Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Gimnazjalna lekcja wiedzy o społeczeństwie na żywo w gminie


Uczniowie z Gimnazjum w Lipowcu skonfrontowali swoją szkolną wiedzę z urzędową rzeczywistością. W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie odwiedzili Urząd Gminy Szczytno.W urzędzie spotkali się z Ewą Zawrotną, zastępcą wójta oraz Kamilem Maliszewskim, sekretarzem gminy. To oni odpowiadali na szczegółowe pytania uczniów. A tych nie brakowało. Gimnazjalistów interesowało na przykład to, jakie sprawy można załatwić w urzędzie, co jest potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego, co należy zrobić, aby pracować w urzędzie.

Poruszone zostały również tematy dostępności infrastruktury gminnej dla mieszkańców, zasad wyboru wójta, czy radnych. Uczniowie dowiedzieli się też o pracy poszczególnych referatów itp.

Sekretarz Gminy – Kamil Maliszewski dość szczegółowo przedstawił zasady ustroju oraz zadania własne i zlecony gminy.

Karolina Lewandowska – Zając, omówiła realizacje zadań wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej. Gimnazjaliści zyskali w ten sposób wyjątkową lekcję edukacji obywatelskiej.


Uczniowie mogli też rozwinąć swoje umiejętności praktyczne, wykonując zadania związane z załatwianiem konkretnych życiowych spraw w urzędzie. Sekretarz podzielił uczniów na grupy, każda z nich miała do załatania „fikcyjną” sprawę w urzędzie, m.in. poznali procedurę zameldowania, złożenia wniosku o stypendium socjalne, złożenia informacji o nabytej nieruchomości w celu ustalenia wymiaru podatkowego, złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Następnie poszczególne grupy uczniów zreferowały pozostałym poznane zasady i sposoby załatwiania spraw.

Na zakończenie wszyscy otrzymali gadżety promocyjne gminy Szczytno.

 

Fot. UG SzczytnoKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2018-10-17 13:01:37

Lekcja lokalnej historii na... ulicach

 • Poniedziałek, 2018-10-15 12:37:45

Spisują zabytki w gminie Jedwabno

 • Piątek, 2018-08-31 11:02:30

Koniec wakacji w gminie Jedwabno (zdjęcia)

 • Środa, 2018-08-08 17:00:57

Znikające smoluchy w Gminie Szczytno


Komentarze

 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08
 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27