Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kuriozalny donos do prokuratury


Wójt Sławomir Ambroziak „doniósł” na grupę mieszkańców gminy. Prokuratura sprawdza, czy osoby te znieważyły funkcjonariuszy państwowych, czyli osobiście wójta oraz niektórych z podległych mu pracowników. - Trwają czynności sprawdzające – mówi prokurator rejonowy Artur Choroszewski. - W ich efekcie albo zostanie wszczęte postępowanie, albo też wydane postanowienie o odmowie wszczęcia.Na razie, na zlecenie prokuratury, działają policjanci. Nie przesłuchują, a rozpytują, czy to wzywając zamieszane osoby na komendę, czy tylko przepytując telefonicznie. Jeśli czynności sprawdzające przekonają organy ścigania, że mogło jednak dojść do przestępstwa, wtedy, postępowanie wkroczy na drogę, wiodącą ostatecznie do sądu. Jeśli natomiast takiego przekonania nie będzie, wtedy prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa i będzie po sprawie. Chyba że wójt takie postanowienie o odmowie wszczęcia zaskarży – a może. - Zawiadomienie dotyczy ewentualnego popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza państwowego – informuje prokurator rejonowy.

 

Czyn taki w kodeksie karnym penalizuje art. 226 § 1: Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Całą tę absolutnie kuriozalną sprawę spowodowały... woda i ścieki.
 

 

„Podwyżka” kością niezgody

 

Jak najkrócej przypomnijmy. Gmina będzie musiała zwrócić milionowe dotacje, przyznawane przed laty dla fundacji Helper na działalność ŚDS. W ubr. gmina zdecydowała dopłacać z własnego budżetu do odgórnie ustalonych stawek za dostawę wody i odbiór ścieków. Ulga obowiązywała przez rok, a w bieżącym jej nie utrzymano. W związku z tym mieszkańcy płacą obecnie za swoją wodę i swoje ścieki tyle, ile powinni, bez gminnej dopłaty. I to wywołało falę oburzenia w przekonaniu, że „podwyżką” za wodę i ścieki wójt chce uzyskać środki na „helperowski” dług. W efekcie grupa 17 mieszkańców złożyła skargi: na wójta do Rady Gminy i na Radę Gminy – do wójta. Obie praktycznie tej samej treści. I ta właśnie treść stanowi podstawę złożenia zawiadomienia do prokuratury.

 

Nie miałem innego wyjścia

 

Wójt Ambroziak wyjaśnia, że zawiadomienie do prokuratury złożyć musiał, bo tak mu nakazuje prawo. Miał jednak wybór: mógł donieść na swoje „prawe ręce” czyli skarbnik i sekretarz gminy albo też na 17 mieszkańców, którzy w podpisanych przez siebie skargach stawiają obu paniom poważne zarzuty.

 

- Użyte w skargach sformułowania sugerują, że zarówno skarbnik, jak i sekretarz gminy mogły wiedzieć o nieprawidłowościach Helpera, a nawet w nich uczestniczyć – mówi wójt. - Gdybym więc uwierzył skarżącym mieszkańcom, musiałbym zawiadomić prokuraturę o ewentualnym przestępstwie tych pań. Ale nie uwierzyłem, co jednak rodzi inne konsekwencje. Bo w tej sytuacji te wspomniane zarzuty mogą właśnie stanowić znieważenie funkcjonariuszy państwowych, też przestępstwo. A moim obowiązkiem jest, czy mi się to podoba czy nie, zawiadomić prokuraturę o każdej sytuacji, która może wskazywać na popełnienie przestępstwa.

 

W ocenie wójta Ambroziaka, gdyby zarzucany gminnym urzędniczkom niejako wręcz współudział w defraudacjach Helpera był prawdziwy, wówczas obiema paniami zajęłaby się prokuratura rejonowa w Białymstoku. - Z moich informacji wynika, że w sprawie Helpera postawiono tam zarzuty aż kilkudziesięciu osobom, w tym gronie nie ma jednak gminnych urzędniczek.


 

W odniesieniu do samego wójta w skargach użyte zostało sformułowanie: „...by Pan Wójt się wstydził. Należy znaleźć inną drogę pozyskania środków na dług, a nie poprzez okradanie prostych ludzi”. Niemal na wprost wójt został więc nazwany „złodziejem”, czego z pewnością, bez dowodów i stwierdzającego ten fakt wyroku sądowego czynić nie wolno.

 

 

Mieszkańcy czują się zastraszani

 

Pod skargą, która może doprowadzić ich przed oblicze sądu, podpisało się siedemnaście osób.

 

- To mieszkańcy, którzy nie są w żaden sposób powiązani z Urzędem Gminy – mówi nam jedna ze skarżących. - Inni ludzie zgadzali się z treścią skargi, ale bali się podpisać, z różnych powodów. I to może wskazywać na to, że w naszej gminie ludzie nie chcą zadzierać z władzą, z wójtem, więc są zastraszeni.

 

Prowadzone już czynności sprawdzające (zawiadomienie wójt złożył w prokuraturze 5 lutego) też nie nastawiają bojowo uczestników tego konfliktu. Nie wszystkie z tych osób miały już kontakt z policją, ale te, które miały, nie chcą zrelacjonować przebiegu rozmowy, ani komentować wydarzeń w żaden inny sposób. Ludzie ci przyznają jedynie, że gdyby przypuszczali, że podpis pod skargą narazi ich na kontakty z policją i prokuraturą – nie podpisywaliby.

 

- W moim przekonaniu do Jedwabna wróciła komuna. Uczyniono zamach na wolność słowa – twierdzi nasza rozmówczyni, podpisana pod skargą, ale żądająca zachowania w tajemnicy jej personaliów. Podkreśla, że złożone skargi, za treść których mogą teraz karnie odpowiadać, były analizowane przez prawników, a ci nie dostrzegli w nich nic zdrożnego. - Zastanawiamy się nawet nad utworzeniem jakiegoś ruchu społecznego, który będzie się sprzeciwiał temu, co się dzieje w gminie.

 

 

Wolność to także odpowiedzialność

 

W ocenie wójta Ambroziaka, gdyby zarzucany gminnym urzędniczkom niejako wręcz współudział w defraudacjach Helpera był prawdziwy, wówczas obiema paniami zajęłaby się prokuratura rejonowa w Białymstoku. - Z moich informacji wynika, że w sprawie Helpera postawiono tam zarzuty aż kilkudziesięciu osobom, w tym gronie nie ma jednak gminnych urzędniczek.

 

W odniesieniu do samego wójta w skargach użyte zostało sformułowanie: „...by Pan Wójt się wstydził. Należy znaleźć inną drogę pozyskania środków na dług, a nie poprzez okradanie prostych ludzi”. Niemal na wprost wójt został więc nazwany „złodziejem”, czego z pewnością, bez dowodów i stwierdzającego ten fakt wyroku sądowego czynić nie wolno. - Oczywiście, że mamy w kraju wolność słowa, ale z tym wiąże się także za to słowo odpowiedzialność – dodaje.Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Jak skarbnniczka mogła o tym nie wiedzieć przecież przez jej ręce przechodzą wszystkie faktury, a skarbniczka w gminie Jedwabno jak wszyscy wiedza jest szczególnie dociekliwa i wścibska nic jej nie umknie, ktoś za ten dług powinnienem odpowiedzieć.....

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2016-10-14 11:25:49

Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56