Wtorek, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej


Brak lekarzy stwarza coraz większe problemy nie tylko dyrektorom szpitali i przychodni. Teraz dotknął on pogotowia ratunkowego. Od czerwca w naszym powiecie nie ma żadnej karetki, w której zespole jest lekarz. Może to wywołać wiele komplikacji.Do końca maja na terenie naszego powiatu zawsze działała jedna karetka, tak zwana „S”, czyli specjalistyczna. W jej zespole oprócz ratowników medycznych był też lekarz. To on miał wyłącznie uprawnienia do stwierdzenia zgonu. Kto stwierdzi teraz zgon, na przykład podczas wypadku drogowego?

 

Mogą być kłopoty

 

- Trudno mi na razie odpowiedzieć na to pytanie – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. - Być może przyjedzie do nas „S” z Olsztyna. Bo takie zespoły z lekarzem tracą też powiaty piski, mrągowski czy Biskupiec. Spowodowane jest to nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Może pojawią się wkrótce wytyczne w tej sprawie, bo jak na razie sami nie mamy tej wiedzy.

 

Minister chce specjalistów

 

Tracimy ambulans z lekarzem, bo według nowelizacji w takiej karetce może pracować lekarz z odpowiednią specjalizacją: medycyny ratunkowej, chirurg, ortopeda, internista, kardiolog...

 

- Problem w tym, że takich specjalistów na rynku jest niewielu – mówi dyrektor Kostrzewa. - Mamy problem z pozyskaniem lekarzy o tych specjalnościach do szpitali, a teraz trzeba ich szukać do karetek. Do tej pory nasze karetki obsługiwali lekarze z innymi specjalizacjami, na przykład lekarz rodzinny, czy ginekolog, ale za to z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w ratownictwie medycznym. Minister na to zezwalał. Teraz takiej możliwości nie daje.


 

Zgon może być kłopotem

 

Na terenie naszego powiatu przez 24 godzinę na dobę działają 4 karetki. W tym jedna zawsze z lekarzem. Od czerwca lekarza zastąpi ratownik. Dla samych pacjentów zmieni się niewiele, bo szczycieńscy ratownicy to znakomici specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę, umiejętności i procedury. Problem może pojawić się w przypadku zgonu pacjenta. Poza lekarzem nikt takiego zgonu formalnie nie może stwierdzić. Czy na ratunek ratownikom ruszą lekarze z POZ, szpitala? Kto rozwiąże ten problem? Na razie nie wiadomo.Komentarze do artykułu

klara4

Karetki bez lekarzy jeżdżą od 2006 roku. Czyli łatwo obliczyć że od..... 12 lat!!! Pewnie nikt o tym nie wie bo nie przywiązuje się wagi do tego. A teraz się budzimy, że minister wie lepiej i robimy sztuczną aferę? Ludzie kochani....

prawnik435

Moment moment. Od kiedy karetki mają jeżdzić do zgonu??? Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że zgon stwierdza lekarz leczący ostatnią chorobę pajenta czyli rodzinny. Nawet lekarz z karetki nie ma prawa do tego....

Darek321

"Kto stwierdzi teraz zgon, na przykład podczas wypadku drogowego?" Czy naprawdę wierzycie, że do każdego wypadku jechał zespół z lekarzem. Taka mała wiedza ludzka czy po prostu totalna ignoracja tematu?? Proszę przeczytać Ustawy i Rozporządzenia to się wszystko wyjaśni. Ratownik medyczny ma prawo nie tylko przerwać reanimację co nawet nie zaczynać jeśli jest ona kompletnie nieuzasadniona. Proponuję się przyzwyczaić bo to nie pogotowie z PRL tylko z XXI wieku. Ale nie, najważniejsza jest sensacja.

Obserwator

Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.

Poirytowana

Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.

M.

