Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Funkcjonariusze kursu oficerskiego w WSPol bawili się tak, że... wylecieli


Siedem osób zostało usuniętych z kursu oficerskiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie po imprezie na zakończenie szkolenia. Funkcjonariusze ośmieszyli mundur zakładając go tylko do „gaci”, czy klapek. Jeden z uczestników nagrał całe zdarzenie i wrzucił do sieci. Film stał się wiralem wśród policjantów. Dotarł nawet do kierownictwa szkoły i KGP. Sprawę opisują największe ogólnopolskie media.



Do nagrania dotarli też dziennikarze portalu tvn24.pl. Opublikowali fragmenty filmu. Nagranie dotarło też do Komendy Głównej Policji. Na filmie widać, jak kursanci w teatralny sposób odgrywają sceny "przekazania władzy" młodszym kolegom.

 

– Dowódca uroczystości nadsztabowy starszy Śpioch złoży teraz meldunek (...) komendantowi nadgwiazdnikowi staremu Maciejowi – mówi na nagraniu przyszła policjantka, która prowadzi imprezę.

 

W tym momencie na filmie widać, jak wchodzi "nadsztabowy", czyli jeden z uczestników kursu. Mężczyzna maszeruje w rozpiętej policyjnej marynarce, krótkich spodenkach i klapkach.

 

Kolejne sceny to przekazanie "nadgwiazdownikowi" darów, czyli butelek z napojami. W tle słychać salwy śmiechu pozostałych kursantów. W "wydarzeniu" brało udział mnóstwo policjantów. Obyło się ona na terenie policyjnej uczelni.

 

Film dotarł między innymi do rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, generał Iwony Klonowskiej, która podjęła decyzję o usunięciu siedmiu osób z kursu.

 

– W tej sprawie zastosowano instytucję odpowiedzialności dyscyplinarnej, o której mowa w ustawie o policji. Z dniem 14 lipca funkcjonariusze, wobec których wszczęto postępowania dyscyplinarne, zostali usunięci ze szkolenia zawodowego oficerskiego – odpowiedział koordynator – rzecznik prasowy WSPol" nadkomisarz Krzysztof Wasyńczuk portalowi tvn24.pl.


Reklama

 

Konsekwencje zostały wyciągnięte tylko wobec osób, które miały niekompletne umundurowanie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według przepisów każdy policjant zobowiązany jest do szacunku wobec munduru. O tym mówi Ustawa o Policji. Jak sprawę komentują eksperci?

- Przebywający na kursie policjanci nawet w swoim wolnym czasie podlegają regulaminowi, są w nadzorze oficerskim. Policjant jest policjantem całą dobę. Społeczeństwo odbierze to, co zrobili, negatywnie i źle to wpłynie na wizerunek formacji – tłumaczył portalowi jeden z naukowców, którego praca doktorska była poświęcona wizerunkowi tej właśnie formacji.

 

Źródło: TVN24/ip

 

Fot. Print screen TVN24.pl

 

 

Oświadczanie WSPol

W odniesieniu do osób, które biorąc udział w spotkaniu naruszyły dyscyplinę służbową w ten sposób, że nie przestrzegały zasad etyki zawodowej w zakresie dbania o społeczny wizerunek Policji i naruszyły powagę munduru zastosowano instytucję odpowiedzialności dyscyplinarnej, o której mowa w Ustawie o Policji. Z dniem 14 lipca br. funkcjonariusze, wobec których wszczęto postępowanie dyscyplinarne, zostali usunięci ze szkolenia zawodowego oficerskiego.

Reklama

Opisywane wydarzenie miało miejsce w godzinach popołudniowych i odbywało się poza zajęciami programowymi w tzw. czasie wolnym. Poza zajęciami programowymi kursanci i słuchacze mają czas, który w przypadku braku innych obowiązków, mogą spożytkować według własnego uznania - o ile ich zachowanie nie stanowi naruszenia prawa, regulaminu Uczelni czy nie godzi w dobre imię służby ani nie narusza zasad etyki zawodowej. Oczywistym jest, że kursanci i słuchacze mają prawo do rozrywki, czasu wolnego, jednakże w tym konkretnym zdarzeniu w kilku przypadkach mieliśmy do czynienia z naruszeniem przepisów dotyczących ceremoniału policyjnego, które wskazują na obowiązek poszanowania przez funkcjonariusza munduru policyjnego.

W chwili obecnej właściwi przełożeni prowadzą w związku z tym czynności, które nie zostały jeszcze zakończone.

 

Koordynator - Rzecznik Prasowy

nadkom. Krzysztof Wasyńczuk

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama