Wtorek, 21 Listopad, Imieniny: Janusza, Marii, Reginy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jęcznik - Chodnik widmo

Tytuł tego felietonu sugeruje, że może on mieć coś wspólnego z fantastyką, ale chyba bardziej ma coś wspólnego z fantazją, bo do fantastyki mu daleko, a fantazjować nikt nikomu nie zabroni. Fantazja to inaczej pewien wyobrażony scenariusz, który pozostaje w głowach mieszkańców Jęcznika z gminy Szczytno.


Z topografii wynika, że miejscowość Jęcznik położona jest pomiędzy trzema jeziorami i dwiema rzekami. Ot taka zwyczajna miejscowość położona w przepięknej okolicy. Raj dla turystów choć słabo odkryty. Wieś ma jeszcze jedną atrakcję. Tą atrakcją jest niewątpliwie droga krajowa nr 53. Jak biczem strzelił, przedziela ona miejscowość na pół, ale również łączy dwie połówki tej miejscowości. Aby zrozumieć o co dokładnie chodzi, trzeba zagłębić się w rys historyczny miejscowości. Jeszcze przed II wojną światową, w Jęczniku działał folwark. W jednej części zwanej przez mieszkańców „górką” znajdowały się zabudowania folwarku, natomiast w drugiej części znajdowały się domy robotników tzw. „czworaki”.

 

Obie części miejscowości dzieli odcinek około 300 metrów. I tu pojawia się wcześniej wspomniana fantazja. Mieszkańcy Jęcznika fantazjują, i swoich wizjach chcą połączenia tych dwóch części chodnikiem i nie dlatego, że mają takie widzi misi ale dlatego, że boją się o swoje bezpieczeństwo. Jak niebezpieczną drogą jest ta krajówka to chyba wszyscy wiedzą. Co chwila dochodzi do kolizji bądź wypadków. W ubiegłym roku, w samej miejscowości doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Zginęła kobieta stojąca obok przydrożnego krzyża. Ponadto ktoś mądry wpadł na genialny pomysł. Przystanki autobusowe rozmieścił na przeciwległych krańcach miejscowości. Mieszkańcy jadący w kierunku Szczytna lub przyjeżdżający z Olsztyna wsiadają i wysiadają na „górce” a ci przyjeżdżający ze Szczytna lub wyjeżdżający do Olsztyna wsiadają bądź wysiadają w ”czworakach”. Ot takie masło maślane. Z której strony by nie wsiadał i wysiadał z autobusu to i tak trzeba przejść niebezpieczny 300-stu metrowy odcinek.

 

Dlaczego jest on niebezpieczny? Ano dlatego, że po obu stronach jezdni nie ma chodnika. Jest natomiast wąskie pobocze. Prawo o ruchu drogowym podaje następującą definicję pobocza: „jest to część drogi przylegająca do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych, niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem albo prowadzenia zwierząt”. Zgodnie z przepisami pobocze powinno mieć szerokość minimum 1,25 metra. Czy to pobocze ma taką szerokość tego nie wiem i nie mierzyłem, bo nie na tym rzecz polega. Przepis swoje a życie swoje a prawda jest taka, że mieszkańcy Jęcznik, młodsze dzieci wożą sami do szkoły ponieważ boją się puścić ich samych do autobusu. Pobocze na tym odcinku drogi jest bardzo wąskie a ponadto znajduje się też most bez kładki dla pieszych. Pokonanie tego mostu przy takim ruchu pojazdów graniczy z cudem a co dopiero kiedy mijają się dwa pojazdy ciężarowe. Trzeba serwować się ucieczką do rowu bo albo TIR cię potrąci albo pęd powietrza wciągnie cię pod samochód. Dorosły ma problem aby utrzymać się na nogach a co dopiero małe dziecko z plecakiem na plecach.

