Piątek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Kasa na samochody to łapówka?


Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampa...



Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampanii wyborczej. A dokładnie chodziło o debatę zorganizowaną przez Radio Olsztyn w miejskim ratuszu pomiędzy kandydatami na burmistrza Danutą Górską i Henrykiem Żuchowskim, który zresztą zarzucił debacie nielegalność ze względu na miejsce (budynek użyteczności publicznej) i salę opuścił. Szczycieńska policja nie dopatrzyła się naruszenia prawa po stronie burmistrz Górskiej za tę debatę, tj. raz – za zgodę na to, by odbyła się ona w ratuszu i wynajęcie nań sali dla Radia Olsztyn, dwa – za sam udział. Dwukrotnie odmawiała wszczęcia postępowania, nie widząc w tym deliktu. Innego zdania była jednak komenda wojewódzka. W konsekwencji sąd w Nidzicy, bo szczycieński wyłączył się ze sprawy, skazał Danutę Górską na karę grzywny, uznając jej udział w debacie za agitację w urzędzie. Od wydarzenia minął już ponad rok, a temat „mielony” jest jednak niemal na każdej miejskiej sesji.

Po ostatnich publikacjach zainteresowała się nim prokuratura w Szczytnie. - W jednej z publikacji prasowej padły bardzo mocne oskarżenia mówiące o łapówce – mówi Artur Choroszewski, szef szczycieńskiej prokuratury. - Mamy obowiązek reagowania na takie rzeczy. Dlatego wszczęliśmy procedurę wyjaśniającą. Wezwaliśmy świadków, poprosiliśmy o protokoły z sesji. Analizujemy całą sytuację. Tyle mogę na razie powiedzieć.

 

Tm

 

 

Moim krzywym okiem


 

Gdyby kasa, którą wykładają samorządy na dofinansowanie policyjnych samochodów, uznawana była za łapówkę, wówczas trzeba by pobudować kilka dodatkowych zakładów karnych, bo w istniejących miejsca dla „łapówkarzy” by zabrakło. Ubiegłoroczna dotacja z miejskiego budżetu nie była bowiem ani pierwszą, ani jedyną. Zakup policyjnych pojazdów wspomaga wiele samorządów i to w całym kraju. Z tej przyczyny nasze lokalne prokuratorskie postępowanie może być nie tylko ciekawe, a wręcz kuriozalne. Intrygujące także mogą być ostateczne wnioski. O ile bowiem budżetową dotację, nawet przy dużym upodobaniu do tzw. teorii spiskowych, trudno będzie za łapówkę uznać ze strony wręczającego, to czort wie, czy jednak miejscowa policja nie uznała za stosowne, by za tę dotację, z własnej i nieprzymuszonej woli, okazać dowody wdzięczności. A takim dowodem mogłoby być ewentualnie uznawanie legalności debaty.

Może się też, niechcący, zrodzić dolegliwość innego rodzaju i to skierowana na dociekliwą radną. Jeśli bowiem burmistrz lub też komendant powiatowy uznają, że sugerowanie udzielenia/przyjęcia przez nich „łapówki” i to ze środków publicznych na takież publiczne cele godzi w ich dobre imię, wówczas owa radna może zostać oskarżona o znieważenie funkcjonariusza publicznego, a co najmniej o zniesławienie.

Jakkolwiek się sprawa dalej potoczy, niewątpliwie jej ostateczne efekty mogą być ciekawe.

 

Halina Bielawska



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-07-30 21:03:01

Samorządowa kasa na wakacje (zdjęcia)

  • Czwartek, 2018-04-12 13:44:26

Wymiana „kopciuchów” z gminną kasą

  • Piątek, 2018-01-19 13:26:13

Ktoś niszczy samochody na parkingu IKEA

  • Środa, 2017-11-08 16:03:25

OSP Długi Borek z kasą na motopompę

  • Poniedziałek, 2017-10-16 11:39:22

Unijna kasa załata dach kościoła


Komentarze

  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
    Autor: massakra
    2019-01-17 16:05:13
  • Romantyczne oświadczyny w... kinie
    To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
    Autor: max
    2019-01-17 09:57:48
  • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
    Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
    Autor: maniek
    2019-01-17 09:01:43
  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
    Autor: Robert
    2019-01-17 02:58:41
  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
    Autor: R.....
    2019-01-16 18:32:24
  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
    Autor: Waga
    2019-01-16 18:04:13
  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
    Autor: dr
    2019-01-16 13:53:58
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
    Autor: Agnieszka
    2019-01-15 18:34:24
  • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
    Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
    Autor: Halina Biziuk
    2019-01-15 15:20:22
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
    Autor: kolega
    2019-01-15 14:44:58