Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Kalendarz niezwykły Pawła Piłata (zdjęcia)


Magister sztuki, grafik komputerowy, zaledwie „dziesięciolatek” pod względem czasu bycia Mazurem, z urodzenia Ślązak, ale przede wszystkim twórca rzeczy niepowtarzalnych. Przyzwyczajeni do standardowych kalendarzy potrzebujemy mnóstwa wyobraźni, by ogarnąć te, które są dziełem Pawła. Skąd i dlaczego Paweł Piłat znalazł się w Szczytnie i skąd, i dlaczego chce przez w sumie 28 lat tworzyć kalendarzowe dzieła? O tym, między innymi, rozmawiamy.Przyjechałeś do...

 

Klonu, dokładnie w 2009 roku, tuż przed zimowymi świętami. Po studiach w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku projektowanie graficzne czas było wkroczyć w dorosłe życie i co najmniej zacząć się zastanawiać, co robić.

 

A czemu Klon?

 

Bo tu się zakorzeniło moje serce... Czyli po prostu miłość. W momencie, gdy zdecydowaliśmy się na wspólną przyszłość Beata, dziś już żona, pracowała w Rozogach, a ja jeszcze nie miałem zatrudnienia. Zdecydowałem więc, że to ja opuszczę swój rodzinny Śląsk, a dokładniej Gliwice i przeniosę się na Mazury.

 

Dość spora odległość jak na miłość...

 

O, to długa historia. Poznaliśmy się zimą, na weselu jakichś kuzynów, gdy mieliśmy po... 11 lat. Długo korespondowaliśmy, z biegiem lat coraz rzadziej... Wiadomo, każde z nas żyło w swoim świecie. A połączyła nas znów „nasza klasa”. Tam nawiązaliśmy kontakt, gdy już byłem niemal przy końcu studiów. Wcześniej wiele razy ją wspominałem, sądziłem, że pewnie już dawno jest z kimś związana, otoczona gromadką dzieci. To chyba musiała być jakaś karma. Gdy ją znalazłem na tym portalu okazało się, że akurat zerwała zaręczyny. Była więc cała dla mnie, a ja nie zamierzałem już jej drugi raz zostawiać. I tym sposobem ze Ślązaka stałem się Mazurem.

 

A jak z pracą? Grafikom nie jest pod górę?

 

Łatwo nie było, mimo wszystko. Najpierw pracowałem w Olsztynie przez rok. Później przez kilka lat uprawiałem tzw. freelancing, czyli byłem wolnym strzelcem, łapiąc zlecenia gdzie się da i jak się da. Jednocześnie założyłem działalność gospodarczą w zakresie grafiki komputerowej: reklam, stron internetowych itp., ale ograniczałem się do projektowania, wykonanie zostawiając innym. Działalność mam nadal, jednakże od trzech lat pracuję w ramach jednego zlecenia z branży hotelarskiej, projektując aplikacje do obsługi wewnętrznej hoteli.

 

A kalendarze?

 

To był sposób na oderwanie się od komercji i koniecznego zarabiania na rodzinę, a dwie córy (7 i 5 lat) to już wymagające panienki. Aczkolwiek pomysł z kalendarzami urodził się trochę wcześniej niż córki.

 

Skąd taki akurat pomysł?

 

Pierwszy kalendarz powstał z nudów, akurat też przed świętami. Kobiety nie dopuszczały do prac domowych, a przeszkadzać im nie chciałem. Ale zależało mi na kalendarzu, który zawierałby możliwie najwięcej różnych informacji. Powstał typowy kalendarz gregoriański w formie kołowej, określał też święta w trzynastu różnych religiach. Miał jeszcze formę papierową, zawierał obszerną legendę, opisującą wszystkie wskazane święta. Wielkiego popytu nie miał. Pierwszego z nich nie sprzedałem w ogóle.

 

Ale nie zrezygnowałeś?

