Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?


Ruszyły pierwsze samorządowe układanki po wyborach. Jest duże prawdopodobieństwo, że swoje stanowisko starosty utrzyma Jarosław Matłach. Fotel wicestarosty Marcina Nowocińskiego może być jednak zagrożony. Mówi się o Sylwii Jaskulskiej, ale nie tylko...Starostę, w głosowaniu tajnym, wybierają radni powiatowi. Wcale nie musi być on wybrany spośród nich, ale może. W poprzedniej kadencji starostą wybrany był radny Jarosław Matłach. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tej kadencji będzie podobnie.

 

PSL, którego członkiem jest obecny starosta, wprowadziło do rady 9 osób (na kandydatów PSL łącznie mieszkańcy naszego powiatu oddali 10751 głosów), po 5 mandatów mają Prawo i Sprawiedliwość (6 910 głosów) oraz Porozumienie Szczycieńskie (7672 głosy). Aby zostać starostą wystarczy poparcie 11 radnych. Z arytmetyki wynika, że PSL będzie musiało szukać koalicjanta. Czy szuka?

 

- Na razie za wcześnie jest na takie rozmowy – ucina Jarosław Matłach, starosta szczycieński i szef PSL w naszym powiecie.

 

Czekają na burmistrza

 

Najprawdopodobniej nowi samorządowcy powiatowi czekają na rozstrzygniecie wyborów na burmistrza Szczytna. - To będzie kreowało samorządową układankę – mówi nam jeden z nowych radnych samorządowych, który prosi o zachowanie anonimowości. - Ale zapewniam, że takie rozmowy nieoficjalnie już się toczą. Raczej Jarosław Matłach swój fotel starosty utrzyma, ale myślę, że zmiany będą na stanowisku wicestarosty.


 

Wicestarosta nie otrzymał propozycji - jeszcze

Zdaje się to potwierdzać sam wicestarosta Marcin Nowociński. - Na tym etapie naprawdę nie wiem, co się wydarzy – mówi. - Żadnej propozycji dalszej współpracy z panem starostą nie otrzymałem. A w polityce przyjęło się, że to ugrupowanie z największą liczbą mandatów radnych wychodzi z propozycją rozmów koalicyjnych. W tym przypadku PSL. Porozumienie Szczycieńskie zrobiło rewelacyjny wynik, mam pięciu radnych i czekamy.

 

Możliwe scenariusze

 

Może się jednak okazać, że Porozumienie Szczycieńskie nie doczeka się tych rozmów, bo PSL może przekonać do siebie dwóch indywidualnych radnych i rządzić bez koalicji. Wówczas też samo będzie decydowało o stanowisku wicestarosty. Z nieoficjalnych rozmów z nowymi radnymi wynika, że tak może się zdarzyć. Wśród kandydatów na wicestarostę nieoficjalnie typowani są Sylwia Jaskulska (uzyskała mandat radnej wojewódzkiej), Jerzy Szczepanek (dyrektor szkoły w Wielbarku i radny powiatowy), mówi się też o Rafale Kiersikowskim. Ale tak naprawdę każdy scenariusz jest możliwy.

 Komentarze do artykułu

Ela

Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?

Zła

Oby J.M nie był dalej starostą. Obiecuje a nie robi. Ludzie mu zaufali, a on ich ma gdzieś. Kręci i kłamie.

Napisz


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02