Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Konferencja w Zespole Szkół nr 2 – palce lizać! (zdjęcia)


Ostatnie dni przed zakończeniem projektu Erasmus+ realizowanego od 2016 roku przez Zespół Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego w Szczytnie i partnerskie szkoły z Włoch i Chorwacji minęły bardzo pracowicie. 24 maja br. w szkolnej auli odbyła się podsumowująca konferencja, którą prowadzili nauczyciele i uczniowie uczestniczący w projekcie.


  • Data:

Zaproszeni goście mieli okazję nie tylko zapoznać się z założeniami przedsięwzięcia i jego przebiegiem, ale także za sprawą licznych zdjęć mogli niemalże poczuć atmosferę panującą podczas realizacji projektu. Specjalnie na tę okazję przygotowana prezentacja ukazywała fotografie uczestników podczas warsztatów gastronomicznych, na których powstawały prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej.

 

 

Konferencja była jednak przede wszystkim okazją do uroczystego wręczenia dokumentów Europass, potwierdzających udział w projekcie i jego warsztatach. Uczestnicy projektu w/w zaświadczenia otrzymali z rąk pana starosty- Jarosława Matłacha i pani dyrektor – Aliny Niezgody.

Po części oficjalnej zaproszeni goście mogli na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób, krok po kroku, powstają dania z ryb i owoców morza.

 

 

Uczniowie z nauczycielami przygotowali tradycyjne, regionalne dania włoskie z regionu Umbrii, chorwackie z Dalmacji czy polskie z Warmii i Mazur, które poznali i nauczyli się sporządzać w ramach projektu. Można było spróbować m.in. umbryjskiej pasty stringozzi ze szparagami, kwiatami dyni i anchois, chorwackiego gulaszu z ośmiornicy z fasolą czy gulaszu z ryb słodkowodnych i morskich z borowikami i miętą.


Reklama

 

 

Do degustacji przygotowano także zimne zakąski tj. chleb z sardynkami z wyspy Vis (Chorwacja), włoską Panzanelle (sałatkę z czerstwego chleba z pomidorami, krewetkami i pesto z rukoli) czy mazurskiego wędzonego pstrąga z twarożkiem kozim, palonymi ziemniakami, cukinią sous vide i z ziarnami czarnuszki/ziemia z oleju dyniowego/oliwa chili. Warto było spróbować przygotowanych przy gościu flambirowanych muli czy karmazyna z czarnym makaronem.

 

 

Podczas konferencji można było poznać nowe smaki, ale także porozmawiać z kucharzami i podzielić się z innymi swoimi doznaniami smakowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się książka kucharska, która powstała w trakcie projektu, zawierająca przepisy wykorzystywane podczas warsztatów oraz międzynarodowy słownik kucharski. Spotkanie umilił występ szkolnych wokalistek: Karoliny Grzywińskiej i Klaudii Bubrowieckiej.

 

 

Czy uczestnicy projektu z ZS2 to eksperci w zakresie przyrządzania dań z ryb i owoców morza? Ci, którzy uczestniczyli w konferencji, nie mają wątpliwości, że tak właśnie jest.

Reklama

 

 

 

Projekt „Warmia-Mazury, Umbria, Dalmacja –smaki regionów”, prowadzony w latach 2016-2018, skupiał się na rozwoju umiejętności zawodowych 33 uczniów i 18 nauczycieli z trzech krajów europejskich. Mieli oni okazję, by przygotowywać dania z ryb i owoców morza pochodzących z trzech regionów: z włoskiej Umbrii, chorwackiej Dalmacji i polskich Mazur. Aby osiągnąć zamierzone rezultaty, trzy szkoły ze wspomnianych państw nawiązały bliską współpracę i przygotowały warsztaty kulinarne w Spoleto, Szczytnie i w Splicie, gdzie każdy z uczestników mógł również zapoznać się z kulturą i tradycją poszczególnych regionów.

Strona projektu: http://www.flavoursofregions.esy.es/

Red. P. Lutrzykowski/ena

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama