Niedziela, 21 Kwiecień, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Festiwal w międzynarodowej odsłonie (zdjęcia)


Niebo kocha folklor – można by stwierdzić po sobotnim Festiwalu Kultury Ludowej w Rozogach, który w tym roku miał już międzynarodowy charakter. Przez cały czas trwania imprezy nad Rozogami krążyły ciężkie deszczowe chmury, jednak deszcz ominął festiwalową scenę.Na scenie wystąpiło 12 zespołów ludowych z północno-wschodniej Polski, a jako gwiazda wieczoru zaprezentował się zespół Goce Markoski z Macedonii. Rozoski festiwal folkloru rozpoczął się o godzinie 16:00, a składało się na niego kilka elementów tworzących jednolitą całość. Preludium stanowił barwny korowód uczestników w strojach ludowych, który przeszedł trasą od GOK-u do ronda grając i śpiewając. Drugim elementem rozoskiej festiwalowej układanki był Przegląd Twórczości Ludowej, w ramach którego swój program zaprezentowały zespoły: ZPiT ZIEMIA PISKA, ŚWIĘTOWIACY, KLONOWSKIE KURPSIANKI, BABSKIE OLEKANIE, PNIAKI i KRZAKI, TUROŚLANIE (DOROŚLI), KOLONIANKI, KAPELA GRZESIA, KURPIOWSZCZYZNA (DĄBROWY), KRYS, ŁYSOZIANIE oraz WYSTEK.

 

- Pomysł festiwalu kultury ludowej w Rozogach zrodził się dwa lata temu i wówczas był to festiwal regionalny - mówi Wojciech Szewczak, który organizacją tego wydarzenia pożegnał się z Rozogami i funkcją dyrektora miejscowego GOK. - W tym roku zaprosiliśmy zespół z Macedonii, mamy więc pierwszy festiwal międzynarodowy.


 

W czasie prezentacji zespołów na scenie, wokół amfiteatru odbywały się warsztaty kultury ludowej. Uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych kurpiowskich fafernuchów, ręcznie zemleć na mąkę zboże w 140-letnich żarnach i ulepić kurpiowskie byśki. Nie zabrakło również stoisk z tradycyjnymi zdrowymi przetworami, pieczywem, wyrobami z mięsa i miodem. Dzieci mogły też jeździć na kucyku.

 


- Odeszliśmy od formuły konkursowej, bo tworzy ona niepotrzebne napięcia. Każdy zespół otrzymał podziękowanie i nagrodę – tłumaczy dyrektor GOK.
Rozoski festiwal zakończył występ zespołu Goce Markoski. Macedończycy w swych pięknych strojach zrobili duże wrażenie na uczestnikach i widzach zgromadzonych w amfiteatrze w Rozogach.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19