Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Konserwator zabytków ściga właściciela wieży


Szczycieńska wieża ciśnień, która kiedyś podnosiła ciśnienie w rurach z wodą dziś podnosi ciśnienie krwi w żyłach mieszkańców miasta, ale też konserwatora zabytków. Ten ostatni rozpoczął właśnie walkę o ten obiekt.Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie szczycieńską wieżę ciśnień skontrolował w marcu ubiegłego roku. Wówczas powstał protokół z szeregiem zaleceń. Właściciel obiektu miał na przykład zabezpieczyć zabytkową elewację, uzupełnić ubytki, odgrzybić, czy osuszyć obiekt.

Prace miał wykonać do czerwca tego roku. 25 września konserwator ponownie skontrolował obiekt.

 

- Zalecenia nie zostały wykonane - mówi rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. - Rozpoczęło się postępowanie pokontrolne, które skończy się decyzją nakazującą wykonanie zalecanych prac.

 

Jeśli to nie poskutkuje może ruszyć postępowanie karne. A tam wachlarz możliwości jest znacznie szerszy, aby ukarać właściciela obiektu.


Chyba jednak nikt nie ma złudzeń, że kary finansowe będą skuteczne, bo gdyby właściciel wieży miał pieniądze, to pewnie kontynuowałby prace. Inwestycja, która miała upiększyć miasto, dziś straszy. Na razie jednak brak realnych pomysłów na rozwiązanie tego problemu.

 

Miejska wieża ciśnień wysoka na około 45 metrów, została zbudowana w 1908 r. i oddana do użytku wraz z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Przez wiele lat wiernie służyła mieszkańcom Szczytna. W 1995 r. została wpisana do rejestru zabytków i z roku na rok popadała w ruinę. Przy końcu ubiegłego wieku ówczesny burmistrz sprzedał ją prywatnej osobie za jedną złotówkę.Komentarze do artykułu

a

Proszę ten bezużyteczny budynek rozebrać. Nie tylko zawadza, ale psuje wizualnie panoramę miasta.

Wolf

A to przypadkiem nie Henio z PiS-u dobrą zmianę tej wieży zrobił?

Paweł Karczewski

Droga Hiszpanko, budynek obecnie jest objęty zastawem hipotecznym jako zabezpieczenie wielomilionowego kredytu. Dług jest nie do odzyskania. Jedyne rozwiązanie to umorzenie zadłużenia przez bank, ale i tak pozostanie ruina wymagająca kilkudziesięciu milionów nakładu. I tak oto pętla niemocy się zamyka.

Hiszpanka

Jeśli obecny wlasciciel nie ma kasy aby zająć się swoją wieżą ciśnień niech sprzeda miastu obiekt za tę sama złotówkę i będzie po krzyku.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02