Czwartek, 17 Styczeń, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Gmina Jedwabno wie jak wyciągnąć kasę z Unii


Gmina Jedwabno to nasz powiatowy lider w wydaniu unijnych pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W latach 2014-2017 wydała 1365 zł i 70 gorszy. Ranking opublikowało Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Fatalnie pod tym względem wypadły powiat (35 zł i 8 groszy) oraz miasto Szczytno (36 zł i 40 groszy).



Ranking obejmuje lata 2014-2017. W zestawieniu brane były pod uwagę wszystkie wydatkowane na inwestycje przez samorządy środki unijne przeliczone na jednego mieszkańca. Dane pochodzą ze sprawozdań budżetowych samorządów oraz danych GUS.

 

Gmina Jedwabno zajęła trzecie miejsce pod względem wydatkowania środków unijnych w województwie warmińsko-mazurskim. W skali kraju jest 80. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydała 1365 zł i 70 groszy. Krajowym liderem pod tym względem jest gmina Ożarowiec, która wydała 6541 zł i 49 groszy. W naszym województwie liderem jest gmina Budry 2176 zł i 61 groszy).

 

Pozostałe nasze gminy wiejskie zajmują miejsca (lista krajowa): 509 Gmina Wiejska Szczytno (515 zł i 6 groszy), 1010 Gmina Dźwierzuty (224,49 zł), 1018 Gmina Świętajno (221,69 zł), 1213 Gmina Wielbark (150,08 zł).

 

Pasym został sklasyfikowany kategorii miasteczek. W skali kraju zajmuje 175 miejsce z wydatkami na poziomie 481,70 zł. Liderem jest tu Krynica, która wydała 8879,42 zł na mieszkańca. W skali województwa Pasym zajął 13 miejsce, liderem jest Górowo Iłowieckie – 2373,57 zł.


 

Zdecydowanie najsłabiej w rankingu wypadają powiat szczycieński i samo miasto Szczytno. Z wyliczeń „Wspólnoty” wynika, że powiat szczycieński znajduje się dopiero na 179 miejscu, a jego wydatki z środków unijnych to zaledwie 35,08 zł. W skali województwa jest 15. Najwyżej w skali kraju notowany jest powiat przasnyski – 1298,89 zł. Z kolei na drugim miejscu znalazł się powiat lidzbarski z wydatkami rzędu 922,61 zł, jednocześnie lider wojewódzki.

 

Nie lepiej wygląda sytuacja samego miasta Szczytno. Sklasyfikowano je na 239 miejscu z wydatkami w kwocie 36,40 zł. W skali województwa daje to 16 miejsce wśród miast powiatowych. Najlepiej w kraju pod tym względem wygląda Biłgoraj – 2335,09 zł. Na drugim miejscu znalazł się Lidzbark Warmiński z kwotą 1214,17 zł.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2018-12-27 09:42:54

ŚDS Jedwabno w ministerstwie

  • Poniedziałek, 2018-10-29 10:22:46

Żelazne i złote małżeństwa z gminy Jedwabno

  • Poniedziałek, 2018-10-15 12:37:45

Spisują zabytki w gminie Jedwabno

  • Środa, 2018-09-26 17:49:03

Czy gmina zarobi na schronisku?


Komentarze

  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
    Autor: dr
    2019-01-16 13:53:58
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
    Autor: Agnieszka
    2019-01-15 18:34:24
  • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
    Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
    Autor: Halina Biziuk
    2019-01-15 15:20:22
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
    Autor: kolega
    2019-01-15 14:44:58
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Pan Rafał jak mnie pamięć nie myli będąc Dyrektorem GOK w Pasymiu zapewniał wszystkich, że uruchomi w tamtej gminie \"Hollywood\"! Na pewno można jego słowa brać na serio :)
    Autor: jan
    2019-01-15 14:41:39
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Bez urazy - perspektywy Pasymia (tamtejszego GOK) nie dotyczą Szczytna. Pan Kiersikowski jeszcze się nie ogarnął.
    Autor: Śmieszek
    2019-01-14 16:26:44
  • Rozogi i Szczytno z certyfikatem „Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego”
    Piekne wypelnienie zielonej sukienki. Moge wiedziec gdzie ta pania poznac?
    Autor: Pedro
    2019-01-14 09:42:19
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Dobrze, że propozycje kontrkandydata Pana Mańkowskiego zostały zauważone i będą realizowane :)
    Autor: mieszkaniec
    2019-01-14 08:32:53
  • Pasymski Disneyland – felieton Romana Żokowskiego
    No bez jaj, stary rynek jak i ratusz był obskurny i gburowaty.
    Autor: xyz
    2019-01-13 17:45:26
  • Lodowiska zamiast dróg powiatowych
    Zarządca drogi mówi że nie ma kasy. Ciekawe czy brakuje też na diety radnych powiatowych i wypłaty ,”trzynastki” dla Pana Starosty i jego pracowników...
    Autor: Himer