Wtorek, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Kasa na samochody to łapówka?


Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampa...



Łapówką miałoby być miejskie dofinansowanie do zakupu policyjnych aut. Temat na sesji poruszyła radna Agnieszka Kosakowska. Nie wprost, ale zasugerowała, że taka darowizna to forma łapówki, która mogła mieć wpływ na to, że szczycieńscy policjanci nie dopatrzyli się naruszenia prawa podczas samorządowej kampanii wyborczej. A dokładnie chodziło o debatę zorganizowaną przez Radio Olsztyn w miejskim ratuszu pomiędzy kandydatami na burmistrza Danutą Górską i Henrykiem Żuchowskim, który zresztą zarzucił debacie nielegalność ze względu na miejsce (budynek użyteczności publicznej) i salę opuścił. Szczycieńska policja nie dopatrzyła się naruszenia prawa po stronie burmistrz Górskiej za tę debatę, tj. raz – za zgodę na to, by odbyła się ona w ratuszu i wynajęcie nań sali dla Radia Olsztyn, dwa – za sam udział. Dwukrotnie odmawiała wszczęcia postępowania, nie widząc w tym deliktu. Innego zdania była jednak komenda wojewódzka. W konsekwencji sąd w Nidzicy, bo szczycieński wyłączył się ze sprawy, skazał Danutę Górską na karę grzywny, uznając jej udział w debacie za agitację w urzędzie. Od wydarzenia minął już ponad rok, a temat „mielony” jest jednak niemal na każdej miejskiej sesji.

Po ostatnich publikacjach zainteresowała się nim prokuratura w Szczytnie. - W jednej z publikacji prasowej padły bardzo mocne oskarżenia mówiące o łapówce – mówi Artur Choroszewski, szef szczycieńskiej prokuratury. - Mamy obowiązek reagowania na takie rzeczy. Dlatego wszczęliśmy procedurę wyjaśniającą. Wezwaliśmy świadków, poprosiliśmy o protokoły z sesji. Analizujemy całą sytuację. Tyle mogę na razie powiedzieć.

 

Tm

 

 

Moim krzywym okiem


 

Gdyby kasa, którą wykładają samorządy na dofinansowanie policyjnych samochodów, uznawana była za łapówkę, wówczas trzeba by pobudować kilka dodatkowych zakładów karnych, bo w istniejących miejsca dla „łapówkarzy” by zabrakło. Ubiegłoroczna dotacja z miejskiego budżetu nie była bowiem ani pierwszą, ani jedyną. Zakup policyjnych pojazdów wspomaga wiele samorządów i to w całym kraju. Z tej przyczyny nasze lokalne prokuratorskie postępowanie może być nie tylko ciekawe, a wręcz kuriozalne. Intrygujące także mogą być ostateczne wnioski. O ile bowiem budżetową dotację, nawet przy dużym upodobaniu do tzw. teorii spiskowych, trudno będzie za łapówkę uznać ze strony wręczającego, to czort wie, czy jednak miejscowa policja nie uznała za stosowne, by za tę dotację, z własnej i nieprzymuszonej woli, okazać dowody wdzięczności. A takim dowodem mogłoby być ewentualnie uznawanie legalności debaty.

Może się też, niechcący, zrodzić dolegliwość innego rodzaju i to skierowana na dociekliwą radną. Jeśli bowiem burmistrz lub też komendant powiatowy uznają, że sugerowanie udzielenia/przyjęcia przez nich „łapówki” i to ze środków publicznych na takież publiczne cele godzi w ich dobre imię, wówczas owa radna może zostać oskarżona o znieważenie funkcjonariusza publicznego, a co najmniej o zniesławienie.

Jakkolwiek się sprawa dalej potoczy, niewątpliwie jej ostateczne efekty mogą być ciekawe.

 

Halina Bielawska



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-07-30 21:03:01

Samorządowa kasa na wakacje (zdjęcia)

