Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ksiądz Adrian Lazar zastąpił księdza Borskiego


Ksiądz Adrian Lazar zastąpił księdza Alfreda Borskiego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie. Na razie będzie tam służył jako wikary, bo proboszczem administratorem został ksiądz Witold Twardzik z Pasymia. Na razie, bo jest duża szansa, że ksiądz Adrian zagości w Szczytnie na dłużej i zostanie tu proboszczem.Adrian Lazar to dość młody i „świeży” duchowny. Ma zaledwie 32 lata, a księdzem ewangelickim jest od 13 grudnia 2014 roku.

 

- Skończyłem studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz filozofię i etykę na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego – wspomina. - Powołanie narastało we mnie stopniowo. Po obronie magisterki poszedłem do biskupa kościoła z prośbą o oddelegowanie i zostałem skierowany na praktykę kandydacką.

 

Mazury były marzeniem

 

Jak mówi ksiądz Adrian wpływ na jego decyzję o zostaniu księdzem ewangelickim mieli też ludzie, którzy stanęli na jego drodze, między innymi ksiądz Adam Pilch, czy były proboszcz szczycieńskiej parafii, i wykładowca na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. dr Alfred Tschirschnitz.

 

- Duży wpływ miał też na moją decyzję mój tata, który sam również studiował na ChAT, choć księdzem nie był - mówi ksiądz Adrian. - Wychowywany byłem w wierze. I jestem przekonany, że wybrałem właściwą drogę. Tak samo, jak miejsce swojej posługi – śmieje się wikary. - Chciałem trafić na Mazury i trafiłem.


 

 

Do Szczytna z żoną

 

Ksiądz Adrian ordynowany na duchownego (święcenia kapłańskie) został w w Skoczowie, czyli parafii, w której teraz posługuje ksiądz Alfred Borski. - Wcześniej musiałem zdać egzamin kościelny pisemny i ustny – wspomina ksiądz Adrian. - Jest to naprawdę bardzo trudny i długotrwały egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Sprawdza się tam wiedzę m.in. z teologii, homilii, historii kościoła, czy Biblii.

 

Prywatnie ksiądz Adrian jest też od półtora roku żonaty. Do Szczytna sprowadził się oczywiście z żoną Patrycją. - Ja pochodzę z Warszawy, a moja żona ze Śląska Cieszyńskiego – mówi nowy ksiądz. - Na pewno w Szczytnie będę kontynuował wiele rzeczy, które realizował ksiądz Alfred, ale mam też kilka swoich pomysłów. Rok 2019 będzie wyjątkowy, bo przypada 300-lecie istnienia kościoła ewangelickiego w Szczytnie.

 

 

 

Fot. Prywatnie ksiądz Adrian jest też od półtora roku żonaty. Do Szczytna sprowadził się oczywiście z żoną Patrycją.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22