Wtorek, 16 Październik, Imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Jurand wróci, gdy Unia się dorzuci (zdjęcia)


Lokalny browar produkujący, i tu uwaga... piwo Jurand Szczytno, muzeum browarnictwa i niewielka restauracyjka – jest na to szansa. Nowy właściciel browaru inwestycję uzależnia jednak od środków unijnych.



Browar nowego właściciela ma od października ubiegłego roku. Firma, którą kieruje Jakub Gromek nastawiona jest na produkcję różnego rodzaju alkoholu. Ale stawia też na lokalność. Produkuje dwa regionalne trunki: „Wódka z Mazur” i „Bielik”. Nowy właściciel nie skupia się jednak wyłącznie na produkcji alkoholu. Ma znacznie szerszą wizję rozwoju i zagospodarowania browaru w Szczytnie.

 

Powrót Juranda Szczytno?

- Kupując ten obiekt od początku myśleliśmy o stworzeniu w nim czegoś więcej – mówi Jakub Gromek. - Mamy pomysł na muzeum browarnictwa, produkcję lokalnego piwa, może niewielką restaurację. Mamy prawa do marki Jurand Szczytno. I nie ukrywam, że chętnie wrócilibyśmy do produkcji właśnie tego piwa, bo z tego co wiem było ono jednym z lepszych w regionie.

Niestety, w browarze w Szczytnie zachowało się niewiele elementów ze starej, oryginalnej poniemieckiej linii warzelniczej.

 

Warunek – środki unijne


- Właściwie zostały tylko dwie otwarte kadzie, których i tak pewnie nie będziemy mogli już użyć do produkcji piwa – mówi Gromek. - Ale jako eksponat na pewno mogą służyć.

Pozostałe elementy instalacji warzelniczej zostały zniszczone lub wywiezione z browaru. Zrobił to najprawdopodobniej poprzedni właściciel. Doszło do tego, bo konserwator zabytków swoją „opieką” objął mury, teren browaru, ale zapomniał o instalacji, wyposażeniu. Szkoda, bo obecny właściciel, chcąc uruchomić muzeum browarnictwa, będzie musiał odtworzyć całą instalację warzelniczą. Ale jest na to szansa, bo nawiązał współpracę z niemiecką firmą zajmującą się profesjonalnie uruchamianiem takich lokalnych, historycznych browarów.

Plany na zagospodarowania szczycieńskiego browaru są ciekawe, i oby się spełniły. Nowy właściciel browaru nie ukrywa jednak, że realizację inwestycji uzależnia od pozyskania środków unijnych. Wszystko ma rozstrzygnąć się w najbliższych pięciu latach.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-10-15 10:54:17

II Jarmark Smaku w Dźwierzutach (zdjęcia)

  • Wtorek, 2018-10-09 14:09:18

Piłka z pieczonym ziemniakiem (zdjęcia)

  • Poniedziałek, 2018-10-08 16:35:53

Rywalizowali o puchar sołtysa (zdjęcia)

  • Niedziela, 2018-10-07 19:48:21

Smak piwa Jurand wraca do Szczytna


Komentarze

  • Dwie oferty na stołek po dyrektorze Cimoszyńskim
    a Wilczek to z jakiej partii ,PO czy PSL ?????
    Autor: lulu
    2018-10-15 19:26:22
  • Szczytno potrzebuje nowej energii
    Doświadczenie zdobyte w ZOMO też się pewnie przyda na te mosty, drogi i ścieżki...
    Autor: pamiętliwy
    2018-10-15 11:10:36
  • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
    Do "Śmiechu warte". Nieco późna pora, ale mnie tknęło, żeby sobie pobuszować w necie. Zgadzam się z Tobą, że to smutne. Ale taka prawda. Wolę dać się okradać komuś, kogo znam znam. Mniej więcej wiem z czego mnie skroi. Te nowe wilczki, czy tam warchlaczki - w ogóle mają kiepskie pojęcie o świecie. Zmiana jest potrzebna. Tu nie ma dyskusji. Ale zmiana na lepsze, a nie zmiana "na nowszy model". Górska stoi za Wilczkiem. Wilczek stoi za Górską. Za Gontarzewskim stoi PiS. Za Mańkowskim stoją sportowcy + PSL + PO. PSL+PO + Mańkowski stoją za Starostą. Znikąd ratunku. Ci tzw. młodzi w tych tzw. stowarzyszeniach są nabierani - albo dają się nabierać - więc im nie wierzę, bo dają twarz starym układom. Młode świnki, stare świnki - co to za różnica. Wolę te bardzie utuczone - mniej jedzą - a ja je kiedyś dopadnę - Biały Kieł
    Autor: Śmieszek
    2018-10-15 01:44:53
  • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
    Ona nie pracuje dla niczyjego dobra, wraz z innymi zabroniła pozostać, mieszkać matce i dziecku w swoim mieście Szczytnie,i nie jest w takim przypadku burmistrzem dla Wszystkich jak mòwi itd.matka tą ma zdolności między innymi rzeźbiarskie, dziecko też ma zdolności, i nawet jeśli by po nich coś pozostało to nikt w takim przypadku nie ma do tego prawa, nie mają prawa wyciągać po to rąk. Amen.
    Autor: Megi
    2018-10-14 22:04:58
  • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
    Czyli Śmieszku cenisz stare układy, bo już się najedli? Bardzo to smutne, że tak wygląda na ten moment sytuacja w mieście, które zmarnowało w ten sposób swój potencjał, jeżeli stare wadery i basiory nadal się nie najedli za podatników pieniądze. To kpina z demokracji.
    Autor: Śmiechu warte
    2018-10-14 22:04:41
  • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
    Do "Śmiechu warte". No to tak: te stare basiory i wadery bardzo dobrze prowadzą swoje młode wilki (wilczki). To widać, słychać i czuć. Z każdej strony. Jak wejdzie ten młody miot, to po prostu będzie jatka, bo się będzie chciał odkuć za lata niedojadania. Natomiast basiory i wadery już utuczone nie będą może takie "żerkie". Poza tym wiedzą jak się poruszać po tym lesie, co go znają od lat. Ponadto te wadery i basiory to gruba przesada: wszyscy ciągną do koryta, a więc knury, lochy i warchlaki. Z pozdrowieniami - Biały Kieł
    Autor: Śmieszek
    2018-10-14 20:04:24
  • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
    Krzysiu, więcej charyzmy niż u ciebie.
    Autor: Wilczy pazur
    2018-10-14 19:31:39
  • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
    Owej charyzmy i pazura u Pana Wilczka nieto nie widać jedyne co można dostrzec po spolegliwość i partyjne powiązania.
    Autor: Krzysztof
    2018-10-14 11:15:44
  • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
    Śmieszku, a jak wyjaśnisz takie zachowanie: cztery kadencję w samorządzie, a teraz piątą? Nie polityk a gospodarz? Chyba odwrotnie.
    Autor: Śmiechu warte
    2018-10-12 20:00:33
  • GWIAZDKI Czytelniczki trafiły do sierżanta Niedzieli
    To ja bym chciał aby NIEDZIELA trwała w Szczytnie zawsze! Gratulacje!
    Autor: Waga
    2018-10-12 13:32:58