Środa, 15 Sierpień, Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Jubileuszowe smakowitości Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” (zdjęcia)

Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” to jedna z... najpyszniejszych organizacji w naszym powiecie. Panie skupione w stowarzyszaniu to mistrzynie kuchni. Potraw, którymi częstują swoich gości, próżno szukać nawet w najlepszych restauracjach. Ich domowy smak jest po prostu nie do podrobienia. „Kolonia nad Szkwą” świętowała swoje 10 urodziny.Stowarzyszenia tworzą ludzie – ci z Koloni robią to perfekcyjnie już od 10 lat. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wciąż zaskakują mieszkańców gminy, ale właściwie i całego kraju, bo w Koloni turystów przecież nie brakuje – kulinarnymi talentami. Potrawy przez nie przygotowane są nie do podrobienia.

 

Rozkosz dla podniebienia

 

- Wiele słyszałem o imprezach kulinarnych w gminie Świętajno, o wiosce smaku, ale nie spodziewałem się, że zwykłe pierogi, czy chleb ze smalcem mogą być tak dobre – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Zygmunt Baprawski, który wspólnie z żoną przyjechał na urlop do Spychowa. - Jesteśmy dziś na tej uroczystości przypadkiem, ale naprawdę te panie potrafią doskonale gotować.

 

Wioska Smaku

 

Uroczystości jubileuszowe zorganizowano 7 lipca w Koloni. Było to też jednocześnie 10 spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich – Kolonia 2018. Prezesem stowarzyszenia jest Donata Chrostek, dyrektor miejscowej szkoły. - Nasze panie to Bractwo Kulinarne, które organizuje warsztaty kulinarne, pielęgnując tradycje z dawnych Mazur. Biorąc pod uwagę talenty kulinarne naszych pań, potencjał Koloni, bogaty w wiele osobliwości historyczno-przyrodniczych, stworzyliśmy produkt Kolonia – Wioska Smaku. Pracujemy nad ofertą Wioski Smaku, która ma poprawić atrakcyjność turystyczną Koloni, spowoduje wzrost aktywności mieszkańców, wzbogaci ofertę kulinarną i edukacyjną dostępną dla wszystkich chętnych, poprawi walory estetyczne miejscowości i standard życia jej mieszkańców.

 

Aktywność okraszona sukcesami

 

Stowarzyszenie organizuje też rokrocznie Gminny Turniej w Warcaby Klasyczne dla szkół podstawowych. - Realizowaliśmy projekt Most Wielopokoleniowy nad rzeką Szkwą, finansowany z FIO – wylicza prezes Chrostek. - Sukcesem stowarzyszenia jest również przygotowanie dla społeczności Wesela Mazurskiego. Fundusze na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Szczytnie. Przy stowarzyszeniu działa zespół „Kolonianki” oraz „Bractwo Kulinarne” inaczej Koło Gospodyń Wiejskich. Jesteśmy partnerem w realizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w gminie Świętajno. Organizujemy wieczornice z okazji odzyskania niepodległości. W 2010 roku zostaliśmy wyróżnieni statuetką „JURANDA”.

Stowarzyszenie jest członkiem Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Herold” oraz partnerstwa na rzecz rozwoju gminy Świętajno „Dębomir”.

 

 

 

 

Bractwo Kulinarne tworzą:

 

Karolina Kaźmierczak

- szefowa Koła Gospodyń Wiejskich „Bractwo Kulinarne”, mistrzyni wszystkiego, autorytet kulinarny dla wszystkich członków stowarzyszenia, specjalność: pyszny bigos, zupa gulaszowa z zacierkami.

 

 

 

Zofia Wilczewska

- skarbnica wiedzy o dawnych tradycyjnych potrawach, sztuczek kulinarnych oraz mistrzyni perfekcyjnego ciasta drożdżowego, blin z maczanką przygotowana ze smalcu i śmietany. PYCHA.

 

 

Teresa Krysztopik

– mistrzyni w pieczeniu placków.

 

 

Alina Włodarczyk

– specjalistka od zapiekanek ziemniaczanych, frytek.

 

Donata Bucińska

– specjalistka od wypieku ciast.

 

Grażyna Skrajna

– pyszne jagodzianki, gofry i doprawianie solą „cichaczem” zup po szefowej.

 

Monika Gwiazda

- gwiazda od pysznego podpiwku i ogórków kiszonych.

 

Bogusia Piećkan

- placki męskie (ziemniaczane z solidną wkładką mięsną).

 

Danuta Ślubowska

– mistrzyni bezbolesnego krojenia cebuli i pysznego smalcu.

 

Wanad Rapacka

– niedościgniona twórczyni kopytek i gołąbków.

 

 

Ewa Tańska

– mistrzowskie wyrabianie ciasta pierogowego, pierogi oraz wraz z Danutą Ślubowską przygotowanie pysznego smalcu.

