Niedziela, 23 Wrzesień, Imieniny: Maury, Milany, Tomasza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Kasa na samochody to łapówka?


Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampa...



Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampanii wyborczej. A dokładnie chodziło o debatę zorganizowaną przez Radio Olsztyn w miejskim ratuszu pomiędzy kandydatami na burmistrza Danutą Górską i Henrykiem Żuchowskim, który zresztą zarzucił debacie nielegalność ze względu na miejsce (budynek użyteczności publicznej) i salę opuścił. Szczycieńska policja nie dopatrzyła się naruszenia prawa po stronie burmistrz Górskiej za tę debatę, tj. raz – za zgodę na to, by odbyła się ona w ratuszu i wynajęcie nań sali dla Radia Olsztyn, dwa – za sam udział. Dwukrotnie odmawiała wszczęcia postępowania, nie widząc w tym deliktu. Innego zdania była jednak komenda wojewódzka. W konsekwencji sąd w Nidzicy, bo szczycieński wyłączył się ze sprawy, skazał Danutę Górską na karę grzywny, uznając jej udział w debacie za agitację w urzędzie. Od wydarzenia minął już ponad rok, a temat „mielony” jest jednak niemal na każdej miejskiej sesji.

Po ostatnich publikacjach zainteresowała się nim prokuratura w Szczytnie. - W jednej z publikacji prasowej padły bardzo mocne oskarżenia mówiące o łapówce – mówi Artur Choroszewski, szef szczycieńskiej prokuratury. - Mamy obowiązek reagowania na takie rzeczy. Dlatego wszczęliśmy procedurę wyjaśniającą. Wezwaliśmy świadków, poprosiliśmy o protokoły z sesji. Analizujemy całą sytuację. Tyle mogę na razie powiedzieć.

 

Tm

 

 

Moim krzywym okiem


 

Gdyby kasa, którą wykładają samorządy na dofinansowanie policyjnych samochodów, uznawana była za łapówkę, wówczas trzeba by pobudować kilka dodatkowych zakładów karnych, bo w istniejących miejsca dla „łapówkarzy” by zabrakło. Ubiegłoroczna dotacja z miejskiego budżetu nie była bowiem ani pierwszą, ani jedyną. Zakup policyjnych pojazdów wspomaga wiele samorządów i to w całym kraju. Z tej przyczyny nasze lokalne prokuratorskie postępowanie może być nie tylko ciekawe, a wręcz kuriozalne. Intrygujące także mogą być ostateczne wnioski. O ile bowiem budżetową dotację, nawet przy dużym upodobaniu do tzw. teorii spiskowych, trudno będzie za łapówkę uznać ze strony wręczającego, to czort wie, czy jednak miejscowa policja nie uznała za stosowne, by za tę dotację, z własnej i nieprzymuszonej woli, okazać dowody wdzięczności. A takim dowodem mogłoby być ewentualnie uznawanie legalności debaty.

Może się też, niechcący, zrodzić dolegliwość innego rodzaju i to skierowana na dociekliwą radną. Jeśli bowiem burmistrz lub też komendant powiatowy uznają, że sugerowanie udzielenia/przyjęcia przez nich „łapówki” i to ze środków publicznych na takież publiczne cele godzi w ich dobre imię, wówczas owa radna może zostać oskarżona o znieważenie funkcjonariusza publicznego, a co najmniej o zniesławienie.

Jakkolwiek się sprawa dalej potoczy, niewątpliwie jej ostateczne efekty mogą być ciekawe.

 

Halina Bielawska



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-07-30 21:03:01

Samorządowa kasa na wakacje (zdjęcia)