 

Jak powiedziałem a... Kolejne miały już nabywców, chociaż wciąż marketing kuleje. Ale moje kalendarze nie bardzo nadają się też do powszechnego użytku, raczej nie zdałyby egzaminu wisząc np. w jakimś sklepie za ladą. Każdy z nich to odmienne, powiedziałbym wręcz – dzieło. Oparte są o podobny schemat czyli kalendarz gregoriański w formie kołowej, ale każdy zawiera inne informacje, inne ciekawostki, charakterystyczne dla świata, dla danego roku. Zmieniam też technikę. Ostatnie cztery są już drukowane na foliach. Na przykład najnowszy, na 2019 rok, składa się z czterech folii, każda w jednym, podstawowym kolorze, można te folie nakładać na siebie w dowolnej kolejności uzyskując tym samym odmienną kolorystykę całości. Folie są transparentne, więc każda z nich może być też prezentowana samodzielnie. Jedna z warstw zawiera dane dotyczące obszarów występowania różnych wyznań na świecie, druga – migracje ludzi od początków istnienia naszej rasy, a trzecia – sto największych miast na świecie. To – oczywiście – poza stałymi elementami: kalendarzem gregoriańskim, lunarnym, z zaznaczeniem pór roku i świąt tym razem aż czternastu wyznań. Drukuję je w niewielkiej, limitowanej serii 50 sztuk. Dotychczas opracowane kalendarze obejmują 10 ostatnich lat. Mam zamiar zrobić ich jeszcze... 18. Dokładnie tyle, ile trzeba.


 

Dlaczego akurat tylko 28?

 

Bo co tyle lat kalendarz gregoriański się powtarza. Układ dat: dni i miesięcy z kalendarza pierwszego będzie taki sam, jak byłby w kalendarzu nr 29. Zasadniczo można więc mieć tylko tych 28 kalendarzy i mieć zawsze aktualny przez stulecia.

 

Czyli chcesz przez 28 lat robić co roku nowy, niezwykle skomplikowany, ale i atrakcyjny kalendarz? To przecież dla wielu prawie połowa życia, no.. niech chociażby i 1/3, ale też ogrom...

 

Fakt. Wymaga to sporo determinacji i samozaparcia. Sam pomysł, by zajmować się jednym zagadnieniem z 28-letnią perspektywą wydaje się prawie utopijny. Ale mam już za sobą aż 10 tych kalendarzy, więc zostało tylko...18.

 

A jak je już wszystkie zrobisz? Jakie plany? Równie wieloletnie?

 

Cóż, będę już miał wtedy 54 lata, kto może przewidzieć tak odległą przyszłość... Na razie to nawet trudno mi przewidzieć co będzie za rok, bo każdy kalendarz to zupełnie coś nowego, tworzone od podstaw. Każdy jest znacznie bardziej skomplikowany, każdy wymaga więcej pracy, ale i każdy z nich jest, ja tak przynajmniej uważam, sztuką. Być może taką też opinię będą mieli jurorzy w Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy Gregor, który odbędzie się w Stuttgardzie, w którym to konkursie zamierzam wystawić swój najnowszy kalendarz. Na podobnych konkursach organizowanych w Polsce zdarzało mi się już zbierać laury: drugie, trzecie miejsca i wyróżnienia.

 

Masz jeszcze czas na inne hobby?

 

Tak. Bo lubuję się również w fotografii analogowej, więc wiele spaceruję po lasach i polach, i robię zdjęcia. W większości do szuflady, ale też zdarza mi się je prezentować, między innymi na Olsztyńskich Biennale Sztuki. I między innymi z tego powodu zostałem na Mazurach, chociaż był moment w naszym rodzinnym życiu, że mogliśmy wrócić na Śląsk. Tam jednak do moich fotograficznych pasji brakowałoby mi klimatu i obiektów. Z perspektywy tych 10 lat wiem, że wolę Szczytno niż Gliwice.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22