Środa, 12 Grudzień, Imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Herosi z Trelkowa potrzebują pomocy


Sklep + organizacja lub instytucja = lokalna korzyść publiczna (społeczna) o wartości nawet do 100 tysięcy złotych. To działanie arytmetyczne, które wymyślił Eurocash dla swoich kontrahentów pod nazwą: „100 inicjatyw przedsiębiorców na 100-lecie niepodległości”. W tych stu sfinansowanych projektach może znaleźć się siedem „naszych”. Wszystko zależy od mieszkańców – internautów, wg starej zasady: im więcej głosów, tym większe szanse. Głosowanie ruszyło 15 sierpnia, a trwać będzie aż do 10 października.Etap zgłaszania projektów już się zakończył, więc tylko w skrócie podstawowe zasady: lokalny sklep w porozumieniu z lokalną organizacją lub instytucją miał za zadanie wymyślić przedsięwzięcie społecznie korzystne i zgłosić do konkursu. Projekty mogły być bardzo ambitne (wartości od 51 do 100 tys. zł), nieco mniej ambitne (od 11 do 50 tys. zł) i takie najzwyklejsze (do 10 tys. zł). Niestety, liczba zwycięzców też jest zróżnicowana. Najwyższa wygrana może być tylko jedna, dziesięć – średnich i 89 – tych małych, do 10 tys. zł. Głosować może każdy, codziennie na stronie www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/. Jeden klik = jeden punkt, ale jak się głos podeprze paragonem z partnerskiego sklepu, to liczba tych punktów znacznie wzrasta.

Nie „dokopaliśmy się” do informacji o ograniczeniach w głosowaniu, może więc wszyscy możemy codziennie głosować nie na jeden projekt, a na przykład na wszystkie z naszego powiatu. A jest ich siedem.

 

Auto dla strażaków z Trelkowa

 

O grant w wysokości do 100 tysięcy złotych ubiega się w kraju 35 zespołów (sklep + lokalny partner). W tym gronie znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna w Trelkowie, kooperująca z miejscowym sklepem Jolanty Dudek. Ewentualnie wygrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup specjalistycznego samochodu strażackiego.

We wtorek (21 sierpnia) strażacki projekt zajmował 8 lokatę na 35 zgłoszonych z 1334 głosami.

 

 

Wiata w Targowie i koncerty w Jerutkach

 

Stowarzyszenie Odnowa Targowa, we współpracy z Andrzejem Grzebskim i jego sklepem spożywczo-przemysłowym zaplanowało budowę drewnianej wiaty biesiadnej o powierzchni 35m2 wraz z miejscem do grillowania oraz przyłączem wodnym i elektrycznym. Obiekt ma stanąć na boisku wiejskim. W gronie 129 kandydatów na „średnie” pieniądze (od 11 do 50 tys. zł) wiata w Targowie we wtorek zajmowała 88 pozycję z 222 głosami.

Nieco lepsze poparcie (336 głosów i 76 miejsce) miał (we wtorek) projekt Fundacji Kreolia w partnerstwie ze sklepem MAX Iwony Skrajnej. Kreolia chce zorganizować w przyszłym roku trzy koncerty poprzedzone warsztatami artystycznymi, zaprezentować różne epoki i style: muzykę poważną, koncert polskiego big-beatu oraz poezję śpiewaną i piosenkę aktorską. Tematem przewodnim będzie muzyka związana z 100-leciem odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Cztery małe projekty


 

Niewykluczone, że akurat w grupie najmniej kosztownych projektów najłatwiej będzie znaleźć się w gronie laureatów. Tych ma być aż 89, a projektów zgłoszonych jest 228.

O nie więcej niż 10 tysięcy złotych ubiega się Szkoła Podstawowa w Spychowie w kooperacji z PPHU „Pawełek” Marka Skrajnego. Ich projekt nosi nazwę „Dla serca Spychowa – 100 roślin na 100-lecie Niepodległości”, a sercem tym jest – rzecz jasna – szkoła. 18. miejsce w dotychczasowym rankingu (przy 887 głosach) już gwarantuje szkole te pieniądze, ale że do końca głosowania daleko, więc głosować trzeba.

Gdyby rozstrzygnięcie było „już” dotację otrzymałyby także gminne ośrodki kultury: w Dźwierzutach (35 miejsce – 704 głosy) i w Świętajnie (43 miejsce – 563 głosy). Tym instytucjom partnerują także sklepy PPHU „Pawełek” Marka Skrajnego, ale każdej inny. GOK Dźwierzuty chce zakupić 160 krzeseł do swojej wyremontowanej siedziby, natomiast GOK Świętajno chce kontynuować realizowane już wcześniej warsztaty kulinarne, łącząc tradycje gastronomiczne z tradycyjnym rzemiosłem z wykorzystaniem do tego celu rozoskiego „Tusinka”.

Warsztaty chce też realizować Fundacja Haeven z Ornety (połączona personalnie z Fundacją Archipelag Innowacji, której z kolei lokalnym, szczycieńskim ramieniem jest jeden z uniwersytetów III wieku), w kooperacji ze sklepem „Marko” Mariusza Jurczaka. Warsztaty miałyby nauczyć mało aktywnych seniorów korzystania z tzw. kultury wysokiej poprzez internet i wycieczki online. Autorom tego projektu chyba nie za bardzo zależy na wygranej, bo 213 miejsce przy zaledwie 2 głosach większych perspektyw nie daje.


 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:15:09
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-10 19:09:42
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
  Autor: Ela
  2018-12-10 10:12:34
 • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
  Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
  Autor: miejscowy
  2018-12-10 08:49:44
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
  Autor: Ccc
  2018-12-09 23:32:57
 • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
  O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
  Autor: Mieszkanka
  2018-12-08 23:33:23