Sobota, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jurand wróci, gdy Unia się dorzuci (zdjęcia)


Lokalny browar produkujący, i tu uwaga... piwo Jurand Szczytno, muzeum browarnictwa i niewielka restauracyjka – jest na to szansa. Nowy właściciel browaru inwestycję uzależnia jednak od środków unijnych.Browar nowego właściciela ma od października ubiegłego roku. Firma, którą kieruje Jakub Gromek nastawiona jest na produkcję różnego rodzaju alkoholu. Ale stawia też na lokalność. Produkuje dwa regionalne trunki: „Wódka z Mazur” i „Bielik”. Nowy właściciel nie skupia się jednak wyłącznie na produkcji alkoholu. Ma znacznie szerszą wizję rozwoju i zagospodarowania browaru w Szczytnie.

 

Powrót Juranda Szczytno?

- Kupując ten obiekt od początku myśleliśmy o stworzeniu w nim czegoś więcej – mówi Jakub Gromek. - Mamy pomysł na muzeum browarnictwa, produkcję lokalnego piwa, może niewielką restaurację. Mamy prawa do marki Jurand Szczytno. I nie ukrywam, że chętnie wrócilibyśmy do produkcji właśnie tego piwa, bo z tego co wiem było ono jednym z lepszych w regionie.

Niestety, w browarze w Szczytnie zachowało się niewiele elementów ze starej, oryginalnej poniemieckiej linii warzelniczej.

 

Warunek – środki unijne


- Właściwie zostały tylko dwie otwarte kadzie, których i tak pewnie nie będziemy mogli już użyć do produkcji piwa – mówi Gromek. - Ale jako eksponat na pewno mogą służyć.

Pozostałe elementy instalacji warzelniczej zostały zniszczone lub wywiezione z browaru. Zrobił to najprawdopodobniej poprzedni właściciel. Doszło do tego, bo konserwator zabytków swoją „opieką” objął mury, teren browaru, ale zapomniał o instalacji, wyposażeniu. Szkoda, bo obecny właściciel, chcąc uruchomić muzeum browarnictwa, będzie musiał odtworzyć całą instalację warzelniczą. Ale jest na to szansa, bo nawiązał współpracę z niemiecką firmą zajmującą się profesjonalnie uruchamianiem takich lokalnych, historycznych browarów.

Plany na zagospodarowania szczycieńskiego browaru są ciekawe, i oby się spełniły. Nowy właściciel browaru nie ukrywa jednak, że realizację inwestycji uzależnia od pozyskania środków unijnych. Wszystko ma rozstrzygnąć się w najbliższych pięciu latach.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Spółka „Verdancy” podbija pasymską Koreę
  A co z \"Natura 2000\"? Co z ptactwem które gniazduje/żyje na tych terenach? Środowisko zostanie naruszone nieodwracalnie! Co za bzdura!Od kiedy można od tak dostać pozwolenie na budowę nad wodą lub na wodzie i to w obszarze chronionym?!
  Autor: Patrycja
  2019-02-22 19:56:04
 • „Jedynka” i „dwójka” mistrzami powiatu
  Sobieski nie wygrał? Niemożliwe XDD Chyba ten rok nie należy do najlepszych dla szkoły nr 3
  Autor: Lol
  2019-02-22 15:13:40
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Oto nowa najnowsza masowa produkcja made in Szczytno łoficery po 4 latach na 6 grupach w programie studiów proszę obowiązkowo \"studentom\" puszczać takie pozycje jak ojciec Mateusz, Miami Vice, W11, 07 zgłoś się, Szklana Pułapka a tym ambitniejszym lot nad kukułczym gniazdem
  Autor: Pan łoficer tak się pisze?
  2019-02-22 13:07:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dramat kto wymyślił taki kretynizm. Ta aberacja a właściwie patologia już kiedyś była o takich złotych dzieciach Szczytna mówiło się pampersy. Przychodzili do jednostek i uczył ich sierżant bo aspirant nie miał czasu na takie głupoty. Pomysł to porażajacą głupota ale ta instytucja i tak się stacza. Będzie produkować pseudo oficerów, matołków, tym co planujecie zrobić degradujecie stopień oficera i doprowadzicie do konfliktów w jednostkach. Gratuluję Panie Szymczyk świetny pomysł długo Pan nad tym myślał?
  Autor: Jestem oficerem i mam 4 lata
  2019-02-22 13:00:11
 • Zwyciężyć własne życie
  Brawo!!! Życzę Pani wszystkiego dobrego. Trzymam kciuki!!!
  Autor: varadero
  2019-02-22 11:55:08
 • Rosja połączy Szczytno z Biskupcem
  Mam nadzieję , że skrzyżowania ścieżki rowerowej z drogami publicznymi i lokalnymi będą bezkolizyjne.? Czy znowu tylko rowerzyści będą mieli (pierwszeństwo) -przywileje a kierowcy utrapienie?
  Autor: bezpieczny kierowca
  2019-02-22 08:01:09
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Czyżby to pan komendant rektor doktor inspektor Marek Fałdowski wymyślił? Jakoś mnie to nie dziwi.
  Autor: lubiepolicje
  2019-02-22 03:43:33
 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01