Piątek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Konserwator zabytków ściga właściciela wieży


Szczycieńska wieża ciśnień, która kiedyś podnosiła ciśnienie w rurach z wodą dziś podnosi ciśnienie krwi w żyłach mieszkańców miasta, ale też konserwatora zabytków. Ten ostatni rozpoczął właśnie walkę o ten obiekt.Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie szczycieńską wieżę ciśnień skontrolował w marcu ubiegłego roku. Wówczas powstał protokół z szeregiem zaleceń. Właściciel obiektu miał na przykład zabezpieczyć zabytkową elewację, uzupełnić ubytki, odgrzybić, czy osuszyć obiekt.

Prace miał wykonać do czerwca tego roku. 25 września konserwator ponownie skontrolował obiekt.

 

- Zalecenia nie zostały wykonane - mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. - Rozpoczęło się postępowanie pokontrolne, które skończy się decyzją nakazującą wykonanie zalecanych prac.

 

Jeśli to nie poskutkuje może ruszyć postępowanie karne. A tam wachlarz możliwości jest znacznie szerszy, aby ukarać właściciela obiektu.


Chyba jednak nikt nie ma złudzeń, że kary finansowe będą skuteczne, bo gdyby właściciel wieży miał pieniądze, to pewnie kontynuowałby prace. Inwestycja, która miała upiększyć miasto, dziś straszy. Na razie jednak brak realnych pomysłów na rozwiązanie tego problemu.

 

Miejska wieża ciśnień wysoka na około 45 metrów, została zbudowana w 1908 r. i oddana do użytku wraz z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Przez wiele lat wiernie służyła mieszkańcom Szczytna. W 1995 r. została wpisana do rejestru zabytków i z roku na rok popadała w ruinę. Przy końcu ubiegłego wieku ówczesny burmistrz sprzedał ją prywatnej osobie za jedną złotówkę.Komentarze do artykułu

a

Proszę ten bezużyteczny budynek rozebrać. Nie tylko zawadza, ale psuje wizualnie panoramę miasta.

Wolf

A to przypadkiem nie Henio z PiS-u dobrą zmianę tej wieży zrobił?

Paweł Karczewski

Droga Hiszpanko, budynek obecnie jest objęty zastawem hipotecznym jako zabezpieczenie wielomilionowego kredytu. Dług jest nie do odzyskania. Jedyne rozwiązanie to umorzenie zadłużenia przez bank, ale i tak pozostanie ruina wymagająca kilkudziesięciu milionów nakładu. I tak oto pętla niemocy się zamyka.

Hiszpanka

Jeśli obecny wlasciciel nie ma kasy aby zająć się swoją wieżą ciśnień niech sprzeda miastu obiekt za tę sama złotówkę i będzie po krzyku.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
  Autor: kolega
  2019-01-15 14:44:58