Niedziela, 18 Marzec, Imieniny: Reginy, Patryka, Zdyszka -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

„Krwawe” świętowanie Polskiego Czerwonego Krzyża

Danuta Ropiak, opiekun szkolnego koła PCK w Olszynach, Monika Łachacz z HDK w Wielbarku, Grzegorz Achremczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej w Oddziale Rejonowym PCK Szczytno oraz Krzysztof Komosiński, prezes klubu HDK w Świętajnie – to do nich trafiły w tym roku honorowe odznaki PCK.Spotkanie krwiodawców i działaczy PCK z terenu całego powiatu to zawsze okazja do podsumowań, wymiany poglądów, a przede wszystkim uhonorowania osiągnięć na społecznej niwie, zarówno tych na polu PCK, jak i szczególnie – w HDK. Wyróżnienie dla krwiodawców stanowią odznaki HDK o różnym zabarwieniu, w zależności od ilości oddanej krwi (minimum 6 litrów), natomiast działacze i inne osoby zasłużone dla propagowania pecekowskich idei – otrzymują honorowe odznaki PCK. Te ostatnie w tym roku otrzymali: Danuta Ropiak, opiekun szkolnego koła PCK w Olszynach, Monika Łachacz z HDK w Wielbarku, Grzegorz Achremczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej w Oddziale Rejonowym PCK Szczytno oraz Krzysztof Komosiński, prezes klubu HDK w Świętajnie.

W przypadku różnych państwowych czy resortowych odznaczeń nie należą do rzadkości opinie, kwestionujące zasadność ich przyznawania czyli rzeczywiste zasługi. W przypadku krwiodawców bez cienia przesady można jednak stwierdzić, że jak bohaterowie wielkich bitew – za swe odznaki przelali własną krew. A właściwie są krwiodawcy nawet bardziej bohaterscy niż bohaterowie z bitewnych pól: przelewają tę krew po to, by ludzkie życie ratować, a nie je odbierać. Odznakami za oddaną krew uhonorowano aż 36 dawców z różnych klubów działających na terenie powiatu szczycieńskiego. Najwięcej, bo 27 osób otrzymało odznaki najniższego poziomu, za oddanie 6 litrów krwi. Takie odznaczenia osobom osiągającym określony próg, przyznaje się co najmniej raz w roku, duża liczba tegorocznych medalistów oznacza zatem, że na terenie powiatu liczba honorowych dawców krwi nieustannie rośnie – i chwała im za to.

Z pewnością na szczególne uznanie zasługują ci, którzy swą krwią dzielą się wytrwale od bardzo wielu lat, co przekłada się na wielkie „litrowe” liczby. Podczas szczycieńskich uroczystości odznaczony został przewodniczący rejonowej rady HDK – Sławomir Staszak, który oddał już 40 litrów krwi. Za 30 litrów daru wyróżniony został inny szczycieński krwiodawca Tomasz Lewandowski. Kolejne trzy osoby otrzymały odznaki za oddane już co najmniej 18 litrów: Henryka Budna z Jedwabna, Stanisław Dawid ze Szczytna oraz Tomasz Waszkiewicz z JW Lipowiec.

Nie zapomniano o upominkach dla klubów HDK w Wielbarku i Jedwabnie, które obchodziły jubileusz 10 lat istnienia. Uhonorowano także najaktywniejszych uczestników akcji „Gorączka złota” czyli: Szkołę Podstawową w Rudce z dyrektor Ewą Goździewską, szkolne koło PCK w Dąbrowach z opiekunem Urszulą Jędrzejczyk oraz klub HDK w Jedwabnie z prezesem Włodzimierzem Budnym.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2017-11-26 09:25:57

Parking usłany krzyżami

 • Sobota, 2017-11-04 21:26:27

Praktyczne świętowanie ratownicze

 • Czwartek, 2016-06-16 12:03:20

Strażackie świętowanie w Dźwierzutach

 • Środa, 2016-06-01 16:06:55

Mistrzynie języka polskiego


Komentarze

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05
 • Odwołanie sołtysa Olszewek, czy nadmierna aktywność jest szkodliwa?
  Byłem na zebraniu,na którym został wybrany uwielbiany przez mieszkańców super sołtys... było ok 18 osób,z czego 2 były przeciw.A święcicki sam zgłosił swoją kandydaturę!!!!
  Autor: MIESZKANIEC
  2018-03-14 17:49:06
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  Pytania zadawane w pierwszej osobie, ale ich autora oczywiście brak...
  Autor: Ja
  2018-03-13 20:32:13
 • Wojewoda wywalił Krzyśkowa
  Nosił wilk razy kilka (a nawet kilkanaście), ponieśli i wilka ....
  Autor: Ananiasz
  2018-03-12 01:10:46
 • Zamiast kwiatka panie dostały kurs samoobrony (zdjęcia)
  Rzeczywiście, paradoksalnie, Panie od Panów dostały lekcję samoobrony. Panowie, po prostu nie bijcie!
  Autor: Waga
  2018-03-11 01:10:04
 • Kolejny domowy kat za kratami
  co za skurw....n
  Autor: maxxx
  2018-03-10 12:25:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany zaliczyć teoretyczne i praktyczne szkolenia. Pierwsze potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Za takie warsztaty Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego policzą sobie maksymalnie 100 zł. Część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Taki kurs trwać ma godzinę i kosztować będzie około 200 zł.
  Autor: max
  2018-03-09 16:30:03
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Oczywiste jest to ,że kierowcy nie mają gdzie trenować kontrolowanych poślizgow ,które niestety czasem ratują życie na oblodzonych drogach ,a Pan Klonowski to chyba chce się przypodobać naszej policji albo chyba sam nie wie co mówi .
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:53:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Tak oczywiście kierowca z przed roku uderzył w drzewo ale oczywiście nigdzie nie ma napisane co było przyczyną wpadniecia na gładź lodową i uderzenia w drzewo .Oczywiście policja miała informację,że kierowca jadąc BMW zrobił manewr w prawo i wpadł w poślizg tylko dlatego,że kierowca drugiego samochodu wyjechał mu w poprzek z prawej strony .Niestety policja nie ustaliła kto był tym kierowcą,a kierowca BMW robił wszystko, żeby się nie zdeżyć wyjerzdzajacym z prawej strony autem . Dlatego władze miasta powinny utworzyć bezpieczne akweny dla ludzi zainteresowanych sportami motoryzacyjnymi
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:47:35
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Kaczor zapomniał jak sam tak robił ????
  Autor: Kris
  2018-03-09 12:44:56