Tego się nawet komentować nie chce

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Starosta nie może zobaczyć problemu bo go nie ma problem mają ze sobą pewne osoby które zachowują sie jak rozkapryszone dzieci jak nie po ich myśli to szybko na zwolnienienie z nimi starosta powinien zrobić porządek.
  Autor: Pracownik Dps
  2018-11-19 21:03:14
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Bardzo zielono jest
  Autor:
  2018-11-19 17:09:19
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Dużo tych Państwa Kostiuków i ich krewnych i kuzynów w Powiecie: radzie i urzędzie?
  Autor: Śmieszek
  2018-11-19 17:07:09
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Czyli na zmiany w Dps nie ma co liczyć. Oczywiście Pan starosta nadal nie będzie widział problemu.
  Autor: Sfrustrowany
  2018-11-19 14:26:16
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Ktoś musi się Szczytnem zająć. Jak Mańkowski przez naście lat zajmował się tylko trzymaniem własnego stołka, to dobra i Bańkowska. Mimo wszystko, nawet jeśli tylko przez zasiedzenie, lepiej zna gospodarcze problemy.
  Autor: ktoś
  2018-11-19 12:44:26
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Oprócz tego co czytałam w tym artykule i w komentarzach, też bardzo mnie interesuje, ile kary zapłaci właściciel psa, którego na smyczy przyprowadza pod mój dom i drzwi - bo piesek musi się załatwić / na kafelki/ ?
  Autor: Elena
  2018-11-19 12:15:43
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  Proszę mnie nie oczerniać. Pan Dzierlatka od dawna mówił prawdę, tylko władze gminy nie dopuszczały, aby mieszkańcy dowiedzieli się prawdy. W tak krótkim czasie po objęciu obowiązków przez nową dyrektor, przeżyłam traumę w pracy. Niestety Pan Wójt ani razu nie zainteresował się moją sprawą, mimo że próbowałam go poinformować jak byłam tam strasznie traktowana. Ledwo przejęła obowiązki nowa dyrektor i już na samym wstępie dostałam karę porządkową, min. za zjedzenie w czasie pracy jedynego posiłku w ciągu dnia, którą była frytka na patyku, którą po prostu tak spontanicznie dostałam od sprzedawcy na gminnej imprezie. Zarzutów było dużo, z którymi oczywiście się nie zgadzałam i się odwołałam. Gdyby rzeczywiście wina leżała po mojej stronie, to z oczywistych względów kara by pozostała w moich aktach, jednak stanowczo uważałam, że kara została na mnie nałożona bezpodstawnie, z czym majwyraźniej nowa dyrektor się zgodziła, skoro karę została anulowana. Niestety kara został anulowana, ale za niedługi czas dostałam wypowiedzenie. Powodem wypowiedzenia była moim zdaniem pozorna likwidacja stanowisk biurowych, gdyż pani dyrektor stwierdziła, że w goku jest tak mało pracy i sama sobie z wszystkim poradzi. Skoro dyrektor uważa, że jest tak mało pracy i kilku pracowników, to jaki jest sens zatrudniania głównej księgowej? można przecież nawiązać współpracę z biurem rachunkowym i byłoby znacznie taniej...
  Autor: Mirosława Jóźwik
  2018-11-19 10:41:26
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  O rany boskie! To żart, czy na poważnie, że w GOK pracować będą na etatach tylko szef, księgowa i konserwator? Ostatnio ktoś w którejś telewizji przytoczył cytat z Churchilla (dla mało poinformowanych - premier Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej i krótko po 45 r.). Jest 1941 r., sytuacja krytyczna, Niemcy w ofensywie, Wlk. Brytania potrzebuje więcej pieniędzy na obronę. Przychodzi do niego minister skarbu i mówi: trzeba ciąć, to przytniemy z kultury. Na co Churchill: a o co ta wojna?
  Autor: Śmieszek
  2018-11-18 16:46:50
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Przykro czytać, że Pan Mańkowski chce \"z biegu\" zacząć urzędować dzięki pani Bańkowskiej. Skoro odpowiadała, jak to ktoś napisał, od 18 lat za Wydział Gospodarki Miejskiej - to fakt, że jest \"oblatana\". Nie jest to jednak wyznacznikiem jej kompetencji na stanowisko Wiceburmistrza. Ale jak rozumiem, w przyszłości może zastąpić ją w Wydziale np. pan Wilczek, jeśli nie pójdzie do miejskiej, lub powiatowej Promocji (coś z nim trzeba zrobić), aby ją już z kretesem pogrzebać. Acha! Jeszcze ta koszykówka, rzeczywiście przydaje się, żeby skakać wysoko, natomiast jeszcze celnie trzeba trafiać do kosza. To się zawodowo pani od rolnictwa i środowiska do tej pory w mieście nie udało.
  Autor: Waga
  2018-11-18 15:59:47
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  Chcieliście wójta Kudrzyckiego to teraz macie efekty.. A to dopiero początek całej zabawy...!!
  Autor: Ela
  2018-11-18 11:29:58