Czwartek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

„Krwawe” świętowanie Polskiego Czerwonego Krzyża

Danuta Ropiak, opiekun szkolnego koła PCK w Olszynach, Monika Łachacz z HDK w Wielbarku, Grzegorz Achremczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej w Oddziale Rejonowym PCK Szczytno oraz Krzysztof Komosiński, prezes klubu HDK w Świętajnie – to do nich trafiły w tym roku honorowe odznaki PCK.Spotkanie krwiodawców i działaczy PCK z terenu całego powiatu to zawsze okazja do podsumowań, wymiany poglądów, a przede wszystkim uhonorowania osiągnięć na społecznej niwie, zarówno tych na polu PCK, jak i szczególnie – w HDK. Wyróżnienie dla krwiodawców stanowią odznaki HDK o różnym zabarwieniu, w zależności od ilości oddanej krwi (minimum 6 litrów), natomiast działacze i inne osoby zasłużone dla propagowania pecekowskich idei – otrzymują honorowe odznaki PCK. Te ostatnie w tym roku otrzymali: Danuta Ropiak, opiekun szkolnego koła PCK w Olszynach, Monika Łachacz z HDK w Wielbarku, Grzegorz Achremczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej w Oddziale Rejonowym PCK Szczytno oraz Krzysztof Komosiński, prezes klubu HDK w Świętajnie.

W przypadku różnych państwowych czy resortowych odznaczeń nie należą do rzadkości opinie, kwestionujące zasadność ich przyznawania czyli rzeczywiste zasługi. W przypadku krwiodawców bez cienia przesady można jednak stwierdzić, że jak bohaterowie wielkich bitew – za swe odznaki przelali własną krew. A właściwie są krwiodawcy nawet bardziej bohaterscy niż bohaterowie z bitewnych pól: przelewają tę krew po to, by ludzkie życie ratować, a nie je odbierać. Odznakami za oddaną krew uhonorowano aż 36 dawców z różnych klubów działających na terenie powiatu szczycieńskiego. Najwięcej, bo 27 osób otrzymało odznaki najniższego poziomu, za oddanie 6 litrów krwi. Takie odznaczenia osobom osiągającym określony próg, przyznaje się co najmniej raz w roku, duża liczba tegorocznych medalistów oznacza zatem, że na terenie powiatu liczba honorowych dawców krwi nieustannie rośnie – i chwała im za to.

Z pewnością na szczególne uznanie zasługują ci, którzy swą krwią dzielą się wytrwale od bardzo wielu lat, co przekłada się na wielkie „litrowe” liczby. Podczas szczycieńskich uroczystości odznaczony został przewodniczący rejonowej rady HDK – Sławomir Staszak, który oddał już 40 litrów krwi. Za 30 litrów daru wyróżniony został inny szczycieński krwiodawca Tomasz Lewandowski. Kolejne trzy osoby otrzymały odznaki za oddane już co najmniej 18 litrów: Henryka Budna z Jedwabna, Stanisław Dawid ze Szczytna oraz Tomasz Waszkiewicz z JW Lipowiec.

Nie zapomniano o upominkach dla klubów HDK w Wielbarku i Jedwabnie, które obchodziły jubileusz 10 lat istnienia. Uhonorowano także najaktywniejszych uczestników akcji „Gorączka złota” czyli: Szkołę Podstawową w Rudce z dyrektor Ewą Goździewską, szkolne koło PCK w Dąbrowach z opiekunem Urszulą Jędrzejczyk oraz klub HDK w Jedwabnie z prezesem Włodzimierzem Budnym.

 Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2017-11-26 09:25:57

Parking usłany krzyżami

 • Sobota, 2017-11-04 21:26:27

Praktyczne świętowanie ratownicze

 • Czwartek, 2016-06-16 12:03:20

Strażackie świętowanie w DźwierzutachKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58