Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Jubileuszowe smakowitości Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” (zdjęcia)


Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” to jedna z... najpyszniejszych organizacji w naszym powiecie. Panie skupione w stowarzyszaniu to mistrzynie kuchni. Potraw, którymi częstują swoich gości, próżno szukać nawet w najlepszych restauracjach. Ich domowy smak jest po prostu nie do podrobienia. „Kolonia nad Szkwą” świętowała swoje 10 urodziny.Stowarzyszenia tworzą ludzie – ci z Koloni robią to perfekcyjnie już od 10 lat. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wciąż zaskakują mieszkańców gminy, ale właściwie i całego kraju, bo w Koloni turystów przecież nie brakuje – kulinarnymi talentami. Potrawy przez nie przygotowane są nie do podrobienia.

 

Rozkosz dla podniebienia

 

- Wiele słyszałem o imprezach kulinarnych w gminie Świętajno, o wiosce smaku, ale nie spodziewałem się, że zwykłe pierogi, czy chleb ze smalcem mogą być tak dobre – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Zygmunt Baprawski, który wspólnie z żoną przyjechał na urlop do Spychowa. - Jesteśmy dziś na tej uroczystości przypadkiem, ale naprawdę te panie potrafią doskonale gotować.

 

Wioska Smaku

 

Uroczystości jubileuszowe zorganizowano 7 lipca w Koloni. Było to też jednocześnie 10 spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich – Kolonia 2018. Prezesem stowarzyszenia jest Donata Chrostek, dyrektor miejscowej szkoły. - Nasze panie to Bractwo Kulinarne, które organizuje warsztaty kulinarne, pielęgnując tradycje z dawnych Mazur. Biorąc pod uwagę talenty kulinarne naszych pań, potencjał Koloni, bogaty w wiele osobliwości historyczno-przyrodniczych, stworzyliśmy produkt Kolonia – Wioska Smaku. Pracujemy nad ofertą Wioski Smaku, która ma poprawić atrakcyjność turystyczną Koloni, spowoduje wzrost aktywności mieszkańców, wzbogaci ofertę kulinarną i edukacyjną dostępną dla wszystkich chętnych, poprawi walory estetyczne miejscowości i standard życia jej mieszkańców.

 

Aktywność okraszona sukcesami

 

Stowarzyszenie organizuje też rokrocznie Gminny Turniej w Warcaby Klasyczne dla szkół podstawowych. - Realizowaliśmy projekt Most Wielopokoleniowy nad rzeką Szkwą, finansowany z FIO – wylicza prezes Chrostek. - Sukcesem stowarzyszenia jest również przygotowanie dla społeczności Wesela Mazurskiego. Fundusze na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Szczytnie. Przy stowarzyszeniu działa zespół „Kolonianki” oraz „Bractwo Kulinarne” inaczej Koło Gospodyń Wiejskich. Jesteśmy partnerem w realizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w gminie Świętajno. Organizujemy wieczornice z okazji odzyskania niepodległości. W 2010 roku zostaliśmy wyróżnieni statuetką „JURANDA”.

Stowarzyszenie jest członkiem Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Herold” oraz partnerstwa na rzecz rozwoju gminy Świętajno „Dębomir”.

 

 

 

 

Bractwo Kulinarne tworzą:

 

Karolina Kaźmierczak

- szefowa Koła Gospodyń Wiejskich „Bractwo Kulinarne”, mistrzyni wszystkiego, autorytet kulinarny dla wszystkich członków stowarzyszenia, specjalność: pyszny bigos, zupa gulaszowa z zacierkami.

 

 

 

Zofia Wilczewska

- skarbnica wiedzy o dawnych tradycyjnych potrawach, sztuczek kulinarnych oraz mistrzyni perfekcyjnego ciasta drożdżowego, blin z maczanką przygotowana ze smalcu i śmietany. PYCHA.


 

 

Teresa Krysztopik

– mistrzyni w pieczeniu placków.

 

 

Alina Włodarczyk

– specjalistka od zapiekanek ziemniaczanych, frytek.

 

Donata Bucińska

– specjalistka od wypieku ciast.

 

Grażyna Skrajna

– pyszne jagodzianki, gofry i doprawianie solą „cichaczem” zup po szefowej.

 

Monika Gwiazda

- gwiazda od pysznego podpiwku i ogórków kiszonych.

 

Bogusia Piećkan

- placki męskie (ziemniaczane z solidną wkładką mięsną).

 

Danuta Ślubowska

– mistrzyni bezbolesnego krojenia cebuli i pysznego smalcu.

 

Wanad Rapacka

– niedościgniona twórczyni kopytek i gołąbków.

 

 

Ewa Tańska

– mistrzowskie wyrabianie ciasta pierogowego, pierogi oraz wraz z Danutą Ślubowską przygotowanie pysznego smalcu.

 

Helena Więcek

– animator zajęć, warsztatów i wypadów krajoznawczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08
 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27