Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Karetka to nie taksówka


- To było 18 marca. Karetka przyjechała na wezwanie, ale ratownik był bardzo opryskliwy – opowiada pan Marcin. - Najpierw spytał, czy mamy samochód. No, mamy. To czemu nie powiozłem rodzącej Natalii sam do szpitala? Bo uznałem, że karetką będzie bezpieczniej. I na to usłyszałem, że karetka to nie taksówka. B...


  • Data:

- To było 18 marca. Karetka przyjechała na wezwanie, ale ratownik był bardzo opryskliwy – opowiada pan Marcin. - Najpierw spytał, czy mamy samochód. No, mamy. To czemu nie powiozłem rodzącej Natalii sam do szpitala? Bo uznałem, że karetką będzie bezpieczniej. I na to usłyszałem, że karetka to nie taksówka. Byłem oburzony tym bardziej, że akcja porodowa zaczęła się na miesiąc przed terminem, wody już odeszły, a ciąża była niemal przez cały czas zagrożona. To miałem podstawy przyjąć, że zagrożony jest tez poród i życie mojego dziecka. Uważam, że ratownik zachował się nieprofesjonalnie i po prostu, nie po ludzku.

Sytuacja przykra, ale z pewnością niejednostkowa. Bo – jak się okazuje – kwestia rodzących kobiet nie jest do końca jednoznaczna. Zarówno w środowisku medycznym, jak i wśród samych kobiet zdania są na ten temat podzielone: czy poród to zagrożenie życia (do którego to zagrożenia bezwzględnie wzywa się ratowników) czy też czysta natura i nie ma z czego robić wielkiego halo? Czy rodzącej „przysługuje” transport karetką i w jakich sytuacjach? W przypadku Spychowa można by uznać, że jednak przysługuje, skoro dyspozytor zdecydował o tym, że pani Natalia powinna znaleźć się pod fachową opieką, a i okoliczności (przedwczesny poród i zagrożona ciąża) interwencję medyczną w pełni uzasadniały. Co o takich sytuacjach mówią przepisy, a co – praktyka?

 


Reklama

Olsztyńskie jeździ do rodzących

 

Zapytaliśmy o to kierownik dyspozytorów ratowników w olsztyńskim Centrum Powiadamiania Ratowniczego – Danutę Żukowską. - Pogotowie ratunkowe interweniuje w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. W odniesieniu do kobiet, u których rozpoczęła się akcja porodowa, nie ma jednoznacznych wytycznych. Nie istnieją precyzyjne przepisy, które określają sytuacje i okoliczności, gdy karetka będzie zadysponowana bądź nie. Osobiście uważam, że w przypadku porodu mamy do czynienia z życiem nie jednej, a dwóch osób. Nawet jeśli matka jest zdrowa, a ciąża przebiegała prawidłowo, to nie można przewidzieć, czy to samo dotyczy dziecka. Zawsze mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane komplikacje, akcja porodowa trwa czasem wiele godzin, a czasem wręcz kilkanaście minut. Te niewiadome w naszej dyspozytorni uznajemy za potencjalne zagrożenie życia i zdrowia i dlatego do rodzących kobiet karetki są dysponowane zawsze.

 

Apel do rozsądnych mam

 

- Ale rozumiem też zachowanie ratownika, bo, niestety, zbyt często rodzące kobiety wzywają pogotowie, gdy tak naprawdę nie ma takiej potrzeby – dodaje kierownik Danuta Żukowska.

Statystyki medyczne pełne są przykładów, gdy „rodzącą” kobietę, dowiezioną do szpitala karetką, tenże szpital odsyłał do domu, bo panią zakłuło w boku i wydawało się jej, że to już. Ratownicy opowiadają o uśmiechniętych i szczęśliwych przyszłych mamusiach, z przygotowaną walizeczką czekających u progu domu na karetkę i tatusiach, którzy się do tej karetki też pakują, by żonom towarzyszyć. Opowiadają ratownicy o tym, jak bardzo owi tatusiowie bywają oburzeni, gdy muszą za karetką jechać własnym samochodem. Ale przynajmniej mają czym wrócić do domu, bo na miejscu okazuje się, że potomek na świat przyjdzie najwcześniej za pół doby, jak nie lepiej.

Reklama

- Gdy bóle dopiero się pojawiają, gdy ciąża nie była zagrożona, gdy wszystko odbywa się w terminach, to nie ma powodu do niepokoju – zapewniają ratownicy i lekarze, i racjonalnie podchodzące do sprawy matki (o czym można się przekonać czytając tematyczne fora w internecie). - Nie ma sensu wzywanie pogotowia, bo ono może być w tym momencie znacznie bardziej potrzebne w zupełnie innym miejscu. Nie ma się co czarować: kobieta rodząca nie jest kobieta umierającą. W większości przypadków poród jest naturalny, wręcz fizjologiczny. Od pierwszych symptomów do faktycznego porodu zwykle upływa tak dużo czasu, że każdą panią bez najmniejszych problemów do szpitala dowiezie mąż czy sąsiad – mówi ratownik medyczny Grzegorz Achremczyk.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    No pięknie, przyjeżdża do Szczytna przedstawiciel rządu, tego lepszego rządu i z kim się spotyka, z kandydatem. Panie ministrze naszym przedstawicielem, nas mieszkańców jest Burmistrz, nie jakiś kandydat, robicie to co tak bardzo krytykowaliscie, tak postępował PiS , jestem rozczarowany, myślałem że zmierzamy do normalności ale niestety widzę że nie. A ten pana kandydat z Łodzi, mieszkający w Myszyncu to podobno bezpartyjny z poza układow jak sam o sobie mówi. Żarty.

    Ja


    2024-03-26 08:45:15

Reklama