 

Helena Więcek

– animator zajęć, warsztatów i wypadów krajoznawczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • SKS Szczytno rusza do boju o IV ligę i mieszkańców miasta
  Mało masz pieniedzy tylko pieniadze i pieniadze zone zostawic dla lafiryzny nie interesowac się dziecmi tylko pieniadze i kochanki a kobieta sama musiała wychować dzieci myslisz ze pieniedzmi zrekąpecujesz brak ojca i ojcowskiej miłosci a kochanka wstyd i chanba
  Autor: Halina K
  2018-08-15 18:10:37
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Do "Niezależnie": To bardzo dobry dobry pomysł, aby zmniejszyć o połowę zatrudnienie w DPS przy 130 pensjonariuszach, którzy mają zaburzenia psychiczne i niepełnosprawności! Bardzo dobry pomysł na to, aby na przeciwko jednej "umieralni" - powstała druga. Pracownicy mający bezpośredni kontakt z mieszkańcami DPS są - mam prawo przypuszczać - narażeni na duży stres, wynikający z codziennego kontaktu z osobami chorymi, nie do końca odpowiadającymi za swoje czyny. Każdy, kto miał w domu osobę przewlekle i ciężko chorą - wie o co chodzi. Ale w domu wspomaga się bliższa i dalsza rodzina. A tu? Praca tego rodzaju wyczerpuje fizycznie i psychicznie. Pomoc psychologiczna należy się również pracownikom - opiekunom. Gdyby organizacja instytucji obejmowała prawdziwą terapię, to byliby tacy terapeuci z prawdziwego zdarzenia zatrudnieni. Ale na wszystkim się oszczędza. A potem ktoś pisze, że pracownicy są nie tacy, jak trzeba i należy ich wymienić. A może to organizator placówki nie zapewnia odpowiednich środków na jej prawidłowe funkcjonowanie? A dyrektor miota się między wymogami, a środkami i też nie wytrzymuje? Konieczna jest mediacja, ani kurs kolizyjny. Współczuję rzeczywiście pracownikom bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami - podopiecznymi w DPS. Minimum komfortu pracy w takiej instytucji to podstawa, aby mogli dalej wypełniać swoje obowiązki bez zbędnych obciążeń.
  Autor: Waga
  2018-08-15 16:13:20
 • SKS Szczytno rusza do boju o IV ligę i mieszkańców miasta
  Lepiej wielki prezesie byś się dziećmi zajął które zostawiłeś dla pielęgniary
  Autor: Ilona29
  2018-08-15 13:26:02
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  glądałam program Alarm, i nigdy wcześniej tak nieobiektywnego programu nie widziałam. Nie rozumiem ludzi z zakrytymi twarzami- jeśli praca odbija się na ich zdrowiu to poprostu się z niej odchodzi - zdrowie jest bezcenne. Butelki, brut, karaluchy, złe jedzenie alkohol- to pytam gdzie są pracownicy ( w tym stresie i zajętym czasie na narzekanie nie są w stanie pracować?). Czemu osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku nie sprzątają, aż karaluchy się zalęgły ( chociaż, żeby były karaluchy musi ktoś chociaż jedną samice przynieść, one nie rozmnażają się z kurzu ????).Całe parapety w butelkach ( nie sądzę, że to z jednego dnia), czemu nikt tego nie sprząta. Jeśli ludzi są truci, to co robi kuchnia i intendent ( źle zorganizowane zakupy i gotowanie?), i sanepid - czemu nie ma nigdzie jego stanowiska, że jest tak tragicznie,że ludzie umierają. Jeśli ludzie piją i nie mają zorganizowanego czasu wolnego to gdzie są terapeuci, psycholog,psychiatra itp?. To może zamiast czepiać się dyrektora, który jest jeden, zacząć rozliczać pracowników z ich obowiązków. Wynagrodzenie pobiera się za rzetelnie wykonane swoje obowiazki, a nie za robienie kariery medialnej na pomówieniach( nie były podane, żadne fakty). Wymienić załoge, to może problemy się rozwiążą same, a może połowę zwolnić ( bo jest za dużo pracowników)),to jak ludzie będą mieli pracę to nie będą mieli czasu na sztuczne afery. Jak widać było tam kilku dyrektorów i każdy zły, a może problem jest w pracownikach, a nie kolejnym dyrektorze ?
  Autor: Niezależnie
  2018-08-15 09:58:19
 • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
  Popieramy i wspieramy! Pan Krzysztof Mańkowski to świetny kandydat! Powodzenia!
  Autor: Lidia
  2018-08-15 00:06:27
 • Protest... sąd w Szczytnie
  Dziadzius dobrze pamieta czasy komunistyczne i nie wstydzić się młodym ludziom prać mózgi .
  Autor:
  2018-08-14 18:28:45
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Pamietajmy, ze tu chodzi o dobro podopiecznych. Zła atmosfera odbija sie również na mieszkańcach Domu. Wierze w to i wiem, że związki zawodowe doprowadza do tego, ze atmosfera sie oczysci, personel bedzie z chęcią do pracy przychodzili a mieszkańcy będą zadowoleni z pobytu w tym ośrodku trzymam kciuki!!! Ps. A machlojki, przekręty i inne rzeczy min. Mobbing skończą sie...
  Autor: Sanatariusz:)
  2018-08-14 17:45:34
 • Karma wraca – felieton Jerzego Niemczuka
  A może właśnie w tej sytuacji "karma" wróciła?
  Autor: franek
  2018-08-14 13:46:28
 • Czy Pasym stanie się mazurskim Kazimierzem Dolnym?
  ślimak był zawsze symbolem powolności symbolem i herbem Pasymia zawsze była Matka Boża ktoś tu coś pomieszal
  Autor: swojak
  2018-08-14 12:30:15
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  Ciekawe pytania, z niektórymi na pewno bym się zgodził. Nawet bym zapytał szerzej... Czy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczytnie awans na kierownika otrzymała synowa Pana Wójta ? Czy był konkurs..... itd...
  Autor: Mieszkaniec gminy
  2018-08-14 09:52:01