dalej z Aresztem w Szczytnie?


- Na razie trudno mi na to pytanie odpowiedzieć – mówi major Turbiarz. - Analizy robimy na bieżąco. Jaki los spotka placówkę w Szczytnie, to pokażą dalsze analizy. Racjonalizujemy koszty utrzymania placówek. Te zmiany nie wpłyną natomiast na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, będą mieli oni zapewnione zatrudnienie w innych jednostkach.


Reklama


W przypadku Szczytna obietnica dalszej pracy, gdyby doszło do likwidacji aresztu, dotyczy 73 funkcjonariuszy i 6 pracowników cywilnych. Ta obietnica łączy się potencjalnie ze zmianą miejsca zamieszkania, a więc problemami mieszkaniowymi, zmianą szkół dla dzieci, pracą współmałżonków itp., ale są to kwestie, których w reformatorskim zapale z zasady się nie nie uwzględnia.


Zgodnie z założeniami i deklaracjami - nie zabraknie również miejsc dla osadzonych. W więzieniach przebywa obecnie ponad 74 tysiące osadzonych, a liczba miejsc to ponad 83 tysiące. „Pojemność” szczycieńskiego aresztu to 156 osób.

 

Oszczędzą i dadzą podwyżki

 

W Polsce ponad połowę więzień zbudowano przed II wojną światową, ale są również zakłady karne, które liczą sobie ponad 200 lat. Wszelkie prace modernizacyjne i remontowe w tych budynkach wymagały nie tylko zgody konserwatora zabytków, ale również ogromnych środków finansowych, mających na celu dostosowanie starych budynków i instalacji do aktualnych wymogów. - Nasza reforma ma na celu przynieść korzyści ekonomiczne, ale również poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy – zapewnia major Bartłomiej Turbiarz. - Zaoszczędzone fundusze przeznaczone zostaną m.in.: na wzrost wynagrodzeń. Reforma w tym zakresie przyczyni się również do poprawy warunków bytowych osadzonych.

Reklama

 

Areszt trafi do starosty

 

A co stanie się z budynkiem gdyby jednak Areszt Śledczy w Szczytnie został zlikwidowany? Obiekt stoi przecież w centrum miasta i jest położony pomiędzy dwoma miejskimi jeziorami. - Nieruchomości (grunty wraz z budynkami) znoszonych jednostek zostaną zagospodarowane zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - mówi major. - Trwały zarząd sprawowany przez likwidowaną jednostkę ulegnie wygaśnięciu, a nieruchomość pozostanie w zasobach nieruchomości Skarbu Państwa, którymi co do zasady gospodarują starostowie, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.


Fot. Paweł Adamski



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama