Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Gardłowa sprawa - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego


Pięknego słonecznego grudniowego dnia, wracałem z Litwy do ciepłego domu. Przez dwa tygodnie naoddychałem się żywicznym powietrzem ze środka nadniemneńskich lasów. Jeszcze przed granicą zauważyłem na tle błękitnego nieba gęstą czarną zawiesinę wiszącą w powietrzu nad litewskim miasteczkiem Lizdaji. Byle do domu – pomyślałem, u nas będzie lepiej.Tym bardziej, że przecież akurat odbywa się w Polsce światowy szczyt klimatyczny, o czym przypomniał mi posterunek Straży Granicznej. Pod tym pretekstem przywrócono kontrolę dokumentów na wewnątrzunijnych granicach Polski. Znudzony i zmarznięty strażnik nie skojarzył mnie chyba „na oko” z żadnym znanym mu z pewnością terrorystą i tylko machając lizakiem pozwolił wrócić na Ojczyzny łono.

 

Ruszyłem więc radośnie przez „zielone płuca Polski”. Nie ujechałem w tym nastroju zbyt daleko, bo już kilka kilometrów przed Grajewem błękit nieba zniknął. Kilka wysokich kominów położyło nad miasteczkiem tak skuteczną zasłonę dymną, że ta litewska to było muślinowa firanka. Obwodnica Pisza także uratowała nas przed zanurzeniem w kolejny obłok dymu kłębiący się nad jego centrum.

 

Umiejscowienie światowego szczytu klimatycznego w Polsce jest jak widać decyzją niezwykle trafną. Jeżeli tak wygląda powietrze w najbardziej czystej pod tym względem części kraju to czym oddychają mieszkańcy innych regionów? Jest o czym pogadać. Chętnych jest około 30 tysięcy uczestników spotkania chronionych przez 8 tysięcy policjantów i żołnierzy z wojskowymi i policyjnymi antyterrorystami włącznie. Kosztować to musi sporo, ale na szczęście udział w imprezie odwołali wszyscy najmożniejsi tego świata, których ochrona kosztuje najdrożej. Widocznie dowiedzieli się jaki klimat mamy w Polsce i wolą nie ryzykować. Lekarze odradzili?

 

Paradoksem jest także, że o dofinansowanie organizacji tej imprezy dojna zmiana zwróciła się do firm najbardziej zanieczyszczających nasze środowisko m.in. górniczych i energetycznych. Nie ma sprawy, prąd dla instytucji komunalnych podrożał już o 70%, lada moment będziemy więcej dopłacać do benzyny. Forsa na imprezę się znajdzie, w naszej kieszeni rzecz jasna! O jakości powietrza w Szczytnie pisałem już w tym miejscu wielokrotnie i uprzedzam, że nie przestanę. Może się ten problem w jakiś sposób przebije nie tylko do świadomości rządzących miastem i okolicami. Jeszcze lepiej gdyby też nasi mieszkańcy wzięli to sobie do serca.

 

Gdy dokładnie w tej chwili wchodzę na stronę monitorowania jakości powietrza w Szczytnie jego jakość powinna wstrząsnąć każdym z mieszkańców. Otóż w niedzielę w południe normy dopuszczalnego stężenia pyłów w powietrzu czyli cząsteczek będących efektem spalania paliw stałych i płynnych są przekroczone makabrycznie: 219 % pyłów PM10 oraz 269% pyłów PM2,5 !!! Alert na stronie inspekcji ochrony środowiska głosi: ZŁA JAKOŚĆ POWIETRZA! WYSOKIE STĘŻENIE PYŁÓW ZAWIESZONYCH. OGRANICZ AKTYWNOŚĆ NA ZEWNĄTRZ!


 

Tak Szanowni Mieszkańcy Szczytna, w tej chwili w niedzielę w południe nie powinniśmy wychodzić z domu! W niedzielę gdy ruch samochodów jest bardzo ograniczony, gdy to czym oddychamy to jest zawiesina pochodząca z naszych pieców! Dziwimy się, że gdzieś tam na Śląsku czy w Krakowie smog zagraża mieszkańcom, a oni i tak palą w piecach byle czym. A my co?

 

To nasza wina Szanowni Państwo, sami się trujemy, prowadzimy prosto do nowotworów i zawałów nasze dzieci i wnuki. Wiosną tego roku poprzednie władze miasta i chwała im za to, ogłosiły program dofinansowywania przez miasto wymiany pieców nie spełniających wymogów ekologicznych. Gospodarstwa domowe mogą uzyskać na ten cel nawet do 5000 zł.

