Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Gimnazjalna lekcja wiedzy o społeczeństwie na żywo w gminie

Uczniowie z Gimnazjum w Lipowcu skonfrontowali swoją szkolną wiedzę z urzędową rzeczywistością. W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie odwiedzili Urząd Gminy Szczytno.W urzędzie spotkali się z Ewą Zawrotną, zastępcą wójta oraz Kamilem Maliszewskim, sekretarzem gminy. To oni odpowiadali na szczegółowe pytania uczniów. A tych nie brakowało. Gimnazjalistów interesowało na przykład to, jakie sprawy można załatwić w urzędzie, co jest potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego, co należy zrobić, aby pracować w urzędzie.

Poruszone zostały również tematy dostępności infrastruktury gminnej dla mieszkańców, zasad wyboru wójta, czy radnych. Uczniowie dowiedzieli się też o pracy poszczególnych referatów itp.

Sekretarz Gminy – Kamil Maliszewski dość szczegółowo przedstawił zasady ustroju oraz zadania własne i zlecony gminy.

Karolina Lewandowska – Zając, omówiła realizacje zadań wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej. Gimnazjaliści zyskali w ten sposób wyjątkową lekcję edukacji obywatelskiej.

Uczniowie mogli też rozwinąć swoje umiejętności praktyczne, wykonując zadania związane z załatwianiem konkretnych życiowych spraw w urzędzie. Sekretarz podzielił uczniów na grupy, każda z nich miała do załatania „fikcyjną” sprawę w urzędzie, m.in. poznali procedurę zameldowania, złożenia wniosku o stypendium socjalne, złożenia informacji o nabytej nieruchomości w celu ustalenia wymiaru podatkowego, złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Następnie poszczególne grupy uczniów zreferowały pozostałym poznane zasady i sposoby załatwiania spraw.

Na zakończenie wszyscy otrzymali gadżety promocyjne gminy Szczytno.

 

Fot. UG SzczytnoGaleria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2018-01-15 11:57:46

Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty

 • Piątek, 2018-01-12 10:46:17

Podwyżki dla sołtysów w gminie Wielbark

 • Piątek, 2018-01-12 10:21:10

10-procentowe inwestycje w gminie JedwabnoKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58