 

Jednak aby spełnić swoje fantazje, mieszkańcy podjęli działania, które doprowadziłyby do zbudowania chodnika. Z prośbą o jego budowę, zwrócili się do Wójta Gminy Szczytno, ale ten nie jest właścicielem drogi i nic w tej kwestii nie może. Właściciel drogi czyli GDDiA, również odmówił bo przecież ma ważniejsze inwestycje jak choćby przebudowa S7 czy budowa obwodnicy Olsztyna. To co im tam chodnik w Jęczniku, tym bardziej, że w planach jest przebudowa drogi Szczytno – Olsztyn i Jęcznik ominie ona szerokim łukiem. Tylko jest jedno ale. Plany przebudowy tej drogi sięgają początku lat 70 ubiegłego stulecia. Z tych planów nic jednak nie wyszło. Od roku 2004, przymierzano się do budowy nowej trasy, która miała skrócić czas dojazdu do Olsztyna. Na wysokości Piec trasa miała odbić w lewo i ominąć Jęcznik i Grom.

 

Z tych planów również nic nie wyszło i nie wiadomo kiedy zostaną zrealizowane. Więc podpieranie się tym, że w końcu może powstanie ta droga, denerwuje tylko mieszkańców. Bo skoro nie powstała przez trzynaście lat, to i następne trzynaście upłynie zanim ktoś na poważnie zajmie się tym tematem. A chodnika jak nie było tak nie ma. Czarę goryczy przelała inwestycja w sąsiedniej miejscowości Grom. Ta sama droga, ten sam właściciel drogi, te same plany nowej drogi i w Gromie na przełomie 2016 i 2017 roku budowany jest chodnik po obydwu stronach drogi. Należy tylko pogratulować i zazdrościć mieszkańcom Gromu. Jednak mieszkańcy Jęcznika nie składają broni i jak zapowiadają będą walczyć do upadłego.

Ostatnio w telewizji modny jest serial „Gra o Tron”. Tu jest „gra o chodnik” a raczej o chodnik widmo, który pojawia się tylko w pobożnych życzeniach mieszkańców a następnie szybciutko znika. Mieszkańcy pełni obaw mówią, żeby nie było jak w przysłowiu „Polak mądry po szkodzie”, bo następna tragedia w Jęczniku nie jest potrzebna.

 

 