 

Termin składnia wniosków upływa 31 grudnia czyli już niedługo. Bardzo bym chciał, aby w najbliższym czasie nowy pan Burmistrz był uprzejmy ogłosić w jaki sposób rozreklamowano tę możliwość, ile osób złożyło dokumenty w celu uzyskania takiej dotacji i ile pieców już wymieniono. W programie wyborczym zarówno burmistrza, jak i wszystkich ugrupowań wchodzących w skład Rady Miejskiej była dbałość o ekologię, o zdrowie i jakość naszego życia. Oczekujemy więc, jako Wasi wyborcy, szybkiego przygotowania oceny stanu zagrożeń oraz realnego programu ich likwidacji. Zamiast księżycowego Innopolice, zamiast innych cudów na patyku jakie nam obiecywano dajcie nam po prostu żyć w NASZYM MIEŚCIE! Żeby znów nie skończyło się na pięknych obiecankach, wirtualnych inkubatorach przedsiębiorczości czy kanałach Szczytno – Kobylocha. Tu sprawa jest naprawdę poważna, chodzi o nasze życie.

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)

 

 Komentarze do artykułu

X

Z punktu widzenia ekologów jestem kopciuchem. Palę suchym drewnem tylko jak patrzę na dym z komina to jest delikatny, biały. Obok sąsiad pali węglem i jak porównuję dymy to to co on nakopci jednego dnia, to ja bym musiał chyba miesiąc palić. Dlaczego nie zakazać sprzedaży węgla, było by najprościej. Wmawia się nam, że eko węgiel jest ekologiczny, czy ktoś wie ile energii kosztuje wyprodukowanie pelletu. Ja palę drewnem i jestem zagrożeniem, bo mogę wrzucić plastikowe butelki, tylko po co. Ani tym nagrzeje, a i segregowane śmieci zabierają za darmo. Tak więc skończmy z mitem o paleniu śmieciami.

Napisz


Komentarze

 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Przepraszam, że tak późno ale dopiero dziś miałem trochę czasu aby zajrzeć do komentarzy. Nie wiem gdzie znalazł Pan jakiekolwiek uwagi pod adresem rządu. Jeszcze raz przeczytałem i nie widzę więc sorki ale nie mogłem opluć. Większość tekstu dotyczy Wiosny oraz spraw lokalnych. Z sympatią wypowiadam się także pod adresem tutejszego lidera rządzącej partii. Przepraszam ale nie każda gazeta to prorządowy biuletyn typu TVP. Natomiast nie ukrywam, iż z tym rządem nie jest mi po drodze i robię to z otwartą przyłbicą pod własnym nazwiskiem. Co do żółci, to pomimo słusznego już wieku ze zdrowiem u mnie ok, czego i Panu życzę.
  Autor: wiesław madrzejowski
  2019-03-18 17:20:25
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A czy przypadkiem w Radzie Gminy nie zasiada 3 strażaków i oni nie widzą co się dzieje , my ich wybraliśmy żeby nas reprezentowali i również dbali o nasze bezpieczeństwo
  Autor: Mariusz
  2019-03-18 15:03:21
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Widziałam dziwne światła nad lasem 11.03.2019 ok.godz.20 40. na Warmii z okna swojego domu. Najpierw rząd świateł ok.6 pojawił się nad lasem potem nagle światła zniknęły i po chwili pokazały się kawałek dalej w moją prawą stronę i zniknęły. Następnie po mojej prawej stronie pojawiła się \"gwiazda\" mieniąca się na pomarańczowo po czym od tej gwiazdy znowu pojawił się rząd świateł tym razem wpadających w kolor pomarańczowy od mojej prawej do lewej strony i chwilę po tym zniknęły łącznie z tą gwiazdą. To było bardzo ekscytujące i wiem ,że z sąsiedniej wioski też było to widziane przez innych ludzi.
  Autor: Wiola
  2019-03-18 14:42:01
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A Ja chciałbym podziękować Panu Redaktorowi że zajął się tą sprawą . Być może że dzięki artykułowi i nagłośnieniu w prasie może w końcu będzie jakaś zmiana i poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców . Przyznam jednak rację Mieszkance że Pan Komendant Gminny i Pan Prezes Osp Rozogi będą siebie i jednostkę przedstawiać w jak najlepszym świetle. Żeby rzetelnie przedstawić jak rzeczywiście wygląda sytuacja trzeba zapytać Strażaków !
  Autor: Sławek
  2019-03-18 09:59:45