Sobota, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jubileuszowe smakowitości Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” (zdjęcia)


Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” to jedna z... najpyszniejszych organizacji w naszym powiecie. Panie skupione w stowarzyszaniu to mistrzynie kuchni. Potraw, którymi częstują swoich gości, próżno szukać nawet w najlepszych restauracjach. Ich domowy smak jest po prostu nie do podrobienia. „Kolonia nad Szkwą” świętowała swoje 10 urodziny.Stowarzyszenia tworzą ludzie – ci z Koloni robią to perfekcyjnie już od 10 lat. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wciąż zaskakują mieszkańców gminy, ale właściwie i całego kraju, bo w Koloni turystów przecież nie brakuje – kulinarnymi talentami. Potrawy przez nie przygotowane są nie do podrobienia.

 

Rozkosz dla podniebienia

 

- Wiele słyszałem o imprezach kulinarnych w gminie Świętajno, o wiosce smaku, ale nie spodziewałem się, że zwykłe pierogi, czy chleb ze smalcem mogą być tak dobre – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Zygmunt Baprawski, który wspólnie z żoną przyjechał na urlop do Spychowa. - Jesteśmy dziś na tej uroczystości przypadkiem, ale naprawdę te panie potrafią doskonale gotować.

 

Wioska Smaku

 

Uroczystości jubileuszowe zorganizowano 7 lipca w Koloni. Było to też jednocześnie 10 spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich – Kolonia 2018. Prezesem stowarzyszenia jest Donata Chrostek, dyrektor miejscowej szkoły. - Nasze panie to Bractwo Kulinarne, które organizuje warsztaty kulinarne, pielęgnując tradycje z dawnych Mazur. Biorąc pod uwagę talenty kulinarne naszych pań, potencjał Koloni, bogaty w wiele osobliwości historyczno-przyrodniczych, stworzyliśmy produkt Kolonia – Wioska Smaku. Pracujemy nad ofertą Wioski Smaku, która ma poprawić atrakcyjność turystyczną Koloni, spowoduje wzrost aktywności mieszkańców, wzbogaci ofertę kulinarną i edukacyjną dostępną dla wszystkich chętnych, poprawi walory estetyczne miejscowości i standard życia jej mieszkańców.

 

Aktywność okraszona sukcesami

 

Stowarzyszenie organizuje też rokrocznie Gminny Turniej w Warcaby Klasyczne dla szkół podstawowych. - Realizowaliśmy projekt Most Wielopokoleniowy nad rzeką Szkwą, finansowany z FIO – wylicza prezes Chrostek. - Sukcesem stowarzyszenia jest również przygotowanie dla społeczności Wesela Mazurskiego. Fundusze na to przedsięwzięcie pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Szczytnie. Przy stowarzyszeniu działa zespół „Kolonianki” oraz „Bractwo Kulinarne” inaczej Koło Gospodyń Wiejskich. Jesteśmy partnerem w realizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w gminie Świętajno. Organizujemy wieczornice z okazji odzyskania niepodległości. W 2010 roku zostaliśmy wyróżnieni statuetką „JURANDA”.

Stowarzyszenie jest członkiem Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Herold” oraz partnerstwa na rzecz rozwoju gminy Świętajno „Dębomir”.

 

 

 

 

Bractwo Kulinarne tworzą:

 

Karolina Kaźmierczak

- szefowa Koła Gospodyń Wiejskich „Bractwo Kulinarne”, mistrzyni wszystkiego, autorytet kulinarny dla wszystkich członków stowarzyszenia, specjalność: pyszny bigos, zupa gulaszowa z zacierkami.

 

 

 

Zofia Wilczewska

- skarbnica wiedzy o dawnych tradycyjnych potrawach, sztuczek kulinarnych oraz mistrzyni perfekcyjnego ciasta drożdżowego, blin z maczanką przygotowana ze smalcu i śmietany. PYCHA.


 

 

Teresa Krysztopik

– mistrzyni w pieczeniu placków.

 

 

Alina Włodarczyk

– specjalistka od zapiekanek ziemniaczanych, frytek.

 

Donata Bucińska

– specjalistka od wypieku ciast.

 

Grażyna Skrajna

– pyszne jagodzianki, gofry i doprawianie solą „cichaczem” zup po szefowej.

 

Monika Gwiazda

- gwiazda od pysznego podpiwku i ogórków kiszonych.

 

Bogusia Piećkan

- placki męskie (ziemniaczane z solidną wkładką mięsną).

 

Danuta Ślubowska

– mistrzyni bezbolesnego krojenia cebuli i pysznego smalcu.

 

Wanad Rapacka

– niedościgniona twórczyni kopytek i gołąbków.

 

 

Ewa Tańska

– mistrzowskie wyrabianie ciasta pierogowego, pierogi oraz wraz z Danutą Ślubowską przygotowanie pysznego smalcu.

 

Helena Więcek

– animator zajęć, warsztatów i wypadów krajoznawczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Spółka „Verdancy” podbija pasymską Koreę
  A co z \"Natura 2000\"? Co z ptactwem które gniazduje/żyje na tych terenach? Środowisko zostanie naruszone nieodwracalnie! Co za bzdura!Od kiedy można od tak dostać pozwolenie na budowę nad wodą lub na wodzie i to w obszarze chronionym?!
  Autor: Patrycja
  2019-02-22 19:56:04
 • „Jedynka” i „dwójka” mistrzami powiatu
  Sobieski nie wygrał? Niemożliwe XDD Chyba ten rok nie należy do najlepszych dla szkoły nr 3
  Autor: Lol
  2019-02-22 15:13:40
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Oto nowa najnowsza masowa produkcja made in Szczytno łoficery po 4 latach na 6 grupach w programie studiów proszę obowiązkowo \"studentom\" puszczać takie pozycje jak ojciec Mateusz, Miami Vice, W11, 07 zgłoś się, Szklana Pułapka a tym ambitniejszym lot nad kukułczym gniazdem
  Autor: Pan łoficer tak się pisze?
  2019-02-22 13:07:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dramat kto wymyślił taki kretynizm. Ta aberacja a właściwie patologia już kiedyś była o takich złotych dzieciach Szczytna mówiło się pampersy. Przychodzili do jednostek i uczył ich sierżant bo aspirant nie miał czasu na takie głupoty. Pomysł to porażajacą głupota ale ta instytucja i tak się stacza. Będzie produkować pseudo oficerów, matołków, tym co planujecie zrobić degradujecie stopień oficera i doprowadzicie do konfliktów w jednostkach. Gratuluję Panie Szymczyk świetny pomysł długo Pan nad tym myślał?
  Autor: Jestem oficerem i mam 4 lata
  2019-02-22 13:00:11
 • Zwyciężyć własne życie
  Brawo!!! Życzę Pani wszystkiego dobrego. Trzymam kciuki!!!
  Autor: varadero
  2019-02-22 11:55:08
 • Rosja połączy Szczytno z Biskupcem
  Mam nadzieję , że skrzyżowania ścieżki rowerowej z drogami publicznymi i lokalnymi będą bezkolizyjne.? Czy znowu tylko rowerzyści będą mieli (pierwszeństwo) -przywileje a kierowcy utrapienie?
  Autor: bezpieczny kierowca
  2019-02-22 08:01:09
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Czyżby to pan komendant rektor doktor inspektor Marek Fałdowski wymyślił? Jakoś mnie to nie dziwi.
  Autor: lubiepolicje
  2019-02-22 03:43:33
 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01