Roman ŻokowskiPowiązane wydarzenia

 • Środa, 2017-11-15 09:18:02

Droga, chodniki, ścieżki do budowy

 • Wtorek, 2015-12-01 17:02:07

Drewno zasypało chodnik

 • Piątek, 2015-08-07 12:54:00

Chodnik kością niezgodyKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Internauci zrzutke zrobimy na samochod i wiekszy dom w innym otoczeniukto jest za ja na tak zdecydowanie na szczytny cel tubylcom i wandalom na zlosc hahahahah
  Autor: mk
  2017-11-21 12:30:23
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wg info kierowniczki MOPS w Szczytnie ta cała "pani" Lidia nigdy w życiu nie pracowała. Zasiłek pobiera od czasów, kiedy nie miała jeszcze dzieci (obliczcie sobie ile to lat). Ten typ cechuje maksymalnie roszczeniowa postawa we wszelkich sprawach, w których moze coś uzyskać (bo jej sie należy). Ponadto normą stało się przyjmowanie przez nią coraz to innych mężczyzn w nocyi, a ostatnio również za dnia. Nie uważacie, że to nie zawiść a uczucie skrajnej niesprawiedliwości leży u podstaw niechęci prezentowanej przez tzw. sąsiadów. Bo jak mają się czuć ci, którzy swoje, również niezbyt dostatnie życie zapracowali przez długie lata? A tu nagle takiemu nierobowi i leniowi wszystko spada z nieba. A czy wiecie jakie zasiłki otrzymuje miesięcznie bidulka? Zainteresujcie się tym. I jeszcze ktoś ma czelnośc twierdzić, że zasłużył na ten remont. Czym niby? Objadaniem społeczeństwa? Dobro dzieci (prawie zresztą dorosłych) nie wymaga aby ich matka przez 24 godziny na dobę przebywała w domu bezczynnie (psując jedynie powietrze i ew. goszcząc miłych panów). Nie zaszkodziłoby jej pójść do pracy ale sie nie opłaca, bo przecież by zasiłki straciła. Do roboty! Masz u nas wszyskich dług do spłacenia za te 18 czy 20 lat życia na nasz koszt. Do tego dochodzi kompletnie nieetyczne postępowanie ze strony p. Dowbor i ekipy programu, która nie sprawdza komu pomaga, co prowadzi to to moralnie nagannych sytuacji.
  Autor: Zawiść?
  2017-11-21 11:42:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  ludzie którzy wysyłają ja do pracy zapominają ze przez to straci zasiłki i opiekuńcze na córkę... Takie mamy prawo w Polsce po przekroczeniu pewne kwoty brutto. Jak nawet znalazla prace dorywcza to pewnie Ci sami sasiedzi co ja wysylaja do pracy jako pierwsi by zameldowali ze pracuje "na czarno"....
  Autor: ass
  2017-11-21 10:45:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wstyd że taki rejon jest w polsce. Na jakimkolwiek portalu poznaję ludzi z Warmińsko-mazurskiego okazują się bardzo zawistnymi zazdrosnymi i bardzo podłymi ludzmi.Udaja przyjaźń by podstępem niszczyć ludzi. Bóg ich opuścił to judasze. Mają nas za idiotów żebrzą o jałmużnę bo są biedni. Biedni bo to śmierdzące lenie. Nawet pani Lidi nie życzą dobrze kobiecie która odważyła się być szczesliwa.
  Autor: Anna Konczak / pigi
  2017-11-21 09:00:04
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  tylko co na to szczycieńskie lasy
  Autor: nn
  2017-11-21 08:47:34
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Niestety u nas w kraju tak jest ze czesto pomoc nie trafia do najbardziej potrzebujacych tylko do cwaniakow. Moja znajoma z warszawy dostala mieszkanie komunalne aby gzic się z kochankiem mimo ze pracowala w zagranicznej firmie jako księgowa i zarabiają masę pieniedzy on też pracowal a jej dzieci zostały z ojcem. Tak samo ta o.Lidia ma na kosmetyki i łajdaków życie a do roboty się nie bierze.
  Autor: Ala nowak
  2017-11-21 07:50:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Nie tylko zwykli mieszkańcy są zawistni w tej mieścinie ale urzędasy z MOPSU to dopiero pokazują tam zawiść! Mam bardzo chorego ojca który wymaga całodobowej opieki w lipcu złożył podanie o umieszczenie go w domu opieki to zamiast zając się moim ojcem to zainteresowali się moim majątkiem i życiem prywatnym a decyzji o umieszczeniu w domu pomocy do dziś nie wydali. Mało tego jak zadzwoniłem żeby się dowiedzieć kiedy będzie wydana decyzja to usłyszałem w słuchawce jak pięknisia z mops rzuciła wyzwiskami w moim kierunku. Mimo złożonej skargi do Dyrektor mops w Szczytnie do dzisiejszego dnia nie zostałem przeproszony ani ta pięknisia nie poniosła żadnych konsekwencji, może jak Polsatowi udostępnię nagranie z tej rozmowy i pójdzie to na cały kraj to może wtedy wstydu się najedzą. Normalny człowiek tam od nich pomocy nie otrzyma.
  Autor: Z.S
  2017-11-21 04:49:43
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wschodnia mentalność. Tu się głosuje na pis, tu się klęczy na granicach z różańcem, tu się linczuje gdy ktoś wychyli głowę ponad przeciętność.
  Autor: barszcz
  2017-11-20 23:26:47
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Współczuję normalnym mieszkańcom Szczytna życia w towarzystwie takich prostackich, patologicznych, zawistnych śmieci. Pokazali całej Polsce jakim dnem są... szkoda tylko, że pociągnęli za sobą na to dno normalnych ludzi.
  Autor: Samanta
  2017-11-20 22:31:12
 • Firma Novum chce odbudować pasymską starówkę
  wszystko ładnie i pięknie dla oka Panie Burmistrzu ale nic dla mieszkańców. Poczekamy jeszcze rok lub dwa i w Pasymiu jednym sklepem będzie Biedronka a gminie będzie grozić totalne bezrobocie
  Autor: nika
  2017-11-20 19:28:09