  • Czwartek, 2018-04-12 13:44:26

Wymiana „kopciuchów” z gminną kasą

  • Piątek, 2018-01-19 13:26:13

Ktoś niszczy samochody na parkingu IKEA

  • Środa, 2017-11-08 16:03:25

OSP Długi Borek z kasą na motopompę

  • Poniedziałek, 2017-10-16 11:39:22

Unijna kasa załata dach kościoła

  • Czwartek, 2017-10-05 12:13:46

Jest kasa na dawne kino


Komentarze

  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Gontarzewski na burmistrza!!!
    Autor:
    2018-09-22 17:22:37
  • „Natura Mazur” będzie większa
    A woda w jeziorze robi się coraz brudniejsza ????
    Autor: Szp
    2018-09-22 14:24:21
  • Drózd, Jodłowski, Kudrzycki, – kto zostanie wójtem gminy Rozogi?
    Żal mi tych kandydatów z naszej gminy .następne 5 lat straconych jak ich wybierzemy. Koniec z uklasami czy się wziąć do roboty.A to tylko prawo i sprawiedliwość może zapewnić.
    Autor:
    2018-09-22 13:31:02
  • Pabich przeprosił i... otrzymał brawa (zdjęcia)
    Zapoznałam się z programem wyborczym kandydata na wójta. Drogi kandydacie . Były wójcie. Przydałoby się znać statut gminy do której Pan kandyduje To co jest w programie wyborczym tego komitetu , albo należy statutowo do obowiązków wójta i musi to wykonać Są też inne pana propozycje , które leżą w kompetencjach innych organów samorządowych.
    Autor: Nela
    2018-09-21 21:42:57
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Do pappa: pewnie masz rację. Sentyment do dobrze położonych bruków - to może staroświeckie. Ale na Pl. Juranda bruk musi być. Aby można było na bruk wyrzucać te pacynki, kukiełki, nieudolne postacie, które chcą siedzieć w wieży ratusza, co to jest uznawana za siedzibę "Danuśki", z której to Danuśka wyszła ledwo żywa, a Jurand przeżył rozpacz. Zobaczymy, co będzie z "Jurandem" - tą dziurą straszącą przez tyle lat w centrum miasta. Czy "Danuśka" pomoże? Czy może to jest ostatni oddech "Krzyżaków" w mieście Szczytno.
    Autor: Krajan
    2018-09-21 17:44:13
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Niech Gontarzewski dalej wysyła do mieszkańców smsy proszące o głosy nie znając ich prywatnie to na pewno wygra.
    Autor: Jan
    2018-09-21 17:26:58
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Czytając wypowiedzi kandydatów to jednak optuję za panem Mańkowskim, bo przynajmniej gwarantuje dynastię! Trzech synów - budrysów - tylko pogratulować! I to dorosłych. Ciekawe gdzie pracują - może będzie jakieś przełożenie?! A tak na poważnie, to rzeczywiście InnoPolice to inwestycja w WSPol, a nie w miasto. Szczytno nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby na przyjmowanie jakiejś dużej, systematycznie napływającej publiczności. Hotele, restauracje, bary, puby, połączenia komunikacyjne z resztą kraju, parkingi? To, co w tej chwili mamy, to od biedy obsprawia turystykę indywidualną, gorzej z turystyką zorganizowaną. To potiomkinowska wieś. Coś ma, ale wygenerowane jest sztucznie.
    Autor: Krajan
    2018-09-21 17:15:05
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Jak obecna Pani Burmistrz może nie wiedzieć ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej? Myślę, że po tylu latach powinna dać sobie spokój i dać miejsce innym kandydatom. Co do Pana Gontarzewskiego, jakim prawem wysyła Pan smsy z prośbą o głosy? Nie znamy się, nie wiem skąd ma mój nr i jeszcze nęka smsami. Żałosne, na pewno nie dostanie mojego głosu.
    Autor: student
    2018-09-21 15:19:20
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Ja osobiście polecam kandydaturę Pani Danuty Górskiej. Ma wieloletnie doświadczenie i potrafi zachować się odpowiednio w każdej, nawet trudnej sytuacji. Dba o nasze miasto już tyle lat, że myślę że każdy mieszkaniec Szczytna wyrobił już sobie opinie. Głosujmy mądrze!!!
    Autor: ASIA
    2018-09-21 15:15:52
  • Podniosą most i zlikwidują zieloną rurę
    Do KRAJANA, a mi nie szkoda !!!!! Proponuje , żebyś zamieszkał przy ulicy Sienkiewicza lub Mickiewicza i spróbował spać w nocy przy otwartym oknie, wówczas zrozumiesz dlaczego mi nie SZKODA tego bruku !!!!!!
    Autor: pappa
    2018-09-21 15:01:07