Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?


Ruszyły pierwsze samorządowe układanki po wyborach. Jest duże prawdopodobieństwo, że swoje stanowisko starosty utrzyma Jarosław Matłach. Fotel wicestarosty Marcina Nowocińskiego może być jednak zagrożony. Mówi się o Sylwii Jaskulskiej, ale nie tylko...Starostę, w głosowaniu tajnym, wybierają radni powiatowi. Wcale nie musi być on wybrany spośród nich, ale może. W poprzedniej kadencji starostą wybrany był radny Jarosław Matłach. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej kadencji będzie podobnie.

 

PSL, którego członkiem jest obecny starosta, wprowadziło do rady 9 osób (na kandydatów PSL łącznie mieszkańcy naszego powiatu oddali 10751 głosów), po 5 mandatów mają Prawo i Sprawiedliwość (6 910 głosów) oraz Porozumienie Szczycieńskie (7672 głosy). Aby zostać starostą wystarczy poparcie 11 radnych. Z arytmetyki wynika, że PSL będzie musiało szukać koalicjanta. Czy szuka?

 

- Na razie za wcześnie jest na takie rozmowy – ucina Jarosław Matłach, starosta szczycieński i szef PSL w naszym powiecie.

 

Czekają na burmistrza

 

Najprawdopodobniej nowi samorządowcy powiatowi czekają na rozstrzygniecie wyborów na burmistrza Szczytna. - To będzie kreowało samorządową układankę – mówi nam jeden z nowych radnych samorządowych, który prosi o zachowanie anonimowości. - Ale zapewniam, że takie rozmowy nieoficjalnie już się toczą. Raczej Jarosław Matłach swój fotel starosty utrzyma, ale myślę, że zmiany będą na stanowisku wicestarosty.


 

Wicestarosta nie otrzymał propozycji - jeszcze

Zdaje się to potwierdzać sam wicestarosta Marcin Nowociński. - Na tym etapie naprawdę nie wiem, co się wydarzy – mówi. - Żadnej propozycji dalszej współpracy z panem starostą nie otrzymałem. A w polityce przyjęło się, że to ugrupowanie z największą liczbą mandatów radnych wychodzi z propozycją rozmów koalicyjnych. W tym przypadku PSL. Porozumienie Szczycieńskie zrobiło rewelacyjny wynik, mam pięciu radnych i czekamy.

 

Możliwe scenariusze

 

Może się jednak okazać, że Porozumienie Szczycieńskie nie doczeka się tych rozmów, bo PSL może przekonać do siebie dwóch indywidualnych radnych i rządzić bez koalicji. Wówczas też samo będzie decydowało o stanowisku wicestarosty. Z nieoficjalnych rozmów z nowymi radnymi wynika, że tak może się zdarzyć. Wśród kandydatów na wicestarostę nieoficjalnie typowani są Sylwia Jaskulska (uzyskała mandat radnej wojewódzkiej), Jerzy Szczepanek (dyrektor szkoły w Wielbarku i radny powiatowy), mówi się też o Rafale Kiersikowskim. Ale tak naprawdę każdy scenariusz jest możliwy.

 Komentarze do artykułu

Ela

Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?

Zła

Oby J.M nie był dalej starostą. Obiecuje a nie robi. Ludzie mu zaufali, a on ich ma gdzieś. Kręci i kłamie.

Napisz


Komentarze

 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04