Poniedziałek, 16 Lipiec, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej

Brak lekarzy stwarza coraz większe problemy nie tylko dyrektorom szpitali i przychodni. Teraz dotknął on pogotowia ratunkowego. Od czerwca w naszym powiecie nie ma żadnej karetki, w której zespole jest lekarz. Może to wywołać wiele komplikacji.Do końca maja na terenie naszego powiatu zawsze działała jedna karetka, tak zwana „S”, czyli specjalistyczna. W jej zespole oprócz ratowników medycznych był też lekarz. To on miał wyłącznie uprawnienia do stwierdzenia zgonu. Kto stwierdzi teraz zgon, na przykład podczas wypadku drogowego?

 

Mogą być kłopoty

 

- Trudno mi na razie odpowiedzieć na to pytanie – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. - Być może przyjedzie do nas „S” z Olsztyna. Bo takie zespoły z lekarzem tracą też powiaty piski, mrągowski czy Biskupiec. Spowodowane jest to nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Może pojawią się wkrótce wytyczne w tej sprawie, bo jak na razie sami nie mamy tej wiedzy.

 

Minister chce specjalistów

 

Tracimy ambulans z lekarzem, bo według nowelizacji w takiej karetce może pracować lekarz z odpowiednią specjalizacją: medycyny ratunkowej, chirurg, ortopeda, internista, kardiolog...

 

- Problem w tym, że takich specjalistów na rynku jest niewielu – mówi dyrektor Kostrzewa. - Mamy problem z pozyskaniem lekarzy o tych specjalnościach do szpitali, a teraz trzeba ich szukać do karetek. Do tej pory nasze karetki obsługiwali lekarze z innymi specjalizacjami, na przykład lekarz rodzinny, czy ginekolog, ale za to z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w ratownictwie medycznym. Minister na to zezwalał. Teraz takiej możliwości nie daje.

 

Zgon może być kłopotem

 

Na terenie naszego powiatu przez 24 godzinę na dobę działają 4 karetki. W tym jedna zawsze z lekarzem. Od czerwca lekarza zastąpi ratownik. Dla samych pacjentów zmieni się niewiele, bo szczycieńscy ratownicy to znakomici specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę, umiejętności i procedury. Problem może pojawić się w przypadku zgonu pacjenta. Poza lekarzem nikt takiego zgonu formalnie nie może stwierdzić. Czy na ratunek ratownikom ruszą lekarze z POZ, szpitala? Kto rozwiąże ten problem? Na razie nie wiadomo.Komentarze do artykułu

klara4

Karetki bez lekarzy jeżdżą od 2006 roku. Czyli łatwo obliczyć że od..... 12 lat!!! Pewnie nikt o tym nie wie bo nie przywiązuje się wagi do tego. A teraz się budzimy, że minister wie lepiej i robimy sztuczną aferę? Ludzie kochani....

prawnik435

Moment moment. Od kiedy karetki mają jeżdzić do zgonu??? Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że zgon stwierdza lekarz leczący ostatnią chorobę pajenta czyli rodzinny. Nawet lekarz z karetki nie ma prawa do tego....

Darek321

"Kto stwierdzi teraz zgon, na przykład podczas wypadku drogowego?" Czy naprawdę wierzycie, że do każdego wypadku jechał zespół z lekarzem. Taka mała wiedza ludzka czy po prostu totalna ignoracja tematu?? Proszę przeczytać Ustawy i Rozporządzenia to się wszystko wyjaśni. Ratownik medyczny ma prawo nie tylko przerwać reanimację co nawet nie zaczynać jeśli jest ona kompletnie nieuzasadniona. Proponuję się przyzwyczaić bo to nie pogotowie z PRL tylko z XXI wieku. Ale nie, najważniejsza jest sensacja.

Obserwator

Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.

Poirytowana

Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.

M.

Tego się nawet komentować nie chce

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Z jakiego kraju masoneria was spuscila z łańcucha. Najprawdopodobnie kanada która jest siedliskiem.
  Autor: Nar
  2018-07-11 18:55:19
 • Aktywni obywatele za pieniądze z FIO
  Opracowując raport warto wskazać metodę badawczą oraz wszystkie uzyskane informacje aby otrzymane wyniku ktokolwiek mógł traktować poważnie. Przykro ale na dziś taka informację oceniam jako kiełbasę wyborczą. Poza tym kolejny problem to reprezentatywność i wiarygodność uzyskanych informacji. Jeżeli swoje uwagi przekaże 200 osób (np zainteresowanych jakąś sprawą) to czy np kosztem istotnych nakładów a co za tym idzie może także wbrew innym (niewypowiadającym się) samorząd powinien to realizować? Może i ciekawy pomysł na pozyskanie środków ale efekt niestety będzie mizerny. Szkoda tylko środków bo mogły być lepiej wydane!
  Autor: mieszkaniec
  2018-07-11 13:25:05
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  No tak, PSL również w tej kadencji nie zrobi nic by wyprowadzić ruch ciężarówek poza centrum miasta, ma w nosie mieszkańców centrum Szczytna. W związku z tym PSL nie otrzyma mojego głosu w tych wyborach. Z tego co wiem bardzo duża rzesza mieszkańców myśli podobnie.
  Autor: Jan Mazur
  2018-07-11 09:54:06
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  Przypominam że jest już 11 lipca więc chyba początek lipca minął. Czyżby PSL wstydził się własnego szyldu że planuje iść pod szyldem "partnerskiej" inicjatywy? :) Panie Rafale i jeszcze jedno. Co robiliście przez ostatnie 12 lat kiedy Burmistrz Górska z poparcia PSL kierowała naszym miastem? Dopiero po wyborach chcecie realizować nawet takie prozaiczne rzeczy jak winda dla niepełnosprawnych w SP Nr 2? Od Pani Górskiej też się przed wyborami odcinacie? Wydaje mi się że będzie trochę trudno!
  Autor: fred
  2018-07-11 08:33:48