  • Czwartek, 2018-04-12 13:44:26

Wymiana „kopciuchów” z gminną kasą

  • Piątek, 2018-01-19 13:26:13

Ktoś niszczy samochody na parkingu IKEA

  • Środa, 2017-11-08 16:03:25

OSP Długi Borek z kasą na motopompę

  • Poniedziałek, 2017-10-16 11:39:22

Unijna kasa załata dach kościoła


Komentarze

  • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
    Starosta nie może zobaczyć problemu bo go nie ma problem mają ze sobą pewne osoby które zachowują sie jak rozkapryszone dzieci jak nie po ich myśli to szybko na zwolnienienie z nimi starosta powinien zrobić porządek.
    Autor: Pracownik Dps
    2018-11-19 21:03:14
  • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
    Bardzo zielono jest
    Autor:
    2018-11-19 17:09:19
  • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
    Dużo tych Państwa Kostiuków i ich krewnych i kuzynów w Powiecie: radzie i urzędzie?
    Autor: Śmieszek
    2018-11-19 17:07:09
  • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
    Czyli na zmiany w Dps nie ma co liczyć. Oczywiście Pan starosta nadal nie będzie widział problemu.
    Autor: Sfrustrowany
    2018-11-19 14:26:16
  • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
    Ktoś musi się Szczytnem zająć. Jak Mańkowski przez naście lat zajmował się tylko trzymaniem własnego stołka, to dobra i Bańkowska. Mimo wszystko, nawet jeśli tylko przez zasiedzenie, lepiej zna gospodarcze problemy.
    Autor: ktoś
    2018-11-19 12:44:26
  • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
    Oprócz tego co czytałam w tym artykule i w komentarzach, też bardzo mnie interesuje, ile kary zapłaci właściciel psa, którego na smyczy przyprowadza pod mój dom i drzwi - bo piesek musi się załatwić / na kafelki/ ?
    Autor: Elena
    2018-11-19 12:15:43
  • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
    Proszę mnie nie oczerniać. Pan Dzierlatka od dawna mówił prawdę, tylko władze gminy nie dopuszczały, aby mieszkańcy dowiedzieli się prawdy. W tak krótkim czasie po objęciu obowiązków przez nową dyrektor, przeżyłam traumę w pracy. Niestety Pan Wójt ani razu nie zainteresował się moją sprawą, mimo że próbowałam go poinformować jak byłam tam strasznie traktowana. Ledwo przejęła obowiązki nowa dyrektor i już na samym wstępie dostałam karę porządkową, min. za zjedzenie w czasie pracy jedynego posiłku w ciągu dnia, którą była frytka na patyku, którą po prostu tak spontanicznie dostałam od sprzedawcy na gminnej imprezie. Zarzutów było dużo, z którymi oczywiście się nie zgadzałam i się odwołałam. Gdyby rzeczywiście wina leżała po mojej stronie, to z oczywistych względów kara by pozostała w moich aktach, jednak stanowczo uważałam, że kara została na mnie nałożona bezpodstawnie, z czym majwyraźniej nowa dyrektor się zgodziła, skoro karę została anulowana. Niestety kara został anulowana, ale za niedługi czas dostałam wypowiedzenie. Powodem wypowiedzenia była moim zdaniem pozorna likwidacja stanowisk biurowych, gdyż pani dyrektor stwierdziła, że w goku jest tak mało pracy i sama sobie z wszystkim poradzi. Skoro dyrektor uważa, że jest tak mało pracy i kilku pracowników, to jaki jest sens zatrudniania głównej księgowej? można przecież nawiązać współpracę z biurem rachunkowym i byłoby znacznie taniej...
    Autor: Mirosława Jóźwik
    2018-11-19 10:41:26
  • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
    O rany boskie! To żart, czy na poważnie, że w GOK pracować będą na etatach tylko szef, księgowa i konserwator? Ostatnio ktoś w którejś telewizji przytoczył cytat z Churchilla (dla mało poinformowanych - premier Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej i krótko po 45 r.). Jest 1941 r., sytuacja krytyczna, Niemcy w ofensywie, Wlk. Brytania potrzebuje więcej pieniędzy na obronę. Przychodzi do niego minister skarbu i mówi: trzeba ciąć, to przytniemy z kultury. Na co Churchill: a o co ta wojna?
    Autor: Śmieszek
    2018-11-18 16:46:50
  • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
    Przykro czytać, że Pan Mańkowski chce \"z biegu\" zacząć urzędować dzięki pani Bańkowskiej. Skoro odpowiadała, jak to ktoś napisał, od 18 lat za Wydział Gospodarki Miejskiej - to fakt, że jest \"oblatana\". Nie jest to jednak wyznacznikiem jej kompetencji na stanowisko Wiceburmistrza. Ale jak rozumiem, w przyszłości może zastąpić ją w Wydziale np. pan Wilczek, jeśli nie pójdzie do miejskiej, lub powiatowej Promocji (coś z nim trzeba zrobić), aby ją już z kretesem pogrzebać. Acha! Jeszcze ta koszykówka, rzeczywiście przydaje się, żeby skakać wysoko, natomiast jeszcze celnie trzeba trafiać do kosza. To się zawodowo pani od rolnictwa i środowiska do tej pory w mieście nie udało.
    Autor: Waga
    2018-11-18 15:59:47
  • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
    Chcieliście wójta Kudrzyckiego to teraz macie efekty.. A to dopiero początek całej zabawy...!!
    Autor: Ela
    2018-11-18 11:29:58